În weekend, polițiștii sibieni au constatat 14 infracțiuni la regimul circulației, au reținut 44 de permise de conducere, au retras 63 de certificate de înmatriculare și au aplicat 890 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 360.000 de lei.
În municipiul Mediaș, polițiștii rutieri au oprit pentru control o autoutilitară condusă pe strada Mitropolit Andrei Șaguna de către un bărbat în vârstă de 57 de ani, din Richiș.
Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că bărbatul are permisul suspendat.
În baza celor constatate, polițistii Biroului Rutier Mediaș continuă cercetările în cadrul unui dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice având acest drept suspendat.
În Șelimbăr, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe DN 1 de către un sibian în vârstă de 52 de ani.
În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,90 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.
În cauză, se continuă cercetările în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.
În Brateiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control o motocicletă condusă pe strada Lungă de către un localnic în vârstă de 33 de ani.
Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,24 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În urma verificărilor efectuate s-a constatat că bărbatul nu are permis de conducere, iar motocicleta nu este înmatriculată.
În baza celor constatate, la nivelul Biroului Rutier Mediaș, s-a deschis un dosar de cercetare penală privind săvârșirea infractiunilor de conducere fără permis, respectiv conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat.
În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Lungă de către un bărbat în vârstă de 36 de ani din Tălmaciu.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că bărbatul are permisul suspendat.
Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu în cadrul unui dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice având acest drept suspendat.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.