Acasă Blog Pagina 724

ULTIMA ORĂ: Au fost publicate rezultatele finale la Evaluarea Națională

Rezultatele finale ale Evaluării Naționale 2025 au fost afișate în această dimineață, 10 iulie, conform calendarului oficial.

Acestea includ notele obținute după soluționarea contestațiilor, considerate definitive și pe baza cărora se realizează înscrierea elevilor în clasa a IX-a.

Vineri, 11 iulie, va fi publicată ierarhia la nivel județean și al municipiului București a absolvenților claselor a VIII-a, în funcție de media obținută la examen.

AICI găsiți rezultatele finale la Evaluarea Națională în județul Sibiu.

În județul Sibiu, înainte de contestații, 83,5% din elevii participanți au obținut medii mai mari sau egale cu 5, potrivit datelor transmise de Inspectoratul Școlar Județean.

Situația statistică, la nivelul județului Sibiu, arată că dintre cei 3131 elevi prezenți, 2614 elevi au obținut medii mai mari sau egale cu 5, adică 83,5% (procent mai mare față de anul 2024 – 76,38%, anul 2023 – 76,2%, anul 2021 – 80,75%, anul 2020 – 78,8% și anul 2019 – 76,81%, dar mai mic față de anul 2022 – 84,08%).

Doi elevi de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu și Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu au încheiat examenul cu media generală 10.

Rata de participare a fost de 93%, adică 3131 candidați prezenți, dintr-un total de 3331 elevi înscriși.

La proba de Limba și literatura română 2785 elevi (88,47% – din totalul celor 3148 elevi participanți) au obținut note peste sau egale cu 5, iar 8 elevi au fost notați cu 10.

La proba de Matematică, 2422 elevi (77,36% – din totalul celor 3131 elevi participanți) au note peste sau egale cu 5, iar 16 elevi au obținut nota 10.

La limba și literatura maternă, 388 elevi (96,52% – din totalul celor 402 elevi participanți) au obținut note mai mari sau egale cu 5, 4 elevi obținând nota 10.

Unitățile de învățământ din județul Sibiu care au procentul de 100% elevi care au obținut medii mai mari sau egale cu 5 sunt: Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu, Liceul Româno-Finlandez ERI Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 3 Copșa Mică, Școala Gimnazială Porumbacu de Jos și Școala Gimnazială Tilișca.

Unitățile de învățământ din județul Sibiu unde niciun elev nu a obținut media mai mare sau egală cu 5 sunt: Școala Gimnazială „Ilie Micu” Ludoș, Școala Gimnazială Ațel, Școala Gimnazială Hoghilag, Școala Gimnazială Mălâncrav și Școala Gimnazială Nr. 11 Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ MEDICALĂ: Suspiciune de antrax în România. O femeie a murit

Două persoane ar prezenta simptome de antrax la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș din București, a anunțat Ministerul Sănătății.

Cele două persoane au spus că au manipulat și consumat carne de oaie provenind din gospodăria proprie, mai anunță instituția.

În acest caz o femeie s-a prezentat la un spital din Slobozia cu amețeli, cefalee și ulterior a intrat în comă. S-a decis transferarea ei la un spital din București. Ea a murit miercuri, au precizat surse medicale pentru Știrile PRO TV.

Ministerul Sănătății, Inspecția Sanitară de Stat, Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, monitorizează îndeaproape situația.

„În prezent, probele de laborator necesare pentru confirmarea diagnosticului sunt în lucru la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”.

Analizele efectuate vor stabili cu exactitate dacă este vorba despre un caz confirmat de antrax”, se arată în comunicatul instituției.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: Incendiu puternic pe insula Thassos din Grecia. În mai multe zone nu este electricitate

Un incendiu puternic a izbucnit, miercuri noaptea pe insula Thassos, din Grecia, într-o zonă forestieră din Limenas, deasupra plajei Glykadi.

Potrivit presei din Grecia, au fost mobilizați zeci de pompieri pentru a-l stinge. De asemenea, în mai multe zone de pe insulă nu este electricitate.

Incendiul a izbucnit într-o zonă împădurită deasupra plajei Glikadi, situată chiar vizavi de Keramoti, de unde turiștii iau feribotul pentru a ajunge pe insulă.

