Acasă Blog Pagina 313

Un primar cere OPRIREA curentului electric în toate școlile și căminele culturale din comună

Situație incredibilă în comuna Almașu Mare din județul Alba: primarul comunei solicită întreruperea furnizării energiei electrice în toate școlile comunei, în căminele culturale, dar și a iluminatului public.

Motivul invocat de primarul din Almașu Mare este legat de neadoptarea de către consilierii locali a proiectului de hotărârea privind taxele și impozitele aferente acestui an.

Edilul Ioan Gligor susține că nu mai există bani și cere întreruperea alimentării cu energie electrică a tuturor căminelor culturale și școlilor din comună începând de la 1 martie 2026.

De asemenea, și iluminatul public ar urma să fie oprit de la 1 martie.

Vă prezentăm integral solicitarea primarului din Almașu Mare, așa cum a fost ea redactată.

„Datorită faptului că în nenumărate rânduri, (7 (șapte) ședințe consecutive a Consiliului Local, consilierii locali ai comunei Almașu Mare nu au aprobat stabilirea impozitelor și taxelor locale, și din această cauză nu se pot face încasări la bugetul local, cer prin prezenta întreruperea cu energie electrică a iluminatului public, în toate satele din comună, pe o perioadă nedeterminată, începând cu data de 01.03. 2026, întrucât nu mai avem resurse financiare pentru plata energiei electrice.

De asemenea, cer prin prezenta întreruperea cu energie electrică a școlilor și a căminelor culturale din comună, pe o perioadă nedeterminată, din aceleași motive, începând cu data de 01.03.2026″, se arată în solicitarea semnată de primarul din Almașu Mare, județul Alba.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

„Miercurea Muzicală”: Când repetițiile Filarmonicii Sibiu devin oră de muzică pentru copii

Dacă e miercuri, e intalnirea copiilor sibieni cu lumea muzicală la Sibiu Junior. E ziua în care o clasă de copii pornește dis-de-dimineață spre Filarmonica de Stat Sibiu. Nu știu ce li se pregătește și totuși ei sunt curioși și nerăbdători. Pentru o oră, Filarmonica devine sală de clasă. Copiii nu învață teorie, ci „simt” vibrația instrumentelor direct în Sala Thalia.

Azi, clasele a III-a și a IV-a de la Școala Gimnazială Tilișca, 19 copii veniți din localitățile Tilișca, Rod, Galeș și Săliște, îndrumați de doamna învățătoare Andreea Orzea, au fost invitați de Asociația Sibiu Junior să participe la o oră de muzică altfel. Ei au fost întâmpinați de un instrumentist al Filarmonicii Sibiu, care le-a explicat și le-a exemplificat cum se cântă la trombon.

„Feedback-ul lor sincer este cea mai mare recompensă pentru noi”

În Sala Thalia, copiii au putut asista la o parte din repetiția orchestrei simfonice, fiind cuceriți rapid de acordurile vesele. În a doua jumătate a orei, artistul sibian, maestru al țambalului, Romulus Cipariu, le-a pregătit un program interactiv de povești muzicale, joaca de-a dirijorul și exerciții de ritm și motricitate.

„Joaca de-a ritmul sau ritmul ca o joacă a devenit una dintre activitățile preferate ale copiilor. Ne bucură enorm să constatăm că micii școlari sunt atât de încântați. Feedback-ul lor sincer este cea mai mare recompensă pentru noi. Suntem recunoscători parteneriatului cu Filarmonica de Stat Sibiu pentru deschidere și buna colaborare”, spune Mihaela Wetscheza, Manager Proiect Sibiu Junior.

Despre „Ora de muzică la Filarmonică”

Proiectul „Ora de muzică la Filarmonica Sibiu” a început în noiembrie 2024 și până în prezent peste 30 de clase din județul Sibiu au putut participa gratuit la o oră de muzică diferită.

„Dorim să vă mulțumim pentru oportunitatea de a participa la repetiția orchestrei Filarmonicii din Sibiu. Copiii au plecat extrem de încântați de la dumneavoastră. Pentru mulți dintre ei, acesta a fost primul contact direct cu o orchestră, iar impactul a fost deosebit. Copiii au fost impresionați de profesionalismul muzicienilor, de armonia orchestrei, de atmosfera specială de la repetiție.

Întâlnirea cu cei doi instrumentiști le-a posibilitatea să pună întrebări, să afle detalii despre instrumente (chiar să atingă un instrument), să descopere câtă muncă și câtă pasiune se află în spatele unui concert. Foarte apreciate de copii au fost jocurile muzicale și, bineînțeles, căldură cu care dumneavoastră ne-ați însoțit în această călătorie muzicală”, ne trasminte doamna învățătoare Andreea Orzan.

Această activitate este oferită gratuit claselor a III-a și a IV-a din Județul Sibiu, în parteneriat cu Filarmonica de Stat Sibiu, Inspectoratul Școlar Județean, cu sprijinul Super Mama.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Agresat de ziua lui, un bărbat din Blăjel a murit marți la Spitalul Județean Sibiu

Un bărbat în vârstă de 53 de ani din Blăjel a murit după ce a fost agresat chiar de ziua lui, în urmă cu o săptămână.

Acesta decedat în cursul zilei de marți la Spitalul Clinic Județean Sibiu. Acesta a fost internat după ce, de ziua lui, a fost lovit de un invitat, a căzut și s-a lovit la cap.

A fost internat la Spitalul Județean Sibiu, însă starea lui s-a înrăutățit, iar marți a murit.

„În data de 25.02.2026 dosarul a fost declinat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Mediaș către Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu, efectuându-se în cauză cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de loviri sau vătămări cauzatoare de moarte.

În cauză se efectuează la acest moment cercetări și se administrează probe pentru stabilirea situației de fapt”, a precizat procurorul Cristiana Tegbo, înlocuitor al purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

ULTIMA ORĂ: Un copil de 11 ani din Șelimbăr și-a accidentat mama cu mașina

Un copil de 11 ani a produs un accident rutier pe strada Octavian Goga, în apropiere de intersecția cu strada Ion Rațiu din Șelimbăr.

„Din primele verificări efectuate la fața locului a reieșit că un copil în vârstă de 11 ani, lăsat nesupravegheat o scurtă perioadă de timp, s-a urcat la volanul mașinii mamei, aflată lângă auto, a pornit motorul, moment în care autoturismul s-a pus în mișcare în față, lovind femeia, care a rămas prinsă între autoturism și zidul unui imobil.

În urma evenimentului, femeia a suferit vătămări corporale și a fost transportată la spital, conștientă.

Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului și pentru aplicarea măsurilor legale care se impun.

Traficul în zonă se desfășoară în condiții normale”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Ana Mureșan.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pe strada Octavian Goga din Șelimbăr pentru a acorda asistență medicală unei femei care a fost lovită de un autoturism.

Femeia în vârstă de 48 de ani a suferit un traumatism de bazin și a fost transportată la UPU Sibiu pentru investigații suplimentare„, a precizat Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

ULTIMA ORĂ: Mesaj RO-ALERT în România. Rușii atacă dezlănțuit în Ucraina

Populaţia din județul Tulcea a primit, miercuri seara, în jurul orei 18.15, un mesaj Ro-Alert, pe fondul războiului declanşat de Rusia în Ucraina.

Locuitorii sunt avertizaţi că există posibilitatea căderii unor obiecte din spaţiul aerian, iar autorităţile le recomandă să-şi păstreze calmul şi să se adăpostească în beciuri sau în adăposturi de protecţie civilă.

„În lipsa unui adăpost, rămâneţi în interiorul casei, departe de geamuri şi pereţi exteriori. Durata estimată a alertei: 90 de minute”, se specifică în mesajul Ro-Alert.

În ultima perioadă în județul Tulcea au fost semnalate mai multe incidente legate de drone, fragmente sau obiecte aeriene detectate în proximitatea graniței cu Ucraina, majoritatea fiind atribuite operațiunilor militare rusești în cadrul războiului din Ucraina și în urma atacurilor cu drone asupra porturilor ucrainene de pe Dunăre.

Autoritățile române au emis mesaje RO-ALERT pentru populație, avertizând asupra posibilității ca fragmente să cadă pe teritoriul României, și au ridicat avioane de luptă (F-16 și Eurofighter) pentru monitorizarea spațiului aerian, dar nu întotdeauna a identificat intrări neautorizate sau impacturi directe.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Un nou capitol pentru ziarul Sibiu 100% – trece în format digital

Dragi cititori,

2026 marchează 18 ani în care ziarul Sibiu 100% este mai mult decât un ziar. Este oglinda orașului, vocea comunității, martorul bucuriilor și încercărilor prin care a trecut Sibiul.

Un produs de presă independent, susținut din campaniile de publicitate locală ale firmelor care își desfășoară activitatea în Sibiu. Ziarul a fost tipărit și distribuit (în regim propriu) timp de ani de zile în 70.000 de exemplare.

