De astăzi, 14 iulie, sibienii se bucură de o experiență completă de shopping pentru toate buzunarele. Primark și-a deschis ușile în această dimineață, la Shopping City Sibiu. Cu o investiție de peste 8 milioane de euro, deschiderea magazinului Primark în Sibiu oferă, pe lângă o nouă varietate de produse, peste 100 de locuri de muncă.

Peste 2.300 de mp de modă și accesorii
Noul magazin se întinde pe o suprafață de peste 2.300 de metri pătrați, desfășurată pe un singur nivel. Pe rafturi, clienții regăsesc cele mai recente colecții de vară pentru femei, bărbați și copii, alături de produse cosmetice, produse de casă și accesorii.

Modă sustenabilă
O componentă centrală a produselor Primark este reprezentată de produsele sustenabile, ca parte din angajamentul companiei de a oferi modă durabilă și la prețuri accesibile. În prezent, 74% dintre articolele de îmbrăcăminte Primark sunt realizate din materiale reciclate sau provenite din surse mai sustenabile. Obiectivul companiei este ca această pondere să atingă pragul de 100% până în 2030.
La deschidere a fost prezent și directorul Maciej Podwojski, Director Vânzări în Europa Centrală și de Est. Acesta a vorbit cu redactorii Sibiu100.ro despre entuziasmul de a intra pe piața din Sibiu și importanța României în dezvoltarea Primark în zona Europei Centrale și de Est.
Importanța României pentru Primark
„Ne desfășurăm activitatea în 19 țări și România e importantă pentru noi și dinamică. Clienții din România ne-au primit foarte bine, iar asta nu face decât să ne dea mai multă încredere să ne extindem și mai mult în România.
Marius Grecu, primarul comunei Șelimbăr, a menționat importanța unui brand internațional prezent în Sibiu.
„Deschiderea primului magazin Primark din județul Sibiu, în cadrul Shopping City Sibiu, reprezintă un moment important pentru comunitatea noastră și pentru dezvoltarea economică a zonei Șelimbăr–Sibiu. Ne bucurăm că un brand internațional cunoscut și apreciat de români a ales să investească aici, confirmând atractivitatea dinamică locală pentru retail, servicii și noi oportunități de angajare. Salutăm această deschidere, felicităm echipa Primark și le urăm bun venit la Șelimbăr, în județul Sibiu. Suntem convinși că noul magazin va fi bine primit de clienți și va contribui la diversitatea și dinamismul comercial al zonei.”

Direcții de dezvoltare
Fiind al șaselea magazin din țară, Primark are deja peste 600 de angajați în România, iar acest număr este în creștere. Celelalte magazine se regăsesc în Timișoara, Cluj, Craiova, două în București și, de astăzi, unul în Sibiu. Până la finalul anului, Primark plănuiește să deschidă încă două magazine, unul în Bacău și unul în Iași. De asemenea, au în plan să deschidă un al treilea magazin în București, la Sun Plaza.
Magazinul este situat în centrul comercial Shopping City Sibiu, fiind deschis zilnic de la ora 10:00 la ora 22:00

În prezent, Primark operează șase magazine în România: două în București (AFI Cotroceni și ParkLake Shopping Centre) și câte unul în Iulius Mall Timișoara, VIVO! Cluj-Napoca, ElectroPutere Mall Craiova și, acum, Shopping City Sibiu.
Pentru mai multe informații, pentru a vedea cele mai recente colecții Primark sau pentru a verifica disponibilitatea produselor în magazin, accesați https://www.primark.com/ro-ro
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu100.ro. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășeștii cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007





