Acasă Blog Pagina 4747

Toamna la Sibiu începe cu Festivalul “25 de ore de teatru non-stop”

0

Maratonul teatral “25 de ore de teatru non-stop”  se va desfășura în acest an în perioada 9-10 septembrie 2017, la Sibiu. În decursul timpului, festivalul a dobândit tot mai multă recunoaștere națională și internațională, motiv pentru care, intrarea în cel de-al șaptelea an de existență echivalează cu maturizarea, pe care o resimte orice puști pregătit pentru școală. Drept urmare, organizatorii și-au făcut cu atenție temele, oferind anul acesta o ediție extinsă. Pe parcursul a 25 de ore, vor avea loc 31 de evenimente, dintre cele mai diverse, în 12 spații de joc, urmând ca începând de luni, 11 septembrie, să fie prezentat timp de încă cinci zile, câte un spectacol în fiecare seară.
Unul dintre highlight-urile ediției este “Sunt eu, Annabel“, un spectacol cu păpuși în mărime naturală, creat de Lightwave Theatre Company, pe baza unui text semnat de poetul Iulian Tănase. Revenind în casa în care a copilărit, Annabel, protagonista poveștii, își descoperă jurnalul pe care l-a ținut din copilărie și până în adolescență, prilej cu care evenimentele din trecut revin, învăluite de farmecul și inocența specifică vârstei. Universul adulților este transfigurat de forța imaginației unei fetițe, care vede lumea încărcată de poezie și mister. Atmosfera cu totul și cu totul specială a spectacolului va fi potențată de timpul și spațiul reprezentației de la Sibiu. Programată la miezul nopții (9 septembrie, ora 23: 30), în Hala UNIMAT, aceasta va oferi cu siguranță publicului emoții de neuitat.
“Sunt eu, Annabel“
Cu spectacolul de teatru educativ, “Povestea unui pătrat“ (programat pe data de 10 septembrie, de la ora 12:00,  în Grădina BIS Teatru), figurile geometrice prind viață în mâinile actriței Ioana Butu. Ele vorbesc, cântă, se joacă, oferind o mostră de matematică distractivă celor mai mici dintre spectatori. Ideală pentru copiii cu vârste între 5 și 8 ani, această incursiune în tainele unei discipline aride în aparență, se transformă într-un prilej de a da frâu liber imaginației și umorului.
“Povestea unui pătrat“
La ediția din acest an a Festivalului “25 de ore de teatru non-stop”, BIS Teatru întâmpină publicul cu premiera oficială a spectacolului ”Trenul cu 2 locomotive”, pe versuri de Iustin Panța. Având o structură aparte, la frontiera dintre genuri, prozo-poemele lui Iustin Panța sunt marcate de o anume elegie a gesturilor, a senzațiilor, a evenimentelor, sau a lucrurilor ce străfulgerează memoria. Personajele au  doar o existență lăuntrică, depinzând de conștiința care le imaginează. Multiplicarea vocilor, viziunea fragmentară asupra cotidianului, ambiguitatea stărilor de spirit, sunt valorificate de Claudiu Fălămaș într-un performance cu mare forță de sugestie.
”Trenul cu 2 locomotive”-afis
Programul complet al festivalului poate fi consultat pe site-ul festivalului www.respirateatru.ro, precum și pe pagina de facebook a evenimentului facebook.com/respira.teatru. Biletele pentru toate spectacolele pot fi achiziționate de la Agenția Teatrală (str. Nicolae Bălcescu, nr. 17), Librăria Humanitas (str. Nicolae Bălcescu, nr. 16) sau online― de pe pagina de facebook a evenimentului facebook.com/respira.teatru, de pe siteul oficial al festivalului www.respirateatru.ro și de pe siteul www.kompostor.ro.
 
Festivalul „25 de ore de teatru non – stop” este o acțiune cofinanțată de Consiliul Local Sibiu și Primăria Municipiului Sibiu, Consiliul Județean Sibiu și Administrația Fondului Cultural Național (AFCN).
Partener de tradiţie: MARQUARDT
Partener oficial: UNIMAT
Sponsor: Garantibank

Larisa Iordache, ”regina” de la Taipei

0

Contul de Facebook a Marii Gimnaste din RomaniaLarisa Iordache a avut o Universiadă de vis la Taipei! După ce a câștigat aurul la individual compus, gimnasta noastră a mai cucerit alte două medalii în reuniunea de ieri. Ea a fost cea mai bună sportivă în concursul de la sol, iar la bîrnă a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere. Cu aceste succese, Larisa deține 75% din medaliile României la Jocurile Mondiale Universitare, restul de 25% aparținând tot gimnasticii, bronz al lui Andrei Muntean la sărituri. Larisa Iordache este legitimată la Dinamo și este antrenată de Cristian Moldovan.  În cariera sa, ea a obținut o medalie olimpică, patru mondiale și douăsprezece europene.
Aici puteți vedea evoluția de aur de la sol:
https://www.youtube.com/watch?v=EC-hWIugFgY

Atleții medieșeni au urcat pe podiumul naționalelor de alergare montană

0

20031106_1468312759915361_1799269735_nIulia Zudor și Peter Herman continuă rezultatele bune la atletism, juniori! În week-end, cei doi s-au întors cu medalii de la Campionatul Național de alergare montană. Iulia a obținut un argint pe distanța de 4 kilometri, terminând cursa în 25 de minute și 50 de sutimi. Peter a câștigat un bronz la individual, în cursa de 8 kilometri (46:27) și un argint la echipe, alături de colegii de la CSȘ Mediaș, Andrei Voican și Raul Cioc. Competiția s-a ținut la Câmpulung Moldovenesc. Evenimentul a fost organizat de Federația Română de Atletism.
Contul de Facebook al Sportivului

FOTO – Aproape de o tragedie: A căzut acoperișul unei clădiri

0

Acoperișul unei clădiri care era folosită în trecut de către Școala Gimnazială „Cireșarii” din Mediaș s-a prăbușit. Marele noroc a fost că în momentul în care o parte a acoperișului s-a prăbușit, în clădire sau în apropierea acesteia nu se afla nicio persoană. Respectivul imobil a iscat ample discuții în a doua parte a anului trecut între membrii Consiliului Local Mediaș, însă în cele din urmă s-a luat decizia demolării clădirii. În acest moment însă, imobilul se afla în aceeași stare de degradare. Imobilul este situat pe strada Sticlei din Mediaș. Primarul Gheorghe Roman a spus în urmă cu ceva vreme într-o conferință de presă că în locul vechii ruine va propune construirea unei săli de sport pentru elevii de la Școala Gimnazială “Cireșarii” sau pentru liceenii de la Colegiul Tehnic Mediensis. “În urma sesizărilor și a verificărilor făcute, am constatat că imobilul de pe strada Sticlei se află într-un stadiu mare de degradare. Cunoaștem faptul că la un moment dat, societatea Transgaz și-a manifestat intenția de a cumpăra acel imobil, apoi societatea a renunțat. Pe acel loc intenționăm să construim o sală de sport pentru copiii care își desfășoară activitatea la Școala Gimnazială “Cireșarii” și dacă este cazul, și pentru cei de la Colegiul Tehnic Mediensis”, a spus primarul Gheorghe Roman.

ACTUALIZARE: CIRCULAȚIA A FOST RELUATĂ/Traficul feroviar, blocat pe Valea Oltului

ACTUALIZARE:
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că începând cu ora 12:20, traficul feroviar a fost reluat la Secţia de Calea Ferată 201, după ce a fost blocat din cauza unui incident produs între un tir şi un tren vagon, în localitatea Câineni, judeţul Vâlcea.
STIRE INIȚIALĂ:
Traficul feroviar este blocat în continuare în această dimineață în judeţul Vâlcea, în urma accidentului produs în localitatea Câineni, miercuri seară, între un tir și un tren Regio. Coliziunea a avut loc din cauză că șoferul autotrenului a adormit la volan, a ieșit de pe carosabil și a fost lovit de tren. În urma accidentului 4 persoane au fost rănite.
Centrul Infotrafic al Poliţiei Române anunţă, joi dimineaţă, că traficul feroviar este în continuare oprit la Secţia de Calea Ferată 201, în judeţul Vâlcea, între staţiile Câineni şi Cornet.
Potrivit AGERPRES, circulaţia feroviară este întreruptă de miercuri seară, din jurul orei 21.15, când şoferul unui TIR care transporta grâu a adormit la volan, iar autotrenul a intrat pe contrasens, a ieşit de pe şosea şi a ajuns pe o păşune, după care a intrat pe calea ferată, unde a fost lovit de un tren Regio care circula pe traseul Pod Olt – Râmnicu Vâlcea.
În urma accidentului, şoferul autotrenului şi trei călători din garnitură au fost răniţi uşor.

