Sibienii care și-au planificat să meargă cu avionul la München trebuie să știe că zborurile Lufthansa au fost anulate.
„Din cauza grevei anunțate de sindicatul la München în perioada 27-28 februarie zborurile Lufthansa către și dinspre Sibiu vor fi anulate în acest interval”, a anunțar Aeroportul Internațional Sibiu.
Principalul aeroport din Munchen, al doilea ca mărime din Germania, a anunţat că se aşteaptă la perturbări masive ale traficului aerian, din cauza unei greve de personal anunțate pentru mâine și vineri.
Cele peste 1.600 de zboruri programate în aceste două zile este posibil să fie anulate, au transmis oficialii aeroportului, conform știrileprotv.
Șefii de sindicat le-au cerut angajaților, mai ales personalului de securitate, să nu mai lucreze în această perioadă.
Sindicaliștii negociază cu angajatorii pentru salarii mai mari cu minim 350 de euro, trei zile în plus de concediu, prime mai mari pentru activitățile grele și condiții mai bune de muncă.