Acasă Blog Pagina 731

ULTIMA ORĂ/FOTO: Florentina are 14 ani și a dispărut de acasă. Mama fetei a alertat polițiștii/UPDATE: Minora s-a întors acasă

UPDATE: În cursul nopții de luni spre marți, minora a revenit la domiciliu.

Pe perioada absenței de la domiciliu, nu a fost victima niciunei infracțiuni.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 de ani, care a plecat de acasă, din localitatea Chirpăr, fără a mai reveni.

Duminică, în jurul orei 22:30, o femeie a sesizat polițiștii sibieni cu privire la faptul că fiica sa minoră, în vârstă de 15 ani, BLANGA FLORENTINA a plecat în aceeași zi, în jurul orei 16, de la domiciliu din Chirpăr, fără a mai reveni.

Semnalmente : înălțime 150 cm, greutate 50 kg, păr șaten deschis, ochi câprui.

La data plecării de acasă, minora purta pantaloni scurți negri, tricou alb cu inscriptii florale și papuci negri.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Dacă puteți oferi informaţii despre această minoră sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Noi zboruri de la Sibiu spre Viena, Hamburg, Roma Fiumicino sau Madrid din august

În primele șase luni ale anului 2025, Aeroportul Internațional Sibiu a fost alegerea a 260.234 de călători, față de 256.647 pasageri în aceeași perioadă a anului trecut.

La mai puțin de o lună distanță, Aeroportul Internațional Sibiu se pregătește să marcheze o etapă importantă în dezvoltarea sa.

Începând cu 1 august 2025, Wizz Air va inaugura zboruri directe din Sibiu către Viena și Hamburg. În zilele următoare, pe 2 august, vor fi lansate rutele către Frankfurt Hahn, Basel-Mulhouse-Freiburg și Roma Fiumicino, iar pe 3 august spre Madrid.

De asemenea, compania aeriană Wizz Air va aloca o a doua aeronavă la baza din Sibiu, consolidând astfel oferta de zboruri și posibilitățile de conectare.

Prin introducerea zborurilor directe spre Hamburg, aeroportul din Sibiu devine al doilea aeroport din România care deservește această conexiune directă operată de Wizz Air.

De asemenea, zborurile directe Sibiu – Viena operate de Wizz Air începând din august se adaugă conexiunilor zilnice deja existente de la Sibiu cu Austrian Airlines, oferind astfel pasagerilor care aleg zborul din Sibiu mai multă flexibilitate și conexiuni internaționale mai accesibile.

„Aceste realizări nu sunt doar statistici, ele reflectă oportunități crescânde pentru întreaga regiune, legături tot mai puternice și un viitor deschis către noi orizonturi.

Aeroportul Internațional Sibiu rămâne un punct de plecare și de întoarcere pentru povești, experiențe și proiecte care leagă comunitățile noastre de întreaga lume.

Privind mai departe, la finalul lunii octombrie 2025, va fi inaugurată și ruta directă spre Birmingham (Marea Britanie), deschizând încă o poartă către o destinație importantă din Europa”, au transmis reprezentanții Aeroportului Internațional Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Șoferi beți sau fără permise pe șoselele din Sibiu. Polițiștii au dat amenzi de 200.000 de lei

În weekend, polițiștii au aplicat 624 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 200.000 de lei, au constatat 5 infracţiuni la regimul rutier, au ridicat în vederea suspendării 26 de permise de conducere și au retras 40 de certificate de înmatriculare.

În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe Aleea Seviș de către un sibian în vârstă de 57 de ani.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,77 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Jina, polițiștii rutieri au oprit pentru control un ATV condus pe strada Băieși de către un localnic în vârstă de 21 de ani.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, în cauză fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

În Dumbrăveni, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Gării de către un bărbat în vârstă de 45 de ani, din județul Mureș.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,61 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe Calea Gușteriței de către un localnic în vârstă de 25 de ani.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, la nivelul Poliției Municipiului Sibiu fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

În municipiul Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Oașa de către un sibian în vârstă de 49 de ani.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,79 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Avrig, în timp ce conducea un autoturism pe strada Mihai Eminescu, un tânăr în vârstă de 19 ani, din Tălmaciu, având alte preocupări la volan, a pierdut controlul direcției de deplasare și a acroșat un autoturism parcat regulamentar în afara părții carosabile.

În urma evenimentului au rezultat doar pagube materiale.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, în cauză fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Descoperiri arheologice de excepție, unice pentru România

Mai multe artefacte arheologice care ar putea fi clasate în patrimoniul cultural naţional, categoria Tezaur, au fost descoperite în „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”, anunţă Muzeul Naţional de Istorie a României.

Printre artefactele descoperite fac parte: podoabe de aur, sticlă şi bronz, din care se remarcă trei cununi funerare cu frunze din bronz aurit ce imită forma celor de mirt şi iederă, montate pe suport de lemn, cu fructe realizate din ceramică aurită, precum şi două sarcofage cu elemente sculptate şi pictate din calcar şi marmură.

Aceste artefacte datate în secolul al III-lea a. Chr., împreună cu numeroase fragmente de lemn antic, unele păstrând încă urmele unor pigmenţi, dar şi oase umane şi ceramică, au fost identificate într-o movilă funerară care a conţinut un cavou din piatră prelucrată acoperit cu boltă semicilindrică.

Movila este cea mai mare la ora actuală din sudul Dobrogei, măsurând 12 m înălţime şi 70 m diametru, fiind vizibilă de pe mare, un reper important în peisaj.
„Monumentul funerar impozant a aparţinut unei familii bogate şi influente de greci din Callatis, conectaţi la modele religioase şi politice de influenţă macedoneană.

Cavoul, foarte bine păstrat, opera unui arhitect experimentat care a proiectat totul cu atenţie, într-un fin joc al proporţiilor, se remarcă de asemenea prin dimensiunile sale.

Până în prezent, construcţia de piatră a fost identificată pe 18 m lungime, dar cercetările continuă, mai ales în sectorul coridorului de acces.

Deşi cavoul a fost jefuit la scurt timp după realizare, movila a fost imediat reparată, mărită şi reinvestită simbolic, prin realizarea unor ofrande ce au presupus consum de alcool în cantităţi importante.

Oasele umane identificate până în prezent aparţin de la cel puţin doi indivizi diferiţi, unul de 16-18 ani şi cel de-al doilea de 8-11 ani, iar conform anumitor artefacte, cel puţin despre unul dintre indivizi se poate presupune că era de sex feminin.

Movila funerară cercetată face parte din teritoriul anticei Callatis – oraş fondat de grecii din Heracleea Pontica şi Megara, la începutul secolului al IV-lea a. Chr. Callatis a fost unul dintre cele mai bogate şi influente oraşe greceşti din Marea Neagră în perioada secolelor IV-III a. Chr.

Lider al unei coaliţii regionale de greci, traci şi sciţi, i s-a opus, la finalul secolului IV a. Chr., regelui macedonean Lysimachos, cel care moştenise controlul Traciei, după moartea lui Alexandru cel Mare, acelaşi personaj care va influenţa decisiv şi formarea regatului getic atribuit dinastiei lui Dromichaites.

Artefactele recent descoperite, cu caracteristici care vor determina clasarea lor în categoria Tezaur a patrimoniului cultural naţional, şi includerea lor în colecţiile Muzeului Naţional de Istorie a României, vin exact din această epocă – strălucitoare, violentă şi sofisticată.

Studierea lor aprofundată va permite obţinerea de noi cunoştinţe ştiinţifice privind lumea greco-traco-macedoneană a secolelor IV-III a. Chr. Măsura ambiţiei comunităţii locale callatiene şi a aspiraţiilor sale eroice şi, în mod oarecum atipic pentru tradiţia elenă – aristocratice – o dă cu siguranţă necropola tumulară a acestui oraş antic.

Întinsă pe kilometri în jurul vechilor drumuri, aceasta însuma aproape o mie de tumuli (movile funerare), multe dintre acestea de dimensiuni monumentale (înălţimi de 5 m şi mai mult).

Marea majoritate a acestui peisaj impresionant a dispărut însă în ultimul secol în care Mangalia „modernă” s-a dezvoltat şi urbanizat. Săpăturile anterioare în unii dintre aceşti tumuli au fost în general expeditive ori realizate în condiţiile unor intervenţii de salvare.

Cercetarea arheologică desfăşurată recent la nord de Mangalia, prezentată aici, este prima cercetare sistematică a unui tumul cu cavou din România şi a fost posibilă prin utilizarea iniţială a unor tehnici de investigaţie non-invazivă care au permis localizarea precisă a mormântului.

Cavoul a fost descoperit la 9 metri adâncime sub vârful movilei, nivelul lui de amenajare aflându-se la -12 metri. În aceste condiţii dificile cercetarea arheologică a fost o provocare, ducând la limită toate metodele de prospecţie şi documentare.

A necesitat timp, bunăvoinţă şi susţinere instituţională, curaj şi, în primul rând, formarea unei echipe pluridisciplinare de specialişti care să identifice, să aducă la lumină în siguranţă şi apoi să fie capabilă să documenteze descoperiri de importanţă excepţională pentru istoria noastră antică.

Astfel, Proiectul Kalla, început în 2017 de Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” din Bucureşti în parteneriat cu Muzeul Callatis din Mangalia a fost dedicat cercetării mormintelor tumulare din teritoriul callatian.

Printre monumentele cercetate cu acel prilej s-au numărat cavourile acoperite cu tumuli datând din secolul al III-lea a. Chr. de la Documaci şi Neptun. Din 2023, Muzeul Naţional de Istorie a României a organizat în cadrul sitului „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”, în continuarea Proiectului Kalla un sector distinct.

Movila cercetată face parte din acest sector, iar descoperirile au fost posibile datorită fondurilor asigurate de MNIR şi de Ministerul Culturii, prin Planul Naţional de Finanţare a Cercetării Arheologice, avizat de Comisia Naţională de Arheologie.

Începând cu anul 2023, cercetările arheologice sistematice din cadrul sitului „Necropola tumulară a oraşului antic Callatis”sunt realizate de un colectiv interdisciplinar format din specialişti ai următoarelor instituţii: Muzeul Naţional de Istorie a României, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni, Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan”, Muzeul „Callatis” Mangalia, Muzeul Municipiului Bucureşti, Gigapixel S.R.L. şi Metamorfozys S.R.L.

În cursul zilei de ieri, lotul de podoabe antice – de aur, sticlă şi bronz – a fost adus la Muzeul Naţional de Istorie a României.

Cât priveşte cele două sarcofage cu elemente sculptate şi pictate din calcar şi marmură, acestea vor fi prelevate în perioada următoare şi aduse tot aici pentru studiu, conservare şi restaurare.

Astfel, aceste bunuri arheologice, deopotrivă cele din metale preţioase şi cele din piatră vor intra în proces de conservare în laboratoarele MNIR, iar o serie de investigaţii preliminare asupra structurii lor şi caracteristicilor fizico-chimice se vor derula în colaborare cu Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Optoelectronică – INOE 200″, a anunțat Muzeul Național de Istorie a României.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Steaua fără nume” strălucește în regia lui Florin Coșuleț

Vineri, 5 iulie, la Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu” din Brașov, publicul a trăit o seară memorabilă, plină de emoție, umor și aplauze prelungite.

Sub bagheta regizorală a actorului Florin Coșuleț – actualul director al teatrului – a avut loc premiera spectacolului „Steaua fără nume”, adaptare a celebrei piese semnate de Mihail Sebastian în 1942.

Considerată cea mai solidă operă dramatică a autorului, piesa și-a păstrat prospețimea și relevanța, chiar și după mai bine de opt decenii. Vineri seara, farmecul textului și interpretările actoricești de excepție au reușit din nou să cucerească publicul brașovean, stârnind hohote de râs și momente de profundă emoție, într-un spectacol care a demonstrat că valoarea autentică rămâne mereu actuală.

Surpriza serii a fost apariția în rolul principal a actorului Cătălin Pătru, coleg al regizorului încă din anii de facultate, dar și partener de scenă la Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu. Reîntâlnirea lor artistică a adus o chimie specială pe scenă, iar performanța celor doi a fost o reală încântare pentru public.

Din distribuție au făcut parte și patru elevi de liceu, ale căror interpretări s-au ridicat la nivelul așteptărilor, completând cu prospețime și autenticitate o echipă deja valoroasă, din care au făcut parte și actori consacrați ai teatrului brașovean. Împreună, au creat o atmosferă vibrantă și profund umană, în care fiecare moment a fost trăit cu intensitate.

Florin Coșuleț a reușit să aducă un suflu nou acestei comedii clasice, semnând o regie echilibrată, sensibilă și modernă, care a pus în lumină atât nostalgia vremurilor trecute, cât și universalitatea temelor abordate de Sebastian.

O seară cu stele pe cer și pe scenă – așa ar putea fi descrisă această reușită teatrală, aplaudată la scenă deschisă de un public cald și generos. Florin Coșuleț a declarat cu emoție: „În viitor, oamenii vor veni la teatru ca la o bancă de semințe emoționale. Așa cum astăzi sunt copii care n-au cules niciodată o frăguță cu mâna lor sau nu au văzut o vacă pe pășune, tot așa, în viitor, oamenii vor veni la teatru ca să simtă. Să vadă cum e un sentiment trăit, nu doar scrollat în social media”.

AUR spulberă totul: partidul lui George Simion are peste 40% în cel mai recent sondaj

Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri, Partidul AUR ar obține peste 40% din voturi, aproape cât PSD, PNL și USR la un loc.

Acestea sunt rezultatele celui mai recent sondaj INSCOP, realizat la comanda Informat.ro. Datele au fost culese în perioada 20-26 iunie 2025.

Raportat la cei care au exprimat preferința pentru un partid din listă, indiferent dacă declară că s-ar duce sau nu sigur vot (80.5% din total eșantion), 40.5% dintre alegători ar vota cu AUR (față de 38.1% în mai 2025), 17.3% cu PNL (față de 16% în mai 2025), 13.7% cu PSD (față de 17.4% în mai 2025), iar 13.1% cu USR (față de 12.2% în mai 2025).

Pentru UDMR ar vota 5.2% dintre alegători (față de 4.5% în mai 2025), pentru POT – 4.2% (față de 3.2% în mai 2025), pentru SENS – 2.4% (față de 3.3% în mai 2025), iar pentru SOS Romania – 1.9% (față de 2.5% în mai 2025).

„Polarizarea politică rezultată după alegeri se amplifică. În acest moment, din punctul de vedere al intenției de vot, cele patru partide aflate la putere (PNL, PSD, USR și UDMR) cumulează 49% din intenția de vot a celor care aleg un partid, în timp ce opoziția parlamentară reprezentantă de AUR, POT și SOS România cumulează 46% din intenția declarată de vot a populației.

AUR se detașează în intenția de vot atingând în premieră un scor de 40%, pe fondul unei perioade tensionate de negocierile prelungite pentru formarea noului guvern și perspectiva socială dificilă a măsurilor guvernamentale restrictive.

PNL devine al doilea partid din România cu un scor de 17%, iar PSD continuă să piardă puncte, ajungând pe locul al treilea, foarte aproape de USR, cu un scor de aproximativ 13%.

AUR și PSD se află la scorul maxim, respectiv minim istoric, de când sunt măsurate în sondajele realizate de INSCOP Research”, a declarat Remus Ștefureac, directorul INSCOP Research.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Elevii sibieni au depus peste 500 de contestații la Evaluarea Națională

Sâmbătă, 5 iulie, la ora 12 s-a finalizat etapa de depunere a contestațiilor pentru rezultatele obținute la Evaluarea Națională 2025 de către absolvenții clasei a VIII-a, la nivelul celor 89 de centre de examen din județul Sibiu.

Centralizarea, după depunerea contestațiilor de către elevi, este următoarea:

DisciplinaNumăr candidați cu notăNumăr contestații
Limba și literatura română3148305
Matematică3131177
Limba și literatura germană maternă38853
Limba și literatura maghiară maternă41
TOTAL536

Cele mai multe contestații s-au depus la următoarele centre de examen: Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu (57 contestații), Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (49 contestații), Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu (43 contestații) și Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu (31 contestații).

În conformitate cu OMEC 5.241 din 31.08.2022 (cu modificările și completările ulterioare), art. 10, alin. 4: ”Nota obţinută în etapa de soluţionare a contestaţilor este nota definitivă, indiferent de punctajul obţinut, în plus sau în minus, faţă de nota acordată în etapa de evaluare iniţială a lucrării.

Această notă nu mai poate fi modificată şi reprezintă nota obţinută de candidat la proba respectivă.”.

Rezultatele finale se vor afișa joi, 10 iulie.

Media generală de admitere se calculează considerând-se 100% media de la Evaluarea Națională.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Închideri de trafic în Sibiu pentru asfaltări

Reparațiile la străzile din Municipiul Sibiu continuă, iar în prezent se lucrează pe strada Deventer din cartierul Tineretului și pe Calea Dumbrăvii, pe tronsonul dintre Bulevardul Vasile Milea și Piața Aurel Vlaicu.

Pe strada Deventer s-au încheiat lucrările pregătitoare, de frezare a vechiului asfalt de pe carosabil și trotuare.

În perioada 7-9 iulie se va așterne noul strat pe carosabil, fiind necesară închiderea traficului.

Echipele firmei contractate pentru aceste lucrări vor lucra atât ziua, cât și noaptea pe tronsoane scurte, pentru a putea devia circulația pe rute ocolitoare.

În paralel, se va turna asfalt și pe trotuare.

Pe Calea Dumbrăvii se lucrează în continuare la refacerea trotuarelor, urmând să se intervină și pe carosabil.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Aproape 320 de candidați susțin examenul de definitivat în județul Sibiu

319 candidați s-au înscris pentru susținerea examenului de definitivat programat în ziua de 8 iulie 2025.

Centrul de examen este la Liceul Teoretic ”Constantin Noica” Sibiu, intrarea participanților în săli având loc între orele 7.30 – 8.00.

Regulile pe care profesorii candidați trebuie să le respecte la examenul de Definitivat 2025 sunt stipulate în Ordinul nr. 5343/31.08.2020, Metodologia-cadru de organizare și desfășurare a examenului national pentru definitivare în învățământul preuniversitar, cu modificările și completările ulterioare.

Accesul candidaţilor în centrul de examen la proba scrisă se face în intervalul 7:30 – 8:00, pe baza actului de identitate valabil – carte de identitate, carte de identitate provizorie sau buletin de identitate – ori, în lipsa acestuia, pe baza paşaportului în termen de valabilitate.

Candidaţii şi asistenţii supraveghetori nu pot avea asupra lor, în sala de examen, obiecte sau materiale din următoarele categorii: genţi, poşete, ziare, reviste, cărţi, caiete, mijloace electronice de calcul, telefoane mobile sau orice alte mijloace care intermediază/facilitează comunicarea la distanţă, alte obiecte/materiale a căror utilizare afectează desfăşurarea examenului în condiţii de legalitate, echitate şi obiectivitate.

Materialele şi/sau obiectele nepermise vor fi depuse în sala de depozitare a obiectelor personale, înainte de intrarea în sala de examen.

Candidaţii care introduc în sala de examen materiale nepermise, din categoria acelora menţionate mai sus sau compatibile cu acelea, chiar dacă nu le utilizează în momentul în care sunt depistaţi, sunt eliminaţi din examen pentru tentativă de fraudă, prin decizie motivată a preşedintelui comisiei de examen, situaţie în care asistenţii supraveghetori sau membrii comisiei de examen încheie un proces-verbal.

Candidaţii sunt informaţi de către asistenţii supraveghetori responsabili de săli, la intrarea în sala de examen, cu privire la prevederile metodologice referitoare la desfăşurarea probei scrise şi semnează procese-verbale care să ateste informarea.

Candidaţii care, în timpul desfăşurării probei scrise, sunt surprinşi copiind, primind sau transmiţând soluţii cu privire la subiecte sunt eliminaţi din examen, încheindu-se un proces-verbal în acest sens de către asistenţii supraveghetori sau de către membrii comisiei de examen. Aceeaşi măsură se aplică şi pentru orice altă tentativă de fraudă.

Candidatul care se retrage din proprie iniţiativă poate solicita anularea lucrării, pe baza unei declaraţii, predă lucrarea şi foaia cu subiecte şi părăseşte sala după cel puţin o oră, dar nu la mai mult de 3 ore de la deschiderea plicului cu subiecte.

