Razie de amploare în cursul zilei de joi în zona Gării din municipiul Sibiu. Taxiurile, luate la control de polițiști cu câini și RAR.
O acțiune amplă de verificare a transportului în regim taxi a avut loc pe 30 aprilie, în zona Gării din municipiul Sibiu, unde polițiștii au descins alături de mai multe structuri pentru a controla respectarea legislației.

Operațiunea a fost coordonată de Biroul Județean de Poliție Transporturi Sibiu și s-a desfășurat cu sprijinul polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu – Serviciul Rutier, Serviciul Criminalistic, dar și al unui reprezentant al Registrului Auto Român.
În total, 11 efective au participat la acțiune: 6 polițiști de la transporturi, doi rutieri, doi polițiști din grupa canină și un reprezentant RAR.

În timpul controalelor, au fost verificate 52 de autovehicule. Neregulile nu au întârziat să apară: oamenii legii au aplicat 29 de sancțiuni contravenționale, toate în baza legislației rutiere în vigoare, valoarea totală a amenzilor ridicându-se la 5.467,5 lei.
Mai mult decât atât, polițiștii au luat și măsuri suplimentare: un certificat de înmatriculare a fost reținut, iar un autovehicul a fost indisponibilizat și pus sub sechestru.

Autoritățile transmit că astfel de controale vor continua și în perioada următoare.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007