Turneu puternic de handbal la Cisnădie! Participă echipe de Cupele Europene și jucătoare de națională

0

Magura CisnadieFanii handbalului din județul Sibiu și nu numai, au parte din această seară până sâmbătă de un turneu foarte puternic la Cisnădie. Locație, unde patru formații bune ale României vor avea parte de meciuri tari de pregătire, cu puțin timp înaintea începerii campionatului. În Sala Polivalentă din Cisnădie vor participa echipa gazdă, Dunărea Brăila, locul II în sezonul trecut, CSM Roman, locul 5 și Corona Brașov, locul 6. Mai mult, cele patru echipe sunt candidate la pozițiile de top ale Ligii Naționale pentru sezonul care va veni, Măgura Cisnădie având o vară prolifică la nivelul achizițiilor, Dunărea Brăila și Corona Brașov își propun să termine pe podium, iar CSM Roman este o ”trupă” de cupele europene. Programul competiției este următorul:
Joi
CS Măgura Cisnădie – ASC Corona Brașov (ora 18,00)
Vineri
HC Dunărea Brăila – CSM Roman (ora 10,00)
CSM Roman – ASC Corona Brașov (ora 16,00)
CS Măgura Cisnădie – HC Dunărea Brăila (ora 18,00)
Sâmbătă
ASC Corona Brașov – HC Dunărea Brăila (ora 10,00)
CS Măgura Cisnădie – CSM Roman (ora 12,00)
Intrarea la turneu este liberă, iubitorii handbalului pot vedea la lucru jucătoare de națională precum Eliza Buceschi, Laura Chiper ș.a., meciuri bune și spectacol sportiv. De asemenea, suporterii Măgurei Cisnădie pot urmări noile achiziții ale singurei reprezentative a județului nostru în Liga Națională de Handbal.

Schimbare de sediu la Sectorul „Apă Canal” din Avrig și program nou cu publicul la casieria din Racovița

Sectorul Avrig al SC „Apă Canal” SA Sibiu şi-a schimbat sediul, iar noua adresă este strada Horia, numărul 20, în apropierea Catedralei Ortodoxe.  Aici se pot încheia contracte de furnizare, depune documentaţii tehnice, prelua sugestii şi reclamaţii. Informatii suplimentare  pot fi obținute la numerele de  telefon: 0269/524.008 sau 0772.002.726.   Programul de lucru  cu publicul  este urmatorul: luni, marți și joi  între orele  8-15.30;  miercuri între orele 12-19 și vineri între  orele  8-14.30
Totodată   SC  “Apa Canal”  SA  Sibiu  aduce la  cunoștința consumatorilor  din  Racovița  modificarea  programului de lucru cu publicul.  Astfel, începând cu  data   de  1  septembrie  ac,   casieria  din Racovița,  (strada Gării, nr. 91) va funcționa după urmatorul program: luni – joi  între orele   8-15.30, iar vineri  între  orele 8-14.30.

Șofer beat, tras pe drepta de polițiști

0

Miercuri dimineața în jurul orei 9, în municipiul Mediaş, poliţiştii rutieri au oprit pentru control un conducător auto aflat la volanul autoturismului pe Şoseaua Sibiului. La testarea cu aparatul etilotest a conducătorului auto, în vârstă de 62 de ani, din satul Ernea, rezultatul a fost de 0,67 miligrame/ litru alcool pur în aerul expirat. Pe numele său a fost întocmit dosar penal de cercetare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea  unui autovehicul pe drumurile publice având o îmbibaţie alcoolică peste limita legală.