Grupurile de voluntari de pe insulă au solicitat întăriri, iar o brigadă de pompieri din Kavala, localitate aflată în Grecia continentală, se îndreaptă spre Thassos.

La acest incendiu, pompierii pot interveni doar terestru deoarece aeronavele pentru stingerea incendiilor nu acționează pe timpul nopții.

Incendiul este vizibil din Kavala, un oraș pescăresc de pe continent, de unde pleacă feriboturile spre insulă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Noi strângem cureaua, „specialii” adună indemnizații: de la 6.500 la 20.000 de lei și de la 2.200 la 15.500 de lei

Ministrul Economiei a declarat, miercuri, că șefii mai multor companii de stat și-au mărit indemnizațiile, în ultimele săptămâni.

În cazul membrilor consiliului de administrație al șantierului Mangalia, au crescut de la 2.200 la 15.500 de lei, iar la Romarm, s-au majorat de la 6.500 la aproape 20.000 de lei.

Exemplele au fost oferite de Radu Miruță, ministrul Economiei din guvernul condus de Ilie Bolojan, în timpul unei intervenții la postul de televiziune Antena 3.

Ministrul a declarat că în mai multe companii publice, conducerile decid împotriva interesului statului.

„În multe companii de stat s-au mărit indemnizaţiile şi până la de cinci ori mai mult decât erau până în luna mai”, a spus ministrul.

Potrivit lui, la șantierul naval Mangalia, indemnizațiile membrilor consiliului de administrației au crescut la 15.500 de lei, față de 2.260 de lei, înaintea lunii mai.

De asemenea, la Romarm, indemnizațiile erau de 6.500 de lei, dar au fost majorate la 19.950 de lei, în mai.

„Sigur, toate sunt valori brute, dar ordinul cu care s-au mărit aceste indemnizaţii, cu foarte puţin timp înainte de instalarea noului guvern, pune nişte semne de întrebare.

Mamaia S.A. are trei angajaţi. Şi consiliul de administraţie de trei oameni, plus director”, a adăugat Radu Miruță.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Propunere: Interzis să cumpărăm mașini dacă avem datorii la stat. Autorizarea de construire va fi eliberată după achitarea datoriilor

Românii care vor să își cumpere mașini vor putea face acest lucru după ce își achită datoriile fiscale, a anunțat Cseke Attila.

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei va propune un nou pachet de reformă administrativă.

Printre acestea, ministrul a transmis că cei care vor să cumpere un vehicul, „dar au restanţe la impozitele pe terenuri, locuinţe sau amenzi de parcare neplătite” vor trebui mai întâi să-și achite datoriile fiscale.

Oficialul din Guvern propune de asemenea ca autorizațiile de construire să fie eliberate de administrațiile locale „dacă solicitantul nu are datorii către bugetul local”.

„Este corect ca nu doar unii cetăţeni să-şi achite taxele şi impozitele locale. Trebuie să fim responsabili în egală măsură şi să ne achităm datoriile.

Putem citi în presă despre administraţii locale, primării, care nu-şi pot acoperi cheltuielile de funcţionare sau salariile din veniturile proprii.

Trebuie să înţelegem de ce se întâmplă acest fenomen şi să modificăm legislaţia, astfel încât autorităţile locale să poată colecta, în mod echitabil, taxele şi impozitele locale”, a declarat ministrul Dezvoltării.

Cseke Attila a subliniat că, potrivit reglementărilor în vigoare, o persoană care doreşte să vândă un autoturism trebuie mai întâi să îşi achite toate datoriile fiscale.

Acelaşi principiu va fi aplicat şi celor care vor să cumpere un vehicul, dar au restanţe la impozitele pe terenuri, locuinţe sau amenzi de parcare neplătite.

De asemenea, un permis de conducere suspendat din cauza unei contravenţii comise în trafic va putea fi redobândit doar după achitarea integrală a amenzii, adaugă ministrul.

În ceea ce priveşte eliberarea autorizaţiilor de construire, administraţiile locale vor putea emite aceste documente doar dacă solicitantul nu are datorii către bugetul local, iar instituţiile statului sau administraţiile publice vor putea reţine, din ajutoarele sociale, datorii precum impozitul pe imobile sau alte impozite locale.

Excepţie de la această prevedere vor fi mamele care beneficiază de indemnizaţie pentru creşterea copilului şi persoanele cu dizabilităţi, care primesc indemnizaţii de handicap.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Doi tineri din Sibiu, săltați de polițiști pentru mai multe furturi

Doi tineri din Sibiu au fost reținuți de polițiști, ei fiind cercetați pentru comiterea mai multor furturi în municipiu.

Marți, polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, au reținut doi sibieni, în vârstă de 21 și 28 de ani, cercetați penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat în formă continuată.

„În fapt, la data de 30 mai, în jurul orei 23:55, persoanele în cauză ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei în vârstă de 32 de ani, domiciliată în Sibiu, însă la auzul acesteia, ar fi fugit.

Totodată, în data de 3 iunie, în jurul orelor 23:15, tinerii ar fi pătruns fără drept în curtea unui imobil din municipiul Sibiu, de unde ar fi sustras un portofel cu bani și documente, precum și mai multe obiecte electronice. Prejudiciul creat este de 3.500 de lei.

Ca urmare a administrării probatoriului în cauză, polițiștii de la investigații criminale au luat măsura reținerii celor doi sibieni pentru 24 de ore.

Persoanele în cauză vor fi prezentate judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sibiu, în vederea aplicării de măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul Serviciului Criminalistic Sibiu și Biroului Poliție Canină Sibiu”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Sibiancă dispărută de acasă de peste două săptămâni/UPDATE: Femeia a fost găsită

UPDATE: „În cursul zilei de ieri, femeia a fost identificată în municipiul Sibiu și nu a fost victima niciunei infracțiuni”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută o tânără în vârstă de 24 de ani, care a plecat de acasă, din municipiul Sibiu, fără a mai reveni.

Marți, un bărbat a sesizat polițiștii sibieni cu privire la faptul că sora sa, în vârstă de 24 ani, ZAMFIR MARIANA, a plecat în data de 24 iunie de la domiciliu, din municipiul Sibiu, fără a mai reveni.

Semnalmente: înălțime 155 cm, greutate 47 kg, păr șaten scurt, ochi cǎprui.

Nu se cunosc obiecte vestimentare sau eventuale semne particulare pe care persoana le-ar putea avea.

Dacă puteți oferi informaţii despre această persoană sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O echipă completă dedicată sănătății talesibiu

Într-o lume în care medicina evoluează rapid, Clinica Arcada din Sibiu rămâne un reper al profesionalismului, al tehnologiilor de ultimă generație și al grijii autentice față de pacient.

Clinica reunește medici specialiști cu experiență vastă, care lucrează împreună pentru a oferi diagnostic precis și tratament personalizat într-o gamă largă de specialități.

Printre aceste servicii, neurologia și psihiatria ocupă un loc esențial, tratând afecțiuni complexe care influențează profund calitatea vieții. În continuare, vă prezentăm doi dintre profesioniștii care contribuie zilnic la îmbunătățirea sănătății pacienților.

Dr. Diana Ilieș – medic specialist psihiatrie

Dr. Diana Ilieș abordează fiecare caz cu răbdare, empatie și respect față de unicitatea fiecărui pacient. Experiența sa acoperă o paletă largă de tulburări psihice, de la anxietate și depresie, până la psihoze și tulburări de personalitate.

Psihiatria este, înainte de toate, știința și arta de a înțelege. Fiecare pacient are o poveste aparte, iar tratamentul începe din momentul în care îl asculți cu adevărat,” explică Dr. Ilieș.

Pacienții ajung adesea la consultație în momente de criză, fie că este vorba de tulburări emoționale, probleme de adaptare, episoade de insomnie sau manifestări severe care afectează autonomia.

„Nu există rușine în a cere ajutor. Este un gest de putere, nu de slăbiciune. Rolul meu este să sprijin pacientul să își redobândească echilibrul și să își reconstruiască încrederea în sine,” subliniază medicul psihiatru.

Planul de tratament poate include consiliere psihiatrică, psihoterapie, recomandări pentru modificarea stilului de viață și, când este necesar, medicație adaptată individual. În cadrul consultațiilor, Dr. Ilieș pune accent pe comunicare deschisă și relație terapeutică bazată pe respect reciproc.

„Mulți oameni trăiesc ani întregi cu suferință psihică nediagnosticată. Îi încurajez să facă primul pas – evaluarea specialistului. De acolo începe procesul de vindecare.”

Dr. Ruxandra Mosorescu – medic specialist neurologie

Dr. Ruxandra Mosorescu tratează pacienți care suferă de afecțiuni neurologice diverse, de la dureri de cap cronice până la boli degenerative complexe. Cu o experiență solidă în neurologie clinică, Dr. Mosorescu are o abordare atentă, orientată spre identificarea rapidă a cauzelor simptomelor și stabilirea unui plan terapeutic eficient.

„Neurologia este un domeniu fascinant și provocator. Adesea, pacienții vin cu simptome nespecifice – amețeli, furnicături, tulburări de memorie. Este nevoie de răbdare, rigurozitate și multă empatie ca să descoperi adevărata cauză,” mărturisește medicul neurolog.

Printre afecțiunile frecvent diagnosticate și tratate se numără:

  • Cefaleea (migrena, cefaleea tensională, cefaleea secundară)
  • Boala Parkinson și alte tulburări de mișcare
  • Scleroza Multipla si alte boli inflamatorii demielinizante
  • Epilepsia
  • Polineuropatiile și bolile neuromusculare
  • Tulburările cognitive si demența
  • Accidente vasculare cerebrale

„O parte importantă din activitatea mea este să ajut pacientul să înțeleagă boala și să nu o perceapă ca pe o condamnare. Chiar și în cazul patologiilor cronice, putem îmbunătăți calitatea vieții,” explică Dr. Mosorescu.

Consultația neurologică este recomandată persoanelor care se confruntă cu dureri de cap persistente, tulburări de echilibru, amețeli, scăderi de forță musculară, tremor, convulsii sau tulburări de memorie.

„Cred mult în puterea colaborării între specialități. Fiecare pacient are nevoie de o abordare integrată, mai ales când neurologia se împletește cu alte domenii medicale,” completează specialistul.

Coordonare și viziune comună

Activitatea întregii echipe este susținută și coordonată de Dr. Adrian Teodoru, medic oftalmolog și manager al clinicii, care asigură un standard ridicat al serviciilor și o atmosferă în care pacienții se simt ascultați și în siguranță.

„Clinica Arcada s-a născut din dorința de a construi un loc unde pacientul să fie întâmpinat cu respect și profesionalism. Ne străduim ca fiecare act medical să fie personalizat și fiecare interacțiune să transmită încredere,” afirmă Dr. Teodoru.

Colaborarea strânsă între neurologie, psihiatrie, oftalmologie, medicină internă și celelalte specialități permite ca fiecare pacient să beneficieze de evaluare complexă și planuri de tratament coordonate.

Clinica Arcada – sănătatea ta merită echipă dedicată, expertiză completă și grijă autentică.

Pentru programări și informații suplimentare:

Adresă: Strada Bârsei, Bl. 8,  Sibiu

Telefon programări: 0740095951

Website: www.clinica-arcada.ro

Academia Hipic Prod, locuri de muncă în industria marochinăriei

HIPIC PROD caută confecționer piele pentru 10 posturi disponibile. Care este profilul candidatului ideal?

Dacă ești proaspăt absolvent sau vrei să faci o schimbare în carieră și îți dorești stabilitate, un loc de muncă sigur și o meserie pe termen lung, Academia de Marochinărie este programul Hipic Prod special de angajare și formare, dedicat atât tinerilor la început de drum, cât și celor care vor să se reorienteze profesional.

Descrierea jobului

  • Contract de muncă pe perioadă nedeterminată.
  • Formare intensivă, plătită, timp de 3-6 luni, într-o fabrica de producție
  • Sprijin direct din partea unor maeștri artizani italieni, cu experiență în industria marochinăriei de lux
  • Angajare în cadrul HIPIC PROD după finalizarea programului
  • Oportunitatea de a învăța o meserie rară, căutată și respectată
  • Posibilitatea de a-ți construi o carieră într-o companie stabilă și de prestigiu

Cine poate aplica?

