Acasă Blog Pagina 754

Comunicat lansare proiect Goldsmith House

Comunicat lansare proiect

„DEZVOLTAREA SOCIETĂȚII GOLDSMITH HOUSE S.R.L. PRIN IMPLEMENTAREA CONCEPTULUI INOVATOR GOLDHEALTH LONGEVITY”

Scopul proiectului: îl reprezintă infiintarea unei noi unitati de prestare servicii pentru sanatatea umana si ingrijire corporala.

Beneficiar: GOLDSMITH HOUSE S.R.L.

Perioada de implementare: 11.06.2025 – 10.06.2027

Valoarea totală a proiectului (Lei) 1.512.368,44Valoarea cofinanțării UE (lei) 995.360,00

Rezumat proiect și activități:

S.C. GOLDSMITH HOUSE S.R.L. avand cod de identificare fiscala 35876543, inregistrata la Registrul comertului sub nr. J2016000465323, cu sediul social in Municipiul Sibiu, str. Targului, nr. 1, Judetul Sibiu , in calitate de beneficiar, anunta inceperea derularii proiectului ” Dezvoltarea societatii Goldsmith House S.R.L prin implementarea conceptului inovator Goldhealty Longevity”, COD SMIS , cofinantat prin Programul Regional Centru 2021-2027, Prioritatea: 1. O regiune competitiva prin inovare si intreprinderi; Interventia: 1.4.2

Scale-up pentru start-up-uri si microintreprinderi.

OBIECTIVUL GENERAL AL PROIECTULUI îl reprezintă realizarea unei investiții inițiale privind înființarea unei noi unități de prestări servicii în domeniul sănătății umane. Obiectivul va fi atins prin amenajarea unui spațiu asupra căruia societatea deține drept de folosință în baza unui contract de comodat, achiziționarea de echipamente și mobilier, precum și instalarea de pompe de căldură și panouri fotovoltaice pentru consum propriu, la care se va adăuga angajarea și instruirea personalului. Proiectul sprijină achiziția de tehnlogii performante, eficiente energetic, pentru intensificarea creșterii sustenabile și dezvoltarea competențelor, pentru specializarea inteligentă și creșterea competitivității GOLDSMITH HOUSE SRL.

Îndeplinirea obiectivului general al proiectului se va realiza prin intermediul următoarelor OBIECTIVE SPECIFICE:

  1. Înființarea unei noi unități de prestări servicii pentru sănătatea umană și îngrijire corporală prin lucrări de amenajare care nu necesită autorizație de construire, achiziția de active corporale și necorporale în scopul

oferirii de servicii noi pentru îmbunătățirea calității vieții populației și îndeplinirea conceptului de Goldhealth Longevity.

  • Protecția mediului înconjurător prin utilizarea de echipamente eficiente energetic, inclusiv pompe de căldură și utilizarea energiei regenerabile produse cu ajutorul unui sistem fotovoltaic, ceea ce va contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră (GES).
  • Angajarea unui număr de 4 persoane în vederea operării noii unități de prestări servicii.
  • Instruirea unui număr de 6 persoane în vederea creșterii competitivității firmei și furnizării de servicii de calitate în noul domeniu de activitate.

Investiția ”Dezvoltarea societății GOLDSMITH HOUSE SRL prin implementarea conceptului inovator GoldHealth Longevity” reprezintă înființarea unei noi unități de prestări servicii în domeniul sănătății umane, și anume: mesaj terapeutic, kinetoterapie bebe, kinetoterapie adulți, crioterapie, terapie intravenoasă, saună cu infraroșii.

În cadrul proiectului se vor realiza lucrari de amenajare al spatiului, se va realiza un sistem umbrire terasa, se vor achiziționa echipamente precum saună crio, pat electric pentru masaj, pat termal, bandă de alergare, sauna caldă cu infraroșu, bicicletă fitness , indicator parcare persoane cu dizabilitati precum si mobilier. Pe lângă cele enunțate mai sus prin implementarea proiectului se vor achizitiona si urmatoarele: un website, un sistem pompe caldura, un sistem de supraveghere si sistem de incediu precum si echipamente pentru producerea de energie verde – sistem de panouri fotovoltaice.

Proiectul se va implementa la adresa într-un imobil situat în municipiul Sibiu, județul Sibiu, pe drumul județean DJ106A Sibiu-Rășinari, FN, înscris în Cartea Funciară Sibiu nr. 127601 (Nr. CF vechi 8593), Nr. Topografic 5573/1/11, nr. Cadastral 127601.

Perioada de implementare a proiectului este de 24 luni de la data semnarii contractului de finantare, respectiv 11.06.2025 – 10.06.2027.

Valoarea totala a proiectului este de 1.512.368,44 lei din care valoarea finantarii nerambursabile este de 995.360,00, alcatuita din 846.056,00 lei valoare finantata din Fondul European pentru Dezvoltare Regionala si 149.304,00 lei valoare finantata din Bugetul de Stat.

Informatii suplimentare pot fi obtinute la adresa de mail: [email protected].

Asociația De Poveste lansează proiectul „Călătoria Parentală. Înscrieri deschise pentru părinții și viitorii părinți din Sibiu!

Asociația De Poveste anunță lansarea proiectului „Călătoria Parentală: sprijin și educație pentru o familie sănătoasă”, un program dedicat sprijinirii părinților și viitorilor părinți cu resurse reduse din județul Sibiu.

„Venirea unui copil pe lume aduce bucurie, dar și numeroase provocări, mai ales atunci când părinții nu au acces la sprijin specializat. Proiectul nostru răspunde acestei nevoi, oferind gratuit educație parentală, susținere emoțională și sprijin material concret, prin:

● 6 cursuri de educație parentală cu teme precum îngrijirea în sarcină, alăptarea, somnul copilului, nutriția și prim-ajutorul;

● 6 ateliere de susținere emoțională pentru a ajuta părinții să gestioneze anxietățile, să consolideze relația de cuplu și să dezvolte atașamentul sănătos cu copilul;

● 22 întâlniri de joacă educativă, în care părinții și copiii (0–2 ani) vor participa împreună la activități de stimulare a dezvoltării psiho-motorii și sociale, folosind joaca senzorială, muzica și desenul;

● Sprijin material sub formă de produse alimentare, haine, încălțăminte, scutece, jucării și alte articole necesare pentru îngrijirea și creșterea copiilor”, transmite Asociația De Poveste.

Activitățile se vor desfășura în perioada iulie – decembrie 2025, în orașul Sibiu.

Procedura de înscriere

Cine se poate înscrie? Dacă ești însărcinată sau părinte al unui copil cu vârsta de până la 2 ani și te afli într-o situație materială dificilă, acest proiect este pentru tine! Prin participare, vei avea acces la specialiști din comunitatea sibiană care te vor sprijini să oferi copilului tău un start sănătos în viață, precum și la suport material care să te ajute în viața de zi cu zi.

Cum te înscrii? Completează formularul de înscriere disponibil aici: https://forms.gle/5ZGfQHhYknQceYAz8. Prin înscriere, vei primi invitații și informații printr-un grup WhatsApp dedicat, unde vei putea confirma participarea la activitățile care te interesează.

Ai nevoie de mai multe informații? Ne poți scrie oricând pe WhatsApp la numărul 0770 288 246 sau pe email la [email protected]. Suntem aici să te ajutăm!

Proiectul „Călătoria Parentală: sprijin și educație pentru o familie sănătoasă” este finanțat prin fondurile strânse de alergători și susținători prin intermediul Maratonului Internațional Sibiu 2025, un program al Fundației Comunitare Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Lapte, fructe și produse de panificație în școli și grădinițe, și în următorii patru ani

„Consiliul Județean Sibiu continuă să fie alături de copiii din județ și să investească în sănătatea și educația lor. Astfel, a fost demarată procedura pentru achiziția și distribuția de lapte și produse lactate, fructe și produse de panificație pentru preșcolarii și elevii din județ, în perioada 2025-2029, în cadrul Programului pentru Școli al României”, transmite Consiliul Județean.

„O alimentație sănătoasă este esențială pentru dezvoltarea echilibrată a copiilor și formarea unor obiceiuri durabile. Tocmai de aceea, ne preocupă ce produse ajung la copii, dar și cine le livrează. Avem nevoie de furnizori serioși, responsabili și dedicați, care să pună pe primul loc calitatea, siguranța și livrarea la termen a produselor. De aceea, lansăm un apel deschis către toți operatorii economici interesați să participe la acest demers – îi încurajăm să se depună oferte în număr cât mai mare, pentru că în acest fel pot contribui la un viitor mai sănătos pentru copiii noștri”, transmite Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Cine sunt beneficiarii

De produse vor beneficia preșcolarii din grădinițele de stat și particulare acreditate cu program normal de 4 ore și elevii din clasele 0-VIII, din învățământul de stat și privat de pe întreg teritoriul județului Sibiu.

Instituția publică sibiană estimează că programul va ajunge la un număr cuprins între 35.973 și 43.968 de copii, pe baza datelor din anul școlar curent, la care s-a adăugat o marjă de creștere de 10%.

Ce produse vor primi copiii

– Lapte UHT și produse lactate;

– Fructe – în special mere (sau pere);

– Produse de panificație – cornuri, batoane, biscuiți sau covrigi.

Investiția

Pe durata celor 4 ani de contract (2025-2029), valoarea totală estimată este între 48,33 milioane lei și 59,07 milioane lei (fără TVA), în funcție de numărul de beneficiari.

Pentru lapte și produse lactate:

Valoare între 26,16 milioane lei și 31,97 milioane lei (fără TVA)

Pentru fructe:

Valoare între 6,63 milioane lei și 8,10 milioane lei (fără TVA)

Pentru produse de panificație:

Valoare între 15,54 milioane lei și 18,99 milioane lei (fără TVA)

Calendar estimativ

• 29 iulie 2025: termen limită pentru primirea ofertelor.

• Septembrie 2025: semnăm contractele și începem livrările odată cu noul an școlar.

Programul este finanțat din fonduri de la bugetul de stat (sume defalcate din TVA) și fonduri europene nerambursabile (FEGA), dacă sunt îndeplinite condițiile de eligibilitate.

„Prin această achiziție, urmărim să asigurăm nu doar cantitatea necesară de produse, ci și calitatea acestora, astfel încât micuții să se bucure de gustări sănătoase, gustoase și sigure”, mai spun reprezentanții Consiliului Județean.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibiu găzduiește conferința „Reglarea emoțională a adultului și coreglarea copilului”

Acesta este un eveniment dedicat părinților, tăticilor, mămicilor și profesorilor cu participarea lui Daniel Buzdugan, Nicolai Tand, Ana Baiescu, Andreea Abe Adebowale, Mihaela Huzoaica, Amalia Georgescu, Alina Donici si Luciana Popistiu

Pe 5 și 6 iulie 2025, la Centrul Cultural Ion Besoiu din Sibiu, va avea loc conferința „Reglarea emoțională a adultului și coreglarea copilului”, un eveniment de două zile dedicat dezvoltării abilităților emoționale esențiale pentru părinți și profesori, cu impact direct asupra echilibrului emoțional al copiilor.

Prima zi a conferinței va aborda aspecte teoretice fundamentale, oferind participanților tehnici validate științific de reglare emoțională pentru adulți și metode de dialog intențional între părinte și copil. În a doua parte a zilei, vor fi prezentate testimoniale inspiraționale care evidențiază puterea acestor practici în viața reală.

