Un caz de malarie a fost confirmat în București, au informat în cursului zilei de joi reprezentanți ai Ministerului Sănătății.
„Caz de malarie confirmat în București. Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București a fost informată de Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale ‘Dr. Victor Babeș’ cu privire la confirmarea, prin analize de laborator„, a transmis Ministerul Sănătății.
În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, a fost semnalată prezența unui urs în localitatea Tălmaciu.
„La fața locului se deplasează un echipaj SMURD pentru a asigura măsurile din competență.
De asemenea a fost transmis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii de pe raza orașului cu privire la prezența animalului”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
Societatea de Administrare a Participanților în Energie este, probabil, singura instituție de stat care acordă spor de femeie membrilor din Consiliul de Administrației, inclusiv…bărbaților.
Compania este în subordinea Ministerului Energiei, iar ministrul spune că nici el nu știa de ea până când a ajuns în fruntea ministerului.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a dezvăluit că a dat de numele SAPE săptămâna trecută.
A fost șocat să citească indicatorii de performanță pe baza cărora încasează sporuri: angajații să facă cursuri de formare profesională în timpul anului, iar în board-ul de conducere al companiei să fie și o femeie. „Sporul de femeie” aducea un plus de 10% la indemnizație.
În această companie, care gestionează un fond de investiții în proiecte pe energie, doar directorul câștigă 56.666 de lei net pe lună.
Ministrul Energiei a anunțat că a trimis Corpul de Control la SAPE pentru că nu este deloc mulțumit de activitatea companiei.
„Eram săptămâna trecută la birou, ce-i drept la final de program, semnam mapa și am avut curiozitatea să văd care sunt acei indicatori de performanță și când am văzut că își ating indicatorii de performanță cei din Consiliul de Administrație dacă cei din companie fac cursuri de formare profesională în timpul anului și dacă e o femeie în board-ul de conducere de al companiei automat o să își încaseze sumele, nu știu exact cât e, câteva mii de lei”, a declarat ministrul Energiei la Antena 3 CNN.
Horațiu Baltador, organizatorul Raliului Sibiului Bilstein 2025, a declarat, astăzi, în cadrul conferinței de presă, că speră ca ediția din acest an să nu fie afectată de starea vremii din ultimele zile. Potrivit prognozelor meteo, raliul sibian, o combinație între probe de macadam și de asfalt, va avea parte în acest an de mai multă ploaie și noroi decât de praful ultimilor ani.
„Sper să nu anulăm probe din cauza vremii, așa cum s-a mai întâmplat în trecut. Împreună cu partenerul nostru principal, Bilstein, vom avea o competiție i mai interesantă decât în anii trecuți. Am avut adevărate provocări pentru ediția din acest an, dar le vom depăși. Într-adevăr, pentru avea o competiție și mai puternică, este nevoie de promovare și atragerea de parteneri noi, pe lângă cei tradiționali care n-au sprijinit până acum. Știm că urmează o perioadă foarte grea pentru sport, în general, din cauza situației economice, dar vom munci mai mult. Am crescut foarte mult ca raliu, iar în acest moment suntem căutați de doi parteneri mari pentru ediția de anul viitor. Suntem în discuții”, a spus Horațiu Baltador, organizatorul raliului sibian Bilstein.
Spectacol în jurul competiției
Raluca Crețu, manager HR Bilstein, a declarat: „E al treilea an în care ne-am implicat în organizarea raliului ca sponsor. Acest proiect înseamnă mai mult decât motorsport. E pasiune, viteză, tehnologie și credem că poate trece granița acestei industriei, poate crea impact în societate. Raliul Sibiului este un pas curajos înainte, mai ales că avem o probă în inima Sibiului. Noi dorim să ne implicăm în cât mai multe evenimente în Sibiu. Noi suntem sponsor principal la echipa de baschet CSU Sibiu. În plus, am derulat acțiuni ecologice de curățenie și am plantat copaci pentru protejarea mediului. Sportul, sustenabilitatea și comunitatea sunt valori importante pentru noi. Prezența cât mai mare a spectatorilor, impact economic în comunitate și creșterea de la an la an sunt reușite”.
Superspeciala din inima Sibiului de sâmbătă
Raliul Sibiului Bilstein 2025 aduce la ediția din acest an pentru prima dată, în ultimii ani, Superspeciala Bilstein, o probă destul de apreciată în trecutul raliului sibian. Sâmbătă, ziua se încheie cu o doză zdravănă de adrenalină, pentru că Raliul Sibiului Bilstein 2025 aduce din nou în centrul orașului Proba Superspecială Bilstein în Piața Unirii, începând cu ora 15:00.
Asfaltul din inima Sibiului se transformă pentru câteva ore într-o scenă unde motoarele turate, virajele strânse și energia publicului creează un adevărat spectacol. Responsabilii raliului, Horațiu Baltador și Raluca Crețu, au afirmat că Superspeciala Bilstein are menirea de a crea spectacol în jurul competiției, având și o componentă de marketing privind promovarea întrecerii motorsport.
Competiție de top, cu ecou european
Erwin Keleti, director sportiv în cadrul FRAS, a afirmat că întrecerea sibiană ocupă un loc important în istoria Campionatului Național de raliuri. Acesta a comparat raliul cu întrecerile din Roma, Italia, și Atena, Grecia, în ceea ce privește spectaculozitatea și cadrul istoric în care se desfășoară, asemeni Sibiului, iar probele superspeciale atrag foarte mult spectatorii și vizibilitate pentru toți cei implicați. La rândul său, Claudiu Braicu, Autoklass, spune că societatea este partener tradițional pentru evenimnetele importante ale Sibiului, cum sunt Raliul Sibilui 2025 și Festivalul Internațional de Teatru. Andreea Roșu, din partea Hankook, afirmă că societatea a venit în România din 2024 și în acest moment se află în dezvoltare în ceea ce privește proiectele companiei. Între acestea se numără și competiția automobilistică sibiană.
Simone Tempestini vrea Sibiul în Campionatul European de Raliuri
Simone Tempestini, multiplu campion național și câștigător al raliului sibian, dar și participant în ERC, a declarat: „Nu știu cu exactitate de câte ori am venit la Sibiu pentru a participa la raliu. Raliul Sibiului poate fi într-o competiție superioară în Europa, nu numai în Campionatul Național. Probele favorite sunt Șanta și Gâtul Berbecului, pe coborâre. Va fi o luptă strânsă și atractivă. Raliul Sibiului poate fi inclus în ERC (n.red- Campionatul European de Raliuri). Sibiul este un oraș potrivit pentru un raliu european, tehnic probele sunt foarte frumoase, iar numărul de km necesari pot fi făcuți”.
Potrivit acestuia, pentru participarea sa în acest an în ERC are nevoie de suma de 60.000 de euro, pentru a acoperi costurile. Pilotul sibian Rareș Tomiță a sintetizat: „Sunt bani la Sibiu pentru raliu și sprijinirea acestei activități. Este raliul meu de casă. Îl iubesc. Îmi place Șanta, la fel ca lui Simone”.
Un raliu cu ștaif
Raliul Sibiului Bilstein 2025 promite trei zile pline de emoție, adrenalină și spectacol pentru toți iubitorii de motorsport. Etapa a IV-a a Campionatului Național de Raliuri CNR Winner Rally 2025 a început în acestă seară, în Piața Mică, unde a avut loc Startul Festiv – un moment de neratat, în care toate echipajele înscrise în competiție defilează cu mașinile de cursă în fața publicului.
După o zi plină de probe pe macadamul sibian, vineri seara, de la ora 21:30, se dă startul uneia dintre cele mai iubite probe de către fani: Șanta de Noapte Școala de Șoferi ELIT. Este acel moment magic în care lumina farurilor taie întunericul pădurii, iar ecoul motoarelor răsună pe dealuri. An de an, această probă atrage mii de pasionați de toate vârstele, veniți să simtă pe viu fiorul raliului într-un cadru spectaculos.
Programul complet, accesul pe probe, restricțiile de trafic, cât și alte informații importante sunt disponibile in GHIDUL SPECTATORULUI publicat pe Raliul-Sibiului.ro/Spectatori/
„E ocazia perfectă să ieși din rutină și să simți pulsul raliului chiar de aproape. Fie că ești pasionat de motorsport sau doar curios să vezi ceva cu totul special, vei fi cucerit de atmosfera unică: viteză, sunet, emoții și multă pasiune! Hai să susținem împreună piloții și să trăim fiecare moment al acestei curse memorabile, chiar la noi în oraș. Ne vedem pe traseu – nu vrei să ratezi asta!”, este mesajul organizatorilor.
Startul Festiv, Superspeciala Bilstein și Festivitatea de premiere pot fi urmărite și LIVE pe Raliul-Sibiului.ro/Live/
Sibiu 100% cu Simone Tempestini
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Ministrul Economiei, Radu Miruță, a anunțat joi seara pe Facebook că directorul INCERTRANS și-a redus substanțial salariul.
Potrivit lui Miruță, șeful Institutului de Cercetări în Transporturi – INCERTRANS l-a anunțat că și-a redus salariul de la 53.910 lei la 14.000 de lei.
„Hai, că se poate!
Insistența și presiunea publică dau roade: directorul Incertrans, cel pe care de o săptămână îl dau exemplu cu un salariu de 53.910 lei, tocmai mi-a comunicat că și-a redus din proprie inițiativă salariul la 14.000 lei.
Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 62 de ani, care a plecat de acasă, din municipiul Sibiu, fără a mai reveni.
„Joi, în jurul orei 16, o femeie a sesizat polițiștii Serviciului Investigații Criminale Sibiu cu privire la faptul că al său cumnat, în vârstă de 62 de ani, DRAGOMIR TIBERIU MIRCEA, a plecat în data de 8 iulie, de la domiciliu din municipiul Sibiu, fără a mai reveni.
Semnalmente : înălțime 170 cm, greutate 70 kg, păr scurt brunet, ochi cǎprui.
Nu se cunosc obiecte vestimentare sau eventuale semne particulare pe care persoana le-ar avea.
Dacă puteți oferi informaţii despre acest bărbat, sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112″, este apelul lansat de purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.
Traficul rutier pe DN 1 în zona Veștem este blocat total pe ambele benzi, joi seara, din cauza unui eveniment rutier în care este implicat un microbuz de transport marfă.
„În urmă cu putin timp, polițiștii rutieri au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN 1, la km 297 + 500 metri, în zona Veștem.
În acest moment, traficul rutier este blocat.
Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că, în timp ce conducea un microbuz de transport marfă pe DN 1, o femeie în vârstă de 27 de ani (din Roșia), pe fondul altor preocupări la volan, a pierdut controlul direcției de deplasare și s-a răsturnat pe carosabil.
În urma accidentului, un minor în vârstă de 2 ani (fiul conducătoarei auto), precum și un tânăr în vârstă de 18 ani (din Roșia), pasageri în microbuz, au suferit vătămări corporale.
În continuare, sunt efectuate cercetări în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier, estimându-se reluarea traficului rutier în aproximativ o oră.
Conducătorii auto pot folosi localitatea Veștem, ca rută ocolitoare”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.
La locul accidentului sunt mobilizate două echipaje SMURD, dintre care unul cu medic, o autospecială de stingere și un echipaj de la Ambulanța Sibiu.
„Un tânăr de 18 ani a fost preluat și transportat la UPU SIBIU de către echipajul de la Ambulanță, el suferind un traumatism toracic posterior și un traumatism de membru superior.
Un copil de 2 ani a fost transportat la Compartimentul Primire Urgnțe Luther de către echipajul ISU cu medic sosit la fața locului”, spune Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al Ambulanței Sibiu.
Omul reper-restart pentru cine vrea să facă imposibilul posibil
A devenit deja un truism „moda modelelor”, atunci când vine vorba de oameni vectoriali, care ne inspiră în a ne atinge visele. Sunt personalități puternice care, la un moment dat, ne pot fi temei de a încerca să fim ca ei, să ne dovedim nouă înșine că, dacă ei pot, nu poate fi chiar inaccesibil nici pentru noi un astfel de parcurs în devenire. Kiki Teodorescu însă nu e doar un model. De câțiva ani, participă la competițiile Ironman din întreaga lume și la multe din cele mai importante comtetiții sportive naționale. A început cu primul său Half Ironman din Elnsinore (Danemraca). A urmat primul Full Ironman de la Emilia-Romagna (Italia), apoi cel de-al doilea, de la Calella (Spania), iar de curând s-a întors din nou victorioasă de la Nisa (Franța).
Educatoare de profesie și performer de vocație în tot ceea ce face în viața de zi cu zi, Kiki Teodorescu s-a împrietenit cu sportul atunci când mulți alți sportivi își încheie activitatea, adică după 35 de ani. Campioană și mamă de campion (fiul îi calcă pe urme), soție care și-a transferat pasiunea și către soțul ei (Adrian a bifat și el, în acest an, prima participare la Ironman), cofetară de excepție (face niște torturi demențiale, „probate” zilele trecute și în Redacția noastră!), Kiki nu e doar un model de „chiar se poate!”, ci mai degrabă un reper-restart pentru cine vrea să facă imposibilul posibil. Pentru că, așa cum declara la un moment dat Kiki, „nu puteți construi voi obstacole peste câte pot trece eu!”
A învățat să înoate în urmă cu 4 ani. Și acum e de neoprit!
A învățat să înoate în pandemie. La doar câțiva ani, o probă de înot contracronometru de 3,8 km în mare (cum e cea de Ironman) nu e pentru ea decât un alt pretext să își exerseze abilitățile. De la alergatul „de întreținere” pe care îl practica ocazional, a ajuns să facă un maraton în doar 4-5 ore. Și vorbește despre toate aceste performanțe cu un firesc debordant. A fost prima româncă în clasamentul Ironman Barcelona, la categoria feminin, pe națiuni, în 2024. Kiki Teodorescu e, de altfel, și prima româncă înscrisă, în cei 20 de ani, în Ironman Nisa.
Nisa, un obstacol spulberat de ambiție / antrenament
Competiția Ironman 140.6 de la Nisa Ironman a constat, clasic, în următoarele probe: 3,8 km înnot, 180 km bicicletă și 42 km alergare. Deși cu un grad ridicat de dificultate, la această ediție Kiki a scos, ca timpi: 1.31.36 – înot, 8.45.34 – bicicletă și 4.15.31 – maraton. Și aceasta, în condiții meteorologice deloc prietenoase (cu călduri de peste 35 grade), în care mulți dintre concurenți, ne spune Kiki, „efectiv se prăbușeau”, o umiditate greu de suportat și sub presiunea timpilor deloc de neglijat.
De altfel, alături de ceilalți doi participanți sibieni (Adrian și Bogdan) de la Clubul Sportiv Comunitar și de un sportiv bucureștean, grupul a constituit și singura participare românească la această ediție.
Am întrebat-o pe Kiki ce a însemnat pentru ea această nouă participare: „Nu poți să compari niciodată un Ironman cu altul. Totul e să te antrenezi, să rămâi în formă. Cursele sunt diferite. Și orice strategie ai avea, nu te ajută. Trebuie să faci ce știi tu mai bine. Dacă te antrenezi, antrenamentul îți dă încredere în forțele tale. Dar într-o cursă pot interveni multe evenimente neprevăzute. Poți, de pildă, să ai o pană la bicicletă. În acest caz, nu ai voie la ajutor din afară. Doar tu te poți ajuta.
Sunt și competiții în care sunt prevăzute puncte pe traseu în care ești ajutată. Dar cu condiția să se întâmple în apropierea acelui punct. Însă eu întotdeauna am mers să termin cursa. Eu cu mine concurez. Nisa nu a fost un traseu ușor, pentru a face performanță. La Nisa a fost foarte cald și umiditatea mare. Și diferența de nivel la proba de bicicletă. La celelalte concursuri, în cea mai mare parte au fost zone de traseu plate. Aici, în prima parte doar am urcat, iar în a doua a fost nu doar coborâre. Pentru că cu cât prindeai viteză mai mare și te bucurai, apărea imediat o urcare și te scotea din ritm! Plus curbele, serpentinele… Era însă foarte bine marcat totul, în siguranță. Și mai important e să fii în siguranță, decât să câștigi în viteză”.
Kiki aleargă „din cauză” de inimă
Am vrut să știu cu cât timp înainte de competiție începe pregătirea și în ce constă ea: „În general, fac 7-8 antrenamente pe săptămână (două de înot, 3 de alergare și 2-3 de bicicletă). Vreme de vreo 4 luni. Fac antrenamente specifice, avem un antrenor care ne dă sfaturi, ne mai corectează. Pentru că antrenamentele de la bazin, de pildă, presupun în cea mai mare parte tehnică. Antrenamentele pe care le facem în lacuri sunt foarte bune pentru că le facem într-un mediu foarte asemănător celui din concurs. Și presupun mai mult volum. Adică tehnica deprinsă în bazin o aplicăm în lac. Deși nu e lipsit de tehnică nici antrenamentul în lac. Sunt exerciții care te ajută să conștientizezi mișcările și să le poți face.
Miercuri înot la Binder și vinerea la Zoo. Alergatul îl fac la sfârșitul săptămânii, sâmbăta de obicei, cu un antrenament mai lung, 20-30 km, marți pe stadion și joi antrenamentele care pornesc din Sub Arini, de pe pista de biciclete spre Rășinari, spre Muzeul Satului, depinde. Cu antrenorii Dani Scrob și Dani Troancă. Dar depinde și de timpul meu, de dispoziția mea, de starea mea. Pentru că dacă vin de la serviciu, se întâmplă să nu mai am când face și antrenamentele. Dar uneori fac și singură antrenamentele. Important este să te menții. Când sunt obosită, renunț. Pentru că și odihna e o recuperare. Iar recuperarea contează foarte mult. Dacă nu te odihnești, poți să tragi de tine cât vrei, că tot nu dai randament. Și atunci odihna e mai bună decât un antrenament forțat”.
De fiecare dată, Kiki Teodorescu participă la astfel de competiții pentru o cauză. Și în acest an, a ales să sprijine, din nou, proiectul de suflet al Fundației Polisano, „Inimi sănătoase pentru copii”. De aceea, merită precizat că toate donațiile (sprijinul pentru cauzele susținute de Kiki) se fac prin GalantOm, o platformă independentă creată pentru ca oamenii de bine din România să poată susține cu ușurință cauzele sociale în care cred. Platformă funcțională, în care puteți să vă alăturați acestei cauze.
Pentru că, spune Kiki atunci când o întrebi ce a impresionat-o mai mult la această cursă: „Publicul/susținătorii, care ne încurajau la tot pasul cu îndemnul: «Allez, allez, courage!». În acele momente mă gândeam cum pot eu să-i încurajez pe cei care vor să susțină proiectul inimi sănătoase pentru copii, inspirată fiind de acest îndemn mi-a venit în minte următoarele cuvinte: «Donați, donați, curaj!» Asa cum am mai spus, cursa de frundraiser este de fiecare dată mai grea decât o cursă Ironman, dar am speranța ca oamenii înțeleg ca un efort mic din partea fiecăruia poate să facă diferența”.
În aceeași ordine de idei, Kiki ține să menționeze: „Recuperarea este esențială pentru concursurile Ironman. Fiecare durere e un semnal, fiecare pas trebuie susținut de o musculatură stabilă și sănătoasă. Sunt recunoscătoare echipei Sport Med Lab Performance, care nu doar că mă ajută să devin mai puternică, ci și să-mi ascult corpul și să mă recuperez cu grijă. Ei sunt sprijinul meu de fiecare zi – cei care fac posibilă fiecare linie de sosire. Mulțumesc din suflet Ivona și Christos Poulis pentru toată grija și profesionalismul vostru!”
Pe curând, Kiki Teodorescu, la Ironman Cascais (Portugalia), în noiembrie 2025! Și mulțumim că știi să spui în cel mai onest și demn mod… „mulțumesc!”
Grija pentru pacient începe din bucătărie: o nouă etapă pentru alimentația din Spitalul Județean Sibiu
Blocul Alimentar al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu a fost complet modernizat și dotat cu echipamente de ultimă generație, în urma unei investiții totale de aproximativ 3,1 milioane de lei. Noua cantină va fi complet operațională începând cu luna august, iar prepararea hranei pentru pacienți va fi asigurată de Bliss SRL, compania sibiană care administrează şi lanțul de restaurante Super Mama.
Un parteneriat pentru sănătate
Proiectul a fost posibil prin colaborarea dintre Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, Consiliul Județean Sibiu și Bliss SRL, operatorul specializat în alimentație publică.
