Acasă Blog Pagina 749

FOTO: Tânăr de 36 de ani diagnosticat cu cancer de colon, salvat la Spitalul Județean Sibiu în urma unei intervenții de excepție

Viața unui tânăr în vârstă de 36 de ani a fost salvată săptămâna trecută la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, în cadrul unei intervenții chirurgicale de excepție.

Astăzi, 30 iunie 2025, pacientul a fost externat, vindecat. În cadrul intervenției, echipa medicală a avut onoarea de a-l avea ca invitat pe Dr. Kövér Zoltán, medic primar chirurgie generală, cu o vastă experiență în chirurgia laparoscopică și oncologică.

Dr. Kövér Zoltán este o prezență activă în dezvoltarea chirurgiei moderne din România, fiind membru în Comitetul de Tehnologie al ARCE (Asociația Română de Chirurgie Endoscopică), în comitetele de elaborare ale Registrului Național de Chirurgie Metabolică și Bariatrică din cadrul Societății Române pentru Chirurgie Metabolică (RSMS), precum și membru în Comitetul Director al Clubului Român de Hernie (CRH).

Invitația sa la SCJU Sibiu a fost prilejuită de un amplu demers educațional și profesional derulat prin Centrul de training Next din cadrul Spitalului Nord București, sub egida CRH. Dr. Kövér susține constant workshop-uri în spitale din toată țara, cu accent pe tehnicile laparoscopice minim invazive aplicate în patologia parietală, colo-rectală și ginecologică.

„La Sibiu, Dr. Kövér a colaborat cu o echipă de chirurgi oncologi din cadrul SCJU Sibiu, coordonată de Prof. Dr. Ciprian Tănăsescu, și compusă din Conf. univ. Dr. Călin Mohor, Asist. univ. Dr. Mihai Faur, Asist. univ. Dr. Andrei Moisin, precum și medicii rezidenți Dr. Ana Maria Neaga, Dr. Fabian Igor, Dr. Andrei Iamu, Dr. Aniko Kopecsiri și Dr. Ariadna Nemes.

Echipa le-a avut alături pe Paraschiva Iliuț, asistenta șefă bloc operator și Oana Bintea, asistentă bloc operator.

Împreună, au realizat o intervenție chirurgicală laparoscopică asupra unui pacient de 36 de ani, diagnosticat cu cancer de colon (joncțiune descendento-sigmoidiană) în stadiu avansat loco-regional.

Operația, realizată exclusiv prin tehnici laparoscopice, a fost un real succes, pacientul beneficiind de o evoluție postoperatorie foarte bună.

Chirurgia laparoscopică oferă beneficii majore: recuperare rapidă, mobilizare precoce, reintegrare socio-profesională accelerată, risc redus de complicații și cicatrici minime.

În acest context, un rol esențial l-au avut blocul operator complet renovat și aparatura laparoscopică de ultimă generație, achiziționată cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu, precum și utilizarea sistemelor mecanice de anastomoză (staplere) – o tehnologie costisitoare, dar esențială pentru siguranța pacientului.

Colaborarea cu Dr. Kövér Zoltán va continua în viitor, având ca obiectiv implementarea de rutină a intervențiilor laparoscopice de acest tip, cu scopul de a îmbunătăți constant calitatea și siguranța actului chirurgical”, spune Cristina Bălău, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Județean Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Pantera neagră scăpată în Bulgaria ar fi ajuns în România. Panică într-un județ

O pantera neagră, despre care se crede că ar fi scăpat recent în Bulgaria, a fost semnalată de mai mulți localnici în județul Giurgiu.

Pe 29 iunie, la ora 15:55, un bărbat a sunat la 112, anunțând că a observat urme suspecte de animal sălbatic în zona localității Puieni, județul Giurgiu.

Se presupune că ar putea fi pantera dispărută din zona orașului Șumen, Bulgaria, aflat la aproximativ 250 km distanță.

Polițiștii s-au deplasat imediat la fața locului, însă nu au reușit să identifice animalul. Verificările continuă.

Situația a escaladat în noaptea de 29 spre 30 iunie, când un alt apel la 112 a anunțat că o felină mare, posibil aceeași panteră, a fost văzută în zona Istru din municipiul Giurgiu. De această dată, intervenția a fost coordonată de Inspectoratul de Jandarmi Județean Giurgiu, care a demarat o acțiune de căutare.

În urmă cu doar câteva zile, în Bulgaria s-a declanșat o adevărată panică națională, după ce o siluetă neagră misterioasă, asemănătoare unei pantere, a fost surprinsă în orașul Șumen, în estul țării. Imagini neclare, urme de pași și rămășițe de pradă au alimentat temerile.

Potrivit novinite.com, după 11 zile de căutări ale unei misterioase pantere, autoritățile au ridicat interdicția de a intra în regiunea platoului Shumen din Bulgaria, deoarece animalul a rămas de negăsit.

Experții pun acum la îndoială dovezile care au declanșat căutarea, unii sugerând că urmele din noroi ar putea să nu aparțină unei pantere negre, ci mai degrabă unui câine mare.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Trageri în Poligonul Poplaca în luna iulie. Care este programul

În luna iulie, unităţile militare din garnizoana Sibiu vor executa trageri în Poligonul Automatizat Poplaca după următorul program:

‒cu muniţie reală, cu armamentul uşor de infanterie, pentru derularea procesului de instrucţie a militarilor:

•02.07.2025, în intervalul orar 08.30–20.00;
•09.07.2025, în intervalul orar 08.30–18.00;
•10.07.2025, în intervalul orar 08.30–18.00;
•16.07.2025, în intervalul orar 08.30–20.00;
•20.07.2025, în intervalul orar 08.30–20.00;
•23.07.2025, în intervalul orar 08.30–16.00;
•24.07.2025, în intervalul orar 08.30–20.00;
•30.07.2025, în intervalul orar 08.30–18.00.

‒fără muniție reală, cu muniţie de manevră:

•01.07.2025, în intervalul orar 08.30–15.30;
•11.07.2025, în intervalul orar 08.30–15.30.
•21.07.2025, în intervalul orar 08.30–15.30;
•25.07.2025, în intervalul orar 08.30–15.30.

Este posibil ca sunetele produse în urma executării tragerilor cu muniție de manevră, în funcţie de condiţiile atmosferice, să fie auzite în localităţile din vecinătatea poligonului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Au fost afișate rezultatele finale la Bacalaureat

Astăzi au fost afișate rezultatele la Bacalaureat după finalizarea contestațiilor, rata de promovabilitate crescând cu două procente.

Rata cumulată de promovare, după soluționarea contestațiilor, a crescut cu 2,2% – de la 74,3% la 76,5% – pe ansamblul tuturor promoțiilor. Spre comparație, în sesiunea iunie-iulie 2024, rata de promovare a fost de 78,2%.

Astfel, în total, 80.092 de candidați au promovat examenul (+ 2.287 de candidați față de rezultatele inițiale – 77.805 candidați).

Dintre aceștia, din promoția curentă sunt 75.662 de candidați (rată de reușită: 81,9%), iar 4.430 de candidați provin din promoțiile anterioare (rată de reușită: 35,8%).

La nivel național au fost depuse 39.734 de contestații, mai puține față de anii anteriori. În 2024, sesiunea similară, au fost depuse 51.373 de contestații.

Sesiunea de toamnă se va desfășura în perioada 4 – 26 august, iar perioada de înscriere este 14 – 21 iulie.

AICI găsiți rezultatele finale la Bacalaureat din județul Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cinci drumuri județene din Sibiu vor fi plombate în această săptămână

Drumuri și Poduri Sibiu continuă lucrările stabilite în cadrul Programului anual de reparații și întreținere a drumurilor județene finanțat de Consiliul Județean Sibiu.

În această săptămâna se va interveni astfel:

✅plombări cu sort și emulsie:
🔘DJ 104E (int. DJ 105D – Șomartin )
🔘DJ 105A (Șomartin – limită județ Brasov)
🔘DJ 106S (Daia – Vurpăr)
🔘DJ 106G (Jina – int. DN 1)
🔘DJ 141A (Vecerd – int. DJ106)
✅acostamente balastate 5 cm grosime pe DJ106E (Jina – limită județ Alba)
✅cosirea vegetației ierboase (mecanizat):
🔘DJ 106A (ieșire Sibiu – Rășinari)
🔘DJ 106 (int. DJ105A – limită județ Mureș)
🔘DJ 105A (int. DJ106 – Marpod)
🔘DJ 104G (int. DJ106 – Săcădate )
🔘DJ 143 A (int. DN14 – Laslea)
🔘DJ 142G (int. DN 14 – Motiș)
✅toaletarea vegetației ierboase (mecanizat), degajarea terenului de frunze și crengi:
🔘DJ 106R (ieșire Sibiu – Poplaca)
🔘DJ 106E (ieșire Galeș – Dobra)
reprofilare cu adaos de material pietros:
🔘DJ 106P (Sădurel – Rozdești)
🔘DJ 106N (Păltiniș – Rozdești )
✅marcaje longitudinale DJ 106A (ieșire Rășinari – schit Păltiniș)
✅cosirea vegetației ierboase (manual, cu motocoasa):
🔘DJ 141 (int. DJ106 – Mediaș)
🔘DJ 141B (int. DN 14 – int. DJ141)
🔘DJ 142J (Șeica Mare – Șeica Mică)
🔘DJ 141A (int. DN14 – Buia)

Săptămâna trecută drumarii au realizat următoarele lucrări:

curățire șanțuri, rigole executată manual, cosirea vegetației ierboase (manual, cu motocoasa), toaletarea vegetației (mecanizat), degajarea terenului de frunze și crengi pe DJ106A(Rășinari – Păltiniș)
✅cosirea vegetației ierboase (mecanizat):
🔘DJ 106 (ieșire Sibiu – limită județ Mureș)
🔘DJ 106B (nod autostrada – int. DN 14B)
🔘DJ 142J (Șeica Mare – Șeica Mică)
🔘DJ 142E (Dârlos – Hoghilag)
🔘DJ 143A (int. DN 14 – Nou Săsesc)
🔘DJ 106J (int. DJ106A – Orlat)
🔘DJ 106M (Gura Râului – baraj)
🔘DJ 106D (int. DN1 – Cisnădie)
🔘DJ 141 (int. DJ 106-int. DJ141 B)
cosirea vegetației ierboase (manual, cu motocoasa):
🔘DJ 105D (Nou Român – int. DN 1)
🔘DJ 141A (intravilan Buia)
✅plombări cu sort și emulsie:
🔘DJ 106E (Săliște – limită județ Alba)
🔘DJ 106G (Poiana Sibiului – Dobârca)
🔘DJ 104E (int. DJ 105 D – Șomartin)
🔘DJ 41A (Metiș – int. DJ106)
✅vopsit mână curentă pod:
🔘DJ 105 (Dealul Frumos – limită județ Brașov)
🔘DJ 104D (int. DJ106 – limită județ Brașov)
🔘DJ 105D (intravilan Vărd)
✅marcaje rutiere longitudinale si transversale:
🔘DJ 106E (Săliște – int. DJ 106D)
🔘DJ 106F (int. DN 1 – limită județ Alba)
🔘DJ 106S (int. DJ 106 – Vurpăr)
curatire santuri si rigole executate mecanizat:
🔘DJ 106A (Rășinari – Curmătură)
🔘DJ 106D (Cisnădioara – int. DJ 106A)
✅reprofilare drum cu cilindrare și adaos de piatră spartă 5 cm (pregătire pentru Raliul Sibiului):
🔘DJ 106A (Curmătură – Păltiniș)
🔘DJ 106N (Păltiniș – int. DJ106P)
🔘DJ 106P (Sădurel – int. DJ106N)

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Incendiu în bucătăria unei case. Pagubele sunt importante

UPDATE: „Pompierii au stins incendiul care a afectat bucătăria casei. În urma incendiului cauzat de un scurtcircuit electric produs la un aparat electrocasnic (aparat de cafea) lăsat sub tensiune, au ars: bucătăria pe o suprafață de aproximativ 16 metri pătrați, mobilierul și alte aparate electrocasnice din bucătărie.

Au fost afectate de fum mai multe încăperi ale locuinței.

Echipajul SMURD a acordat asistență medicală la fața locului unei femei în vârstă de aproximativ 50 de ani, care a suferit un atac de panică. Aceasta a refuzat transportul la spital”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Pompierii sibieni intervin de urgență, luni dimineața, în localitatea Veștem pentru stingerea unui incendiu izbucnit în bucătăria unei case.

„La fața locului sunt mobilizate două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.

Din primele informații incendiul se manifesta în bucătăria unui imobil la aparatul de gătit și la mobilier.

Se acționează pentru stingerea incendiului și pentru ventilarea încăperilor inundate cu fum.

Până în acest moment nu sunt victime”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vom reveni cu detalii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO/VIDEO: Șofer de 85 de ani, mort pe Valea Oltului. Mașina pe care o conducea s-a izbit violent de un TIR

O persoană a murit şi o alta a fost rănită în urma unui accident în care au fost implicate un autotren şi un autoturism.

Tragedia s-a produs luni dimineaţă, pe DN7, în judeţul Vâlcea, în zona localităţii Milcoiu.

”Pe DN 7, la kilometrul 162+200 metri, în zona localităţii Milcoiu, judeţul Vâlcea, traficul rutier este blocat pe ambele sensuri de deplasare, pentru a permite desfăşurarea intervenţiei la locul producerii unui accident rutier, în care au fost implicate un autotren şi un autoturism”, a anunțat Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române.

Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 85 de ani, din Râmnicu Vâlcea, a intrat în coliziune cu un TIR condus de un tânăr de 27 de ani, din județul Ilfov.

În urma impactului violent, șoferul autoturismului a decedat pe loc, iar o pasageră aflată în același autovehicul a suferit răni grave, fiind transportată de urgență la spital.

În urma impactului, şoferul autoturismului a murit, iar un pasager a rost rănit, fiins preluat de ambulanţă şi transportat la spital.

Pentru sensul de deplasare dinspre Râmnicu-Vâlcea spre Curtea de Argeş, circulaţia rutieră a fost deviată pe DN 73C.

S-au deplasat de urgență la locul evenimentului rutier forțe din cadrul Detașamentului de Pompieri Râmnicu Vâlcea, cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD.

Echipajele operative sosite la fața locului au constatat că în accidentul rutier sunt implicate un autocamion și un autoturism, iar 2 persoane aflate în autoturism sunt încarcerate.

Au fost descarcerate rapid cele 2 persoane și au fost predate, inconștiente echipajelor medicale“, a transmis ISU Vâlcea.

SURSĂ FOTO: seintamplainvalcea.ro

SURSĂ VIDEO: Gazeta de Sud

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Situație aberantă: unii medici au eliberat 200-300 de concedii medicale pe zi

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a declarat duminică la postul B1 TV că există medici care au eliberat 200-300 de concedii medicale pe zi.

El a spus că a demarat acțiunea de control întrucât datele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate au reliefat „o creștere aberantă” a concediilor medicale „exact înaintea zilelor libere, 1 Mai, 1 Iunie, zilelele de sărbători legale, acele zile când se fac acele punți între două sau trei zile libere, o creștere care nu respectă un trend, dacă doriți, trend care există în cursul anului în mod obișnuit”, scrie HotNews.

„Văzând acest grafic, care nu arată în regulă, sau nu păstrează un trend normal, am dispus acest corp de control.

El este împărțit în două categorii, misiunea de control. În prima parte s-a făcut o analiză informatică și se lucrează în continuare, din sistemul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, urmând apoi să verificăm la fața locului acolo unde există situații, mă rog, nelalocul lor”, a explicat Alexandru Rogobete.

Noul ministru al Sănătății a mai spus că au fost descoperite cazuri de medici care au eliberat 200-300 de concedii medicale într-o singură zi.

„Am identificat anumiți medici care au eliberat în jur de două-trei sute de concedii medicale pe zi, or fizic nu este posibil acest lucru.

Pentru că un concediu medical nu este doar un document pe care îl completează un medic sau asistenta medicală.

El are în spate un control medical, investigații, diagnostice ș.a.m.d.”, a adăugat ministrul Alexandru Rogobete.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Studenții și elevii au protestat din cauza reducerii burselor

Peste 400 de studenți au protestat, duminică, în București. Manifestația a început în Piața Universității și a continuat în Piața Victoriei.

Ei și-au exprimat nemulțumirile față de modul în care prin programul de guvernare ar urma să se reducă valoarea valoarea burselor.

Tinerii au spus că fondul de burse al fiecărei universități va fi redus cu 40%, iar asta ar face ca numărul studenților care primesc burse sociale, dar și burse de merit, să fie mult mai mic.

Aceștia venit cu pancarte și fluiere, si se s-au îndreptat spre Piața Victoriei, locul unde a continuat această manifestație.

Ei spun că valoarea minimă a unei burse sociale este de 925 de lei și că se tem că unii dintre ei vor pierde și bursa de merit, chiar dacă au o medie bună.

A fost a treia acțiune a lor din ultimele zile, după ce ministrul Educației și premierul au anunțat că sistemul de acordare a burselor va fi reformat, iar bugetul aferent va fi diminuat.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Evaziunea fiscală, amenințare și risc la adresa securității naționale. Nicușor Dan a convocat CSAT

Nicușor Dan a convocat pentru astăzi prima ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării de când a devenit președintele României.

Pe ordinea de zi a ședinței CSAT, care va avea loc la ora 12:00, sunt incluse subiecte importante cum ar fi:

-stadiul și perspectivele conflictului din Ucraina în urma agresiunii ilegale și nejustificate a Federației Ruse; implicații pentru România;

-forțele și mijloacele armate ale României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2026;

-informare privind fenomenul evaziunii fiscale, ca amenințare și risc la adresa securității naționale;

-informare privind situația creată ca urmare a inundării Salinei Praid; implicații pentru comunitate și mediul înconjurător;

-activitatea desfășurată de către Directoratul Național de Securitate Cibernetică în anul 2024 și principalele obiective pentru anul 2025.

În cadrul ședinței Consiliului vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale, a informat Administrația Prezidențială.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Măsuri de austeritate în atenția lui Ilie Bolojan. Se vor discuta săptămâna viitoare

Săptămâna viitoare va fi una extrem de importantă în contextul măsurilor de austeritate care vor fi decise de Guvernul Bolojan.

Ilie Bolojan a vorbit despre reducerea cheltuielilor statului, printre altele prin reducerea sporurilor, reorganizarea companiilor de stat și de reașezarea TVA.

De altfel, un prim pas a fost făcut, iar Guvernul a redus chiar vineri componența unui comitet și salariile membrilor acestuia.

Știrile TVR au prezentat principalele măsuri care ar urma să fie adoptate pe parcursul zilelor următoare.

Reducerea sau eliminarea primelor sporuri. Luni, Consiliul Economic și Social discută ordonanța de urgență prin care se reduc primele sporuri ale bugetarilor, iar proiectul ar putea fi aprobat în prima ședință de guvern. Premierul s-a referit deja la bugetarii care iau spor de antenă doar pentru că lucrează la un calculator.

Numai eliminarea sporului de condiții vătămătoare aduce statului, într-un an, economii de peste două miliarde și jumătate de lei.

-în privința sporului pentru lucrul cu fonduri europene, premierul a spus că nu e de acord ca atât de mulți angajați să primească 50% în plus la salariu doar pentru că lucrează la proiecte cu bani europeni.

„Sporul de fonduri europene crește salariul cu 50%, este legat de numărul de ore lucrate. Dar avem situații când pierdem fonduri, orele sunt făcute, dar proiectul nu se termină.

Absorbția de fonduri europene înseamnă un aspect corect al celor care lucrează – o componentă va fi legată de perfomanță”, a spus premierul.

Plafonarea indemnizațiilor și stabilirea unor măsuri de eficientizare a activității. Guvernul a exemplificat în prima ședință cu reorganizarea unui comitet de la 17 persoane la cinci, iar salariile lor au scăzut de la 4.000 de euro la 1.000

Reducerea și reorganizarea burselor pentru elevi și studenți. „Am dezvoltat un pachet de burse pentru elevi care a ajuns de la 178 de milioane la 4 miliarde de lei. Sunt bune bursele, dar plătim un miliard de euro”, a spus premierul Bolojan.

Reducerea și reorganizarea burselor pentru elevi și studenți. Premierul: Am dezvoltat un pachet de burse pentru elevi care a ajuns de la 178 de milioane la 4 miliarde de lei. Sunt bune bursele, dar plătim un miliard de euro.

