17.2 C
Sibiu
duminică, aprilie 19, 2026

UPDATE: Un șofer sibian a fost reținut de polițiști, după ce a refuzat legitimarea şi a încercat să fugă de la faţa locului

Cele mai citite

Polițiștii rutieri au surprins și filmat marți după-masă, în cadrul activităţilor specifice desfăşurate cu aparatul radar, pe DN 14, în afara localităţii Agârbiciu, un conducător auto care rula cu viteza de 113 km/h, în condițiile în care pe respectivul tronson de drum limita vitezei este 90 km/h. Oamenii legii au procedat la oprirea regulamentară a autoturismului în localitatea Axente Sever, la volan aflându-se un bărbat, care a declarat că nu deţine asupra sa niciun document de identitate.

În urma verificărilor efectuate, poliţiştii rutieri au stabilit că sibianul de 30 de ani nu deţine permis conducere pentru nicio categorie de autovehicule și i-au adus la cunoştinţă că trebuie să îi însoţească la sediul poliţiei pentru clarificarea situaţiei. Când a văzut că nu are scăpare, șoferul de ocazie a luat-o la fugă, a intrat în curtea unui imobil şi ulterior în grădină, îndreptându-se spre râul Târnavei, a sărit în apă și a încercat să traverseze râul. Abia după ce polițiștii l-au somat verbal și au tras trei focuri de avertisment în plan vertical, bărbatul a renunţat şi s-a predat.

Publicitate

Potrivit oamenilor legii, nu au existat prejudicii materiale sau victime în urma acestei acţiuni.

„În urma verificărilor efectuate poliţiştii rutieri au constatat faptul că bărbatul este cercetat penal într-un alt dosar, în data de 2 mai a.c., fiind depistat pe raza municipiului Sibiu conducând un autoturism fără a deţine permis de conducere. În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat valoarea de 0,35 mg/l alcool pur în aerul expirat. La data respectivă bărbatul a susţinut că deţine permis de conducere german, dar nu îl are asupra sa, însă în urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu figurează ca titular al unui permis de conducere eliberat de autorităţile germane”, se arată într-un comunicat remis de IPJ Sibiu.

Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând ca în cursul acestei zile să fie prezentat magistraţilor Judecătoriei Mediaş cu propunere de arestare preventivă sub aspectul săvârşirii de infracţiuni la regimul rutier.

UPDATE:

Bărbatul reţinut ieri după ce a refuzat legitimarea şi a încercat să fugă de la faţa locului este cercetat în stare de libertate.

„În cursul zilei de ieri, V. G. a fost prezentat magistraţilor Parchetului de pe lângă Judecătoria  Mediaş cu propunerea de arestare preventivă. În cauză s-a dispus revocarea măsurii de reţinere şi punerea în libertate a persoanei prezentate”, spun reprezentanții IPJ Sibiu.
 
Cercetările sunt continuate de poliţiştii rutieri.

 

 

 

 

 

 

 

 

spot_img
Ultimele știri

Fabulos: a fost câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Joker. Suma este AMEȚITOARE

Un nou record absolut a fost stabilit în lumea jocurilor de noroc din România: cel mai mare premiu din...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect