22.4 C
Sibiu
miercuri, aprilie 16, 2025

Risc mare de pene de curent de Paște. Duminică este ziua critică, între orele 11 și 16

Cele mai citite

Este alertă energetică înainte de Sărbătorile Pascale, autoritățile avertizând că există riscul unor pene uriașe de curent.

Autorităţile au stabilit să reducă producţia, iar prosumatorilor li se cere oprirea invertoarelor, dacă pleacă de acasă. În același timp, românii primesc asigurări că situaţia este sub control.

Foarte multă lume se va afla în vacanță, mai ales că Paștele Ortodox coincide cu cel Catolic. Cum oamenii vor petrece mult timp în aer liber, consumul de energie electrică va fi foarte scăzut.

Perioada cea mai sensibilă va fi duminică, în prima zi de Paşte, în intervalul orar 11 – 16, atunci când autorităţile estimează un consum de 2.500 mWh, la jumătate faţă de o zi obişnuită de duminică. Astfel, există riscul unei producţii mari şi a unui consum mic.

Un surplus de energie într-o zi cu un consum redus poate lăsă România în beznă de Paşte. Ca să evite supraîncărcarea, reţeaua se resetează automat şi astfel apar penele de curent.

Ministrul Energiei a convocat o ședință cu specialişti pentru a găsi soluţii.

Cum vremea se anunţă însorită, la surplusul de energie vor contribui masiv şi prosumatorii în perioada următoare.

Aceştia, indiferent că sunt persoane fizice sau firme, sunt rugaţi să oprească invertoarele dacă nu au activitate sau consum pe timpul zilei în perioada care urmează.

„Gândiţi-vă că aveţi o maşină puternică, de 500 de cai putere şi veţi fi obligaţi să mergeţi cu 20 km/h. Ei, cam aşa va funcţiona şI sistemul.

Adică un sistem care este dimensionat pentru 10-12.000 mW va funcţiona la un minim de 2.500mW.

Va fi ca o maşină puternică care nu poate fi lăsată să meargă cu viteza pentru care a fost proiectată, ci va merge frânată.

Dacă este sărbătoare în toată Europa, cine să îşi dorească import de energie electrică?”, spune Virgiliu Ivan, directorul Dispecerului Energetic Naţional.

„Pentru reducerea producţiei, colegii de la Hidroelectrica sunt pregătiţi să oprească din hidroagregate, astfel încât producţia hidro să fie cât mai aprope de zero.

La Nuclearelectrica este producătorul de care în general e bine să nu te atingi, ei au două reactoare, aşa cum ştiţi, produc în bandă.

La nevoie se vor face şi acolo reduceri de putere de până la 20% sau chiar 40%, dacă situaţia o va impune.

Elcen Bucureşti va opera doar cazane de apă fierbinte, deci va opri unităţile care produc energie electrică.

De asemenea, Complexul Energetic Oltenia va funcţiona doar cu două grupuri şi acelea la o putere redusă de 80mW fiecare, deci în total undeva la 160 mW”, a spus Sebastian Burduja, ministrul Energiei.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
Ultimele știri

FOTO: Ghinion pentru șoferii care au oprit neregulamentar, astăzi, în Sibiu

Polițiștii Biroului Rutier Sibiu au desfășurat, miercuri, acțiuni punctuale în vederea prevenirii și combaterii opririlor și staționărilor neregulamentare.Pe Calea...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect