Acasă Blog Pagina 697

Termen-limită 28 iulie 2025 pentru depunerea ofertelor pentru „Programul pentru Școli”

Consiliul Județean Sibiu reamintește operatorilor economici interesați că luni, 28 iulie 2025, este ultima zi în care pot depune oferte în cadrul procedurii de achiziție pentru furnizarea și distribuția de lapte și produse lactate, fructe și produse de panificație destinate preșcolarilor și elevilor din județul Sibiu, pentru perioada 2025–2029.

Achiziția este realizată în cadrul Programului pentru Școli al României, program național prin care sunt încurajate alimentația sănătoasă și obiceiurile nutriționale echilibrate în rândul copiilor.

Valoarea totală estimată a contractului este cuprinsă între 48,33 milioane lei și 59,07 milioane lei (fără TVA), în funcție de numărul de beneficiari, estimat la maximum 43.968 de copii.

Pentru lapte și produse lactate:

Valoare între 26,16 milioane lei și 31,97 milioane lei (fără TVA)

Pentru fructe:

Valoare între 6,63 milioane lei și 8,10 milioane lei (fără TVA)

Pentru produse de panificație:

Valoare între 15,54 milioane lei și 18,99 milioane lei (fără TVA)

Documentația de atribuire și detaliile complete privind participarea pot fi consultate în platforma SEAP.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

EDITORIAL. Ordinari și extraordinari

Despre sistemul educațional din România s-a scris și se va mai tot scrie. La fel de ineficient. Fără să intereseze în continuare pe nimeni. Și fără nicio reformă cât de cât cumsecade. Poziționându-ne, ca stat, mai mereu între cele mai „needucate” sisteme de învățământ din punct de vedere al asumării unor strategii clare, vizionare, în favoarea copiilor.

Un studiu realizat la sfârșitul anului trecut de către grupul internațional de origine franceză Ipsos, pe un eșantion de 30 de țări, arată că doar 11% dintre români evaluează calitatea generală a sistemului de învățământ din România ca fiind „bună” – cea mai redusă pondere dintre toate țările participante la sondaj, la paritate cu Ungaria sau Peru, respectiv sub media de 33% pentru cele 30 de țări.

La nivel global, aproape jumătate (47%) dintre respondenții cu vârste între 25-74 ani consideră calitatea educației ca fiind mai slabă comparativ cu perioada în care mergeau la școală. În România, trei sferturi (73%) dintre participanții la studiu împărtășesc această opinie. Jumătate dintre români (51%) consideră că programa școlară este învechită – cea mai mare proporție dintre toate țările incluse în studiu, comparativ cu media globală de 29%.

De asemenea, pregătirea inadecvată a profesorilor este menționată ca o provocare principală de 45% dintre români, comparativ cu media globală de 27%. 

Un alt capitol la care curricula educațională din România are lacune este dezvoltarea abilităților creative ale elevilor, care pentru 7 din 10 conaţionali e prea puțin prezentă în școlile din România. 60% consideră că programa școlară nu pregăteşte în mod adecvat elevii pentru viitoarele lor cariere, ceea ce întărește și mai mult percepția generală negativă asupra sistemului de învățământ din România. 

În schimb, România câștigă teren la capitolul siguranță. Studiul Ipsos arată că țara noastră se situează pe locul 8 din 30 de țări în privința asigurării unor spații școlare sigure, lipsite de violență și hărțuire, 48% dintre respondenți fiind de acord că școlile reușesc o performanță bună în această direcție. În plus, jumătate dintre români (52%) consideră că școlile reușesc să susțină diversitatea și să reducă diferențele dintre elevi.

Vineri, un grup de tineri studenți din Sibiu au lansat revista lor culturală. O altă sibiancă face eforturi majore să susțină o platformă educațională interactivă, în sprijinul elevilor, pentru a-i ajuta să integreze mai eficient disciplinele studiate. Alții participă la competiții redutabile, cu rezultate pe măsură. În cea mai mare parte, „pe cont propriu”, bătând cu perseverență la tot felul de uși, pentru a-și împlini proiectele. În vreme ce organizații universitare, institute de cercetare și alte astfel de organisme inutile toacă bani la greu, pentru tot felul de grandomanii „științifice” (și fantastice). De care nu știe nimeni. Și de ale căror rezultate nu beneficiază nimeni.

