7.9 C
Sibiu
luni, martie 16, 2026

SUA își temperează discursul față de Europa: Chris Wright neagă o invazie în Groenlanda și critică politicile climatice

Cele mai citite

Daniela Arnăutu

Secretarul american al Energiei, Chris Wright, a declarat la Paris că Statele Unite rămân „un aliat solid” al Europei, respingând ferm ideea unei invazii în Groenlanda și criticând dur politicile climatice promovate în ultimii ani pe continent, potrivit news.ro.

Critici la adresa politicilor climatice din Europa

Într-un interviu acordat AFP, după o conferință la Institutul Francez de Relaţii Internaţionale, Wright a susținut că „cultul climei” a dus la creșterea prețurilor la energie și la scăderea producției europene în ultimii 17 ani.

Oficialul american consideră că aceste politici au mutat locuri de muncă în Asia, au redus competitivitatea economică și au sporit dependența Europei de Rusia.

SUA și retragerea din Acordul de la Paris

De la revenirea lui Donald Trump la Casa Albă, SUA au renunțat la mai multe măsuri climatice adoptate anterior.

Washingtonul s-a retras din nou din Acordul de la Paris, tratatul internațional care vizează limitarea încălzirii globale sub 2°C.

Wright a minimalizat impactul schimbărilor climatice, afirmând că politicile pro-climă nu au produs efecte semnificative asupra evoluției temperaturilor globale.

Groenlanda: „Nu a existat niciodată posibilitatea unei invazii”

Referitor la tensiunile generate de declarațiile lui Trump privind dorința de a achiziționa Groenlanda, Wright a subliniat că „nu a existat niciodată posibilitatea ca Statele Unite să invadeze Groenlanda”.

Teritoriul autonom danez a fost adus în discuție după ce premierul Danemarcei, Mette Frederiksen, a afirmat că liderul american își menține interesul pentru insulă.

Petrolul din Venezuela și reformarea AIE

În privința petrolului din Venezuela, Wright a declarat că obiectivul Washingtonului este creșterea semnificativă a producției. El a susținut că fondurile rezultate sunt gestionate prin Trezoreria SUA și că rețelele de corupție asociate regimului lui Nicolás Maduro sunt în curs de eliminare.

Prezent la reuniunea Agenţia Internaţională pentru Energie, oficialul american a reiterat că SUA doresc reformarea instituției, criticând accentul pus pe obiectivul de „zero emisii nete” până în 2050.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

spot_img
Cick spot_img
Ultimele știri

Călin Georgescu se autoproclamă Președinte și refuză ajutorul lui Ghiță: „Domne, eu merg pe drumul luminii, nu pe al vostru”

Apar noi informații legate de întâlnirea dintre Sebastian Ghiță, patronul România TV și om de afaceri și Călin Georgescu,...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect