Acasă Blog Pagina 728

Carmen Tocală, președinta FRB, la Festivalul de Baschet de la Costinești: pasiune, dezvoltare și educație pentru viață

0

Interviu în exclusivitate Carmen Tocală, Președinta FRB, Festivalul Național de Baby și Mini Baschet de la Costinești: O tradiție anuală și un fenomen în creștere

Carmen Tocală – sursa footo Facebook FRB

Costinești, iulie 2025 – După o ediție de succes a Festivalului de Baby și Mini Baschet de la Costinești, am avut ocazia să stăm de vorbă în exclusivitate cu doamna Carmen Tocală, Președinta Federației Române de Baschet. Festivalul din acest an a avut loc conform calendarului stabilit de Consiliul Director al FRB, cu etapele de BabyBaschet (masculin și feminin) între 22-28 iunie 2025 și MiniBaschet (masculin și feminin) între 29 iunie – 5 iulie 2025. Într-o atmosferă vibrantă, plină de energie și entuziasm, doamna Tocală a vorbit despre evenimentul în sine, despre rolul baschetului în dezvoltarea copiilor, despre implicarea părinților și despre planurile de viitor ale federației.

Bună ziua de la Costinești, doamnă Președintă Carmen Tocală, după o ediție de succes a festivalului. Cum vi s-a părut?

Bună ziua tuturor și în curând, la revedere Costinești! Festivalul se va încheia astăzi, în două ore. Copiii își vor încheia activitatea de „have fun”, de plăcere, și vor trece în performanță de acum încolo, iar performanța înseamnă Campionatul Național.

Care sunt concluziile după o ediție foarte faină, cu foarte mulți copii?

Părinții sunt pasionați, copiii sunt pasionați și talentați, iar antrenorii sunt dedicați. Avem situații extraordinare cărora trebuie să le facem față, dar este îmbucurător. Avem arbitrii foarte tineri și încercăm să-i educăm, pe lângă jucători și antrenori, în spiritul fair-play-ului și, evident, al înțelegerii față de copii.

Credeți că este loc, pe parcursul anului, să mai faceți un astfel de festival și în altă parte a țării?

Vor fi regionalele. În fiecare dintre cele 11 regiuni ale noastre, fiecare regiune va organiza Festivalul de Baby Baschet și Festivalul de Mini Baschet. Festivalul de Baby Baschet va fi în octombrie și în aprilie. Suntem convinși că toată lumea își dorește să joace cât mai mult. Poate că la un moment dat ar trebui să adăugăm jocuri, mai mult decât antrenamente, tocmai pentru a ne atinge scopul. Spiritul de competiție trebuie satisfăcut.

Mediul de joc este cumva diferit aici, este outdoor, suprafața este ceva mai tare. Ce abilități credeți că obțin copiii după o săptămână de Costinești?

Outdoor pentru că nici o sală de sport și nici un oraș n-ar putea să ofere infrastructură

Noua disciplină olimpică 3 la 3 este disciplina outdoor. Au avut și Campionat Național outdoor aici. Au participat 67 de echipe, ne așteptam să fie 90, așa s-au înscris inițial. Mini baschetul a fost dintotdeauna outdoor, nu numai la noi, în întreaga lume. Dar la noi este un fenomen social. Outdoor pentru că nici o sală de sport și nici un oraș n-ar putea să ofere infrastructură, dar este spiritul competiției de Baby și Mini Baschet outdoor-ul. În lumina soarelui, afară, în natură.

Se vede o evoluție de la an la an, mă refer la generațiile copiilor?

jocul în aer liber oferă un mediu de dezvoltare complex, unde copiii își formează viteza de gândire, de execuție și de deplasare, esențiale nu doar în sport, ci și în viață.

Se vede preocuparea pentru talie, într-adevăr, copiii au talie mai înaltă. Am avut perioadele cu Covid, în care probabil, din cauza Covidului și a statului în casă, probabil că s-au dezvoltat puțin întârziat, dar și-au revenit, au recuperat. Generațiile care acum au 14-15 ani, dar și cei mici acum sunt doritori de mișcare. Cred că după perioada de Covid, toată lumea a înțeles cât de important este să ne mișcăm, să avem activități și să fim sociali.

Carmen Tocală – sursa footo Facebook FRB

Pentru părinții care vor să își trimită copiii la baschet, ce sfaturi aveți?

Aș începe întâi de toate cu ceea ce dezvoltă baschetul. Mă refer aici la viteza de luare a deciziei. Dezvoltând viteza de luare a deciziei, nu ne referim la etapa de joc sportiv, ci la etapa de viață. Și atunci venim la baschet pentru că va trebui să luăm decizii și în viață foarte rapid și ni le asumăm. Dar ca să luăm decizii, trebuie să recunoaștem. Și atunci avem viteză de gândire, viteză de execuție, viteză de deplasare, viteză, până la urmă, de luare a deciziei. Avem decizie față de coechipier, decizie față de adversar. Nu întotdeauna avem numai prieteni. Și atunci, evident, baschetul ajută și te educă de mic, te pregătește pentru viață. Dacă mă refer acum la ceea ce apărăm mai presus de toate: îmi apăr eu coșul meu și casa mea și familia mea – e foarte adevărat – și țara mea, într-un context internațional, într-un context local și regional, întotdeauna avem grijă de club, de, eu știu, de județ, și mergem mai departe.

Carmen Tocală, președinte Federația Română de Baschet

O ultimă întrebare: au fost foarte multe cluburi din toată țara. S-a evidențiat vreun club pentru „best practice” pe care să-l urmărească celelalte cluburi, de organizare, de antrenament, de spirit competițional?

Sunt antrenori care pun accent pe combativitate

Este foarte greu de spus și nici nu putem face. Sunt cluburi care au mai multe echipe, cluburi care au mai puține echipe, dar lucrează aproape la fel. Spiritul de combativitate se vede în anumite zone. Sunt antrenori care pun accent pe combativitate. Dar dacă mă întrebați pe mine în lume, se remarcă Australia cu „Basketball for the Beginners”, în care părinții devin antrenori. Și atunci este important să trecem și sunt foarte mulți antrenori care sunt și părinți ai copiilor din teren și grija pentru copilul lor se vede. Este puțin exacerbată, dar este absolut normală. Vom trece la un alt program în care părintele va avea posibilitatea și șansa să-și antreneze propriul copil.

Interviu integral Sibiu 100% – președinta FRB, Carmen Tocală

Vă mulțumim foarte mult pentru interviu și succes!

O istorie cu rădăcini profunde: de la „Nea Tilica” la fenomenul actual

Deși, la prima vedere, pare o inițiativă modernă, Liga Națională de Baby și Mini Baschet are de fapt o istorie bogată, începuturile sale datând de acum peste 50 de ani. Regretatul profesor Stelian Gheorghiu – „nea Tilica” – este cel căruia baschetul românesc îi datorează o recunoștință eternă pentru dedicarea sa în lansarea acestei competiții.

De-a lungul timpului, festivalul a crescut constant în amploare și popularitate. Alegerea Costineștiului ca locație principală, mai ales în ultimii ani, a amplificat și mai mult atractivitatea evenimentului. Marea, deși pe plan secund pentru micii sportivi, devine o destinație dorită, adăugând o dimensiune de vacanță experienței sportive.

Regionalizarea, un Pas Istoric pentru Dezvoltare

Un capitol major în strategia de dezvoltare a baschetului românesc, elaborată de președinta Carmen Tocală pentru perioada 2022-2032, este descentralizarea și regionalizarea activității. Astfel, cele 11 sucursale regionale ale FRB și-au început activitatea, organizând selecții și, în premieră istorică, festivaluri regionale de baby și mini baschet în toată țara. Aceste competiții locale pregătesc copiii pentru participarea la evenimentele naționale de la Costinești, sub umbrela programului „Baschet pentru mileniul 3”, un pilon esențial al strategiei FIBA PLUS.

Sibiu 100% este alături de sportivi și de performanță.

Comunicat de presă. PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! MBDARTEX QUALITY

Anunt incepere proiect

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

MBDARTEX QUALITY SRL în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului DIGITALIZAREA FIRMEI MBDARTEX QUALITY SRL” / cod 6748.1./i3/c9/din 18.02.2025, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta C9 – Suport pentru Sectorul Privat, Cercetare, Dezvoltare și Inovare, Investiția I3: Scheme de ajutor pentru sectorul privat.

Proiectul se desfasoara în perioada 19 Februarie 2025 – 18 Decembrie 2025, valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 210.333,69 lei, fonduri nerambursabile din partea Uniunii Europene – Urmatoarea Generație UE.

Obiectivul general al proiectului este de a sprijini digitalizarea întreprinderii MBDARTEX QUALITY SRL, ceea ce ar putea contribui ulterior la creșterea competivității societății, favorizând inovarea întreprinderii și facilitând noi formule de lucru, adaptând modelul de afaceri la realitățile digitale.

Obiective specifice:

  • Transformarea digitală a serviciilor oferite
  • Formarea personalului pentru tranziția digitală
  • Creșterea prezenței în mediul online

Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați!

Tamasesc Magdalena – Reprezentant MBDARTEX QUALITY SRL

Telefon: 0769 702 792

E-mail: [email protected]

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

Atenționare de la Poliția Sibiu: Pe distanțe mai lungi și viteze mari, crește considerabil riscul de explozie

În această săptămână, în contextul înregistrării unor temperaturi extreme, polițiștii transmit un set de recomandări, în vederea prevenirii incidentelor rutiere asociate condițiilor de caniculă:

•Înainte de a pleca la drum efectuați o verificare tehnică elementară a stării autovehiculului și asigurați-vă că sistemele de răcire, iluminare, frânare sunt în stare foarte bună de funcționare;

Verificați ca presiunea din pneuri să fie cea indicată. Țineți cont de faptul că, la temperaturi ridicate, pe distanțe mai lungi și viteze mari, crește considerabil riscul de explozie;

•Asigurați-vă că sistemul de climatizare funcționează în parametri optimi;

•Dacă intenționați să parcurgeți distanțe mai mari, luați în considerare plecarea dis-de-dimineață sau seara, când temperaturile devin mai acceptabile;

•Sub nicio formă nu lăsați copiii sau animalele de companie în autovehicul când lipsiți din auto;

•Dacă pe parcursul călătoriei, simțiți/vedeți fum ieșind de sub capota mașinii, URGENT trageți pe dreapta într-un loc sigur, opriți motorul, coborâți, scoateți din mașină toți pasagerii și îndepărtați-vă de auto.

Nu încercați să deschideți imediat capota întrucât riscul de aprindere este foarte ridicat. Apelați obligatoriu la un service specializat. În cazul în care sunt persoane rănite, apelați 112;

Asigurați-vă că din autovehicul nu vă lipsește un kit de urgență format cel puțin din: suficiente lichide, hrană neperisabilă, cabluri de curent, cabluri de tractare, lanternă funcțională, trusă medicală;

•Folosiți ochelari de soare sau parasolare! Atenție la efectul de sirenă (percepție distorsionată a configurației drumului, risc de orbire)!

•Înainte de a porni la drum, asigurați-vă că bateria telefonului este încărcată complet!

În ceea ce privește pietonii, le reamintim că temperaturile ridicate accentuează considerabil oboseala conducătorilor auto și poate îngreuna timpul de reacție, astfel încât recomandarea principală este aceea de a vă asigura foarte bine înainte de a vă angaja în traversarea drumului, inclusiv când faceți acest lucru pe trecerile semaforizate.

Nu traversați până când șoferii nu opresc pentru a vă acorda prioritate!

Fie că sunteți pieton, șofer sau pasager, dacă observați persoane prăbușite pe stradă, apelați de urgență serviciul unic pentru situații de urgență 112″, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Încă un pas: s-a obținut finanțare europeană pentru modernizarea și extinderea Căii Șurii Mari

Primăria Sibiu a obținut finanțare europeană nerambursabilă și pentru modernizarea și extinderea Căii Șurii Mari.

Vineri, 4 iulie a fost semnat contractul cu Agenția de Dezvoltare Regională Centru prin care vor fi asigurate resursele financiare pentru realizarea acestui proiect important de infrastructură, într-o zonă a orașului care înregistrează o dezvoltare urbanistică accelerată.

Valoarea totală a proiectului este de 41,37 milioane de lei, din care 34,84 milioane lei îi vom primi din fonduri europene, prin Programul Regiunea Centru 2021–2027, iar 6,53 milioane lei vor fi alocați din bugetul local, reprezentând cheltuieli neeligibile și contribuția proprie a Municipiului Sibiu.

Scopul principal al proiectului este acela de a îmbunătăți mobilitatea urbană, prin reabilitarea și modernizarea unui tronson de aproape 1 km de drum, îmbunătățind siguranța, confortul și accesibilitatea pentru toți participanții la trafic.

Primăria Sibiu a contractat deja realizarea proiectului tehnic pentru această lucrare, precum și execuția lucrărilor.

Asocierea Geiger Transilvania SRL & GG Tehnic Proiect SRL lucrează în prezent la elaborarea documentației și urmează să demareze în acest an lucrările, după finalizarea proiectului tehnic și obținerea avizelor necesare.

Valoarea acestui contract este de 20,39 milioane de lei.

Printre lucrările avute în vedere, care vor fi definite mai exact prin proiectul tehnic, se numără:

-Modernizarea și lărgirea carosabilului la 3 și chiar 4 benzi pe anumite porțiuni. De asemenea, se va amenaja un sens giratoriu la intersecția cu Drumul Ocnei.
Trotuarele vor fi și acestea refăcute și se vor amenaja locuri de parcare pe aliniamente. Patru stații de transport public vor fi modernizate

-Amenajarea de piste pentru biciclete

Crearea unor zone verzi în suprafață de aproximativ 5.000 mp, în care se vor planta peste 200 de arbori, precum și 2.500 de arbuști și alte plante ornamentale

-Modernizarea rețelei de iluminat public, prin instalarea a peste 100 de stâlpi și corpuri de iluminat eco-eficiente cu LED, fiind inclusă și crearea unei noi rețele de alimentare. Aceasta va fi conectată la sistemul de comandă și control la distanță (telegestiune)

-Reabilitarea rețelelor de apă, canalizare menajeră și canalizare pluvială. Pârâul Valea Șerpuită va fi și acesta amenajat, căutându-se cele mai bune soluții tehnice.

-Crearea canalizației subterane pentru coborârea cablurilor de telecomunicații aeriene.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Expoziție inedită pentru sibieni: „Copilăria Epocii de Aur”

În 11 iulie, la ora 12:00, Muzeul Național Brukenthal organizează vernisajul expoziției temporare „Copilăria Epocii de Aur”.

Expoziția prezintă aspecte cotidiene ale copilăriei socialiste și este adresată publicului de toate vârstele.

Memoria copilăriei este evocată cu ajutorul obiectelor care au aparținut copiilor din perioada național-socialistă – deveniți adulți ai zilei de astăzi – aflate atât în patrimoniu muzeal, cât și în colecții particulare de familie.

Acestea sunt completate și confruntate cu mărturii de istorie orală, acordate de persoane care și-au trăit copilăria în Sibiul anilor 1980.

Expoziția este realizată de Muzeul Național Brukenthal, în parteneriat cu Asociația Muzeul Jucăriilor din București, reprezentând o premieră curatorială pentru publicul sibian.

„Invitatul special la vernisaj va fi ing. Dumitru Cristian, fondator al Asociației Muzeul Jucăriilor și păstrător al celei mai valoroase și mai consistente colecții de jucării din România.

Dacă vrei să îți amintești despre propria copilărie sau să descoperi frânturi ale copilăriei părinților tăi, te așteptăm la muzeu!

Bicicletele Pegas, figurinele și păpușile «Arădeanca», rechizitele, uniformele școlare, fotografiile și jocurile de societate sunt numai câteva dintre obiectele pe care le vei putea (re)vedea în expoziție și pe care le vei putea înțelege într-o nouă cheie interpretativă, alături de poveștile ce se ascund în spatele lor”, au transmis reprezentanții Muzeului Național Brukenthal.

Expoziția poate fi vizitată până în data de 11 octombrie 2025.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Florentina are 14 ani și a dispărut de acasă. Mama fetei a alertat polițiștii/UPDATE: Minora s-a întors acasă

UPDATE: În cursul nopții de luni spre marți, minora a revenit la domiciliu.