În acest caz, lucrarea scrisă nu este evaluată, iar în statistici candidatul respectiv se consideră retras, cu dreptul de a se înscrie în sesiunea imediat următoare, conform prevederilor legale.

În cazuri excepţionale, dacă un candidat solicită părăsirea temporară a sălii, el este însoţit de unul dintre asistenţii supraveghetori până la înapoierea în sala de examen, fără a beneficia de prelungirea timpului alocat rezolvării subiectelor.

Evaluarea lucrărilor scrise se va realiza în sistem digitalizat pe o platformă special dedicată acesteia, pusă la dispoziție de către Ministerul Educației și Cercetării.

Rezultatele probei scrise, înainte de contestații, se afişează la sediul centrului de examen şi se publică pe site-ul www.definitivat.edu.ro, la data de 15.07.2025.

Eventualele contestații se înregistrează în perioada 15 – 16.07.2025, iar rezultatele finale se afișază în 21.07.2025.

Pe discipline de concurs, situația este următoarea:

Disciplina de examenTotal
ALIMENTAȚIE PUBLICĂ – MAIȘTRI INSTRUCTORI (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
ARTE VIZUALE – EDUCAȚE PLASTICĂ/EDUCAȚIE VIZUALĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)4
BIOLOGIE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)7
CHIMIE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
CONSILIERE PSIHOPEDAGOGICĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)8
ECONOMIC, ADMINISTRATIV, POȘTĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII)1
ECONOMIE, EDUCAȚIE ANTEPRENORIALĂ, ECONOMIE APLICATĂ ȘI EDUCAȚIE SOCIALĂ – EDUCAȚIE ECONOMICO-FINANCIARĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT – PROFESORI (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)32
EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT – PROFESORI ANTRENORI, ANTRENORI(SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
EDUCAȚIE MUZICALĂ ȘI STUDII TEORETICE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)6
EDUCAȚIE MUZICALĂ SPECIALIZATĂ – ARTĂ VOCALĂ, MUZICĂ INSTRUMENTALĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)4
EDUCAȚIE SOCIALĂ – GÂNDIRE CRITICĂ ȘI DREPTURILE COPILULUI, EDUCAȚIE INTERCULTURALĂ, EDUCAȚIE PENTRU CETĂȚENIE DEMOCRATICĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)  2  
EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ ȘI APLICAȚII PRACTICE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
ELECTRONICĂ, AUTOMATIZĂRI, TELECOMUNICAȚII (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)3
FILOSOFIE ȘI LOGICĂARGUMENTARE ȘI COMUNICARE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
FIZICĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
GEOGRAFIE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)4
INFORMATICĂ ȘI TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)3
ISTORIE (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)6
LIMBA ROMÂNĂ ȘI LITERATURĂ PENTRU COPII ȘI METODICA ACTIVITĂȚILOR INSTRUCTIV-EDUCATIVE ÎN GRĂDINIȚA DE COPII (ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR ÎN LIMBA ROMÂNĂ)  64
LIMBA ROMÂNĂ ȘI LITERATURĂ PENTRU COPII ȘI METODICA DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚILOR INSTRUCTIV-EDUCATIVE ÎN CREȘĂ (ÎNVĂȚĂMÂNT ANTEPREȘCOLAR ÎN LIMBA ROMÂNĂ)  33
LIMBA ȘI LITERATURA ENGLEZĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)15
LIMBA ȘI LITERATURA FRANCEZĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)3
LIMBA ȘI LITERATURA GERMANĂ MODERNĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)5
LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)7
LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ ȘI MATEMATICĂ, METODICA PREDĂRII LIMBII ȘI LITERATURII ROMÂNE/COMUNICĂRII ÎN LIMBA ROMÂNĂ ȘI METODICA PREDĂRII MATEMATICII/MATEMATICII ȘI EXPLOATĂRII MEDIULUI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR (ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR ÎN LIMBA ROMÂNĂ)  55
LIMBA ȘI LITERATURA GERMANĂ MATERNĂ, LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ ȘI UNIVERSALĂ PENTRU COPII, MATEMATICĂ, METODICA PREDĂRII LIMBII ȘI LITERATURII GERMANE MATERNE/COMUNICĂRII ÎN LIMBA GERMANĂ MATERNĂ, METODICA PREDĂRII LIMBII ȘI LITERATURII ROMÂNE/COMUNICĂRII ÎN LIMBA ROMÂNĂ ȘI METODICA PREDĂRII MATEMATICII/MATEMATICII ȘI EXPLOATĂRII MEDIULUI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR (ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR ÎN LIMBA GERMANĂ)      4
LIMBA ȘI LITERATURA GERMANĂ MATERNĂ, LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ ȘI UNIVERSALĂ PENTRU COPII, METODICA PREDĂRII ACTIVITĂȚILOR ÎN LIMBA GERMANĂ MATERNĂ ȘI METODICA PREDĂRII ACTIVITĂȚILOR ÎN LIMBA ROMÂNĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR (ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR ÎN LIMBA GERMANĂ)    8
LIMBA ȘI LITERATURA MAGHIARĂ MATERNĂ, LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ ȘI UNIVERSALĂ PENTRU COPII, METODICA PREDĂRII ACTIVITĂȚILOR ÎN LIMBA MAGHIARĂ MATERNĂ ȘI METODICA PREDĂRII ACTIVITĂȚILOR ÎN LIMBA ROMÂNĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR (ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR ÎN LIMBA MAGHIARĂ)    1
MATEMATICĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)19
MECANICĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
PRELUCRAREA LEMNULUI (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ (PENTRU PROFESORI) (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)6
RELIGIE ORTODOXĂ (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)9
TURISM ȘI SERVICII (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
VETERINAR (SPECIALITATE ȘI METODICA PREDĂRII ACESTEIA)1
TOTAL319