Contribuția părților:
1,328 milioane lei au fost investiți de către spital pentru lucrări de infrastructură: montarea de tavane sandwich din inox, reabilitarea pardoselilor, izolarea termică a camerelor frigorifice, compartimentarea spațiilor, amenajarea rampei de colectare a deșeurilor, hote profesionale și sisteme de ventilație, și
1,785 milioane lei au fost investiți de Bliss SRL, care a dotat spațiul cu echipamente industriale din inox, zone de lucru specializate (pentru carne, legume, ouă, mic dejun), utilaje de capacitate mare și un sistem integrat de distribuție a hranei cu tăvi izoterme.
„Pacienții nu vin la spital de plăcere. Vin pentru că au o nevoie, o problemă de sănătate care le tulbură echilibrul vieții. Iar noi, ca administrație, avem datoria de a le face șederea cât mai confortabilă și mai sigură. Modernizarea Blocului Alimentar al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu este un gest concret de respect pentru munca echipelor medicale și pentru nevoile reale ale pacienților. Pe lângă investițiile în aparatură și infrastructură medicală, este esențial ca și spațiile în care se prepară hrana, precum și calitatea alimentelor, să reflecte grija pe care o datorăm fiecărui om aflat în suferință. Felicit echipa spitalului și operatorul pentru profesionalismul cu care au dus la capăt acest proiect, în acord cu cele mai înalte standarde de siguranță și calitate”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.
Lucrările efectuate de spital au inclus montarea de tavane sandwich din inox, cu rol esențial în asigurarea igienei și rezistenței la foc. Investiția a presupus și reabilitarea pardoselilor, izolarea termică a camerelor frigorifice, compartimentarea zonelor de lucru și amenajarea unei rampe pentru colectarea deșeurilor. De asemenea, au fost instalate hote profesionale, sisteme de recirculare a aerului și camere de refrigerare.
Creștere semnificativă a satisfacției pacienților
Pe lângă aceste intervenții, SC BLISS SRL, operatorul responsabil cu activitatea de preparare a hranei, a realizat o dotare completă a spațiului cu echipamente industriale din inox, zone specializate de lucru (pentru ouă, carne, legume, mic dejun), echipamente de gătit de capacitate mare și un sistem integrat de distribuție cu tăvi izoterme, menit să asigure menținerea temperaturii și igienei porțiilor până la livrarea către pacienți.
Astfel, după activitatea de catering, realizată de SC BLISS SRL, se va intra în fosta bucătărie a Spitalului Clinic Județean, complet modernizată și dotată cu echipamente care sunt conforme cu normele HACCP.
Toată distribuția preparatelor culinare se va face într-un mod nou în Sibiu, printr-un sistem de distribuție hrană în tăvi compacte, compuse dintr-o tavă compactă izotermă cu farfurii cu locașe-locaș pentru farfurie ciorba, 1 buc farfurie felul doi și două locașe pentru farfurie desert, toate fiind închise etanș. Un sistem închis, igienic pentru beneficiarii spitalului, astfel siguranța alimentelor distribuite fiind superioară.
Colaborarea cu firma sibiană specializată în prepararea hranei a început încă din anul 2023, iar rezultatele sunt vizibile: potrivit datelor colectate prin formularul de feedback al Ministerului Sănătății, completat de pacienții internați, gradul de satisfacție privind hrana oferită în spitalul nostru, a crescut semnificativ – de la 68–75% în 2023, la 85–90% în prezent. Esențial a fost și sprijinul pe care Consiliul Județean Sibiu ni l-a acordat prin reabilitarea spațiilor medicale și dotarea lor cu echipamente moderne, a completat Robert Fotache, managerul SCJUS.