Pe perioada absenței de la domiciliu, nu a fost victima niciunei infracțiuni.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 de ani, care a plecat de acasă, din localitatea Chirpăr, fără a mai reveni.

Duminică, în jurul orei 22:30, o femeie a sesizat polițiștii sibieni cu privire la faptul că fiica sa minoră, în vârstă de 15 ani, BLANGA FLORENTINA a plecat în aceeași zi, în jurul orei 16, de la domiciliu din Chirpăr, fără a mai reveni.

Semnalmente : înălțime 150 cm, greutate 50 kg, păr șaten deschis, ochi câprui.

La data plecării de acasă, minora purta pantaloni scurți negri, tricou alb cu inscriptii florale și papuci negri.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Dacă puteți oferi informaţii despre această minoră sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Noi zboruri de la Sibiu spre Viena, Hamburg, Roma Fiumicino sau Madrid din august

În primele șase luni ale anului 2025, Aeroportul Internațional Sibiu a fost alegerea a 260.234 de călători, față de 256.647 pasageri în aceeași perioadă a anului trecut.

La mai puțin de o lună distanță, Aeroportul Internațional Sibiu se pregătește să marcheze o etapă importantă în dezvoltarea sa.

Începând cu 1 august 2025, Wizz Air va inaugura zboruri directe din Sibiu către Viena și Hamburg. În zilele următoare, pe 2 august, vor fi lansate rutele către Frankfurt Hahn, Basel-Mulhouse-Freiburg și Roma Fiumicino, iar pe 3 august spre Madrid.

De asemenea, compania aeriană Wizz Air va aloca o a doua aeronavă la baza din Sibiu, consolidând astfel oferta de zboruri și posibilitățile de conectare.

Prin introducerea zborurilor directe spre Hamburg, aeroportul din Sibiu devine al doilea aeroport din România care deservește această conexiune directă operată de Wizz Air.

De asemenea, zborurile directe Sibiu – Viena operate de Wizz Air începând din august se adaugă conexiunilor zilnice deja existente de la Sibiu cu Austrian Airlines, oferind astfel pasagerilor care aleg zborul din Sibiu mai multă flexibilitate și conexiuni internaționale mai accesibile.

„Aceste realizări nu sunt doar statistici, ele reflectă oportunități crescânde pentru întreaga regiune, legături tot mai puternice și un viitor deschis către noi orizonturi.

Aeroportul Internațional Sibiu rămâne un punct de plecare și de întoarcere pentru povești, experiențe și proiecte care leagă comunitățile noastre de întreaga lume.

Privind mai departe, la finalul lunii octombrie 2025, va fi inaugurată și ruta directă spre Birmingham (Marea Britanie), deschizând încă o poartă către o destinație importantă din Europa”, au transmis reprezentanții Aeroportului Internațional Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Șoferi beți sau fără permise pe șoselele din Sibiu. Polițiștii au dat amenzi de 200.000 de lei

În weekend, polițiștii au aplicat 624 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 200.000 de lei, au constatat 5 infracţiuni la regimul rutier, au ridicat în vederea suspendării 26 de permise de conducere și au retras 40 de certificate de înmatriculare.

În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe Aleea Seviș de către un sibian în vârstă de 57 de ani.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,77 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Jina, polițiștii rutieri au oprit pentru control un ATV condus pe strada Băieși de către un localnic în vârstă de 21 de ani.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, în cauză fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

În Dumbrăveni, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Gării de către un bărbat în vârstă de 45 de ani, din județul Mureș.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,61 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe Calea Gușteriței de către un localnic în vârstă de 25 de ani.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, la nivelul Poliției Municipiului Sibiu fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

În municipiul Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Oașa de către un sibian în vârstă de 49 de ani.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,79 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Avrig, în timp ce conducea un autoturism pe strada Mihai Eminescu, un tânăr în vârstă de 19 ani, din Tălmaciu, având alte preocupări la volan, a pierdut controlul direcției de deplasare și a acroșat un autoturism parcat regulamentar în afara părții carosabile.

În urma evenimentului au rezultat doar pagube materiale.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, în cauză fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Descoperiri arheologice de excepție, unice pentru România

Mai multe artefacte arheologice care ar putea fi clasate în patrimoniul cultural naţional, categoria Tezaur, au fost descoperite în „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”, anunţă Muzeul Naţional de Istorie a României.

Printre artefactele descoperite fac parte: podoabe de aur, sticlă şi bronz, din care se remarcă trei cununi funerare cu frunze din bronz aurit ce imită forma celor de mirt şi iederă, montate pe suport de lemn, cu fructe realizate din ceramică aurită, precum şi două sarcofage cu elemente sculptate şi pictate din calcar şi marmură.

Aceste artefacte datate în secolul al III-lea a. Chr., împreună cu numeroase fragmente de lemn antic, unele păstrând încă urmele unor pigmenţi, dar şi oase umane şi ceramică, au fost identificate într-o movilă funerară care a conţinut un cavou din piatră prelucrată acoperit cu boltă semicilindrică.

Movila este cea mai mare la ora actuală din sudul Dobrogei, măsurând 12 m înălţime şi 70 m diametru, fiind vizibilă de pe mare, un reper important în peisaj.
„Monumentul funerar impozant a aparţinut unei familii bogate şi influente de greci din Callatis, conectaţi la modele religioase şi politice de influenţă macedoneană.

Cavoul, foarte bine păstrat, opera unui arhitect experimentat care a proiectat totul cu atenţie, într-un fin joc al proporţiilor, se remarcă de asemenea prin dimensiunile sale.

Până în prezent, construcţia de piatră a fost identificată pe 18 m lungime, dar cercetările continuă, mai ales în sectorul coridorului de acces.

Deşi cavoul a fost jefuit la scurt timp după realizare, movila a fost imediat reparată, mărită şi reinvestită simbolic, prin realizarea unor ofrande ce au presupus consum de alcool în cantităţi importante.

Oasele umane identificate până în prezent aparţin de la cel puţin doi indivizi diferiţi, unul de 16-18 ani şi cel de-al doilea de 8-11 ani, iar conform anumitor artefacte, cel puţin despre unul dintre indivizi se poate presupune că era de sex feminin.

Movila funerară cercetată face parte din teritoriul anticei Callatis – oraş fondat de grecii din Heracleea Pontica şi Megara, la începutul secolului al IV-lea a. Chr. Callatis a fost unul dintre cele mai bogate şi influente oraşe greceşti din Marea Neagră în perioada secolelor IV-III a. Chr.

Lider al unei coaliţii regionale de greci, traci şi sciţi, i s-a opus, la finalul secolului IV a. Chr., regelui macedonean Lysimachos, cel care moştenise controlul Traciei, după moartea lui Alexandru cel Mare, acelaşi personaj care va influenţa decisiv şi formarea regatului getic atribuit dinastiei lui Dromichaites.

Artefactele recent descoperite, cu caracteristici care vor determina clasarea lor în categoria Tezaur a patrimoniului cultural naţional, şi includerea lor în colecţiile Muzeului Naţional de Istorie a României, vin exact din această epocă – strălucitoare, violentă şi sofisticată.

Studierea lor aprofundată va permite obţinerea de noi cunoştinţe ştiinţifice privind lumea greco-traco-macedoneană a secolelor IV-III a. Chr. Măsura ambiţiei comunităţii locale callatiene şi a aspiraţiilor sale eroice şi, în mod oarecum atipic pentru tradiţia elenă – aristocratice – o dă cu siguranţă necropola tumulară a acestui oraş antic.

Întinsă pe kilometri în jurul vechilor drumuri, aceasta însuma aproape o mie de tumuli (movile funerare), multe dintre acestea de dimensiuni monumentale (înălţimi de 5 m şi mai mult).

Marea majoritate a acestui peisaj impresionant a dispărut însă în ultimul secol în care Mangalia „modernă” s-a dezvoltat şi urbanizat. Săpăturile anterioare în unii dintre aceşti tumuli au fost în general expeditive ori realizate în condiţiile unor intervenţii de salvare.

Cercetarea arheologică desfăşurată recent la nord de Mangalia, prezentată aici, este prima cercetare sistematică a unui tumul cu cavou din România şi a fost posibilă prin utilizarea iniţială a unor tehnici de investigaţie non-invazivă care au permis localizarea precisă a mormântului.