  • Persoane fără experiență în domeniu
  • Persoane aflate în reconversie profesională, care doresc să învețe o meserie nouă
  • Absolvenți de licee tehnice sau profesionale
  • Cei care își doresc să muncească cu seriozitate și atenție la detalii
  • Academia de Marochinărie este mai mult decât un program – este primul pas spre o carieră în lumea rafinată a marochinăriei de lux!

Aplică acum și pornește pe un nou drum profesional! Trimite CV-ul tău sau un mesaj la: [email protected], [email protected], [email protected]. Telefon: 0731343016; 0737028145

Descrierea companiei

Hipic Prod este o companie de producție, cu activitate în domeniul marochinăriei.

Experienta în producția articolelor de lux, i-a permis să se perfecționeze continuu și să atingă un nivel ridicat de excelență și profesionalism.

Valorile companiei sunt:

  • Responsabilitatea reprezintă angajamentul organizației de a acționa într-un mod etic, transparent și sustenabil, luând în considerare impactul asupra angajaților, clienților, comunității și mediului.

Transparența reprezintă angajamentul spre deschidere și comunicare onestă în toate aspectele activității, furnizând informații relevante, accesibile și corecte către angajați, clienți și parteneri, pentru a construi încredere și pentru a lua decizii informate.

Excelența reprezintă căutarea constantă a performanței de nivel înalt și atingerea standardelor ridicate în toate aspectele activității.

Dezvoltarea reprezintă angajamentul de a crește constant, de a investi în creșterea și îmbunătățirea continuă a echipei, a proceselor și a capacităților.

In prezent, echipa este în dezvoltare și în cautare de noi talente.

VIDEO: Ce a putut să facă furtuna de marți. Zeci de copaci doborâți de vânt

O furtună violentă produsă în noaptea de 8 spre 9 iulie a provocat pagube semnificative în centrul stațiunii Tușnad, unde zeci de copaci au fost doborâți peste Drumul Național 12.

Traficul rutier este în prezent îngreunat, iar autoritățile forestiere intervin pentru degajarea carosabilului. Echipele DRDP Brașov acționează în zonă pentru remedierea situației.

„Imagini apocaliptice la Tușnad!

Zeci de copaci din centrul stațiunii au căzut peste DN12, în urma furtunii de azi-noapte.

Momentan se circulă îngreunat până când autoritățile forestiere vor îndepărta materialul lemnos din zona drumului.

Echipele DRDP Brașov sunt prezente în toate zonele afectate de fenomene meteo extreme”, a transmis Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Încă un cutremur s-a produs, miercuri dimineața, în România

Un cutremur cu magnitudinea locală de 3,1 s-a produs miercuri dimineață în zona seismică Vrancea, Buzău, informează Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

„În ziua de 09 Iulie 2025, la ora 07:38:34 (ora locală a României), s-a produs în Zona Seismică Vrancea, Buzău un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.1, la adâncimea de 135.3 km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 51km E de Brașov, 52km SE de Sfântu-Gheorghe, 61km NV de Buzău, 65km N de Ploiești, 75km V de Focsșani, 90km NE de Târgoviște”, se arată în comunicat emis de INCDFP.

În iulie, în România s-au produs patru cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,1 şi 3,7.

Cele mai mari seisme din acest an, ambele de 4,4 pe Richter, au avut loc pe data de 13 februarie, în judeţul Buzău, respectiv pe 11 mai în judeţul Vrancea, conform Agerpres.

Anul trecut, cel mai important cutremur a avut magnitudinea 5,4 şi s-a produs în judeţul Buzău, în data de 16 septembrie.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Pericol public: băut și fără permis, a avariat o țeavă de gaz

Un bărbat din Armeni, beat și fără permis de conducere, a distrus o țeavă de gaz după ce a lovit cu autoturismul un alt obiect.

În timp ce conducea un autoturism pe strada Principală din localitatea Armeni, un localnic în vârstă de 48 de ani a acroșat un obiect care a ricoșat într-o țeavă de gaz, producând avarii acesteia.

În urma evenimentului au rezultat doar pagube materiale.

Din cercetările efectuate de către polițiștii a reieșit faptul că bărbatul nu are permis de conducere.

„Totodată, testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Ocna Sibiului, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.