Or, măcar la acest nivel, al tinerei generații, se schimbă ceva. În mentalitate, în refuzul de a fi înregimentați în metehnele sistemului. Diferența dintre ordinar și extraordinar constă tocmai în această formă de rezistență la anchilozare. Și în acești gladiatori ai zilelor noastre, care doresc să își facă din excelență atitudine.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

La un pas de nenorocire: un șofer sibian băut a lovit o altă mașină care circula regulamentar

Băut bine, un bărbat din Miercurea Sibiu a acroșat cu autoturismul o altă mașină care circula regulamentar.

În weekend, Miercurea Sibiului, în timp ce conducea un autoturism pe strada Dr. Octavian Breazu, un localnic în vârstă de 37 de ani a efectuat virajul la dreapta și a acroșat un alt autoturism, care se deplasa regulamentar pe strada Ilie Măcelariu.

În urma evenimentului au rezultat doar pagube materiale.

„Testarea alcoolscopică a bărbatului a indicat o valoare de 0,80 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Miercurea Sibiului, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Vânt puternic și grindină în județul Sibiu. Avertizarea ANM

Județul Sibiu va intra sub incidența unui Cod Galben de instabilitate atmosferică de astăzi de la ora 12 până mâine la ora 3.

La început în zona Carpaților Meridionali și Orientali, iar către orele serii în cea mai mare parte a Moldovei și a Munteniei, în sudul și estul Transilvaniei și nordul Dobrogei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin intensificări ale vântului și vijelii (rafale de 60…70 km/h), averse torențiale, descărcări electrice și izolat grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 20…30 l/mp și izolat de peste 40 l/mp.

Perioade cu instabilitate atmosferică vor fi izolat și în restul teritoriului.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Alexandru Tomescu și Dragoș Ilie salvează muzica clasică din starea de criză

„Întotdeauna am simțit că muzica trebuie să fie aproape de oameni, indiferent de unde s-ar afla”, spune Alexandru Tomescu, violonistul care a venit alături de chitaristul Dragoș Ilie au venit ceva vreme în urmă cu un concert la Sibiu. Ambii se află în plin „Turneu Internațional Stradivarius”.

Cu acesta prezintă Rapsodiile lui George Enescu și „Rhapsody In Blue” ale lui George Gershwin. „Lucrări care, bineînțeles, nu au fost scrise pentru vioară sau chitară”, mărturisește Dragoș Ilie.

Turneul care dorește să scoată muzica clasică din sala de spectacole

Prin „Turneul Internațional Stradivarius”, artiștii doresc apropierea și deschiderea față de publicul tradițional, dar și de cel mai tânăr și neexperimentat. „Întotdeauna am simțit că muzica trebuie să fie aproape de oameni, indiferent de unde s-ar afla. Cred că am reușit să am o contribuție la popularizarea muzicii clasice, și prin faptul că instrumentul la care cânt este vioara. Dacă eram pianist, spre exemplu, era mai complicat. Eu am ales un instrument destul de practic, poți cânta la vioară și pe o barcă în mijlocul lacului și în munții Himalaya și în stația de metrou, nu necesită recuzită, ca să spun așa”, mărturisește Alexandru Tomescu.

Artistul a avut multe inițiative prin care a dorit să le vorbească oamenilor despre muzica pe care o cântă încă de când era elev, dar a fost mustrat de profesori, spunându-i-se: „Nu, muzica se cântă, nu se vorbește”. „Aveau și partea lor de dreptate, în România, acum 20-25 de ani, lucrurile stăteau foarte diferit față de astăzi, învățământul era mult mai rigid.

Plus că erau foarte puține concerte de muzică clasică în timpul liber. Țin minte și acum reticența muzicienilor, pedagogilor, care atunci când era vorba să cânte afară, spuneau: «Ce, am ajuns să cântăm în stradă?». Apoi am studiat în America, în Elveția și în multe locuri, și am văzut că nu este o rușine, nu este o stigmă să cânți în stradă”, contemplă muzicianul.

„Pui la încercare forța muzicii”

Interpretul obișnuit cu confortul  sălii de concert, cu ambianța scenei, liniștea, cu oamenii care stau pe scaun, iese din zona de confort atunci când cântă în alte locuri mai atipice muzicii clasice. „Cred că cel puțin, din când în când, trebuie să ieșim din zona de confort. În primul rând, pentru a vedea cât de adaptabili putem fi, și în al doilea, odată ieșiți din zona de confort, revenind pe scenă, cu totul altfel ajungi să o apreciezi. Cântând, spre exemplu, cum am fost la stația de metrou în Piața Victoriei, din București, practic am pus la încercare forța muzicii.

Eu sunt convins că muzica are o forță uriașă. O forță de a capta atenția oamenilor, de a atinge corzile lor sensibile și de a-i aduce împreună, indiferent de locul unde concertez. În acele circumstanțe atât de atipice am constatat acest lucru. Și cei mai receptivi au fost copiii. Părinții, adulții responsabili, se grăbeau fiecare la treburilor lor, în schimb cei mici sunt deschiși la neașteptat, sunt spontani.

La un spectacol, să spunem așa, atunci când cineva tușește sau mai rău, îi sună telefonul, se strică Feng Shui-ul instrumentistului, acesta se ridică și pleacă. Înțeleg furia artistului, ceea ce construim noi ca artiști pe scenă este de o fragilitate incredibilă. Sunt momente în care dacă a căzut pe scenă un ac, acesta are reverberația unei furtuni. Deci, repet, fragilitatea a ceea ce construim noi este uriașă. Dar să pedepsești tot publicul plecând de pe scenă din cauza unei singure persoane neatente, nu se cade”, e de părere Alexandru Tomescu.

Chitara este o orchestră în miniatură

Și pentru Dragoș Ilie „Turneul Internațional Stradivarius” este o ieșire din zona de confort. „Pentru mine a fost o mare provocare acest turneu. Chitara este un instrument clasic. Dacă vorbim despre chitara clasică, cu corzi de nailon, se cântă cu unghiile la ea, se ciupește, dar nu face parte dintr-o orchestră. În același timp, chitara este asociată cu muzica folk sau cu muzica de stradă, nu cu muzica clasică. Cum spunea și un mare muzician, chitara este o orchestră în miniatură, ai toate instrumentele în ea, dar într-o cantitate foarte foarte mică. Pe mine m-a fascinat mereu acest lucru. Iar atunci când maestrul Alexandru Tomescu mi-a propus să cânt cu el, mi-a venit ca o pasă!”, mărturisește Dragoș Ilie.

„Pentru mine este o provocare însăși să mă întorc acasă”

Provocarea a fost să găsesc un compartiment, un locușor pentru fiecare instrument din orchestră și să încerc să le filtrez, să le distilez în șase corzi. Pentru mine a fost o provocare însăși să mă întorc acasă, să mă reconectez cu publicul român, de care am fost departe în timpul studiilor mele în America. Dar au fost o serie de împrejurări foarte pozitive, aș spune, care au făcut întoarcerea mea acasă o realitate. O să încep prin a menționa bursa ,,Moștenitorii lumii muzicale”, prin care m-am și întors de fapt acasă, unde am înregistrat primul meu CD de debut. Acest lucru a facilitat întâlnirea mea cu maestrul Alexandru Tomescu”, mărturisește chitaristul.

„Publicul îl simți înainte de a intra pe scenă”

Publicul este un factor important în orice formă de altă. „Publicul îl simți înainte de a intra pe scenă, e vorba de acel freamăt al scenei, respirația sălii, este un fel de curent. Sunt săli în care am intrat pe scenă și entuziasmul, așteptarea publicului era atât de mare încât au aplaudat minute în șir înainte să cântăm măcar o piesă. Mă întorc la partenerul meu și îi spun râzând: «Gata, am plecat. Ne-am făcut treaba!».

