Un incendiu a izbucnit duminică dimineața, chiar în ziua de Paște, la Termocentrala Rovinari, unul dintre cele mai importante obiective ale sistemului energetic național. Incidentul a afectat direct producția de energie electrică, determinând oprirea singurului grup energetic aflat în funcțiune la acel moment.
Flăcările s-au manifestat la nivelul unor instalații tehnice esențiale. Potrivit primelor informații, Grupul energetic 5 a fost oprit imediat, ca măsură de siguranță, pentru a preveni extinderea incendiului și apariția unor avarii majore, relatează Mediafax.
În paralel, autoritățile și operatorul centralei au demarat proceduri pentru repornirea Grupului 4, în încercarea de a asigura continuitatea, chiar și parțială, a producției de energie electrică.
Cauza incendiului: scurtcircuit la instalațiile electrice
Deși Complexul Energetic Oltenia nu a transmis încă un punct de vedere oficial complet, primele date indică faptul că incendiul ar fi fost provocat de un scurtcircuit. Acesta ar fi afectat cablurile de alimentare cu energie electrică, precum și sistemele de comandă, protecție și control ale instalației de slam dens aferente Grupului energetic 5.
Reprezentanții salariaților au precizat că grupul a fost oprit în condiții de siguranță, urmând ca intervențiile tehnice să remedieze defecțiunile apărute. De asemenea, este planificată pornirea Grupului 4 pentru a compensa pierderea temporară de capacitate.
Incidentul ridică din nou semne de întrebare cu privire la starea infrastructurii energetice și necesitatea unor investiții urgente în modernizare și mentenanță.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI




