O atmosferă de sărbătoare și profundă emoție a cuprins comunitatea din Agnita în Duminica a treia după Rusalii, când noua Biserică „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a Parohiei Agnita III a fost sfințită de Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.
Pentru mulți dintre credincioși, momentul a reprezentat împlinirea unui vis construit în ani de muncă, răbdare și rugăciune.
Ridicarea lăcașului de cult a început în timpul slujirii preotului Nicolae Mărginean și a fost dusă la bun sfârșit prin implicarea actualului paroh, preotul Rareș Dușescu, alături de întreaga comunitate.

În ziua târnosirii, biserica a primit și un nou ocrotitor spiritual – pe Sfântul Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop. Sute de credincioși au participat la slujba solemnă de sfințire, alături de preoți, oficialități locale și invitați din întreaga zonă.
Potrivit rânduielii ortodoxe, ierarhul a înconjurat biserica împreună cu soborul de preoți și credincioșii, a uns zidurile cu Sfântul și Marele Mir, a binecuvântat lăcașul cu apă sfințită și a așezat sfinte moaște în piciorul Sfintei Mese, transformând astfel noua construcție într-un altar viu al rugăciunii.

În cuvântul său de învățătură, Mitropolitul Laurențiu a vorbit despre conștiință ca lumină interioară a omului și despre nevoia de a privi lumea cu ochi curați și cu inimă deschisă către Dumnezeu.
Ierarhul i-a îndemnat pe credincioși să lase grijile lumești în seama lui Dumnezeu și să acorde mai multă atenție vieții spirituale.

„Evanghelia de astăzi ne îndeamnă să avem totdeauna grijile lumeşti lăsate afară, în grija lui Dumnezeu, iar grijile spre cele cereşti să fie o preocupare pentru viaţa noastră.
Evanghelia începe cu remarca: «Luminătorul trupului este ochiul. Dacă ochiul tău este curat, tot trupul tău este curat. Dacă ochiul tău este întunecat, tot trupul tău este întunecat».

Mântuitorul Hristos nu se referă la lumina ochilor, la ochiul acesta care este un organ de simţ de mare importanţă pentru noi şi vedem cât de mult trebuie să-l ocrotim, căci este atât de sensibil.
Lumina lui simbolizează lumina lăuntrică a unui dar pe care Dumnezeu ni l-a lăsat nouă ca binecuvântare, dar în acelaşi timp şi ca judecător, şi anume conştiinţa.

Ea este glasul lui Dumnezeu din noi, este descoperirea pe care Dumnezeu ne-o face înlăuntrul nostru de a ţine totdeauna atenţia îndreptată spre bine.
Există în firea noastră lăsată legea morală naturală, dar în acelaşi timp există şi o înclinaţiea noastră spre cele lumeşti, spre cele pământeşti şi, mai ales, spre cele rele.

De aceea ne-a lăsat Dumnezeu un glas al conştiinţei, care este reprezentat prin curăţia ochilor noştri. Dacă privim cu ochi curaţi pe oricine dimprejurul nostru, nu-l putem judeca, dar dacă ochiul nostru este întunecat, dacă avem ceva pe sufletul nostru, pe cei dimprejur îi vedem ca pe noi.


Deci, dacă încercăm în fiecare dimineaţă când ne trezim, prin rugăciunile pe care le facem, prin invocarea ajutorului lui Dumnezeu să cerem să ne lumineze mintea şi conştiinţa noastră ca să ne judecăm pe noi înşine, şi nu pe alţii, ca ochiul nostru să fie curat şi să vadă împrejurul nostru numai lucruri binecuvântate”, a subliniat ierarhul.
La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu i-a hirotesit iconomi stavrofori pe preotul paroh Rareș Dușescu și pe preotul pensionar Nicolae Mărginean. Părintele Nicolae Mărginean a prezentat celor prezenţi etapele zidirii locaşului de cult.


Primarul orașului Agnita, Alin Ciprian Gull Schiau, a primit din partea Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu un act de cinstire, iar ctitorii și binefăcătorii lăcașului de cult au primit, de asemenea, acte de cinstire din partea ierarhului.
SURSĂ FOTO: Costin Chesnoiu/Mitropolia Ardealului
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



