Acasă Blog Pagina 698

ULTIMA ORĂ: Incendiu devastator în Veștem. O femeie a primit îngrijiri medicale

Pompierii sibieni au intervenit, marți dimineața în jurul orei 1, pentru stingerea unui incendiu în localitatea Veștem.

Salvatorii au intervenit cu două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.

Incendiul se manifesta generalizat, cu flacără și degajări de fum la o anexă gospodărească (folosită ca bucătărie de vară). Pompierii au intervenit pentru limitarea propagării incendiului la casele din apropierea anexei și pentru stingerea incendiului.

Anexa nu a putut fi salvată, aceasta a ars în totalitate. De asemenea, au ars și bunurile din interior.

Proprietara, o femeie de aproximativ 65 de ani a suferit un atac de panică. A primit îngrijiri medicale, însă a refuzat transportul la spital.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost jarul căzut din soba cu acumulare de căldură folosită pentru gătit”, a precizat Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Procurorii DNA, percheziții acasă la Piedone. Este suspectat de fapte asimilate corupției

Procurorii DNA fac marți dimineață mai multe percheziții în Ilfov, Prahova și Constanța, inclusiv la domiciliul lui Cristian Popescu Piedone.

Potrivit unor surse Digi 24, perchezițiile au loc într-un dosar în care șeful ANPC este suspectat de fapte asimilate corupției.

Percheziții DNA care îl vizează pe Piedone au loc marți dimineață, conform surselor Info Sud-Est și G4Media. Procurorii au descins în complexul rezidențial DeSilva din Mamaia Nord unde este cazat șeful Protecției Consumatorilor.

Conform surselor citate, Piedone ar fi divulgat informații care nu erau destinate publicității unui operator economic, înainte de controlul pe care șeful Protecției Consumatorilor urma să îl facă la acesta.

Perchezițiile au loc acasă la Piedone, în Bragadiru, dar și în Sinaia, de unde ar fi operatorul economic avertizat de Piedone.

Șeful Protecției Consumatorilor se află pe drum spre casa acestuia din Bragadiru, conform informațiilor ISE și G4Media.

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției, efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție, de către funcționari publici și complici ai acestora.

În cursul zilei de 22 iulie 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 5 locații situate pe raza municipiului București și a județelor Ilfov, Prahova și Constanța, dintre care una este sediul unei instituții publice, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale.

Raportat la actele procedurale efectuate în prezenta cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare”, a transmis DNA.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Unii români fac ravagii Germania. Ce se întâmplă pe autostrăzi

Trei români au fost prinși în flagrant în Germania în timp ce încercau să înșele șoferi cu așa-numita metodă „Autobahngold” (aur pe autostradă).

Cei trei, români cu vârste de 44, 30 și 18 ani, pretindeau că se află în pană de combustibil și încercau să convingă șoferii să le dea bani în schimbul unor bijuterii false din aur.

Românii stăteau lângă ieșirea de pe A1 și le sugerau șoferilor că au rămas fără combustibil. În schimbul banilor, ofereau bijuterii pretinse din aur. Polițiștii i-au verificat și au constatat că aceștia aveau suficient combustibil și destul numerar asupra lor.

„BMW-ul lor era alimentat complet, iar asupra lor s-au găsit sume considerabile de bani”, au precizat polițiștii.

Cei trei români au fost duși la secția de poliție pentru continuarea cercetărilor, iar asupra lor au fost confiscate bijuterii și telefoane mobile.

Ei sunt cercetați penal, iar cazul a fost preluat de secția de investigații criminale din Greven.

Poliția avertizează că astfel de escrocherii sunt frecvente în parcările și la nodurile de autostradă.

Refuzați în mod consecvent astfel de oferte, nu vă lăsați intimidați și sunați imediat la poliție. Aurul și argintul se cumpără doar de la bijuterii sau comercianți de încredere!”, a transmis Poliția.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Restricții de circulație pentru unele autovehicule în 6 județe din țară

Circulația autovehiculelor cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi interzisă, marți, în 6 județe.

Astăzi, în intervalul orar 12:00 – 20:00 se vor institui restricții de tonaj pentru autovehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, pe sectoarele de autostrăzi, drumuri expres și drumuri naționale din județele: Călărași, Dolj, Giurgiu, Ilfov, Olt și Teleorman, ca urmare a codului roșu de caniculă emis de Administrația Națională de Meteorologie.

Exceptate de la acest restricții sunt:

  • transporturile de persoane;
  • transporturile de animale vii și de produse perisabile de origine animală și vegetală;
  • vehiculele care participă la intervenții în caz de forță majoră;
  • transporturile funerare;
  • transporturile poștale;
  • transporturile de echipamente de prim ajutor;
  • transporturile pentru distribuire de carburanți;
  • transporturile de mărfuri sub temperatura controlată;
  • transporturile pentru tractări vehicule avariate;
  • transporturile pentru distribuirea de apă și hrană în zonele calamitate;
  • transporturile cu vehicule specializate destinate prin construcție salubrizării;
  • transporturile de apă îmbuteliată și băuturi răcoritoare;
  • transporturile cu produse provenite din exploatări agricole;
  • transporturile militare implicate în exerciții multinaționale;
  • transporturile rutiere în cadrul Sistemului Garanție Returnare (SGR);
  • transporturile de produse alimentare diverse.

Având în vedere temperaturile caniculare prognozate pentru următoarea perioadă, șoferii sunt sfătuiți să țină seama de câteva recomandări pentru a reduce riscul de a fi implicați în evenimente rutiere:

-înainte de a porni la drum, asigurați-vă că starea tehnică a vehiculului este bună; în cazul autoturismelor, verificați funcționalitatea instalației de aer condiționat;

-asigurați-vă că presiunea din pneuri este cea recomandată pentru sezonul cald. Țineți cont de faptul că, la temperaturi ridicate, pe distanțe mai lungi și viteze mari, factorii ce acționează asupra acestuia pot duce la defecțiuni.

-posesorii de permis de conducere cu afecţiuni medicale (cardiovasculare, neurologice sau endocrine) să evite pe cât posibil deplasarea cu autovehiculul în perioadele de timp caniculare.

-în cazul în care autovehiculul a fost staţionat la soare, înainte de a pleca la drum, folosiți instalaţia de climatizare pentru realizarea unui confort termic, necesar pentru a diminua efectul negativ al caniculei pentru deplasarea în siguranță.

în cazul deplasărilor în intervalele de timp caniculare, se recomandă opririle dese, în vederea repausului şi hidratării conducătorului auto, iar pe cât posibil staţionarea autovehiculului să fie efectuată în zone umbrite.

-sub nicio formă nu lăsați copiii sau animalele de companie în autovehicul când lipsiți din auto!

-dacă intenționați să parcurgeți distanțe mai mari, luați în considerare plecarea dimineața devreme sau seara, când temperaturile nu sunt la fel de ridicate și informați-vă asupra stării drumului pe care urmează să îl parcurgeți.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibian încătușat de polițiștii rutieri. A fost dus direct în arest

Un tânăr din Tălmăcel care conducea un autoturism deși avea permisul suspendat a fost reținut de polițiștii rutieri în urma unui control.

În weekend, polițiștii din Tălmaciu au reținut un tânăr în vârstă de 21 de ani, din localitatea Tălmăcel, cercetat penal pentru conducere pe drumurile publice a unui autovehicul deși avea permisul suspendat.

Polițiștii spune că tânărul a condus un autoturism pe strada Traian din localitatea Boița, iar din cercetările efectuate, polițiștii rutieri au stabilit faptul că tânărul are permisul suspendat.

„Având în vedere cele constatate, în urma probatorului administrat, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Sibiu.

Cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul având dreptul de a conduce suspendat”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un primar PNL va protesta împotriva lui Ilie Bolojan, șeful său pe linie de partid

Un primar al Partidului Național Liberal anunță că va protesta împotriva premierului Ilie Bolojan dacă nu va primi finanțare pentru lucrările începute.

Primarul Slatinei, Mario de Mezzo, anunţă că va protesta în faţa Guvernului, alături de alţi aleşi, dacă nu i se vor finanţa străzile începute în municipiu.

”Să vină Bolojan, Cseke Attila, să le explice slătinenilor cum conservi o stradă decopertată” a spus acesta, arătând că are 7 astfel de proiecte începute, al căror grad de executie este în jurul la 50% şi care nu pot fi oprite, pentru că ar produce un disconfort locuitorilor din municipiu.

„În cele şase luni de zile, între şase şi nouă luni de când am fost ales primar al Slatinei, am trimis proiecte pe fonduri europene în valoare de peste 40 de milioane de euro.

Proiecte pe care sper să le semnăm, să le contractăm în toamnă şi să începem să le implementăm de anul viitor.

Aşadar, fondurile europene sunt o prioritate pentru Slatina, iar noi am redefinit strategia astfel încât acestea să răspundă nevoilor oraşului.

Însă există anumite proiecte finanţate din fonduri guvernamentale care au zăcut timp de 2-3 ani şi pe care le-am reactivat; sunt proiecte de investiţii”, a declarat primarul Slatinei, în emisiunea România Politică, de la Prima News.

Mario de Mezzo a arătat că „unele dintre străzi sunt chiar în mijlocul oraşului”.

Mario de Mezzo a mai spus că „îl respectă şi îl venerează pe Ilie Bolojan, ca primar şi ca preşedinte al Consiliului Judeţean”.

„Am fost în Oradea şi am fost şocat de cum arată oraşul şi de transformarea sa în mandatele domnului Bolojan.

Dar, în momentul în care Oradea face a doua centură mediană pe bani guvernamentali şi acest lucru este în regulă, nu mi se pare corect să-mi spui mie, la Slatina, să opresc şapte proiecte pe străzi, că nu mai sunt bani”, a declarat el.

Întrebat ce măsuri va lua pentru a continua aceste investiţii, Mario de Mezzo a spus că va continua să fie o voce puternică, prin toate mijloacele de care dispune.

„În cazul în care anumite administraţii vor protesta împotriva acestor tăieri de investiţii şi vor face grevă, voi evalua foarte serios posibilitatea să mă alătur lor, în mod personal, în nume propriu.

Eu, primarul Slatinei – dacă vor fi trei primari care vor face grevă în faţa Guvernului –, eu, Mario de Mezzo, voi fi acolo şi voi protesta”, a anunţat primarul.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un sibian a cerut ajutor la 112 după ce a fost amenințat cu bătaia de soție

În perioada 18-20 iulie, polițiștii sibieni au intervenit la 26 de sesizări privind fapte de violență domestică la nivelul județului.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, acesta a rezultat pozitiv în cazul a 7 dintre intervenții, motiv pentru care, în perioada specificată, au fost emise 7 ordine de protecție provizorii.

Polițiștii sibieni au fost sesizați prin apel 112, despre faptul că în dimineața aceleiași zile, într-un imobil din orașul Agnita, un bărbat a fost amenințat cu fapte de violență de către soția sa.

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Agnita s-au deplasat cu celeritate la fața locului, stabilind faptul că, la aceeași dată, un bărbat în vârstă de 40 de ani ar fi fost amenințat cu fapte de violență de către soția sa, o femeie în vârstă de 34 de ani, în timp ce ambii s-ar fi aflat la domiciliul comun, din orașul Agnita.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, care a reieșit pozitiv, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu împotriva femeii, pe o perioadă de 5 zile.

De asemenea, polițiștii sibieni au fost sesizați despre faptul că într-un imobil din localitatea Cârțișoara o femeie în vârstă de 47 de ani și fiul său de 16 ani, ambii din Cârțișoara, ar fi fost agresați de către partenerul femeii, un bărbat în vârstă de 50 de ani, din localitatea Bărbulețu.

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Avrig s-au deplasat la această intervenție, iar în urma întocmirii formularului de evaluare a riscului polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile, împotriva bărbatului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sorin Grindeanu compară contribuabilii români cu vacile care dau prea puțin lapte

Sorin Grindeanu, președintele PSD, a comparat contribuabilii români cu vaci care dau prea puțin lapte și ar trebui furajate mai bine.

Potrivit site-ului defapt.ro, Grindeanu a spus că această comparație aparține lui Mihai Tudose, colegul său de partid.

„Mihai Tudose îmi spune pe scurt cam așa: Avem o vacă care dă 20 de litri de lapte pe zi, ar trebui ca să se satisfacă toate nevoile să scoată 25 de litri de lapte pe zi.