Eu nu mi-am propus vreodată așa la modul explicit, să fac lucruri pentru a atrage tinerii, sau persoane de o anumită categorie de vârstă, ei au venit singuri, pentru că au fost interesați de tot ce se întâmplă acolo. Este o discuție foarte importantă. Sunt mulți artiști care gândesc: «Cum să facem să mulțumim  publicul», dar aceasta este o premisă greșită. Ca artist, trebuie să încerci să oferi tot ce ai tu mai bun pe scenă, indiferent de publicul pe care îl ai în sală. Ceea ce oferi pe scenă este sufletul tău. Iar sufletul tău nu poate fi negociat, nu poate fi modificat în funcție de cum bate vântul.

Am predat trei ani de zile la facultate și am încercat să le transmit acest mesaj studenților mei. Aceștia mă întrebau: «Cum să facem să-i mulțumim pe toți?». Este cea mai greșită premisă de la care poți porni, deoarece, la un concurs, spre exemplu, cei 5-6 membri ai juriului au propriile lor priveliști și așa mai departe, iar dacă vrei să mulțumești pe toată lumea, iese ceva fără sare și fără piper. În clipa în care ai curajul să spui în fața publicului «acesta sunt eu, fie că vă place, fie că nu», abia atunci ai șansa de a prezenta ceva sincer. Iar acest lucru se simte.

Aveam studenți care veneau și cântau cât să nu supere pe cineva, nici prea-prea, nici foarte-foarte. În muzică dacă nu crezi cu adevărat ce cânți, atunci muzica pe care o transmiți este moartă. Oricât de fidel ai încerca să reproduci ce este în partitură, dacă nu pui sufletul tău acolo, dacă nu îndrăznești să te expui să-ți asumi anumite riscuri, atunci devii plicticos. Muzica trebuie cântată pe principiul totul sau nimic”, spune Alexandru Tomescu.

„Am suferit de virusul competițiilor”

„Eu am suferit de virusul competițiilor”, spune Dragoș Ilie. Mare parte din cariera sa a fost propulsată de competiții, care sunt un mediu în care poți să cunoști alți artiști, să te afirmi. „Mi-am dat seama că mi-a schimbat modul în care cântam. Pentru că începusem să mă concentrez la ce ar dori juriul să audă, exact cum a zis maestrul Tomescu. Și ajunsesem în punctul în care mă gândeam ce aș putea să fac să-i ofensez pe jurați cât mai puțin. Mergeam în Japonia și cântam într-un anumit mod în care credeam că le-ar plăcea japonezilor să asculte. Niciodată nu nimeream.

Anul trecut mi-am zis că vreau să renunț la competiții, deoarece vreau să mă regăsesc. Vreau să cânt muzica ce îmi place. De multe ori cântam la competiții muzică care credeam că ar fi potrivită, nu pentru că îmi plăcea neapărat. Mi-am zis că mi-am irosit destui ani din viață, acum vreau să fac lucruri care îmi plac. Și m-am trezit în fața unui zid gol: «Oare ce îmi place?» A trebuit să regândesc toată relația mea cu muzica și cu chitara și mi-am îndreptat atenția către o muzică pe care o iubesc foarte mult, dar care nu a fost scrisă pentru chitară: Muzica lui George Enescu, pe care eu îl ador atât de mult.

Vă spun ca unul care mănâncă muzică pe pâine, o respir, muzica lui George Enescu mă mișcă ca nimic altceva, are o forță extraordinară! Mi-a deschis ochii spre un alt repertoriu, pe care nu l-am accesat până acum și sper că îmi pot găsi vocea poate în această direcție”, mărturisește chitaristul.

„Muzica clasică întotdeauna a trăit în această stare de criză”

Popularizarea muzicii clasice prin Turneul Internațional Stradivarius nu este o muncă ușoară: „Muzica clasică întotdeauna a trăit într-o stare de criză, nu de ieri, nu de azi. Suntem obișnuiți. Au mai venit pandemii, însă muzica clasică a supraviețuit”, e de părerea Alexandru Tomescu.

