Două persoane au fost rănite, joi, în urma unui accident rutier produs pe Drumul Național 1, la intersecția cu drumul spre Sărata.
Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o autoutilitară pe un drum secundar, un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Racovița, nu a acordat prioritate de trecere și a pătruns în DN 1, unde a fost acroșat de un autoturism condus pe DN , direcția Sibiu – Brașov, de către un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Făgăraș.
În urma accidentului, doi pasageri din autoturism, o femeie de 80 de ani și un bărbat de 81 de ani, ambii din Făgăraș, au fost răniți.
Jandarmeria Argeș a fost alertată prin mai multe apeluri la 112 de către cetățeni aflați în tranzit, care au semnalat atacul.
În cursul operațiunii, salvatorii au reușit să ajungă în locul în care se afla victima, însă, din păcate, motociclistul nu mai prezenta semne vitale. Medicul aflat la fața locului a constatat decesul.
La fața locului s-au deplasat de urgență echipe de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Argeș, jandarmi, salvamontiști și scafandri. Echipajele au găsit motocicleta victimei și au delimitat zona de siguranță.
De asemenea, a fost constituită o comisie de analiză, conform prevederilor Ordonanței de Urgență 81/2021 privind gestionarea urgențelor generate de prezența urșilor.
„Din primele date, reiese că în zona au oprit mai mulți motocicliști străini, iar unul dintre ei ar fi fost atacat de un urs și tras in afara părții carosabile.
Jandarmii ajunși la fața locului au constatat că ursul nu mai este în zonă, iar în râpa de pe marginea drumului a fost semnalat un telefon, posibil al victimei, dar nu și victima”, au transmis autoritățile.
Pentru gestionarea situației de urgență, ISU Argeș a intervenit cu o autospecială de stingere dotată cu echipamente specifice, o autospecială de primă intervenție și comandă, o barcă pneumatică, precum și o ambulanță SMURD. În sprijin au venit și echipaje ale Salvamont, Jandarmeriei Montane și Poliției.
De asemenea, a fost transmis un mesaj RO-ALERT pentru avertizarea populației din zonă, care a fost temporar restricționată pentru circulația turiștilor și a vehiculelor neautorizate.
Unele grupuri de oameni au fost scoase cu bărcile de pe plaje, după ce drumurile de acces au devenit impracticabile.
În Agia Fotia, mai multe locuințe și cazări au fost distruse, iar zona se confruntă joi dimineață cu o pană de curent. Autoritățile au plasat toate spitalele din Creta în stare de alertă.
Ministerul Afacerilor Externe a emis o avertizare de călătorie pentru cetățenii români care se află în Grecia, având în vedere că autoritățile elene au anunțat că în zilele următoare va crește riscul de incendii, odată cu temperaturile ridicate, lipsa precipitaţiilor, umiditatea redusă și creșterea intensității vântului.
În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și jumătatea vestică a Munteniei valul de căldură se va intensifica, va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime se vor încadra între 37 și 40 de grade, iar în Oltenia, sudul Banatului, local în Muntenia minimele nu vor coborî sub 20 de grade, caracterizând o noapte tropicală.
1 iulie 2025 a fost prima zi în care autobuzele Tursib au operat pe primele 5 trasee ale sistemului de transport metropolitan Sibiu care asigură legătura din Municipiul Sibiu și comunele Poplaca, Cristian și Roșia.
“Conexiunea transportului public cu aceste 3 comune este prima etapă a extinderii transportului public în zona metropolitană. În prima zi de operare, pe cele 5 trasee s-au înregistrat un număr de aproape 650 de călătorii.
După recepționarea acestora și îndeplinirea formalităților pentru circulație, aceste mijloace de transport ne vor permite să începem operarea și pe restul traseelor ce conectează celelalte localități care fac parte din ADI Transport Metropolitan: orașele Cisnădie și Ocna Sibiului și comunele Rășinari, Sadu, Slimnic, Șelimbăr, Șura Mică și Șura Mare”, a precizat primarul Astrid Fodor.