Suspendarea noilor proceduri de licitații sau întreruperea celor pentru care nu s-au depus oferte, în așa fel încât să se poată prioritiza proiectele

Un calcul corect al aparatului public – se referă la reducerea posturilor din administrație. Un prim exemplu a fost dat de reducerea numărului de posturi de la Senat și Camera Deputaților.

Reașezarea TVA la două praguri: Foarte probabil TVA va fi reașezată la două praguri, pe care le anunțăm săptămâna viitoare.

E foarte posibil ca Guvernul să propună creșterea accizelor, care țin de alcool, de exemplu, a mai anunțat Ilie Bolojan.

Eficientizarea RAAPPS – Premierul a dat exemplul unor contracte păguboase pentru RAAPPS, cum ar fi cel al unei bănci care a închiriat un sediu cu zeci de mii de euro de la un intermediar care îl avea, la rândul lui, de la RAAPPS.

Taxarea suplimentară a jocurilor de noroc

Accesarea fondurilor europene care înseamnă intrări de capital care reechilibrează bugetele: Accesarea lor înseamnă intrări de capital, economie care se dezvoltă, locuri de muncă, condiții mai bune și credibilitate pe piețele internaționale. Efortul va fi pe componenta de investiții și de îndeplinire jaloane.

Pensionarea să se facă la o vârstă normală de pensionare

Reforma companiilor de stat, Ilie Bolojan: Până săptămâna viitoare vom inventaria toate aceste companii și am condiționat aprobarea bugetelor lor de indicatori de performanță, reducerea numărului de membri în CA-uri și plafonarea indemnizațiilor

Reforma autorităților finanțate de stat din subordinea Guvernului: Ilie Bolojan: Inventariem tot ceea ce înseamnă comitete, comisii, le-aș numi sinecuri și în fiecare ședință de guvern vom ataca această zonă.

Găsirea unei soluții pentru subfinanțarea Casei de Sănătate – Ilie Bolojan: Analizăm extinderea bazei de contribuabili, prin reducerea unor excepții, și prin aplicarea acestei contribuții la pensiile mai mari.

Investiții. Premierul a spus că se derulează negocieri importante cu Comisia Europeană, astfel încât proiectele care pot fi finalizate până anul viitor să rămână pe PNRR, iar cele care nu, să rămână pe finanțarea națională.

Impozitele pe persoană fizică – Ilie Bolojan: Mai avem jaloane de la începutul anului viitor, de ex impozitele persoanelor fizice vor fi reașezate, mărite, astfel încât calculul lor să se facă după valoarea de pe piață.

De anul viitor va fi majorat impozitul pe capital, pe dividende.

Reducerea programelor de Mediu, începând cu Rabla

Creșterea veniturilor prin îmbunătățirea colectării taxelor, combaterea evaziunii, eliminarea excepțiilor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Restricții în furnizarea apei pentru două localități din județ din cauza consumului ridicat

Locuitorii din Șeica Mare și Boarta vor beneficia de apă potabilă după un program stabilit de operatorul Apa Târnavei Mari Mediaș.

Întrucât consumul apei de la rețeaua publică în alte scopuri decât cele potabile și menajere: apă pentru băut, igienă corporală și igiena locuinței, depășește cu mult capacitatea de lucru a Stației de Tratare Șeica Mare, Compania Apa Târnavei Mari este nevoită să instituie un program de restricționare a furnizării apei în localitățile Șeica Mare și Boarta.

„În ciuda apelurilor noastre consumul apei de la rețeaua publică a rămas în continuare la un nivel ridicat, astfel că se va institui următorul program de restricție:

  • astăzi 29.06.2025 se întrerupe furnizarea apei potabile de la ora 17:00;
  • mâine 30.06.2025 se va furniza apă potabilă în intervalele orare 05:00 – 08:00 și 16:00 – 18:30 și se va continua astfel, în funcție de evoluția rezervelor de apă și consumul înregistrat la nivelul comunei, până când se va putea relua furnizarea apei potabile în condiții depline de siguranță.

Astfel, furnizarea apei potabile va fi restricționată zilnic, pentru o perioadă nedeterminată, cu excepția intervalelor orare menționate, aplicabilitatea acestui program depinzând total de gradul de înțelegere a populației pentru folosirea rațională a apei potabile doar în scopul pentru care este destinată (consum uman, igiena personală și igienizarea locuințelor)”, a transmis Apa Târnavei Mari.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.