15 000 de broșuri intitulate „De ce trebuie sa fiu atent la capuse”, editate după un model german, vor fi distribuite elevilor din clasele I-IV din județul Sibiu. Într-o primă fază, au fost tipărite un număr de 13.000 de exemplare în limba română şi alte 2.000 de exemplare bilingve (româno-germane).
Acest material educativ a fost tipărit cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Sibiu prin Biblioteca Judeţeană ASTRA, costurile totale fiind de 11 250 de lei.
Idee editării acestei broşuri a venit din partea lui Rainer Hoffmann în cadrul unei audienţe acordate de către consilierul judeţean Ilse Philippi, preşedinta Comisiei pentru asistenţă socială şi sănătate din cadrul Consiliului Judeţean. După ce conducerea Consiliului Judeţean Sibiu şi-a dat acordul pentru finanţarea broşurii, Rainer Hohmann a obţinut acordul Organizaţiei Pacienţilor cu Borrelioză (Boala Lyme) şi Encefalită de Căpuşă din Germania pentru a realiza broşura, după un material original în limba germană. Traducerea şi adaptarea au fost făcute de către dr. Georgeta Marga, de la Direcţia de Sănătate Publică, şi de către Ilse Philippi.
„Am considerat binevenită iniţiativa doamnei consilier Ilse Philippi de a fi editat un material informativ despre căpuşe pe înţelesul copiilor şi am aprobat finanţarea broşurii din bugetul Consiliului Judeţean Sibiu. Campania de informare asupra acestui subiect este necesară, cu atât mai mult cu cât urmează perioada vacanţei şi multe familii îşi vor petrece timpul liber în mijlocul naturii”, a subliniat Ioan Cindrea, preşedintele Consiliului Judeţean Sibiu.
Potrivit Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu, de la începutul anului până în prezent au fost mușcați 1.015 pacienţi înţepaţi de căpuşe, din care aproximativ 600 de cazuri au fost doar în luna mai. Dintre acestea, 41 de cazuri au fost confirmate cu Boala Lyme.




