2.4 C
Sibiu
sâmbătă, februarie 15, 2025

Premierul Olandei, vizită la Cincu. Aderarea României la Schengen este principalul motiv al sosirii

Cele mai citite

Premierul Olandei, Mark Rutte, urmează să viziteze miercuri, 12 octombrie, trupele olandeze care sunt staționate la Cincu. Evenimentul are loc în contextul aderării României în Schengen.

Președintele Klaus Iohannis a clarificat, vineri, la Praga, informația apărută în presă potrivit căreia premierul Olandei, Mark Rutte, vine în România, în contextul unei vizite a experților UE care verifică stadiul de pregătire tehnică al țării pentru intrarea în Spațiul Schengen, notează Digi24.

„Premierul Rutte vine săptămâna viitoare să viziteze trupele olandeze care sunt staționate în Cincu”, a răspuns șeful statului.

Mark Rutte a mai fost în România într-o vizită oficială în septembrie 2018 și în iunie 2019, cu ocazia summitului UE organizat la Sibiu.

Subiectul intrării României în spațiul Schengen a fost repus în discuții de liderii europeni. Olanda și Finlanda s-au opus aderării, chiar și parțiale, în 2011 pe movitv că România este incapabilă să asigure protecția eficientă a granițelor comunitare și să combată corupția, scie euronews.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
Ultimele știri

Bijuterie de meci la Sfântu Gheorghe: Hattrick Ianis Stoica după mutări geniale la pauză făcute de Măldărășanu

FC Hermannstadt a câștigat la limită, vineri seara, în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, scor 3-2, într-o partidă în...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect