24.1 C
Sibiu
luni, iulie 14, 2025

Cresc alocațiile pentru copii de la începutul anului 2025

Cele mai citite

Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu a anunțat faptul că, alocațiile copiilor vor crește cu 10,4% de la 1 ianuarie 2025.

Majorarea este aliniată cu rata inflației, asigurând un sprijin financiar suplimentar pentru familii.

Astfel, pentru copiii cu vârsta de peste 2 ani, alocația va ajunge la 323 de lei lunar, în timp ce pentru copiii cu vârsta sub 2 ani și cei cu dizabilități, alocația va depăși 700 de lei.

„Și alocațiile vor crește din 2025 cu 10,4%, cu inflația.

Asta înseamnă că după estimările colegilor noștri, pentru alocațiile copiilor care sunt peste 2 ani vom avea o creștere la 323 lei, dar și a celor care sunt sub 2 ani, de asemenea, vom avea o creștere de 10,4%, vom ajunge la 700 și ceva de lei”, a declarat Simona Bucura-Oprescu.

Această majorare vine în urma unei serii de creșteri anuale determinate de inflație.

Creșterea din ianuarie 2023 a dus la următoarele valori: de la 256 de lei la 292 de lei pentru copiii cu vârsta de peste 2 ani și pentru tinerii care urmează cursuri liceale sau profesionale; de la 631 de lei la 719 lei pentru copiii cu handicap de până la 18 ani.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
Cick
spot_img
Ultimele știri

ULTIMA ORĂ/FOTO: Petre Nicolae a plecat în Germania și e de negăsit. Familia a alertat poliția

Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 52 de ani, care a plecat de acasă, din Biertan, fără...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect