17.9 C
luni, iulie 1, 2024

SENZAȚIONAL: România încheie la egalitate cu Slovacia, 1-1, și termină grupa pe locul I. Suntem în optimi la Euro 2024

România a terminat la egalitate partida de miercuri seara, scor 1-1, cu Slovacia, și a încheiat pe primul loc în grupa de la Euro 2024.

Naționala României a avut o dublă ocazie în minutul 11. Rațiu a șutat după o acțiune personală, la colțul lung, Dubravka a respins, mingea a rămas în teren, iar Ianis Hagi a șutat, dar peste poartă.

Slovacii au pus pentru prima dată în pericol poarta României în minutul 22. Mingea, trimisă din lovitură liberă, lateral dreapta, a trecut puțin pe lângă bara din stânga porții lui Niță.

Slovacii au deschis scorul în minutul 24 prin Duda. Fotbalistul slovacilor a marcat cu capul, din interiorul careului, după o centrare perfectă.

România a egalat în minutul 37. Ianis Hagi a fost faultat în interiorul careului, iar după consultarea VAR centralul partidei a indicat penalty. Lovitura a fost executată cu siguranță de Răzvan Marin, care a reușit să egaleze.

Naționala României ar fi putut trece în avantaj înainte de pauză, în minutul 43, după un contraatac excelent inițiat de Drăguș.

Atacantul lui Trabzonspor a preferat un șut la colțul lung, în locul unei pase spre Ianis Hagi, liber pe dreapta, iar mingea s-a dus pe lângă poartă.

Repriza secundă a început cu o ocazie uriașă a slovacilor. În minutul 50, Niță a intervenit salvator și a boxat o minge de sub transversală.

După două minute, același Niță a fost din nou la post și a reținut un șut trimis pe colțul scurt.

România a avut apoi două bune oportunități de a marca. În minutul 60, Răzvan Marin a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar portarul a respins.

Un minut mai târziu, Drăguș a șutat din interiorul careului, lateral stânga, puțin peste vinclu.

În minutul 65, Slovacia a avut o ocazie monumentală de a trece în avantaj. Haraslin a șutat din marginea careului, iar mingea a trecut foarte aproape de poarta lui Niță.