Tânăr prins fără permis pe motocicletă

0

În cursul zilei de miercuri, în localitatea Biertan, poliţiştii au identificat şi oprit un tânăr care conducea o motocicletă pe strada Mărginaş fără a purta cască de protecţie.  În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că este vorba despre un localnic în vârstă de 17 ani care nu posedă permis de conducere, iar motocicleta este neînmatriculată. Poliţiştii au întocmit un dosar penal, tânărul fiind cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducere fără permis şi conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat. Cercetările continuă la nivelul Postului de Poliţie Biertan.

Tupeu de hoț: I-a furat 200 de euro și 150 de lei din buzunar, ziua în amiaza mare

0

Polițiștii medieșeni au reușit identificarea unui hoț care în prima parte a acestei luni i-a furat unei persoane în Piața Regele Ferdinand I suma de 200 de euro și 150 de lei din buzunar. În data de 11 august, Poliţia Municipiului Mediaş a fost sesizată cu privire la faptul că, în jurul orei 16, o persoană necunoscută a sustras bani din buzunarul hainei unui medieşean în timp ce acesta se afla în Piaţa Corneliu Coposu din municipiul Mediaş. În urma activităţilor desfăşurate de către poliţiştii medieşeni,  în data de 23 august s-a reuşit identificarea şi prinderea persoanei bănuite de săvârşirea faptei, o femeie în vârstă de 39 de ani, domiciliată în judeţul Bihor, care a fost reţinută 24 de ore pe bază de ordonanţă, urmând ca, în data de 24 august, aceasta să fie prezentată instanţei cu propunere de arestare preventivă pentru săvârşirea infracţiunii de furt. În prezent, femeia este încarcerată în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Sibiu, iar cercetările continuă la nivelul Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Mediaş.

Un autocar cu muncitoare sezoniere românce s-a răsturnat în Germania

0

Șase persoane au fost rănite grav miercuri după ce un autocar în care se aflau muncitoare sezoniere românce s-a răsturnat în landul german Saxonia Inferioară, în nord-vestul țării, anunță Agerpres. MAE român anunță că opt români, victime ale accidentului rutier, au fost externați, în autocar aflându-se 49 de persoane dintre care 40 de români. MAE reamintește că cetățenii români afectați pot solicita asistență consulară la numărul de telefon al Ambasadei României la Berlin + 49 30 21239555, +49 30 21239514, +49 30 21239516, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate și preluate de operatorii Call Center în regim de permanență sau la numărul de urgență al misiunii diplomatice: +49 16 090884680. Șase persoane au fost rănite grav miercuri după ce un autocar în care se aflau muncitoare sezoniere românce s-a răsturnat în landul german Saxonia Inferioară, în nord-vestul țării, informează agenția DPA și cotidianul local Neue Osnabruecker Zeitung, în ediția online.
Conform poliției germane, în autocar se aflau aproape în exclusivitate românce, care lucrau ca muncitoare sezoniere în agricultură. Potrivit primelor informații, șase persoane au suferit răni grave, iar 38 au fost rănite ușor. Accidentul s-a produs în jurul orei locale 10.30, când autocarul în care se aflau aproximativ 50 de persoane a derapat și s-a răsturnat pe o șosea între Bad Essen și Schwagstorf, în apropiere de Bohmte-Leckermühle. La locul accidentului au fost mobilizate mai multe echipaje de poliție, mașini de pompieri, 17 ambulanțe și două elicoptere. Unul din pasageri a rămas prins sub autocar, fiind necesară intervenția pompierilor pentru a fi descarcerat. Poliția a închis complet circulația pe șoseaua B 51, urmând să o redeschidă în jurul orei locale 16.00.