Care sunt măsurile pe care le poți lua? Să încerci să hrănești mai bine animalul respectiv. Noi am început prin a tăia furajul”, a afirmat Grindeanu.

El a criticat măsurile luate de guvernul Bolojan, spunând că premierul se ocupă de acțiuni de relații publice și nu a anunțat PSD că va tăia banii din programul Saligny.

„Această măsură prin care ai înghețat aceste proiecte a fost făcută așa, pe final de săptămână, cum se făceau pe vremuri arestările de vineri seara. Sunt lucruri care nu așa pot fi gestionate așa. Trebuie să fie discutate în Coaliție”, a mai spus președintele PSD.

El a respins acuzațiile că PSD se teme de pierderea privilegiilor.

„Am văzut tot felul de ciumpalaci care ies și ne spun: «de aia vrea să iasă PSD, fiindcă se reduc indemnizațiile în Consiliile de Administrație, se fac restructurări».

Uitați-vă la mine: vă asigur că PSD este partener în tot ce înseamnă aceste reduceri în membri în Consilii de Administrație. Asta e o chestiune pe care nu o discutăm”, a susținut Grindeanu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Urs observat în zona unei pensiuni. ISU Sibiu a dat alarma

Un urs a fost observat în urmă cu puține minute în zona unei pensiuni de pe raza localității Tălmaciu, anunță ISU Sibiu.

„În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, a fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Tălmaciu (zona pensiunii Poiana Soarelui)

La fața locului se deplasează un echipaj SMURD pentru a asigura măsurile din competență.

De asemenea a fost transmis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii de pe raza localității cu privire la prezența animalului în localitate”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Polițiștii sibieni au descins în Piața Obor, dar și din Orlat, Păltiniș, Avrig și Gura Râului

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au desfășurat o acțiune specifică, pentru protejarea mediului de afaceri împotriva actelor ilegale referitoare la comerțul cu produse contrafăcute și combaterea evaziunii fiscale.

Controalele polițiștilor s-au desfășurat în Piața Obor din municipiul Sibiu, în localitățile Orlat, Păltiniș, Gura Râului, precum și pe raza orașului Avrig, și au vizat cu precădere prevenirea și combaterea comerțului cu produse contrafăcute, categoria articole îmbrăcăminte/ încălțăminte pentru copii/ jucării.

„Astfel, polițiștii au verificat:

-concordanța între stocurile scriptice și cele faptice de mărfuri aflate în gestiunea societăților comerciale;

-realitatea și legalitatea aprovizionărilor cu marfă, în special sub aspectul utilizării de către agenții economici de documente fiscale de proveniență ce au înscrise denumiri suspecte a fi societăți fantomă;

-deținerea de către societățiile comerciale de facturi fiscale sau alte documente cu regim special falsificate sau fără a avea dreptul să le pună în circulație;

-utilizarea frauduloasă a avizelor de însotire a mărfurilor, care sunt emise în numele unor societati comerciale de tip fantomă;

-realitatea cheltuielilor înregistrate în contabilitate;

-verificarea legalității emiterii certificatelor de producăror;

identificarea şi scoaterea din circuitul comecial a mărfurilor contrafăcute;

În urma acțiunilor desfășurate în Piața Obor, au fost indentificate patru persoane care care aveau expuse spre comercializare produse suspecte a fi contrafăcute, din categoria articolelor de îmbrăcăminte, încălțăminte și parfumuri, fiind întocmite 4 dosare penale în care se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare, din Legea nr. 84/ 1998 privind mărcile și indicațiile geografice.

Totodată, au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 383 de produse, în valoare de aproximativ 125.000 de lei.

De asemenea, conform OUG 28/1999, au fost aplicate trei sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 30.000 de lei, pentru nerespectarea obligativității folosirii caselor de marcat”, a precizat Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Kiki Teodorescu a câștigat Triatlon Timișoara

Atleta sibiană Kiki Lăcrămioara Teodorescu a reușit o nouă performanță de excepție. Sibianca a câștigat, duminică, Triatlonul Timișoara, în proba Olimpic, la categoria sa de vârstă, 45 – 49 de ani, unul dintre cele mai puternice concursuri de triatlon din țară. Totodată, la categoria Open feminin, triatlonista sibiană, ce reprezintă Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, a ocupat locul 7. Kiki a terminat cursa în 2 ore, 49 de minute, 42 de secunde.

Triatlon Timisoara, eveniment în cadrul Circuitului Național de Triatlon, s-a desfășurat, în acest weekend, 19 – 20 iulie 2025. A fost ediția a V-a a întrecerii bănățene, ce tinde să devină una de tradiție în sportul autohton și pentru participanți. Este singurul triatlon urban din Romania care se desfășoară complet în centrul orașului.

Totodată, printre avantajele organizatorilor se numără experiență de concurs excelentă, organizare impecabilă, creat de triatloniști pentru triatloniști, cu suporteri și voluntari entuziaști, cunoscut pentru viața orașului, gastronomie, ospitalitate și mix cultural, și zboruri directe din Europa.

Traseu urban, în centrul orașului

Traseul a fost unul dintre cele mai dificile în comparație cu celelalte probe de triatlon din țară. Proba de înot a avut loc pe Canalul Bega, în interiorul orașului, lucru care a oferit o foarte bună vizibilitate. Publicul a putut urmări cursa de pe poduri și de pe ambele maluri, astfel că traseul în aval a fost o surpriză plăcută, cu multe recorduri personale pentru sportivii înscriși în întreceri.

Pentru traseul de bicicletă, bulevardele lungi ale orașului au fost închise traficului auto pe perioada concursului și au permis organizarea unui traseu de ciclism excelent, cu curbe largi și posibilitatea de a atinge viteza de până la 50 km/h. Proba de atletism s-a desfășurat în zona centrală, pe trotuare și pe aleile răcoroase ale parcurilor. Voluntarii competiției au asigurat hidratarea pe traseu, iar suporterii și spectatorii prezenți pe traseul triatlonului au avut multe locații și ocazii în care să-și susțină favoriții.

Sezonul 2025 al Circuitul Național de Triatlon

  1. Circuit National Triatlon 2025 pe distanta SUPERSPRINT: – CN Triatlon SuperSprint 2025 TULCEA – 25.05.2025 – Transylvania Triathlon Festival – 29.06.2025 – Triatlon Chișinău – 13.07.2025 – Timisoara Triathlon – 19.07.2025 – Pantelimon Triatlon 2025 – 20.09.2025

2. Circuit National Triatlon 2025 pe distanta SPRINT: – CN Duatlon Sprint 2025 PLOIESTI – 22.03.2025 – Transylvania Triathlon Festival – 29.06.2025 – Timisoara Triathlon – 19.07.2025 – Sibiu Triathlon Challenge – 03.08.2025

3. Circuit National Triatlon 2025 pe distanta STANDARD (OLIMPIC): – X-MAN Romania 2025 Oradea – 07.06.2025 – Transylvania Triathlon Festival – 29.06.2025 – Triatlon Chișinău – 13.07.2025 – Timisoara Triathlon – 19.07.2025 – Sibiu Triathlon Challenge – 03.08.2025 – Transfier – 06.09.2025

4. Circuit Național Triatlon 2025 pe DISTANTA MEDIE (HALF): – X-MAN Romania 2025 Oradea – 07.06.2025 – Transylvania Triathlon Festival – 29.06.2025 – Timisoara Triathlon – 19.07.2025 – Transfier – 06.09.2025

5. Circuit Național Triatlon 2025 pe DISTANTA LUNGA (FULL): – X-MAN Romania 2025 Oradea – 07.06.2025 – ExtremeMan Nagyatad long distance (Friendship Series) – 10.08.2025

6. Circuit Național Triatlon CROS 2025: – Campionatul Balcanic de Cross Duatlon 2025 Cornesti-TIMIS – 12.04.2025 – CN Cross Duatlon 2025 – Cernica – 03.05.2025 – Fără Asfalt 2025 – 31.05.2025 – Duatlon Velo Crosul Castanilor Florești (Cupa României) – 14.06.2025 – Triatlon Orca Cluj Cross – 26.06.2025

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Primarii de comune nu renunță la viceprimari și cer autonomie financiară mai mare

Reforma fiscală, economică și administrativă promovată de premierul Ilie Bolojan afectează grav interesele comunelor din țară. Planurile guvernamentale sunt considerate nerealiste la nivel de județe, astfel că primarii de comune sunt în total dezacord cu mult discutatele măsuri ale Guvernului Bolojan.

Premierul și miniștrii săi vor desființarea posturilor de viceprimari în comunele de sub 1.500 de locuitori, reducerea posturilor de administratori publici și a aparatului propriu al primăriilor mici cu efect imediat (adică din actuala legislatură). În plus, Guvernul vrea să creeze posturi inter-comunitare în cazul acestor comune care au format deja o asociație de dezvoltare inter-comunitară, în sensul că un funcționar poate rezolva într-o lună problemele administrative din comunele care formează respectiva asociație intercomunitară de dezvoltare (asociație de două sau mai multe comune). 

În schimb, primarii de comună din țară nu sunt de acord cu desființarea posturilor de viceprimari în această legislatură, adică până în 2028, și solicită în unele cazuri punctuale chiar reducerea numărului de consilieri locali din Consiliul Local al comunei și aplicarea unor reforme fiscale prin care comunele mici, cele sub 1.500 de locuitori, să aibă venituri și surse financiare mai mari sau chiar oprirea la sursă a impozitelor și taxelor locale pentru cei care beneficiază de subvenții, ajutoare sociale sau chiar și în cazul celor care primesc subvenții APIA, dar nu își îndeplinesc obligațiile financiare privind achitarea taxelor și impozitelor sociale.

Mai mult, primarii cer anularea unor avantaje pentru privilegiații statului. Primarii de comune afirmă că economia la bugetul național ar fi infimă. În această săptămână, liderii Asociației comunelor din România – ACOR au participat la întrevederi și reuniuni guvernamentale cu premierul Ilie Bolojan și cabinetul său.

Valentin Ivan, primarul comunei Sadu și vicepreședinte ACOR la nivel național, a făcut parte din delegația primarilor de comune care negociază cu Guvernul. Discuțiile au fost demarate, însă cele două părți nu se înțeleg, astfel că luni va avea loc o nouă rundă de negocieri. Primarii amenință cu instanța, în condițiile în care nu vor fi respectate procedurile constituționale.

Una dintre măsurile concrete vizate de noul Guvern pentru scăderea cheltuielilor din administrația publică este desființarea funcției de viceprimar în comunele care au mai puțin de 1.500 de locuitori. Măsura a fost anunțată de ministrul Dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, Cseke Attila. De asemenea, acesta a anunțat și modificarea ordonanței în ceea ce privește numărul de personal ce poate fi angajat la categoriile de UAT-uri.

„Vrem ca atunci când este vorba de o scădere a populaţiei într-o unitate administrativ-teritorială să nu se menţină acelaşi număr de angajaţi. Şi acest lucru să fie proporţional, evident şi invers valabil atunci când avem o creştere a populaţiei. Este vorba despre 18.390 de posturi din simularea noastră, care pot să dispară prin această formulă, dar încă o dată, cel mai important este criteriul profesional. Sunt UAT-uri la care numărul acesta de personal este un număr suficient şi profesionist şi sunt şi autorităţi locale unde, ca să spun aşa, unde «s-a sărit calul» şi acolo trebuie intervenit. De asemenea, la autorităţi mai mici, o să propunem desfiinţarea funcţiei de viceprimar la UAT-urile sub 1.500 de locuitori”, a declarat ministrul Cseke Atila.

La nivel național, sunt, în prezent,438 de comune sub limita de 1.500 de locuitori, majoritatea în zonele montane. Potrivit acestuia, viceprimarii ar rămâne consilieri locali. Din cele 438 de comune, 36 nu au încă viceprimari în funcție. Astfel, ar mai rămâne 402 comune sub 1.500 de locuitori.

Situația în județul Sibiu

În județul Sibiu există 53 de comune.

Comune din județ sub 1500 de locuitori:

1. Apoldu de Jos – 1.184 locuitori

2. Ațel – 1.263

3. Boița – 1.410

4. Bruiu – 671

5. Brădeni – 1.368

6. Chirpăr – 1.489

7. Cârța – 1.042

8. Cârțișoara – 1.260

9. Ludoș – 584

10. Marpod – 982

11. Mihăileni – 973

12. Râu Sadului – 514

13. Tilișca – 1.351

Comune din județ aflate la limita de 1.500 de locuitori:

1. Alțâna – 1.533 locuitori

2. Merghindeal – 1.502

3. Păuca – 1.535

4. Șeica Mică – 1.519

Măsuri fiscale eficiente și nu reduceri de personal

Primarii de comune afirmă că soluția este adoptarea unor măsuri fiscale eficiente de către Guvern și nu trebuie tăiate posturi din administrația locală, decât în cazuri de neprofesionalism. Totodată, primarii de comune spun că deja primăriile mici au pierdut sume importante la bugetul local din cauza măsurilor aplicate de Guvern. Astfel, bugetele comunelor au fost reduse, la începutul anului, când s-a adoptat bugetul de stat.

Valentin Ivan, primarul comunei Sadu și vicepreședintele Asociației Comunelor din România

În județul Sibiu, comuna care a avut cel mai mult de pierdut a fost Biertan, din nordul județului. Reducerea acum a posturilor de viceprimari și a posturilor de funcționari din primării ar avea un impact și mai dur asupra calității actului adminstrativ. Valentin Ivan, primarul comunei Sadu, spune că în cele din urmă se va ajunge la o înțelegere cu Guvernul Bolojan, astfel încât impactul să fie cât mai redus. Acesta spune că deocamdată la nivelul județului Sibiu nu s-au făcut estimări privind reducerea personalului din primării și se așteaptă finalizarea discuțiilor de la Guvern.

Marți, 15 iulie 2025, vicepreședintele Asociației Comunelor din România, Valentin Ivan, a participat, în calitate de reprezentant al comunelor din România, la două reuniuni guvernamentale de nivel înalt care vizează în mod direct viitorul comunităților rurale. Prima a fost ședința Comitetului Interministerial de Coordonare a PNRR.

Desfășurată sub conducerea ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, alături de vicepremierii Tánczos Barna și Dragoș Anastasiu, ședința a reunit și delegația Comisiei Europene, condusă de Celin Gover, director general al DG REFORM. Obiectivul principal a fost evaluarea stadiului actual al proiectelor finanțate din PNRR și trasarea unei foi de parcurs clare, cu termen-limită – 28 august 2026. Mesajul transmis de MIPE și CE este clar:

•   Proiectele neîncepute sau imposibil de finalizat până în august 2026 vor pierde finanțarea PNRR;
•   Componentele C5 – Valul renovării și C10 – eficiență energetică + (școlile verzi rămân finanțabile pentru comune, cu condiția progresului fizic real);

•   Pe componenta de sănătate, 100 de Centre Comunitare Integrate (CCI) rămân în bugetare;

•   Realocarea fondurilor neutilizate către proiecte mature este în analiză activă.

Ședință Asociația Comunelor din România

Valentin Ivan a atras atenția că: „Nu s-a discutat alocarea de resurse pentru cheltuieli neeligibile și cofinanțări, o problemă acută în comune. Solicităm ca acest subiect să fie tratat distinct și urgent”. A doua ședință a vizat consultări privind pachetul II de reforme administrative și fiscale. Delegația Asociației Comunelor din România a fost compusă din: Emil Drăghici (președinte), Valentin Ivan (vicepreședinte), Gheorghe Bute (secretar general), Daniela Sofineti (consilier juridic) și Ștefan Sbiera (președinte CPSGCoOR).

Sub coordonarea premierului Ilie Bolojan, vicepremierului Tánczos Barna și ministrului dezvoltării Cseke Attila, ședința a vizat un nou set de măsuri legislative ce vizează administrația publică locală.

În dezbatere: Reținerea la sursă a sumelor pentru datoriile către bugetul de stat și local; suspendarea permisului auto pentru amenzile neplătite; aplicarea proporționalității privind numărul de posturi, în funcție de evoluția populației; transferul autorizării jocurilor de noroc către primari; o nouă bază de impozitare a proprietății; descentralizare cu resurse – principiu susținut ferm de ACoR.

Mesajul liderilor asociației pentru colegii primari: „Fac apel la toți colegii primari: depuneți toate eforturile pentru implementarea cu succes a proiectelor PNRR. Suntem într-un moment critic – tot ce nu va fi finalizat până în august 2026 riscă să fie pierdut definitiv. ACoR va continua să fie vocea comunelor în toate deciziile strategice ce privesc viitorul lor”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.