Ovidiu Străjan (SC Bliss SRL): „M-am implicat în acest proiect pentru că am dorit să ajut”
Pentru Ovidiu Strajan, asociat unic al Bliss SRL, implicarea în acest proiect are o dimensiune personală și comunitară:
„M-am implicat în acest proiect pentru că am dorit să ajut, să fac ceva concret pentru comunitate. Dincolo de susținerea altor inițiative sociale locale, am simțit nevoia unui demers cu impact real și durabil. Experiența pe care o avem în domeniul restaurantelor se reflectă în calitatea hranei pe care o oferim, însă într-un spital miza este mai mare, hrana este parte a procesului de vindecare. Pentru mine, acest proiect are și o încărcătură personală – bunicul meu, Zaharie Adam, a fost lucrător la cantina acestui spital acum 35 de ani. Să revin aici în calitate de partener este o formă de continuitate și respect față de rădăcinile mele. Împreună cu echipa noastră, suntem pregătiți să oferim, dintr-o cantină modernizată și complet echipată, mese calde care respectă cele mai înalte standarde de igienă, gust și valoare nutrițională.”
Blocul Alimentar modernizat este programat să devină complet operațional în luna august a acestui an. „Consiliul Județean Sibiu va continua să investească în mod concret în îmbunătățirea sistemului sanitar din județ și în asigurarea unui cadru sigur, eficient și funcțional pentru toți cei care au nevoie de serviciile sale”, au mai precizat reprezentanții Consiliului Județean Sibiu.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Pe lângă creșa și grădinița aflate în construcție în Piața Cluj, Primăria Sibiu mai demarează un proiect pentru amenajarea unei noi grădinițe.
Într-un imobil situat în cartierul Gușterița, pe strada Podului, având în prezent o altă destinație, va fi amenajată o grădiniță cu 58 de locuri.
Clădirea va fi extinsă și modernizată, printr-o investiție de 5 milioane de lei, fonduri asigurate din bugetul local. Contractul pentru execuția lucrărilor a fost semnat joi, 10 iulie, iar în termen de 6 luni, constructorul va executa următoarele lucrări:
-Desființarea a două din cele cinci corpuri de clădire existente
-Recompartimentări și reabilitări ample la celelalte trei corpuri de clădire care vor include: înlocuirea tâmplăriei și termoizolarea exteriorului, reabilitarea acoperișului prin înnoirea țiglelor, jgheaburilor și burlanelor; pe acesta vor fi amplasate panouri fotovoltaice pentru producția energiei electrice, refacerea finisajelor interioare și exterioare, dar și a elementele decorative ale vechiului imobil și modernizarea rețelelor de utilități și amenajarea unor sisteme de ventilație, detecție incendii, supraveghere video și antiefracție
-Construirea unui corp nou, de legătură între imobilele existente
-Realizarea acceselor auto și pietonale, precum și recondiționarea și automatizarea porții existente
Noua grădiniță va dispune de o zonă de activități pentru copii, patru dormitoare, vestiare, un cabinet medical, un izolator, mai multe grupuri sanitare, inclusiv pentru persoanele cu dizabilități, holuri de acces și o magazie, precum și spații administrative.
O femeie din Laslea a obținut un ordin de protecție împotriva vecinei sale după ce a fost agresată de aceasta.
Miercuri, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Dumbrăveni au emis un ordin de protecție provizoriu împotriva unei femei în vârstă de 58 de ani, din localitatea Laslea.
Din verificările efectuate precum și din întocmirea formularului de evaluare a riscului, a reieșit existența unui risc iminent pentru viața și integritatea corporală a femeii, astfel încât, împotriva celeilalte femei s-a întocmit un ordin de protecție provizoriu, valabil 5 zile.
Miercuri, polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, au reținut un tânăr în vârstă de 26 de ani, din județul Vâlcea, cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.
Tânărul este bănuit că în perioada 30 aprilie – 25 mai, ar fi închiriat apartamente în regim hotelier, pe raza municipiului Sibiu, iar după ce ar fi obținut de la proprietari codul de acces, ar fi realizat materiale de prezentare video ale apartamentelor și parcării aferente, materiale pe care l-ar fi încărcat pe platforme speciale destinate persoanelor în căutare de chirii.
„Ulterior, fiind contactat de diferiți clienți, le-ar fi dat acestora falsa impresie că este proprietarul apartamentelor, determinându-i să vireze într-un cont sume de bani, reprezentând contravaloarea chiriei pe o lună și garanția aferentă, cu scopul de a obține pentru sine foloase necuvenite.
Prejudiciul creat este de 5.450 de lei.
Ca urmare a administrării probatoriului în cauză, polițiștii de la investigații criminale au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore, acesta urmând a fi prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sibiu, în vederea aplicării de măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.