Cifrele primei zile au fost centralizate:
•Cel mai utilizat traseu a fost cel dintre comuna Cristian și Aeroport, înregistrându-se 272 de călători.
•Traseul comuna Poplaca – Valea Aurie a fost utilizat de 245 de pasageri
•Pe traseul dintre Roșia și Irmes au circulat 105 persoane
•Pe ruta Cornățel – Daia s-au înregistrat 24 de călători
Astfel, cei care călătoresc în Municipiul Sibiu vor selecta butonul URBAN, iar cei care utilizează transportul public în afara Sibiului vor selecta butonul METROPOLITAN.
În acest moment, locuitorii celor 3 comune pot achiziționa titlurile de călătorie prin următoarele modalități:
Agențiile Tursib (plată cash/card bancar);
Aparatele contactless din autobuze (plată card bancar);
Colaboratori din comune (plată cash/card bancar).
Tipurile de titluri de călătorie valabile pentru zona metropolitană:
Bilet 75 de minute – 5 lei (valabil 75 de minute în Municipiul Sibiu și cele 3 comune);
Legitimație zilnică – 10 lei (valabilă 1 zi în Municipiul Sibiu și în una dintre cele 3 comune);
Abonament săptămânal – 34 lei (valabil 7 zile în Municipiul Sibiu și în una dintre cele 3 comune);
Abonament 30 de zile nominal – 130 lei (valabil 30 de zile în Municipiul Sibiu și în una dintre cele 3 comune);
Abonament 30 de zile nenominal – 180 lei (valabil 30 de zile în zona 0 și în una dintre cele 3 comune).
Adrian Nicuşor Nica este noul preşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), decizia de numire, semnată de premierul Ilie Bolojan, fiind publicată miercuri în Monitorul Oficial.
Nica a deţinut funcţia de şef al Corpului de control al prim-ministrului, fiind numit în funcția de conducere a Corpului de Control în ianuarie 2024, de către fostul premier Marcel Ciolacu.
Numirea la ANAF reprezintă o revenire într-o instituție în care Nica a mai activat, în trecut conducând Direcția Mari Contribuabili – una dintre cele mai importante structuri din cadrul agenției.
Cariera sa în administrația publică include și o etapă în cadrul Ministerului Transporturilor, iar în perioada 2015–2024 a activat la Hidroelectrica, unde a ocupat poziția de șef al departamentului de control.
Premierul Ilie Bolojan a declarat că angajații din sănătate nu au niciun motiv să facă grevă, deoarece reducerile din ultima vreme nu le vor afecta veniturile salariale.
Dacă sunt propuneri pertinente, cu siguranță avem câteva zile să le analizăm și dacă pot fi integrate, nu văd de ce nu ar putea fi acceptate„, a spus premierul Ilie Bolojan într-o conferință de presă la Palatul Victoria.
Radu Miruţă ministrul Economiei, spune că directorului societăţii Salrom i-a fost mărit salariul de la 32.000 de lei la 38.000 de lei, la puţin timp după tragedia de la Praid.
„Vă dau un exemplu de la Ministerul Economiei, unde sunt de câteva zile. Ministerul Economiei este acel minister cu foarte multe companii de stat.
A doua sau a treia zi după ce s-a întâmplat tragedia de la Praid, când întreaga Românie era îngrijorată, erau acolo forţele statului român care încercau să limiteze impactul, directorului Salrom i-au mărit salariul. 38.000 de lei de la 32.000, pe 28 mai 2025”, a declarat ministrul Economiei, Radu Miruţă, miercuri seară, la B1 TV.
„Adunarea Generală a Acţionarilor a decis mărirea acestei indemnizaţii. Doar bucata fixă, că mai au şi o bucată variabilă”, a precizat ministrul Economiei.
Ciprian Ștefan, directorul Muzeului Astra Sibiu, și-a strâns colegii de muzeu, miercuri, și i-a asigurat că va fi alături de ei, în condițiile în care sunt anunțate tăieri și măsuri de austeritate.
„Apelul ASTRA la solidaritate cu cultura română prin performanță.
Când nu e subminată sistematic chiar de cei care o conduc, cultura produce oameni. Adică aptitudini, competențe, abilități, caractere. Guvernele au dus atât cultura, cât și educația în precaritate, dezbinare, confuzie, depresie.
Lucrătorii culturali au fost, ca și cei din educație, constant umiliți, sufocați, ținuți într-un prizonierat de precaritate, neputință și frică.
O dată în plus, ei sunt primii de la care „se taie”, ei sunt scoși în fața națiunii ca fiind privilegiați, profitori, evazioniști, hoți.
Ei, cărora li se aruncă de 35 de ani ceva mărunțiș, cât să nu moară de foame, dar cu care să păstreze și să pună în valoare un patrimoniu uriaș, așezându-l la loc de cinste în peisajul cultural internațional.
Nu veți stimula niciodată performanța în sistemul public sancționând tocmai instituțiile perfomante.
Dimpotrivă: veți adânci sentimentul de neputință al celor care demonstrează că pot duce, prin eforturi colosale, un sistem cronic subfinanțat la cele mai înalte cote de calitate profesională și recunoaștere națională și internațională.
Numiți orice premiu european pentru patrimoniu – și e foarte posibil ca Muzeul ASTRA să-l fi luat. Iar dacă nu l-a luat încă, e pe lista scurtă a nominalizaților pentru edițiile viitoare.
În primul rând sunt premiile României, așezându-o ca țară pe tabloul principal al culturii de calitate, al dezvoltării prin cultură, la nivel european.
Suntem conștienți de perioada dificilă prin care trece România, ne străduim cu resurse limitate să fim solidari, dar ne-am bucura să vedem că performanța este apreciată nu doar la nivel declarativ, sperând în continuare că într-o bună zi să fie recompensată.
În aceste condiții, Muzeul ASTRA lansează următorul apel public – în egală măsură un manifest pentru spiritul ASTRA și un apel pentru solidaritate cu cultura română.
Adresat nu doar oamenilor, care au arătat deja că știu să fie solidari cu cultura română – ci în primul rând guvernanților, care sperăm (și de data asta) să nu fie ostili culturii pe care ar trebui s-o administreze. Și cu care mult prea rar au fost solidari.
Apelul ASTRA
Construit pentru patrimoniu, Muzeul ASTRA a devenit el însuși patrimoniu. Conservând patrimoniul României, a devenit patrimoniu universal. Muzeul ASTRA. Patrimoniul nostru sunt oamenii!
Europa se recunoaște întreagă în spiritul ASTRA – fiindcă în patrimoniul românesc al ASTREI se oglindește umanitatea europeană întreagă.
Patrimoniul nostru sunt milioanele de oameni care ne vizitează de ani de zile. Zecile de milioane de oameni care au construit obiectele și tradițiile pe care le conservăm, le punem în valoare și prin care demonstrăm că pot aduce dezvoltare locală.
Muzeul ASTRA. Patrimoniul nostru e umanul integral!
„Prin dificultăți către astre” – spune dictonul fondatorilor noștri. Vom merge și acum la fel: prin greutățile de azi către ASTRA de mâine. Fiindcă nimic nu poate lua Muzeul ASTRA de lângă oameni.
Oricât de aspre au fost vremurile, n-au putut opri spiritul uman. Oricât de aspre vor fi vremurile, nu vor putea opri spiritul ASTRA. Spiritul ASTRA. Patrimoniul nostru e omul!
Vă invităm, așadar, să fiți solidari cu Muzeul ASTRA. Și cu întreaga cultură română. Care, gestionând un enorm patrimoniu uman, produce oameni.
Nu tăiați așadar din cultură! Fiindcă, de fapt, tăiați astfel din oameni…
Muzeul ASTRA. Lăsați oamenii să vină la noi!