„Într-o lume în care suntem bombardați de un algoritm care pare că nu se termină și conținutul pare că nu are sfârșit, de fapt acesta este foarte limitat, este aceeași informație schimbată puțin. Muzica clasică nu face acest lucru. Ca să poți să primești de la muzica clasică ceva, în primul rând trebuie să i te predai ei, este posesivă, când o asculți trebuie să fii acolo”, spune și Dragoș Ilie.

Credit foto: Pipernea Ilie

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Incendiu devastator în Veștem. O femeie a primit îngrijiri medicale

Pompierii sibieni au intervenit, marți dimineața în jurul orei 1, pentru stingerea unui incendiu în localitatea Veștem.

Salvatorii au intervenit cu două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.

Incendiul se manifesta generalizat, cu flacără și degajări de fum la o anexă gospodărească (folosită ca bucătărie de vară). Pompierii au intervenit pentru limitarea propagării incendiului la casele din apropierea anexei și pentru stingerea incendiului.

Anexa nu a putut fi salvată, aceasta a ars în totalitate. De asemenea, au ars și bunurile din interior.

Proprietara, o femeie de aproximativ 65 de ani a suferit un atac de panică. A primit îngrijiri medicale, însă a refuzat transportul la spital.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost jarul căzut din soba cu acumulare de căldură folosită pentru gătit”, a precizat Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Procurorii DNA, percheziții acasă la Piedone. Este suspectat de fapte asimilate corupției

Procurorii DNA fac marți dimineață mai multe percheziții în Ilfov, Prahova și Constanța, inclusiv la domiciliul lui Cristian Popescu Piedone.

Potrivit unor surse Digi 24, perchezițiile au loc într-un dosar în care șeful ANPC este suspectat de fapte asimilate corupției.

Percheziții DNA care îl vizează pe Piedone au loc marți dimineață, conform surselor Info Sud-Est și G4Media. Procurorii au descins în complexul rezidențial DeSilva din Mamaia Nord unde este cazat șeful Protecției Consumatorilor.

Conform surselor citate, Piedone ar fi divulgat informații care nu erau destinate publicității unui operator economic, înainte de controlul pe care șeful Protecției Consumatorilor urma să îl facă la acesta.

Perchezițiile au loc acasă la Piedone, în Bragadiru, dar și în Sinaia, de unde ar fi operatorul economic avertizat de Piedone.

Șeful Protecției Consumatorilor se află pe drum spre casa acestuia din Bragadiru, conform informațiilor ISE și G4Media.

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției, efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție, de către funcționari publici și complici ai acestora.

În cursul zilei de 22 iulie 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 5 locații situate pe raza municipiului București și a județelor Ilfov, Prahova și Constanța, dintre care una este sediul unei instituții publice, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale.

Raportat la actele procedurale efectuate în prezenta cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare”, a transmis DNA.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Unii români fac ravagii Germania. Ce se întâmplă pe autostrăzi

Trei români au fost prinși în flagrant în Germania în timp ce încercau să înșele șoferi cu așa-numita metodă „Autobahngold” (aur pe autostradă).

Cei trei, români cu vârste de 44, 30 și 18 ani, pretindeau că se află în pană de combustibil și încercau să convingă șoferii să le dea bani în schimbul unor bijuterii false din aur.

Românii stăteau lângă ieșirea de pe A1 și le sugerau șoferilor că au rămas fără combustibil. În schimbul banilor, ofereau bijuterii pretinse din aur. Polițiștii i-au verificat și au constatat că aceștia aveau suficient combustibil și destul numerar asupra lor.

„BMW-ul lor era alimentat complet, iar asupra lor s-au găsit sume considerabile de bani”, au precizat polițiștii.

Cei trei români au fost duși la secția de poliție pentru continuarea cercetărilor, iar asupra lor au fost confiscate bijuterii și telefoane mobile.

Ei sunt cercetați penal, iar cazul a fost preluat de secția de investigații criminale din Greven.

Poliția avertizează că astfel de escrocherii sunt frecvente în parcările și la nodurile de autostradă.

Refuzați în mod consecvent astfel de oferte, nu vă lăsați intimidați și sunați imediat la poliție. Aurul și argintul se cumpără doar de la bijuterii sau comercianți de încredere!”, a transmis Poliția.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Restricții de circulație pentru unele autovehicule în 6 județe din țară

Circulația autovehiculelor cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi interzisă, marți, în 6 județe.