Cavoul a fost descoperit la 9 metri adâncime sub vârful movilei, nivelul lui de amenajare aflându-se la -12 metri. În aceste condiţii dificile cercetarea arheologică a fost o provocare, ducând la limită toate metodele de prospecţie şi documentare.

A necesitat timp, bunăvoinţă şi susţinere instituţională, curaj şi, în primul rând, formarea unei echipe pluridisciplinare de specialişti care să identifice, să aducă la lumină în siguranţă şi apoi să fie capabilă să documenteze descoperiri de importanţă excepţională pentru istoria noastră antică.

Astfel, Proiectul Kalla, început în 2017 de Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” din Bucureşti în parteneriat cu Muzeul Callatis din Mangalia a fost dedicat cercetării mormintelor tumulare din teritoriul callatian.

Printre monumentele cercetate cu acel prilej s-au numărat cavourile acoperite cu tumuli datând din secolul al III-lea a. Chr. de la Documaci şi Neptun. Din 2023, Muzeul Naţional de Istorie a României a organizat în cadrul sitului „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”, în continuarea Proiectului Kalla un sector distinct.

Movila cercetată face parte din acest sector, iar descoperirile au fost posibile datorită fondurilor asigurate de MNIR şi de Ministerul Culturii, prin Planul Naţional de Finanţare a Cercetării Arheologice, avizat de Comisia Naţională de Arheologie.

Începând cu anul 2023, cercetările arheologice sistematice din cadrul sitului „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”sunt realizate de un colectiv interdisciplinar format din specialişti ai următoarelor instituţii: Muzeul Naţional de Istorie a României, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni, Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan”, Muzeul „Callatis” Mangalia, Muzeul Municipiului Bucureşti, Gigapixel S.R.L. şi Metamorfozys S.R.L.

În cursul zilei de ieri, lotul de podoabe antice – de aur, sticlă şi bronz – a fost adus la Muzeul Naţional de Istorie a României.

Cât priveşte cele două sarcofage cu elemente sculptate şi pictate din calcar şi marmură, acestea vor fi prelevate în perioada următoare şi aduse tot aici pentru studiu, conservare şi restaurare.

Astfel, aceste bunuri arheologice, deopotrivă cele din metale preţioase şi cele din piatră vor intra în proces de conservare în laboratoarele MNIR, iar o serie de investigaţii preliminare asupra structurii lor şi caracteristicilor fizico-chimice se vor derula în colaborare cu Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Optoelectronică – INOE 200″, a anunțat Muzeul Național de Istorie a României.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Steaua fără nume” strălucește în regia lui Florin Coșuleț

Vineri, 5 iulie, la Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu” din Brașov, publicul a trăit o seară memorabilă, plină de emoție, umor și aplauze prelungite.

Sub bagheta regizorală a actorului Florin Coșuleț – actualul director al teatrului – a avut loc premiera spectacolului „Steaua fără nume”, adaptare a celebrei piese semnate de Mihail Sebastian în 1942.

Considerată cea mai solidă operă dramatică a autorului, piesa și-a păstrat prospețimea și relevanța, chiar și după mai bine de opt decenii. Vineri seara, farmecul textului și interpretările actoricești de excepție au reușit din nou să cucerească publicul brașovean, stârnind hohote de râs și momente de profundă emoție, într-un spectacol care a demonstrat că valoarea autentică rămâne mereu actuală.

Surpriza serii a fost apariția în rolul principal a actorului Cătălin Pătru, coleg al regizorului încă din anii de facultate, dar și partener de scenă la Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu. Reîntâlnirea lor artistică a adus o chimie specială pe scenă, iar performanța celor doi a fost o reală încântare pentru public.

Din distribuție au făcut parte și patru elevi de liceu, ale căror interpretări s-au ridicat la nivelul așteptărilor, completând cu prospețime și autenticitate o echipă deja valoroasă, din care au făcut parte și actori consacrați ai teatrului brașovean. Împreună, au creat o atmosferă vibrantă și profund umană, în care fiecare moment a fost trăit cu intensitate.

Florin Coșuleț a reușit să aducă un suflu nou acestei comedii clasice, semnând o regie echilibrată, sensibilă și modernă, care a pus în lumină atât nostalgia vremurilor trecute, cât și universalitatea temelor abordate de Sebastian.