Muzeul ASTRA. Facem umanitatea bine!”, este mesajul postat pe pagina oficială a Muzeului Astra.
Aceste resurse au fost obținute în cadrul Programului Regiunea Centru, pe o linie dedicată exclusiv proiectelor de dezvoltare urbană prin regenerarea spațiilor publice, punerea în valoare a patrimoniului, a infrastructurii culturale și a potențialului turistic.
Este un proiect amplu, amenajat pe o suprafață extinsă, de 33 ha, și cu dotări complexe – de aceea valoarea totală a investiției se ridică la 103 milioane de lei.
Din această sumă, aproape 93 de milioane de lei i-am obținut acum din fonduri europene nerambursabile, ceea ce înseamnă că din bugetul local vom asigura doar diferența, de 10 milioane de lei.
Termenul de execuție a fost întârziat de o intervenție neprevăzută, solicitată de societatea de electricitate DEER Brașov, care a presupus o soluție tehnică nouă și lucrări mult mai complexe, ce presupun îngroparea unei importante linii electrice aeriene de înaltă tensiune care traversează momentan amplasamentul.
Profit de moment să mulțumesc, în numele sibienilor, tuturor instituțiilor avizatoare care au avut un aport în obținerea documentelor necesare implementării proiectului”, a precizat Astrid Fodor, primarul Sibiului.
„Dezvoltarea urbană cu susținere financiară din surse nerambursabile a fost folosită de autoritățile publice ale municipiului Sibiu într-o manieră care a răspuns nevoilor sibienilor ținând cont de o prioritizare riguroasă.
Asta reiese din analiza modului în care au fost folosite finanțările nerambursabile disponibile în perioadele de programare 2007 – 2013, 2014 – 2020 și în cea de acum 2021 – 2027 […]
Prin proiectul al cărui contract de finanțare l-am semnat acum, 33 de hectare de teren nevalorificat vor fi transformate într-un nou parc pentru sănătatea și agrementul localnicilor, completând oferta culturală și turistică a orașului cu diversificarea posibilităților de agreement”, spune Simion Crețu, director general al ADR Centru.
Lucrările de amenajare a Complexului sunt executate de firma CON-A.
Din iulie 2024, de când s-a deschis șantierul, și până în prezent, s-a lucrat la amenajarea zonei de parcare și a drumului de mentenanță, la construcția clădirii multifuncționale, amenajarea garajului pentru sănii, crearea traseului pentru biciclete și a celui pietonal, precum și la instalarea sistemului de iluminat public în mai multe arii ale Complexului.
Ce va oferi Complexul Gușterland celor care îl vor vizita:
•O instalație tip sanie de vară, funcțională în orice sezon, cu o lungime de aproximativ 1,6 km •O pârtie de schi și tubing pe suprafață sintetică și o lungime de 170 m, dedicată în primul rând celor care învață să schieze •Două linii de tiroliene, fiecare cu grad diferit de dificultate, având o lungime de 294 m •O clădire multifuncțională de tip modular, cu o suprafață utilă de 571 mp. La parter aceasta va cuprinde birouri, un punct de vânzare a tichetelor, un centru pentru închirierea materialelor sportive și un punct de informare. La etaj va fi amenajată o zonă de socializare și o terasă panoramică. •Două zone de popas turistic, una în zona pârtiei de schi și tirolienei, iar cealaltă lângă locul de joacă. Acestea vor fi dotate cu foișoare pentru relaxare. •Spații de joacă pentru copii, inclusiv un turn de aventură •Terasă panoramică cu plase de relaxare în zona Turnului Falkenhayn pe o suprafață de aproximativ 1000 mp •Parcare tip park & ride cu aproximativ 300 de locuri, 5 stații de încărcare a vehiculelor electrice și alte 5 stații de încărcare pentru biciclete sau trotinete electrice. Parcarea va fi situată pe strada Salcâmilor și va avea un sistem de acces digital. •Traseu pentru biciclete cu o lungime de peste 3 km, cu o suprafață naturală, din pietriș stabilizat, de-a lungul căruia se vor amenaja și spații laterale de repaus. •Un traseu pietonal pentru accesul în zona Turnului Falkenhayn cu o lungime de 750 de metri, pe care se vor planta arbori din specii cu coronament bogat, care să ofere umbră pe termen lung.