Astăzi, în intervalul orar 12:00 – 20:00 se vor institui restricții de tonaj pentru autovehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, pe sectoarele de autostrăzi, drumuri expres și drumuri naționale din județele: Călărași, Dolj, Giurgiu, Ilfov, Olt și Teleorman, ca urmare a codului roșu de caniculă emis de Administrația Națională de Meteorologie.

Exceptate de la acest restricții sunt:

  • transporturile de persoane;
  • transporturile de animale vii și de produse perisabile de origine animală și vegetală;
  • vehiculele care participă la intervenții în caz de forță majoră;
  • transporturile funerare;
  • transporturile poștale;
  • transporturile de echipamente de prim ajutor;
  • transporturile pentru distribuire de carburanți;
  • transporturile de mărfuri sub temperatura controlată;
  • transporturile pentru tractări vehicule avariate;
  • transporturile pentru distribuirea de apă și hrană în zonele calamitate;
  • transporturile cu vehicule specializate destinate prin construcție salubrizării;
  • transporturile de apă îmbuteliată și băuturi răcoritoare;
  • transporturile cu produse provenite din exploatări agricole;
  • transporturile militare implicate în exerciții multinaționale;
  • transporturile rutiere în cadrul Sistemului Garanție Returnare (SGR);
  • transporturile de produse alimentare diverse.

Având în vedere temperaturile caniculare prognozate pentru următoarea perioadă, șoferii sunt sfătuiți să țină seama de câteva recomandări pentru a reduce riscul de a fi implicați în evenimente rutiere:

-înainte de a porni la drum, asigurați-vă că starea tehnică a vehiculului este bună; în cazul autoturismelor, verificați funcționalitatea instalației de aer condiționat;

-asigurați-vă că presiunea din pneuri este cea recomandată pentru sezonul cald. Țineți cont de faptul că, la temperaturi ridicate, pe distanțe mai lungi și viteze mari, factorii ce acționează asupra acestuia pot duce la defecțiuni.

-posesorii de permis de conducere cu afecţiuni medicale (cardiovasculare, neurologice sau endocrine) să evite pe cât posibil deplasarea cu autovehiculul în perioadele de timp caniculare.

-în cazul în care autovehiculul a fost staţionat la soare, înainte de a pleca la drum, folosiți instalaţia de climatizare pentru realizarea unui confort termic, necesar pentru a diminua efectul negativ al caniculei pentru deplasarea în siguranță.

în cazul deplasărilor în intervalele de timp caniculare, se recomandă opririle dese, în vederea repausului şi hidratării conducătorului auto, iar pe cât posibil staţionarea autovehiculului să fie efectuată în zone umbrite.

-sub nicio formă nu lăsați copiii sau animalele de companie în autovehicul când lipsiți din auto!

-dacă intenționați să parcurgeți distanțe mai mari, luați în considerare plecarea dimineața devreme sau seara, când temperaturile nu sunt la fel de ridicate și informați-vă asupra stării drumului pe care urmează să îl parcurgeți.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibian încătușat de polițiștii rutieri. A fost dus direct în arest

Un tânăr din Tălmăcel care conducea un autoturism deși avea permisul suspendat a fost reținut de polițiștii rutieri în urma unui control.

În weekend, polițiștii din Tălmaciu au reținut un tânăr în vârstă de 21 de ani, din localitatea Tălmăcel, cercetat penal pentru conducere pe drumurile publice a unui autovehicul deși avea permisul suspendat.

Polițiștii spune că tânărul a condus un autoturism pe strada Traian din localitatea Boița, iar din cercetările efectuate, polițiștii rutieri au stabilit faptul că tânărul are permisul suspendat.

„Având în vedere cele constatate, în urma probatorului administrat, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Sibiu.

Cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul având dreptul de a conduce suspendat”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un primar PNL va protesta împotriva lui Ilie Bolojan, șeful său pe linie de partid

Un primar al Partidului Național Liberal anunță că va protesta împotriva premierului Ilie Bolojan dacă nu va primi finanțare pentru lucrările începute.