Iohannis: Propunerile ministrului Justiției – un atac asupra statului de drept, independenței Justiției și împotriva luptei anticorupție

0

Președintele Klaus Iohannis consideră că propunerile de modificare a legilor Justiției prezentate de ministrul Tudorel Toader reprezintă un atac asupra statului de drept, independenței Justiției și împotriva luptei anticorupție.  „Propunerile prezentate astăzi de ministrul Justiției se constituie într-un atac asupra statului de drept, independenței și bunei funcționari a Justiției, precum și împotriva luptei anticorupție”, afirmă Iohannis, referitor la propunerile de modificare a legilor 303/2004, 304/2004 și 317/2004, anunțate miercuri de ministrul Justiției. Șeful statului arată că România se află într-un moment care îi este favorabil în planul relațiilor internaționale, cu precădere în comunitatea europeană, context în care ar fi în defavoarea țării noastre să „ne întoarcem la vechile practici de a pune presiune asupra Justiției”. „Acest lucru ar fi în totală contradicție cu angajamentele pe care și le-a luat România prin aderarea la Uniunea Europeană și nu ar face decât să mențină pe termen nelimitat Mecanismul de Cooperare și Verificare”, spune șeful statului, potrivit unui comunicat transmis AGERPRES.
În opinia sa, o parte dintre măsurile anunțate încearcă inducerea unei false probleme și acreditarea ideii că președintele României ar fi factorul politic care trebuie eliminat din procedura de numire în funcții de conducere din cadrul sistemului judiciar. „În realitate, rapoartele MCV, recomandările atât ale Comisiei de la Veneția, cât și ale Consiliului consultativ al judecătorilor europeni îl indică pe ministrul Justiției drept elementul prin care se realizează influența politicului în aceste proceduri”, susține președintele. Klaus Iohannis menționează că, în ultimul deceniu, preocuparea decidenților politici a fost de a asigura independența Justiției prin reducerea până la eliminare a rolului ministrului Justiției în cadrul procedurilor de numire în funcții de conducere din cadrul sistemului judiciar, în paralel cu sporirea treptată a rolului CSM, și spune că propunerile avansate miercuri urmăresc întărirea rolului ministrului Justiției și diminuarea rolului CSM în privința gestionării carierei magistraților, de fapt slăbirea Justiției. „Președintele României este implicat și în desemnarea procurorilor șefi în virtutea faptului că veghează la respectarea Constituției și exercită funcția de mediere, având rolul unui arbitru între puterile statului. În schimb, ministrul Justiției este numit politic, prin votul unei majorități parlamentare, cu scopul punerii în aplicare a unui program de guvernare asumat politic”, spune șeful statului. El subliniază că articolul 132 din Constituție prevede că procurorii își desfășoară activitatea sub autoritatea și nu în subordinea ministrului Justiției. „Autoritatea însă nu se confundă cu subordonarea, iar un jurist onest, indiferent de interesele unor oameni politici vremelnici, nu ar trebui să inducă diferențe artificiale între statutul judecătorilor și cel al procurorilor”, precizează Iohannis.
Șeful statului arată și că „preluarea instrumentelor de control asupra activității magistraților de către factorul politic, amenințarea judecătorilor cu răspunderea patrimonială în caz de erori judiciare și subordonarea procurorilor față de ministrul Justiției, precum și ingerința procurorilor ierarhic superiori în dosarele procurorilor de caz, inclusiv prin invocarea netemeiniciei, vor avea ca rezultat timorarea magistraților și reducerea independenței lor”. El critică și propunerea de înființare a unei structuri specializate exclusiv pentru urmărirea penală a magistraților cu consecințe asupra competențelor celorlalte parchete specializate, în particular a DNA. „În absența unor garanții legislative și instituționale cu privire la independența acestei noi structuri, riscul afectării luptei împotriva corupției este evident”, afirmă Iohannis. El precizează că propunerile ministrului Justiției necesită respectarea exigențelor transparenței decizionale și supunerea acestora unor autentice dezbateri publice. „Având în vedere că aceste modificări afectează organizarea judiciară și cariera magistraților, punctul de vedere al magistraților este obligatoriu”, susține președintele Iohannis. Potrivit șefului statului, „dacă acest amalgam de măsuri va fi asumat de Guvern și aprobat de Parlament, eforturile României de mai bine de 10 ani vor fi anulate și Justiția se va întoarce în timp, într-o epocă în care era subordonată politicului”.