Din perioada pandemiei, am continuat cu 35.000 de exemplare, ajungând în casele dumneavoastră weekend de weekend în municipiul și județul Sibiu.

Fiecare ediție a însemnat muncă, pasiune, preocupare pentru a verifica surse, informații, entuziasm și, mai ales, responsabilitate.
Astăzi, după aproape două decenii de presă tipărită, vă anunțăm că Sibiu 100% trece în format digital.

Tranziția către digital nu schimbă valorile noastre, ci doar modul de livrare. Sibiu 100% devine astfel accesibil instantaneu, din orice locație, fie că sunteți la birou, acasă sau în mișcare. Pregătim pentru viitor ediții speciale în print într-un format diferit față de cel cu care v-am obișnuit până acum.

„Vă mulțumim pentru că ați ales ziarul Sibiu 100% în ultimii 18 ani. Această loialitate ne obligă să evoluăm. În noul format digital, ne luăm angajamentul de a vă oferi și mai multe informații, verificate riguros din mai multe surse. Suntem prezenți în fiecare instituție, companie și casă, oferind jurnalism adaptat ritmului actual”, Adina Străjan – Directorul ziarului Sibiu100%

Mulțumim cititorilor noștri fideli!
Rămânem aici.
Pentru Sibiu.
Pentru comunitate.

Cu recunoștință,
Echipa Sibiu 100%

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Proiectul „CRAFT-Crafts in Rural Areas” la final

0

Proiectul „CRAFT-Crafts in Rural Areas”, desfășurat în perioada Septembrie 2024 – Februarie 2026, a avut drept scop promovarea meșteșugurilor din zonele rurale.

Coordonatorul proiectului a fost Lisov Museum (Slovacia), avându-i ca parteneri de proiect pe Kato Drys Community Council (Cipru) și Asociația „Satul verde” (România). În cadrul proiectului s- au organizat ateliere de lucru, târguri și expoziții la care au luat parte meșteșugari din țările participante la proiect.

Au fost realizate 15 materiale video, fiecare exemplificând un meșteșug tradițional.
Puteți viziona materialele video aici: https://www.youtube.com/@Craftsinruralareas

Proiectul „CRAFT- Crafts in Rural Areas” a fost finanțat de Uniunea Europeană, prin programul Erasmus+.

Filarmonica de Stat din Sibiu vrea o Facultate de Studii Muzicale

Filarmonica de Stat Sibiu nu crește prețul biletelor și al abonamentelor pentru anul 2026. Declarația a fost făcută de Managerul Cristian Lupeș astăzi, 25 februarie, în cadrul conferinței de presă organizate la sediul instituției, pentru prezentarea raportului de activitate al ultimilor patru ani de mandat.

Bilanț pe plus în ultimii patru ani

Potrivit datelor oferite de Filarmonică, în ultimii patru ani au fost invitați să concerteze la Sibiu peste 4000 de artiști, dintre care 1000 în ultimul an. De asemenea, au avut loc 910 evenimente (194 în 2025), 240 concerte simfonice (48 în ultimul an) și 340 activități educative (63 în 2025).

În ceea ce privește spectatorii plătitori de bilete, numărul acestora este relativ constant în ultimii ani, ajungând la un total de aproape 80.000. Instituția culturală sibiană stă bine și la capitolul social-media, pagina de facebook înregistrând o audiență de aproape 4 milioane vizualizări, din care peste 2,5 milioane în ultimul an și aproape 17000 de abonați. Instagramul, dezvoltat în special în 2025, a „convins” 2400 de abonați.

Festivalurile de marcă ale Filarmonicii vor continua și în acest an

Un capitol important al activității Filarmonice îl constituie festivalurile, care au crescut de la an la an. Între acestea, amintim: Sibiu Opera Festival, Zilele Muzicii Româno-Americane, Concerte pe Acoperiș, Minunata Muzică Nouă, Festivalul Concurs Internațional de Pian „Carl Filtsch” și Daruri Muzicale. Toate aceste proiecte vor continua și în acest an.

Investiții în dezvoltare

Între investițiile în dezvoltare, s-au remarcat cele care au vizat esplanada Filarmonicii (sisteme de prezentare video, iluminat arhitectural din pardoseala exterioară), afișajele LED, reabilitare hol acces personal, modernizare spații interioare, videoproiector și scaune custom, ecran de proiecție retractabil și liftul pentru pian (unic în țară).

