Acasă Blog Pagina 6810

Depunerea declaraţiei fiscale pentru clădiri este obligatorie

 

Direcţia Fiscală din cadrul municipalităţii sibiene reaminteşte tutoror sibienilor, persoane fizice şi juridice, inclusiv instituţii publice, că au obligaţia să depună o declaraţie fiscală la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază de competenţă se află clădirea, în termen de 30 de zile de la data dobândirii, înstrăinării sau construirii acesteia (obligaţie prevăzută de artic. 25, alin. 5 din Legea nr. 571/2003 – Codul Fiscal).

Instituţiile publice sunt scutite de plata impozitului de imobile. însă, în cazul clădirilor proprietate publică sau privată a statului ori a unităţilor administrativ-teritoriale concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosinţă, după caz, persoanelor juridice, obligativitatea depunerii declaraţiei şi a plăţii taxei aferente intră în sarcina concesionarului. Taxa aferentă se calculează în condiţii similare impozitului pe clădiri, conform legii menţionate mai sus.

Formularul tip pentru declaraţie poate fi ridicată de la camera 20 din cadrul Primăriei Municipiului Sibiu, strada Samuel Brukenthal nr. 2 sau poate fi descărcat de pe site-ul www.sibiu.ro – secţiunea Formulare online. Acesta va fi completat şi depus la aceeaşi cameră de luni până joi în intervalul orar 8 – 15, iar vineri între orele 8 – 13.

în cazul în care persoanele care au această obligaţie nu intră în legalitate, ele riscă amenzi cuprinse între 60 – 240 lei în cazul persoanelor fizice, iar în cazul persoanelor juridice între 240 – 960 de lei. (G.M.)

 

2 februrie – intrare liberă în Muzeul Astra

Luna lui Faur, fiul cel mai mic şi neastâmpărat al Anului, debutează în calendarul popular sub auspiciile „ursului meteorolog”, ziua de 2 februarie fiind cunoscută sub numele de „Stretenie” sau „Ziua Ursului”. Conform tradiţiei ancestrale, ursul iese în această zi din lunga-i hibernare pentru a-şi privi umbra pe zăpadă. Dacă este vreme frumoasă, cu soare, ursul se sperie de umbra sa şi se retrage din nou în bârlog, semn că iarna va mai dura încă 40 de zile. Ortodoxia celebrează la aceeaşi dată Praznicul întâmpinării Domnului, precum şi Ziua Mondială a Tineretului Ortodox.


Muzeul Astra vine în întâmpinarea acestei multiple sărbători, oferind intrarea liberă, pentru toate categoriile de public, pe 2 februarie, pentru vizitarea bisericii din lemn, transferată din satul Dretea, comuna Mănăstireni, judeţul Cluj, în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului. Mai mult, începând cu orele 12, şeful secţiei Muzeului în aer liber, ştefan Ciprian, va susţine o prelegere pe tema bisericilor de lemn din Transilvania, în incinta aceluiaşi locaş. Biserica, având hramul Pogorârea Sfântului Duh, datează din anul 1672, iar din anul 1954 figurează pe lista monumentelor istorice. şi acest monument aflat în marele sat tradiţional care este Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale relevă măiestria şi ingeniozitatea ţăranului român, care se dovedeşte a fi şi un constructor de geniu. (G.M.) 

 

Evenimentele lunii februarie la Astra

Pentru luna februarie ComplexulNaţionalMuzeal „Astra” pregăteşte pentru sibieni două expoziţii temporare:  „Obiceiul Lolelor din Agnita…trecut şi prezent…”, expoziţie ce va cuprinde o proiecţie de film şi Parada Lolelor, şi „Covor,simbol al interiorului sud transilvănean”. Pe 24 februarie, de Dragobete cuplurile de orice vârstă primesc vizite gratuite în muzeu. De asemnea, programul Observator Astronomic. Viziunea Populară asupra Cerului” continuă şi în acest an.

 

Realizările Muzeului Astra în 2009

în cursul anului 2009 au fost realizate progrese extrem de importante în toate domeniile de activitate ale Complexului Naţional Muzeal Astra. în primul rând, s-a început implementarea proiectului de edificare a Centrului Astra pentru patrimoniu.

Tot în domeniul conservării şi restaurării de monumente în Muzeul Astra s-au reconstruit 4 gospodării muzeale, Biserica din Comăneşti, Jud. Gorj, şura din Vlădeşti şi şura din Săsăuşi, s-au schimbat învelitorilor din şiţă la 6 monumente şi s-au reparat acoperişurilor din paie la 13 construcţii, s-a consolidat digul lacului piscicol. în ceea ce priveşte unităţile din centrul oraşului, cea mai importantă investiţie din anul care tocmai a trecut este repararea capitală a faţadei sediului central din Piaţa Mică nr. 11. (G.M.)

 

Oportunitate de studiu în Franţa

Ambasada Franţei în România oferă burse studenţilor români care doresc să urmeze o specializare în Franţa, în anul universitar 2010-2011: Burse de Master 2, pentru studenţii care urmează în prezent anul I de Master în România şi care doresc să efectueze anul 2 de Master în Franţa, Burse de Doctorat în cotutelă, pentru studenţii care urmează sau care au urmat 5 ani de studii în România, sau care sunt în primul an de Doctorat în cotutelă cu o univeristate din Franţa şi Burse Copernic: pentru ingineri, economisti sau juristi diplomaţi, care doresc să urmeze o formare de un an în management, în cadrul programului Copernic. Datele la care se încheie înscrierile sunt: 21 martie 2010 pentru programele de Master 2 şi Doctorat în cotutelă şi 28 februarie pentru Programul Copernic. Pentru informaţii şi înscriere accesaţi http://www.ambafrance-ro.org/index.php/fr_FR/dossiers/la-cooperation-et-l-action-culturelle/la-coope. (G.M.)

20 de ani de FDGR

width=200Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR) a aniversat la Sibiu la finele săptămânii trecute 20 de ani de existenţă. în cadrul unei conferinţe de presă preşedintele FDGR Klaus Iohannis alături de Martin Bottesch, liderul judeţean al formaţiunii şi deputatul Ovidiu Ganţ au evocat un scurt istoric al activităţii şi reuşitelor Forumului în cei 20 de ani de activitate. „Esenţial pentru politica FDGR este capacitatea de a colabora cu toate partidele”, a remarcat Bottesch.

Cu această ocazie Iohannis a anunţat că va mai candida la un mandat de preşedinte al FDGR. El este cel de-al patrulea lider al etnicilor germani din România de la Revoluţie. „Obiectivul nostru politic este ca, la următoarele alegeri, să avem mai mulţi reprezentanţi în administraţiile locale”, a declarat Klaus Iohannis. El a menţionat că este posibil ca la alegerile din 2012 FDGR să aibă pe liste şi candidaţi de alte etnii, membrii simpatizanţi ai FDGR.

Iohannis a amintit că etnicii germani din ţară primesc, anual, peste un milion şi jumătate de euro ajutor financiar din Germania, bani  care se duc spre mediul economic, asistenţă socială şi învăţământ.  „O parte însemnată din bani merge la azile de bătrâni, dar şi pentru sprijin economic pentru firme româneşti şi se acordă prin fundaţii germane. Nu este un sprijin numai pentru germani, este un sprijin care poate fi obţinut de firme care se adresează acestor fundaţii”, a declarat Iohannis.


Evenimentele organizate de FDGR pentru a marca cei 20 de ani de activitate au continuat sâmbătă. în sala de oglinzi, la sediul FDGR, a avut loc o adunare festivă, în cadrul căreia Dr. Paul Philippi, preşedintele de onoare al FDGR, a ţinut o conferinţă în care a evocat momentele de înfiinţare şi devenirea formaţiunii politice. O serie de oaspeţi, printre care ambasadorul Germaniei Andreas von Mettenheim şi ambasadorul Austriei la Bucureşti Martin Eichtinger au rostit cuvinte de salut. La sfarşit, Hans Klein, Preşedintele FDG Sibiu a prezentat cartea retrospectivă a celor 20 ani de Forum German în Sibiu

 

Seara la Sala Thalia s-au sărbătorit printr-un spectacol 40 ani de emisiune în limba germană la TVR şi 20 de ani de FDGR. Moderatoare a fost Christel Ungar-Îopescu, redactorul şef actual a emisiunii germane. în cadrul spectacolului au urcat pe scenă Corul de tineret Bach din Braşov, formaţia de muzică veche „Transilvania” (Cluj), Ansamblul de muzica veche „Collegium Suebicum Sathmarense” (Carei) şi formaţiile de dansuri populare germane din Reşiţa, Timişoara şi Sibiu. Cel mai aşteptat şi aplaudat a fost recitalul lui Ricky Dandel.

 

Călin Blaga

 

Pacienţi cu degerături

în cusul după-amiezii de luni, la Unitatea Primiri Urgenţe au ajuns doi pacienţi cu degeraturi uşoare de gradele I sau II la nivelul degetelor  membrelor inferioare. Unul dintre pacienţi,  în vârsta de  24 de ani, a ajuns la spital cu degerături de gradul II. Tânărul  este orfan şi nu are locuinţă, acesta a povestit medicilor că  a dormit  mai multe nopţi într-o cabana neîncălzită din Tălmaciu. Pacientul a primit îngrijiri medicale şi a rămas sub supraveghere în cadrul Secţiei Chirurgie I. Medicii sunt optimisti în ceea ce priveşte recuperarea pacientului şi susţin că nu este necesară o intervenţie chirurgicală. Pacientul îşi  simte degetele şi le poate mişca.  

Celălalt pacient, în vârstă de 20 de ani , din Jina, a ajuns cu degerături de gradul I, însă medicii au hotărât să-l ţină sub observaţie  pentru câteva zile în cadrul Secţiei Clinice Chirurgie II. Pacientul susţine că a lucrat în curte mai multe ore şi nu a simţit când i-au îngheţat picioarele. (G.M.)

Prins la furat

O femeie din Avrig  a chemat pe 21 ianuarie Poliţia întrucât a surprins în locuinţa sa un bărbat care încerca să îi sustragă bunuri. în urma deplasării echipei operative la faţa locului s-a stabilit că persoana surprinsă de reclamantă se numeşte B. Vasile, este din localitate şi are 33 de ani. Bărbatul, profitând de faptul că soţul reclamantei se afla în curtea locuinţei, iar aceasta era plecată de acasă, a pătruns în locuinţa acestora cu intenţia de a sustrage bunuri.  în urma prinderii sale, infractorul şi-a recunoscut fapta.   Cercetările sunt continuate de poliţiştii din Avrig.

Delegaţie S.E.C.I. la Prefectură

Prefectura Sibiului a primit pe 20 ianuarie o delegaţie importantă din partea Iniţiativei de Cooperare în Sud-Estul Europei (SECI), din care au făcut parte Gurbuz Bahadir, directorul SECI, Ibrahim Gul, şeful departamentului juridic, Adrian Ghişoiu, expertul IT, Ali Aygun, ofiţerul de legătură al Turciei şi Cătălin Cazacu, administrator. Cu prilejul vizitei la Sibiu, delegaţia SECI a vizitat Centrul Chinologic, unde a participat la o întâlnire de lucru cu echipa managerială şi a urmărit exerciţii demonstrative de dresaj. 

Patru hoţi capturaţi

Poliţiştii sibieni au identificat pe 21 ianuarie un grup de 4 bărbaţi care săvârşiseră în perioada decembrie 2009 – ianuarie 2010, un numar de 6 furturi din societăţi comerciale situate în localităţi din mediul rural din judeţul Sibiu. Bărbaţii au sustras ţigări, băuturi alcoolice, bunuri alimentare şi nealimentare. Furturile se petreceau pe timpul nopţii, bărbaţii intrând prin efracţie. Prejudiciul, în valoare de aproximativ 40.000 lei a fost recuperat în proportie de 40%. Cercetarile sunt continuate în vederea documentării întregii activităţi infracţionale a celor 4 bărbaţi.

Următoarea întâlnire a Clubului de Sănătate

Clubul de Sănătate, deschis recent la Bilioteca Astra îşi desfăşoară programul în zilele de luni, din două în două săptămâni, în corpul B al instituţiei. Următoarea întâlnire este programată luni, 8 februarie, de la ora 18. Dr. Despina Tică  va vorbi despre „Bolile cardiovasculare- prevenire şi tratament”. Conferinţa este însoţită de determinari ale valorilor de tensiune, puls, indice de masă corporală, şi uneori de teste de glicemie şi colesterol.

Record într-o săptămână la vaccinări

în decurs de o săptămână, din 15 şi până pe 22 ianuarie vaccinările împotriva gripei porcine au înregistrat un număr record. 9.883 de sibieni au ales să se vaccineze împotriva virusului AH1N1. Cea mai mare parte dintre aceştia, adică 13.967, au primit vaccinul la medicii de familie, 1.490 s-au vaccinat în centrele de vaccinare, 575 de persoane vaccinate fac parte din structurile Ministerului Administraţiei şi Internelor, 115 sunt elevi de liceu cu vârste peste 16 ani, 138 sunt studenţi şi 1.203 sunt cadre medicale. Dintre cele 49.150 de doze de vaccin împotriva gripei noi primite de judeţul nostru, 16.008 au fost folosite pentru imunizarea sibienilor împotriva acestui virus.