17.9 C
sâmbătă, iulie 27, 2024

În perioada 23-24 iunie, municipiul Craiova a găzduit Etapa finală a Campionatelor Naționale rezervată juniorilor 1 (U20).

Competiția a avut loc pe Stadionul de Atletism din Craiova și s-a bucurat de participarea a 243 de atleți, reprezentând 90 de cluburi sportive.

La această Etapă finală a Campionatelor Naționale U20 au participat și 3 atleți din Mediaș, legitimați la Clubul Sportiv Școlar din oraș. Este vorba de Alexandra Hudea, Iulia Mărginean, alături de Ciprian Varga la masculin.

Cei 3 sportivi au luat startul în finalele de 3.000 și 5.000 de metri, Iulia Mărginean și Ciprian Varga concurând în ambele finale.

Cele două atlete din Mediaș au reușit să câștige medaliile de argint. Astfel, Alexandra Hudea s-a clasat pe poziția a doua în finala de 3.000 de metri, pe care i-a alergat în 9 minute, 37 de secunde și 73 de sutimi, iar Iulia Mărginean a încheiat pe locul secund finala de la 5.000 de metri cu timpul de 18 minute, 14 secunde și 28 de sutimi.

De asemenea Iulia a terminat finala de 3.000 de metri pe poziția a 4-a cu timpul de 10 minute, 42 de secunde și 41 de sutimi.

La masculin Ciprian Varga s-a clasat pe locul 6 la 5000 de metri, pe care i-a alergat în 16 minute, 46 de secunde și 5 sutimi, respectiv pe poziția a 10-a la 3000 de metri, încheind cursa în 9 minute, 52 de secunde și 20 de sutimi.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Articolul precedent
Articolul următor

Marius Măldărășanu despre o posibilă demitere: Asta e soarta antrenorului, nu am ce face

FC Hermannstadt a făcut un pas greșit pe teren propriu, vineri seara, 1-1 cu nou promovata Unirea Slobozia.A fost...