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: O mașină a luat foc după un accident în Sibiu. 6 persoane au fost implicate

Salvatorii sibieni intervin de urgență la un accident rutier urmat de incendiu la intersecția străzilor Călțun și Bucegi.

Pompierii intervin cu autospeciale de stingere, o autospecială de descarcerare, un echipaj SMURD și o ambulanță SAJ.

Incendiul se manifestă la una dintre mașinile implicate în accident.

„Incendiul care s-a manifestat la una dintre mașinile implicate în accident a fost lichidat. Mașina a fost afectată în totalitate.

În accident au fost implicate 6 persoane care s-au autoevacuat, fără a fi afectate de incendiu.

Echipajele medicale prezente la fața locului le-au acordat asistență medicală, însă 5 persoane au refuzat transportul la spital.

Echipaj SAJ a preluat o victimă, este vorba de un bărbat în vârstă de aproximativ 40 de ani care a fost transportat la UPU Sibiu”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

„Polițiștii rutieri intervin la un accident produs în municipiul Sibiu, la intersecția străzilor Bucegi cu Călțun.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Bucegi spre Călțun, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Iacobeni, nu a acordat prioritate unui autoturism condus pe strada Călțun de către un sibian în vârstă de 46 de ani, și a intrat în coliziune cu acesta.

În urma accidentului, un bărbat în vârstă de 40 de ani, din Iacobeni, pasager în autoturismul condus pe strada Bucegi, a suferit vătămări corporale, fiind transportat la spital, conștient”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPS Sibiu.

„SAJ SIBIU a intervenit cu două echipaje, unul cu medic și unul de tip B, la un accident rutier produs la intersecția străzilor Călțun cu Bucegi.

Echipajele SAJ și ISU sosite la fa’a locului au asistat medical șase persoane.

Un echipaj SAJ a transportat la UPU Sibiu un bărbat în vârstă de 40 de ani, el suferind un traumatism facial.

Alte cinci persoane au refuzat transportul la spital”, spune Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al Ambulanței Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

EDITORIAL. Să tăiem și alocațiile copiilor! Că poate așa nu ne mai inoportunează cu prezența lor la școală

Nu știu pentru câte din „extraordinarele” realizări ale realesului Ministru al Educației, Daniel David, posteritatea îi va fi recunoscătoare. Însă cu siguranță va rămâne în memoria publică a elevilor, studenților și părinților măcar pentru una dintre ele: tăierea burselor! Începând cu anul școlar 2025 – 2026, din cele șase categorii de burse existente, vor fi păstrate doar trei tipuri: bursele de merit, tehnologice și cele sociale. Totodată, bursele pentru elevii olimpici vor fi eliminate.