Întreaga zonă va fi dotată cu coșuri de gunoi, bănci și cișmele cu apă potabilă. Proiectul include și un sistem de supraveghere video, hotspot-uri Wifi, precum și iluminat public ecoeficient și un sistem integrat de ticketing și control acces.
De asemenea, se vor instala indicatoare de semnalizare și orientare.
O nouă ediție a Turului Ciclist al Sibiului va avea loc în perioada 3-6 iulie și reunește la start 24 de echipe din țară și de peste hotare.
Cele patru etape ale competiției și evenimentele conexe se vor desfășura pe trasee din județul Sibiu, cu startul festiv din Piața Mare, dar și pe străzile din centrul istoric al Sibiului, unde va avea loc proba de contratimp individual.
Astfel, pentru buna desfășurare a evenimentului și pentru siguranța participanților, Comisia de sistematizare a circulației a aprobat următoarele restricții în trafic:
Joi, 3 iulie
•închiderea circulației pe str. Mitropoliei, cu devierea traficului pe strada Tribunei spre Teatrul Gong, între orele 14.00 -14.45 •închiderea circulației pe str. Al. Odobescu și Masărilor între orele 14.30 -14.45 •închiderea circulației pe str. Avram Iancu, între orele 16.30 – 20.30, iar locurile de parcare vor fi indisponibile între orele 10.00-21.00 •restricționarea traficul rutier pe str. G-ral Magheru, inclusiv intersecția cu str. Constituției, în momentul sosirii mașinilor din caravană, aproximativ în intervalul orar 18.50 -19.30. •restricționarea traficul rutier pe str. Ștefan cel Mare, pe tronsonul cuprins între străzile Bâlea și Semaforului, în intervalul orar 18.50 – 19.15.
Vineri, 4 iulie
•închiderea circulației pe str. Avram Iancu între orele 10.40 -11:00
Sâmbătă, 5 iulie
•închiderea circulației pe str. Mitropoliei, cu devierea traficului pe strada Tribunei spre Teatrul Gong între orele 09.20 -10.00 •închiderea circulației pe Al. Odobescu și Masărilor între orele 9.40 -10.00 •închiderea circulației pe str. Gh. Lazăr între orele 10.25-10.35, pentru startul festiv al etapei.
Duminică, 6 iulie, pentru proba de contratimp care va avea loc în centrul istoric
•închiderea circulației pe str. Mitropoliei (între str. Tribunei și str. Odobescu) între orele 12.00 – 21.00 •închiderea circulației pe str. Al. Odobescu între orele 12.00 – 21.00 •închiderea circulației pe străzile N. Bălcescu și Cetății între orele 12.00 – 21.00; ieșirea din parcarea Cazarma 90 spre str. Cetății nu va fi posibilă în intervalul orar 16.00 – 21.00 •închiderea circulației pe B-dul Corneliu Coposu între Piața Unirii și str. Gheorghe Lazăr în intervalul orar 15.00 – 21.00, cu posibilitatea de a circula pe o bandă liberă spre str. Independenței și ieșire pe str. Berăriei. Precizăm că accesul în parcarea Teatrului rămâne liber. •închiderea circulației pe str. Gh. Lazăr între orele 12.00 – 21.00 •eliberarea parcărilor de pe străzile Poștei, Al. Odobescu (de la Teatrul Gong până la strada Mitropoliei), str. Centumvirilor (până la str. Poștei), str. Cetății (de la scările de acces spre B-dul Coposu până la Piața Unirii), str. Gh. Lazăr, în intervalul orar 06.00 – 21.00.