DNSC: Tentativă de scam ce folosește imaginea farmaciei Catena

Cele mai citite

DNSC avertizează că în aceste zile circulă online o tentativă de scam care utilizează imaginea farmaciei Catena.

„Sub titlul ‘Sărbătoarea Crăciunului’ atacatorii prezintă potenţialelor victime un chestionar pe care, dacă îl completează, pot câştiga un premiu de 2.000 RON. Totul este evident o capcană întinsă de atacatori”, avertizează Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică.

Potrivit experților în securitate cibernetică, primul semn clar că este vorba despre o capcană o reprezintă chiar textul, care este în limba engleză, deşi se adresează clienţilor Catena.

Un al doilea semn este chiar adresa web pe care atacatorii ne invită să o accesăm, pentru a participa la acest fals concurs cu premii. De obicei atacatorii folosesc domenii ciudate, precum.top.

Locuri de muncă

(AGERPRES)

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
Ultimele știri

FOTO/ULTIMA ORĂ: Sibiancă de 80 de ani, dispărută de acasă

Polițiștii sibieni caută o femeie, în vârstă de 80 de ani care, în data de 11 iulie, a plecat...

Știri pe același subiect