Într-o vreme în care statul cheltuiește mai puțini bani pentru educație, raportat la PIB, decât Benin și Zambia, aceasta e soluția salvatoare de austeritate: să iei banii de la copil pentru că e meritoriu sau olimpic! Într-un context în care calitatea învățământului este una așa cum o știm, când multe din școli stau să pice, cu săli de clasă care oricând pot concura cu spații carcerale, cu o normă supraîncărcată de lucru și cu singurul beneficiu pomanagiu regăsit în corn și lapte (mă rog, măr și miere, pe alocuri)!

Gargara ministerială se calchiază pe argumentul că România are cele mai multe burse dintre țările europene. Fără a se face în schimb nicio trimitere la alocația derizorie pe care aceștia o au din partea statului român, absența nătângă a altor beneficii (în afara celor susținute, acolo unde se poate, de Primării, cum ar fi transportul public), fără a se calcula banii pe meditații pe care părinții sunt nevoiți să îi dea pentru că același sistem bolnav de învățământ care de atâția ani nu și-a rezolvat funcționarea pe criterii de performanță a dascălilor și a programei de lucru. Și adăugați voi celelalte…

L-ați văzut măcar odată pe ministrul davidic sărind în apărarea elevilor sau studenților atunci când li s-a anulat, acum câteva luni, reducerea la transport? Sau când au fost umilite persoanele cu dizabilități cărora li s-au tăiat drepturile? Sau când nu li s-au mai acordat sporurile promise profesorilor?

Se zice că atunci când i s-a propus să taie bugetul culturii din rațiuni de război, Churchill a răspuns: „Atunci pentru ce mai luptăm?” Dar n-are treabă Daniel David cu „rațiuni” de acest gen. Continuitatea portofoliului trebuie confirmată fără doar și poate cu poziția ghiocel.

Nu știu cum de i-a scăpat (deocamdată) negocierea cu Ministerul Muncii și Solidarității Naționale pentru a tăia și alocația copiilor. Și cu Ministerul Apărării Naționale să îi trimită pe front, că mănâncă prea mult și fac pagubă în bugetul național! Sau cu Ministerul Finanțelor, să le impoziteze pușculița cu economii. Sau cu Ministerul Sănătății, să nu le mai acorde medicamente, că prea trag a veselie și dorință de viață!

Sau măcar să le fi însumat toate aceste soluții și să îi solicite lui Ilie Bolojan să își ia al șaselea vicepremier (din ăla, cu tot aparatul tocător de bani publici pe care îl implică), cu misiune clară să extermine educația prin măsuri conjugate.

Nota bene pentru declarația lui Sorin Radu, rectorul ULBS: „Taman cei care au fost salvați s-au gândit acum la o serie de măsuri prin care să salveze bugetul României, dar primii sau între primii sacrificați să fie studenții”. Și notă proastă pentru politicienii sibieni cărora le colcăie rețelele de socializare cu odele închinate ministrului educației. Dar cine sunt eu să judec? Până la urmă, e dreptul fiecăruia să înțeleagă din educație atât cât a reușit să se educe…

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Doi tineri, de 18 și 19 ani, răniți într-un accident rutier

Doi tineri au fost răniți, luni dimineața în jurul orei 3, în urma unui accident rutier produs pe DN 14B, în localitatea Șeica Mică.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe DN 14B, (direcția Copșa Mică – Blaj), un tânăr în vârstă de 18 ani, din județul Alba a pierdut controlul direcției de deplasare și a derapat în afara părții carosabile.

În urma accidentului, conducătorul auto și un tânăr de 19 ani, din Blaj, pasager în autoturism au fost răniți.

În continuare, sunt efectuate cercetări în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier, în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Echipaje de la Ambulanță și SMURD au intervenit pentru a acorda victimelor asistență medicală.

Echipajul SMURD a acordat asistență medicală tânărului de 19 ani care a suferit un traumatism facial.

Echipajul de la Ambulanță i-a acordat îngrijiri medicale tânărului de 18 ani, care a suferit un traumatism lombar și traumatism la membrul inferior.

Ambele victime au fost transportate la Compartimentul Primire Urgențe al Spitalului Municipal Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.