Primarul Slatinei, Mario de Mezzo, anunţă că va protesta în faţa Guvernului, alături de alţi aleşi, dacă nu i se vor finanţa străzile începute în municipiu.

”Să vină Bolojan, Cseke Attila, să le explice slătinenilor cum conservi o stradă decopertată” a spus acesta, arătând că are 7 astfel de proiecte începute, al căror grad de executie este în jurul la 50% şi care nu pot fi oprite, pentru că ar produce un disconfort locuitorilor din municipiu.

„În cele şase luni de zile, între şase şi nouă luni de când am fost ales primar al Slatinei, am trimis proiecte pe fonduri europene în valoare de peste 40 de milioane de euro.

Proiecte pe care sper să le semnăm, să le contractăm în toamnă şi să începem să le implementăm de anul viitor.

Aşadar, fondurile europene sunt o prioritate pentru Slatina, iar noi am redefinit strategia astfel încât acestea să răspundă nevoilor oraşului.

Însă există anumite proiecte finanţate din fonduri guvernamentale care au zăcut timp de 2-3 ani şi pe care le-am reactivat; sunt proiecte de investiţii”, a declarat primarul Slatinei, în emisiunea România Politică, de la Prima News.

Mario de Mezzo a arătat că „unele dintre străzi sunt chiar în mijlocul oraşului”.

Mario de Mezzo a mai spus că „îl respectă şi îl venerează pe Ilie Bolojan, ca primar şi ca preşedinte al Consiliului Judeţean”.

„Am fost în Oradea şi am fost şocat de cum arată oraşul şi de transformarea sa în mandatele domnului Bolojan.

Dar, în momentul în care Oradea face a doua centură mediană pe bani guvernamentali şi acest lucru este în regulă, nu mi se pare corect să-mi spui mie, la Slatina, să opresc şapte proiecte pe străzi, că nu mai sunt bani”, a declarat el.

Întrebat ce măsuri va lua pentru a continua aceste investiţii, Mario de Mezzo a spus că va continua să fie o voce puternică, prin toate mijloacele de care dispune.

„În cazul în care anumite administraţii vor protesta împotriva acestor tăieri de investiţii şi vor face grevă, voi evalua foarte serios posibilitatea să mă alătur lor, în mod personal, în nume propriu.

Eu, primarul Slatinei – dacă vor fi trei primari care vor face grevă în faţa Guvernului –, eu, Mario de Mezzo, voi fi acolo şi voi protesta”, a anunţat primarul.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un sibian a cerut ajutor la 112 după ce a fost amenințat cu bătaia de soție

În perioada 18-20 iulie, polițiștii sibieni au intervenit la 26 de sesizări privind fapte de violență domestică la nivelul județului.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, acesta a rezultat pozitiv în cazul a 7 dintre intervenții, motiv pentru care, în perioada specificată, au fost emise 7 ordine de protecție provizorii.

Polițiștii sibieni au fost sesizați prin apel 112, despre faptul că în dimineața aceleiași zile, într-un imobil din orașul Agnita, un bărbat a fost amenințat cu fapte de violență de către soția sa.

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Agnita s-au deplasat cu celeritate la fața locului, stabilind faptul că, la aceeași dată, un bărbat în vârstă de 40 de ani ar fi fost amenințat cu fapte de violență de către soția sa, o femeie în vârstă de 34 de ani, în timp ce ambii s-ar fi aflat la domiciliul comun, din orașul Agnita.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, care a reieșit pozitiv, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu împotriva femeii, pe o perioadă de 5 zile.

De asemenea, polițiștii sibieni au fost sesizați despre faptul că într-un imobil din localitatea Cârțișoara o femeie în vârstă de 47 de ani și fiul său de 16 ani, ambii din Cârțișoara, ar fi fost agresați de către partenerul femeii, un bărbat în vârstă de 50 de ani, din localitatea Bărbulețu.

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Avrig s-au deplasat la această intervenție, iar în urma întocmirii formularului de evaluare a riscului polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile, împotriva bărbatului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.