Acasă Blog Pagina 6789

2,6 milioane lei pentru Psihiatrie

Ambulatoriile din cadrul Spitalului de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” Sibiu vor beneficia de aproape 2,6 milioane lei, pentru investiţii în modernizare şi echipare. Din această sumă 2 milioane sunt fonduri nerambursabile alocate prin Programul Operaţional Regional, în urma semnării contractului de finanţare a cererii depuse de Consiliul Judeţean Sibiu. Proiectul depus la sediul ADR Centru prevede dezvoltarea sistemului de sănătate în domeniul psihiatric, în judeţul Sibiu, prin îmbunătăţirea infrastructurii serviciilor medicale oferite de Ambulatoriul integrat de psihiatrie adulţi, de Ambulatoriul integrat de psihiatrie şi neurologie copii şi de Ambulatoriul integrat de recuperare neuro-psiho-motorie pentru copii.

Unde se mută cabinetele din Policlinica Veche

Ambulatoriul de Specialitate nr. 1 (Policlinica Veche), din strada Bâlea, intră în reabilitare totală, prin intermediul unui proiect finanţat din fonduri europene derulat de Consiliul Judeţean Sibiu. Pe durata lucrărilor de modernizare, care se vor întinde pe doi ani, cabinetele medicale din această clădire vor funcţiona de la începutul lunii noiembrie, în funcţie de modul în care se asigură mutarea lor, în următoarele spaţii din incinta spitalului: 1. Biroul de Internări, Secretariatul Ambulatoriului şi Fişierul de Programări se vor muta în Sala „Forum”; 2.

,,Car cu boi” la Sibiu

Omul de afaceri medieşan Mircea Vescan şi-a făcut intrarea în lumea mecenatului prin oferirea publicului larg spre vizualizare a tabloului ,,Car cu boi”, semnat Nicolae Grigorescu. Vescan a cumpărat de curând tabloul la o licitaţie în Bucureşti contra sumei de 155.000 de euro. A decis însă să îl expună public în Muzeul Brukenthal din Sibiu. ,,Este prima dată când achiziţionez o asemenea operă; sunt bucuros să fiu unul dintre cei care pot deţine acest tablou şi voi face toate demersurile pentru a mă asigura că nu va fi niciodată înstrăinat de România”, a declarat Vescan.

Elena Udrea şi 30 de diplomaţi la Muzeul ASTRA

Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului a descins la Sibiu în 16 octombrie alături de reprezentanţii corpului diplomatic din peste 30 de ţări (Marea Britanie, Cehia, China, Israel, Egipt etc.). Elena Udrea a condus delegaţia prin Muzeul ASTRA. Acţiunea face parte din programul de promovare şi dezvoltare a brandului turistic al României. Cu ocazia vizitei la Sibiu Elena Udrea a semnat şi două contracte de finanţare nerambursabilă, cu o valoare totală de 34,5 milioane lei pentru renovarea Bisericii Evanghelice din Sibiu şi alte 18 asemenea din judeţele Sibiu, Braşov, Alba şi Mureş. (L.N.)

PUZ-ul nu va mai bate PUG-ul la Sibiu

Ministrul Culturii dă asigurări Ministrul Culturii, Kelemen Hunor (foto) a avut marţi mai multe întâlniri la Sibiu cu oficialităţile locale pentru a discuta înscrierea Sibiului pe lista UNESCO, probleme legate de noul PUG şi situaţia de la Muzeul Brukenthal şi Direcţia de Cultură. După numirea recentă a lui Călin Trufaşiu ca director la Direcţia de Cultură şi Patrimoniu, disensiunile dintre această instituţie şi Primărie privind PUG-ul (Plan Urbanistic General) au dispărut. ,,Joia trecută am semnat planşele comune cu Primăria”, a anunţat Trufaşiu în prezenţa Ministrului Culturii.

Medici plătiţi cât o infirmieră

Lipsa personalului medical reprezintă o problemă în spitalele sibiene. ªefii din Sănătate se plâng că asistenţii medicali şi medicii preferă să plece la muncă în străinătate. În urma unei situaţii oferite de conducerea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, Sibiu 100% vă prezintă cele mai mici salarii nete ale angajaţilor din spital. Cum sunt atraşi tinerii medici să profeseze în Sibiu? Fiind plătiţi cu 100 de lei în plus faţă de o infirmieră. De curând Ministerul Sănătăţii a anunţat lista posturilor vacante pe unităţi sanitare, categorii de personal şi specialităţi medicale pentru care vor fi demarate procedurile de scoatere la concurs.

Fotomodel de weekend

Măceşanu Ildiko – 19 ani Data naşterii: 14.01.1991 Educaţie: studentă la Facultatea de Medicină ,,Victor Papilian”, specializarea Medicină Dentară Zodia: Capricorn Filmul favorit: Captain Corelli’s Mandolin Muzica preferată: Oldies (anii ‘80,’90) Pasiuni/Hobby: Dansul, Chitara, Fotografia Blog: terpsihora-the-muse.blogspot.com Ildiko se pregăteşte să devină medic stomatolog, dar până atunci ar dori să devină voluntar la SMURD. Îi place să danseze vals lent pentru că o face să simtă că pluteşte, parcă ar fi într-o poveste.

25 de maşini confiscate vândute la fier vechi, de Primărie

Serviciul Public de Administrare a Domeniului Public şi Privat valorifică în prezent 25 de autovehicule abandonate pe domeniul public. Acestea sunt în curs de valorificare ca deşeuri de fier vechi. Un număr de aproximativ 190 de proprietari de astfel de autovehicule sunt pe lista celor care au fost somaţi şi nu şi-au ridicat maşinile din spaţiul public. În prezent se lucrează la etapele premergătoare ridicării şi depozitării acestora. Serviciul specializat din cadrul Primăriei a identificat de la începutul anului şi până în prezent 521 de autovehicule abandonate pe domeniul public.

„Ceea ce au făcut acum Ministerul Finanţelor şi ANAF-ul e un lucru bun”

Grigore Popescu, directorul coordonator al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a Judeţului Sibiu, ne explică din interior măsura luată de Ministerul Finanţelor privind acordarea stimulentelor, criteriile de evaluare a judeţului nostru şi modul în care îşi încurajează angajaţii în momente de criză, în cele ce urmează. „E normal ca din economia făcută să premiez oamenii” Reporter: Camera Deputaţilor a adoptat proiectul de lege care prevede includerea stimulentului mediu încasat în anul 2009 în salariul de bază pentru anumite categorii de bugetari.

Cine a omorât voia bună?

Printre ştiri despre criză, salarii diminuate, concedieri şi creşteri de preţuri, românii au pierdut voia bună. Nu ştiu cum am uitat să mai râdem, să facem haz de necaz în buna tradiţie românească. Bulă, Gigel, Ion, Maria sau alte personaje tradiţionale de bancuri şi glume au dispărut de pe firmament. Acum vorbim cu toţii la aprozar, la pâine sau la farmacie despre Boc, Băsescu, parlamentari şi alte personaje asemenea. ªi vorbele despre aceştia sunt pline de of, pigmentate cu o înjurătură sau un scuipat. Pe vremea lui Ceauşescu oamenii au ştiut să supravieţuiască prin umor.

11,5 milioane euro pentru un pod şi străzi europene

Primăria Sibiu a contractat un nou împrumut BERD Primarul Klaus Iohannis împreună cu directorul BERD Jean-Patrick Marquet a semnat marţi cel de-al treilea contract de împrumut încheiat cu Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare. Fondurile obţinute prin acest nou împrumut, 11,5 milioane de euro, vor fi folosite pentru a finanţa investiţii în infrastructură în cadrul proiectului „România – Sibiu Proiect Transport Urban – faza II”. Pe lângă împrumutul BERD, Primăria a atras şi o finanţare nerambursabilă de la Agenţia Germană pentru Cooperare Tehnică.

„Nu îţi trebuie neapărat o funcţie pentru a face ceva”

Ovidiu Luca este, din 2008, consilier local din partea PDL la Primăria Sibiu, dar este şi medic stomatolog, tată a două fetiţe şi un om care se ghidează după principii simple şi trainice. Despre aceste principii, despre viaţă, carieră şi activitatea în serviciul sibienilor l-am întrebat în cele ce urmează. „E un sentiment extraordinar să ţi se nască un copil în mâini” Un miros de material pentru plombe şi freze încinse mă loveşte puternic în holul îngust din faţa cabinetului. Medicul Ovidiu Luca deschide brusc uşa. O încăpere mică, genul de cabinet care te obligă să fii eficient şi precis cu programarea pacienţilor şi care îţi lasă impresia că viaţa medicului este şi în altă parte.