Acasă Blog Pagina 6693

Stelian Istrate primarul jucător şi antrenor de oină

Stelian Istrate este primarul din Turnu Roşu, dar dincolo de funcţia pe care o deţine este jucător şi antrenor de oină, sportul naţional al românilor. Echipele antrenate de domnia sa sunt formate din campioni şi vicecampioni naţionali, care sunt şi cei care au grijă ca entitatea sportivă a ţării noastre să nu se stingă. Ei sunt cei care, fără nici un cştig, duc mai departe din generaţie în generaţie regulile şi arta jocului de oină, aşa cum făceau străbunii noştri. Oina, sportul naţional al României, este cunoscut încă din cele mai vechi timpuri. Chiar dacă originile sale sunt incerte şi teoriile cu referire mai ales la etimologia cuvântului oină sunt controversate, există dovezi că acesta se folosea pe meleagurile noastre încă din vremea daco-romanilor.

La Valea Viilor Festivalul Marţian Negrea nu trebuie ratat!

Primarul comunei Valea Viilor, dr. Avram Ilie Pinte prezintă principalele realizări ale comunei într-un interviu acordat ziarului Sibiu 100%. Reporter: Ce noutăţi au avut loc în localitate în ultimele luni? Avram Pinte: Principala investiţie în derulare este cea de alimentare cu apă şi canalizare. Acest proiect se derulează cu finanţare de la Ministerul Mediului în cadrul programului ,,Zone Fierbinţi” unde sunt cuprinse şi alte localităţi limitrofe oraşului Copşa Mică. Proiectul este realizat în mare parte în localitatea Valea Viilor, urmând ca în scurt timp să înceapă lucrările şi în satul aparţinător Motiş.

Sibienii, codaşi la curăţenia naţională

Pentru al doilea an consecutiv, sibienii care au participat la acţiunea de curăţenie naţională într-o singură zi au fost puţini comparativ cu alte judeţe. Peste 5.200 de voluntari sibieni au fost înscrişi în ,,Echipa Naţională de Curăţenie” care în 24 septembrie au strâns peste 13.100 de saci de deşeuri. Spre comparaţie, în Maramureş au fost 28.000 de voluntari, la Braşov 16.500, Prahova 13.000, Argeş 12.000 si Botoşani 10.200. În topul regiunilor, pe primul loc se află regiunea Nord-Vest, cu 65.000 de voluntari mobilizaţi. Organizatorii estimează că 250.

Vasile Breazu, octogenarul care nu a uitat eroii

Campania Sibiu 100%: Nu uitaţi eroii! Publicaţia Sibiu 100% împreună cu Filiala Sibiu ,,Cultul Eroilor” desfăşoară o campanie pentru sensibilizarea opiniei publice, şi, mai ales, a administraţiilor publice locale, în vederea păstrării cultului eroilor prin întreţinerea monumentelor existente în judeţ, aşa cum cere şi legea. Prezentăm câteva din poveştile eroilor sibieni. Semnalul de „alarmă“ apărut pe la începutul lunii septembrie în săptămânalul Sibiu 100 % despre starea de degradare a monumentului eroului lt. Ion Petra Oaşa din satul Sibiel a ajuns şi la sufletul octogenarului Vasile Breazu fiu al satului.

Marcela Andănuţ: Pentru a putea avea succes trebuie să ai stabilitate emoţională şi rezistenţă la eşec

Marcela Andănuţ este din 2001 directorul sucursalei din Sibiu a companiei Allianz ţiriac Asigurări. Cunoscută pentru ascensiunea rapidă, dar şi ca un negociator puternic, Marcela Andănuţ ne spune care sunt atuurile unui debutant în asigurări, dar şi care este viitorul mare cştigător în ce priveşte produsele de asigurări. Reporter: Cum caracterizaţi domeniul asigurărilor şi care sunt ultimele tendinţe? Marcela Andănuţ: Asigurările sunt o activitate cu o puternică componentă umanitară, mai ales cand discutăm despre asigurări de viaţă. Când se întâmplă evenimente grave, asiguratorul este cel care oferă sprijin asiguratului şi familiei.

Albi – satul orb, plin de lumină

Campania Sibiu 100%: Uitaţi de lume Cât vezi cu ochii, pustietate. Borne kilometrice care îndrumă către nicăieri. O linşte atât de deplină ce sigur l-ar speria cumplit pe sibianul obişnuit în agitaţie, zgomot de maşini şi oameni. Sibiu 100% continuă dezvăluirea poveştilor celor mai izolate sate ale judeţului. Păşind pe cărări puţin cunoscute, arareori străbătute de maşini, îi căutăm pe puţinii oameni care mai trăiesc uitaţi de lume. Alexandra Ion Cristea; Fotocredit: David Postatny Photography Ca să ajungi în Albi trebuie să străbaţi drum greu, asemănător unui traseu semi-extrem de raliu.

Noul Cod civil aduce multe modificări

Noul Cod civil va intra în vigoare la 1 octombrie şi va fi una dintre cele mai mari schimbări legislative din istoria modernă a României. Are 2.663 de articole, reuneşte Codul familiei şi Codicele de comerţ, şi este împărţit în şase capitole: Persoana, Familia, Bunurile- unde intră drepturile de proprietate, Obligaţii – unde intră contractele, inclusiv societăţile comerciale, Prescripţii şi Relaţiile externe ale individului. Noul Cod civil este adoptat după varianta celui din Quebec, care reprezintă o îmbinare a dreptului continental cu cel anglo-saxon, cu elemente din legea elveţiană a obligaţiunilor.

Toţi tinerii au acces la blocul ANL de pe strada Independenţei

Ministerul Dezvoltării condus de Elena Udrea a decis ca blocul ANL din Sibiu, strada Independenţei să fie distribuit conform criteriilor general valabile în România: adică familiilor tinere sub 35 de ani, în baza unui punctaj care ţine cont de situaţia locativă, starea civilă şi componenţa familiei, starea de sănătate, vechimea cererii, studii şi situaţia socială. Consiliul Local Sibiu votase propunerea Primăriei la începutul acestui an, prin care erau stabilite criterii speciale, astfel încât apartamentele ANL să revină medicilor şi artiştilor cu precădere. ,,Astfel de acţiuni au efect discriminatoriu faţă de tinerii din alte domenii de activitate, cărora li se poate îngrădi accesul la locuinţe, cu toate că, potrivit criteriilor de repartizare, pot avea prioritate”, se arată în adresa Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului, în subordinea căruia funcţionează ANL.

Miniparlament european pentru consilierii judeţeni

Consilierii judeţeni au ţinut prima şedinţă în noua sală de conferinţe, amenajată în clădirea recent construită în curtea interioară a instituţiei. Sala cu 116 locuri are două niveluri şi forma unui amfiteatru, care imită la scară mică pe cel din Parlamentul European. Sala este dotată cu sistem video performant şi cabine de traduceri simultane. Investiţia totală pentru noua clădire a ajuns, în urma suplimentărilor de fonduri, la suma de 7,9 milioane de lei, din care 5,6 milioane de lei au fost alocaţi pentru sala de conferinţe. Prima şedinţă a început însă cu un protest al consilierului PSD Miron Neagu Bălaşa.

Patronul Voinţa a ajuns şef la UNPR Sibiu

UNPR Sibiu are un nou preşedinte: Ioan Hămbăşan, patronul clubului de fotbal CSU Voinţa. Acesta a fost numit interimar la şefia organizaţiei judeţene a Uniunii Naţionale pentru Progresul României chiar de preşedintele partidului, ministrul apărării, Gabriel Oprea. Fostul preşedinte UNPR Sibiu, Constantin Morar, a ieşit din politică odată cu ocuparea funcţiei interimare de subprefect. Călin Blaga

România rămâne fără stânga

Orice democraţie pentru a funcţiona are nevoie de un spectru politic care să acopere, de la stânga la dreapta tot eşicherul politic. Din păcate, trăim o perioadă istorică, în care stânga pur şi simplu dispare de pe scena politică. PSD, partidul cel mai mare care se promova a fi de stânga, a trecut în barcă cu PNL pentru a înlătura PD-L de la putere. Struţo-cămila USL nu are decât acest scop şi este evident nocivă pentru politica de stânga românească. Liberalii şi conservatorii sunt exponenţii dreptei, aşa cum este şi PD-L. Ce ne facem că acum şi PD-L, la ordinul lui Băsescu, formează o Mişcare Populară pentru alegerile din 2012, unde se pare vor fi strânse partidele de dreapta.

Mulţumim Dragoş!

Dragoş Dumitru este un tânăr şi talentat fotograf, care vara aceasta ne-a făcut bucuria de a colabora cu ziarul Sibiu 100%. De la 1 octombrie, Dragoş va merge să studieze fotografia la Facultatea de Arte Plastice şi Design a Universităţii de Vest din Timişoara. Vrem să-i mulţumim pentru entuziasmul şi profesionalismul cu care a tratat cerinţele meseriei de fotograf de ziar. Întotdeauna la timp şi mereu dornic să te ajute să-ţi „faci” articolul, Dragoş şi-a început cariera cu dreptul, luându-şi în serios pasiunea pentru fotografie. Totul a început în 2009, când Dragoş era doar în clasa a 11-a la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” şi, de atunci, a ajuns să lucreze ca fotograf voluntar pentru Romaniacs, Artmania, Festivalul Internaţional de Teatru din Sibiu, raliuri de motociclete şi alte concursuri sportive.