FOTO: O tânără a murit după ce a căzut în gol 250 de metri

Cele mai citite

O femeie în vârstă de 29 ani a murit, la sfârșitul săptămânii trecute, în Piatra Craiului după ce a căzut în gol 250 de metri.

Incidentul s-a petrecut sâmbătă, în jurul prânzului. Echipele Salvamont Zărnești au fost alertate imediat și au pornit pe teren în condiții de iarnă instalată și vizibilitate foarte redusă.

Două echipe, în total 16 salvatori montani, au acționat ore întregi într-o zonă abruptă și dificilă.

Din păcate, în cursul serii, femeia a fost găsită fără viață, în apropierea zonei La Grote, pe traseul La Lanțuri. Căderea, de aproximativ 250 de metri, i-a fost fatală.

Locuri de muncă

Misiunea de recuperare a durat până aproape de miezul nopții. Salvamontiștii trag un nou semnal de alarmă: turele fără echipament adecvat și experiență reală, pot avea urmări tragice.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

spot_img
Ultimele știri

Taxele vamale lovesc Shein și Temu: comenzile din România se prăbușesc. Ce valoare trebuie să aibă coșul ca să eviți costurile suplimentare

Comenzile de pe Shein, Temu și Trendyol sunt tot mai puține în România după introducerea noilor taxe aplicate coletelor...

Știri pe același subiect