O seară cu stele pe cer și pe scenă – așa ar putea fi descrisă această reușită teatrală, aplaudată la scenă deschisă de un public cald și generos. Florin Coșuleț a declarat cu emoție: „În viitor, oamenii vor veni la teatru ca la o bancă de semințe emoționale. Așa cum astăzi sunt copii care n-au cules niciodată o frăguță cu mâna lor sau nu au văzut o vacă pe pășune, tot așa, în viitor, oamenii vor veni la teatru ca să simtă. Să vadă cum e un sentiment trăit, nu doar scrollat în social media”.

AUR spulberă totul: partidul lui George Simion are peste 40% în cel mai recent sondaj

Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri, Partidul AUR ar obține peste 40% din voturi, aproape cât PSD, PNL și USR la un loc.

Acestea sunt rezultatele celui mai recent sondaj INSCOP, realizat la comanda Informat.ro. Datele au fost culese în perioada 20-26 iunie 2025.

Raportat la cei care au exprimat preferința pentru un partid din listă, indiferent dacă declară că s-ar duce sau nu sigur vot (80.5% din total eșantion), 40.5% dintre alegători ar vota cu AUR (față de 38.1% în mai 2025), 17.3% cu PNL (față de 16% în mai 2025), 13.7% cu PSD (față de 17.4% în mai 2025), iar 13.1% cu USR (față de 12.2% în mai 2025).

Pentru UDMR ar vota 5.2% dintre alegători (față de 4.5% în mai 2025), pentru POT – 4.2% (față de 3.2% în mai 2025), pentru SENS – 2.4% (față de 3.3% în mai 2025), iar pentru SOS Romania – 1.9% (față de 2.5% în mai 2025).

„Polarizarea politică rezultată după alegeri se amplifică. În acest moment, din punctul de vedere al intenției de vot, cele patru partide aflate la putere (PNL, PSD, USR și UDMR) cumulează 49% din intenția de vot a celor care aleg un partid, în timp ce opoziția parlamentară reprezentantă de AUR, POT și SOS România cumulează 46% din intenția declarată de vot a populației.

AUR se detașează în intenția de vot atingând în premieră un scor de 40%, pe fondul unei perioade tensionate de negocierile prelungite pentru formarea noului guvern și perspectiva socială dificilă a măsurilor guvernamentale restrictive.

PNL devine al doilea partid din România cu un scor de 17%, iar PSD continuă să piardă puncte, ajungând pe locul al treilea, foarte aproape de USR, cu un scor de aproximativ 13%.

AUR și PSD se află la scorul maxim, respectiv minim istoric, de când sunt măsurate în sondajele realizate de INSCOP Research”, a declarat Remus Ștefureac, directorul INSCOP Research.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Elevii sibieni au depus peste 500 de contestații la Evaluarea Națională

Sâmbătă, 5 iulie, la ora 12 s-a finalizat etapa de depunere a contestațiilor pentru rezultatele obținute la Evaluarea Națională 2025 de către absolvenții clasei a VIII-a, la nivelul celor 89 de centre de examen din județul Sibiu.

Centralizarea, după depunerea contestațiilor de către elevi, este următoarea:

DisciplinaNumăr candidați cu notăNumăr contestații
Limba și literatura română3148305
Matematică3131177
Limba și literatura germană maternă38853
Limba și literatura maghiară maternă41
TOTAL536

Cele mai multe contestații s-au depus la următoarele centre de examen: Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu (57 contestații), Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (49 contestații), Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu (43 contestații) și Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu (31 contestații).

În conformitate cu OMEC 5.241 din 31.08.2022 (cu modificările și completările ulterioare), art. 10, alin. 4: ”Nota obţinută în etapa de soluţionare a contestaţilor este nota definitivă, indiferent de punctajul obţinut, în plus sau în minus, faţă de nota acordată în etapa de evaluare iniţială a lucrării.

Această notă nu mai poate fi modificată şi reprezintă nota obţinută de candidat la proba respectivă.”.

Rezultatele finale se vor afișa joi, 10 iulie.

Media generală de admitere se calculează considerând-se 100% media de la Evaluarea Națională.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.