Totodată, achizițiile de instrumente au totalizat un buget de peste 853.000 lei.

Ca deziderat major al managerului Cristian Lupeș și demers de viitor s-a remarcat proiectul unei facultăți de studii muzicale la Sibiu, care să asigure pe termen lung „pepiniera” și calitatea unor viitori artiști care să performeze în cadrul Filarmonicii de Stat sibiene.

Mandatul Managerului Cristian Lupeș se încheie în luna august a acestui an. Acesta nu s-a pronunțat asupra deciziei de a candida pentru un nou mandat.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Fost ministru: Sunt PENTRU reintroducerea vaccinării în școli. Adevărul e că virusul există. Și ucide

Deputatul liberal Mircea Fechet trage un nou semnal de alarmă cu privire la consecințele grave ale dezinformării în domeniul medical și solicită consensul decidenților asupra unui plan de măsuri urgente pentru protejarea sănătății copiilor.

Mircea Fechet a subliniat că, în condițiile în care propaganda antivaccinistă a adus România în situația rușinoasă în care poartă responsabilitatea pentru mai mult de 85% din cazurile de rujeolă din Uniunea Europeană, eforturile din teren ale specialiștilor nu pot rămâne fără ecou mai ales în rândurile decidenților politici.

Deputatul susține că moartea a 30 copii din cauza unei boli prevenibile, pentru care în România vaccinul se administrează gratuit, e argumentul fără echivoc pentru reintroducerea vaccinării în școli

„30 copii au murit cu zile din cauza unei boli pentru care există vaccin gratuit în România. Cei mai mulți, în județele unde rata de vaccinare e atât de mică încât protecția comunitară nu mai funcționează, iar riscul pentru copii, dar și pentru adulți, este uriaș.

Doi ani de pandemie și un val constant de dezinformare sanitară care îneacă datele științifice în minciuni pe rețelele sociale ne-au adus într-o situație periculoasă și rușinoasă: România e responsabilă pentru mai mult de 85% din cazurile de rujeolă înregistrate în Uniunea Europeană în ultimii doi ani.

Repet, sunt PENTRU reintroducerea vaccinării în școli.

Generațiile noastre au uitat cum arată epidemiile pentru că vaccinarea se făcea organizat, însă când am renunțat la acest mecanism, am redeschis ușa virusului. E o legătură directă între decizie și rezultat.

Statul are obligația să protejeze viața, iar politica are obligația să apere adevărul.

După postarea de vinerea trecută, am fost acuzat întâi că aș fi plătit de „Big Pharma”, apoi că nu citesc prospectele, că aș fi ateu, pentru că „Dumnezeu nu vrea să ne vaccinăm copiii”, ba chiar și că aș fi fascist, pentru că vorbesc despre „un ser care omoară copiii”, pentru „un virus care nu se vede”.

Adevărul e că virusul există. Și ucide.

Copiii nu pot decide. Noi decidem pentru ei.

Părinții sunt bombardați zilnic cu zvonuri, cu teorii conspiraționiste, cu pseudo-argumente. Frica a învins rațiunea, iar când frica decide, consecințele arată exact ca în cel mai recent raport al Organizației „Salvați Copiii”. 2023 – 2025: 27.568 cazuri de rujeolă.

Există comunități, mai ales în mediul rural, unde rata vaccinării ROR cu a doua doză abia ajunge la 20%, în timp ce ținta recomandată de autoritățile sanitare este de 95%.

Toate aceste cifre sunt dovada că România nu traversează doar o criză sanitară, ci și una de încredere. Iar când încrederea se prăbușește, primii care plătesc sunt copiii.

Avem focare de vulnerabilitate. Asta înseamnă neglijență criminală, înseamnă copii expuși inutil.

De aceea susțin reintroducerea vaccinării în școli. Susțin verificarea statusului vaccinal la înscrierea în colectivitate. Susțin Pactul pentru Vaccinarea Copiilor pe care l-am propus anul trecut, după trei valuri epidemice de rujeolă, ca o linie roșie de responsabilitate pe care nu avem voie să o încălcăm.

Nu putem trata antivaccinismul ca pe o simplă opinie personală atunci când produce victime. Libertatea de exprimare nu înseamnă libertatea de a pune în pericol sănătatea publică.

Avem nevoie de consens în jurul unui lucru esențial: dreptul fiecărui copil la sănătate.

Iar atunci când citim statistici, să știm că în spatelor lor sunt familiile care azi cred că binele nu se face cu forța, dar mâine ar da orice să-și mai vadă copiii jucându-se”, a scris pe pagina personală de Facebook fostul ministru al Mediului, Mircea Fechet.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

ULTIMA ORĂ: Gripa a făcut încă o victimă în județ. O femeie din Agnita s-a stins

În cursul zilei de marți s-a înregistrat un nou deces cauzat de gripă, la o femeie în vârstă de 81 de ani, din Agnita, internată pe secția de Anestezie-Terapie Intensivă a Spitalului Județean Sibiu.

Femeia, nevaccinată antigripal, cu multiple comorbidități, a fost depistată pozitiv la virus gripal de tip A.

Este cel de-al saptelea deces cauzat de gripă, înregistrat în județul Sibiu, de la începutul sezonului gripal și până în prezent.

Toate decesele cauzate de gripă, din acest sezon, au survenit la persoane neimunizate antigripal.

„Deși cifrele indică o scădere a numărului de îmbolnăviri, este prematur să considerăm că sezonul gripal s-a încheiat.

Pericolul nu a trecut, el rămâne unul real, în special pentru categoriile vulnerabile.

Tocmai de aceea, recomandăm sibienilor să rămână vigilenți și să respecte în continuare măsurile de igienă și protecție împotriva infectării și transmiterii virusului gripal, în special în perioada următoare când, încălzirea vremii ar putea favoriza răspândirea gripei”, a declarat directorul executiv al DSP Sibiu, Horațiu Cojocaru.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Scade numărul cazurilor de gripă în județul Sibiu

Numărul îmbolnăvirilor cu gripă a scăzut simțitor în județul Sibiu, în ușor declin fiind și cel al infecțiilor de căi respiratorii superioare.

Numărul pneumopatiilor rămâne ridicat, iar boala continuă să pună probleme, în special persoanelor în vârstă.

În perioada 16-22 februarie, la nivelul județului Sibiu, au fost raportate un număr de 42 de cazuri de gripă (8 confirmate prin laborator, cu virus gripal de tip A, la 5 femei și 3 bărbați cu vârste cuprinse între 55 și 92 de ani), în scădere cu peste 100 de cazuri comparativ cu săptămâna anterioară.

Din fericire formele de boală au fost ușoare, medicii au recomandat internarea în doar 8 cazuri, în special în cazul vârstnicilor și bebelușilor. Comparativ cu perioada similară a anului trecut, se înregistrează cu 315 mai puține îmbolnăviri cauzate de gripă.

„În intervalul menționat, au fost raportate un număr de 1672 de infecții acute ale căilor respiratorii superioare, în scădere cu 244 de cazuri comparativ cu săptămâna trecută. Prin comparație cu perioada similară din sezonul viral trecut, scăderea este de 949 de cazuri.

Procentul internărilor este de 2,09%, cele mai multe fiind recomandate în cazul bebelușilor cu vârste sub un an.

În ceea ce privește pneumopatiile, în săptămâna 8 de monitorizare din acest an, s-a înregistrat o scădere infimă a numărului de cazuri, de la 462 cât au fost săptămâna trecută, la 430 câte au fost raportate în perioada menționată anterior.

Procentul internărilor rămâne ridicat, 36,74% pentru perioada 16-22 februarie, cu forme de boală medii și pe alocuri grave, ce au afectat în special persoanele de vârsta a treia.

De la începutul sezonului gripal și până în prezent, s-au înregistrat 2315 cazuri de gripă dintre care 161 au fost confirmate prin teste de laborator, 31095 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii superioare și 6828 de pneumopatii”, spune Denisa Ungureanu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Apă Canal angajează la Gura Râului

0

APĂ CANAL SIBIU  S.A. Angajează pentru: Stația captare tratare transport apă potabilă Dumbrava – punct de lucru Gura Râului

   Operator hidraulic –  1 post

   Cerințe:

  • Studii medii;
  • Calificare în meseria de instalator/lăcătuș mecanic/mecanic;
  • Apt pentru munca în ture și munca la înălțime;
  • Cunoștințe operare PC constituie un avantaj;

Cererile tip de participare la concurs se completează și se depun online la adresa de mail [email protected] sau la sediul societăţii, str. Eschil nr.6, Serviciul Resurse Umane, împreună cu CV, copie  diplomă studii şi adeverinţa medicală de la medicul de familie, până la data de 10.03.2026. Relaţii suplimentare la tel. 0269222916 (int.117 sau 166).