
242 de sibieni aşteaptă de ani buni să fie împroprietăriţi în baza Legii 247 din 2005 şi a Legii 18. La finele lui august anul acesta, Agenţia Domeniilor Statului a binevoit să deblocheze 260 de hectare de teren în extravilanul municipiului Sibiu pentru a fi acordate cu titlu de proprietate celor cărora comuniştii le-au confiscat pământurile. În 2 decembrie Comisia Locală de la Primăria Sibiu a demarat punerea în posesia oamenilor la faţa locului. Reporterii Sibiu 100% au fost prezenţi alături de primii sibieni la ,,marea împroprietărire a mileniului III”, cum o numeau cei prezenţi.