Ziua a doua va fi dedicată celor 4 workshop-uri interactive, unde participanții vor exersa tehnici practice de reglare emoțională și coreglare între părinți și copii, vor învăța cum să creeze un dialog autentic între părinți, profesori și copii și vor primi instrumente esențiale pentru siguranța emoțională și online a celor mici.

Workshop-urile interactive sunt:

  • Autoreglarea copilului tau (Mamici)
  • Autoreglarea copilului tau (Tatici)
  • Magia dialogului intentional in relatia Parinte-copil
  • Legatura dintre Linistea paritelui si controlul activitatii online a copilului

*Inscrierea la workshipuri de face online pe ore functie de numarul de locuri in cele 4 Sali (in serii de cate 90 de minute)

Evenimentul se adresează tuturor celor care doresc să devină părinți și profesori mai prezenți, mai echilibrați și mai conectați cu nevoile emoționale ale copiilor. Participanții vor pleca cu instrumente concrete pentru a gestiona emoțiile puternice, pentru a reduce conflictele și stresul în familie și pentru a construi relații autentice și sănătoase.

„Reglarea emoțională a adultului și coreglarea copilului” este organizată de Asociația Savori de Roza Vurpar și reprezintă o oportunitate unică pentru comunitatea sibiană de a învăța de la specialiști și de a face pași importanți spre o familie și o școală armonioase.

Gustarile sunt din partea noastra.

Detalii eveniment:

Ședința ordinară a Consiliului Județean Sibiu: Proiecte cu impact pentru dezvoltarea sustenabilă a județului

Consiliul Județean Sibiu a adoptat ieri, 26 iunie 2025, o serie de hotărâri care susțin dezvoltarea durabilă, educația, cultura, siguranța și infrastructura din județ.

Printre cele mai relevante decizii se numără:

Rectificarea bugetului județului Sibiu pe anul 2025, care aduce sume suplimentare pentru investiții în sănătate, infrastructură, educație și protecția mediului.

Actualizarea Monografiei economico-militare a județului, un document strategic esențial pentru planificarea resurselor și a intervențiilor în situații de urgență.

Semnarea unui protocol între Consiliul Județean Sibiu, Salvamont și ISU Sibiu, care va eficientiza coordonarea intervențiilor în zona montană, crescând astfel siguranța turiștilor și a localnicilor.

Parteneriat pentru educație la Dumbrăveni, între CJS, Centrul Școlar de Educație Incluzivă și Asociația Orizonturi Deschise Transilvănene, pentru susținerea de activități educaționale și ateliere pentru copiii și tinerii din zonă.

Acord pentru organizarea Astra Film Festival 2025, prin colaborarea cu Filarmonica de Stat Sibiu, CNM Astra și Fundația Astra Film, consolidând astfel statutul județului ca pol cultural internațional.

Aprobarea modernizării Centrului Școlar de Educație Incluzivă Turnu Roșu, care va beneficia de un loc de joacă nou, amenajări exterioare și rețele pluviale.

Realizarea unui nou sistem de parcări pe DJ 106A Sibiu – Rășinari, pentru a fluidiza traficul și a facilita accesul în zona montană.

Parteneriat pentru îmbunătățirea colectării deșeurilor în județ, cu echipamente moderne distribuite către UAT-urile din ADI ECONORD Mediaș, și declararea acestora ca bunuri de interes public județean.

Aprobarea proiectului „Pod peste Prut – Personal instruit pentru un viitor mai bun!”, prin care 80 de specialiști din Republica Moldova vor beneficia de instruire în accesarea fondurilor europene, cu sprijinul CJS.

Demararea procedurilor pentru un nou contract de colectare și transport deșeuri în zonele Avrig, Agnita și Săliște, contribuind la un sistem de management al deșeurilor eficient și sustenabil.

Renovare energetică la Centrul Militar Județean Sibiu, prin două hotărâri privind modificarea bugetului și aprobarea documentației tehnico-economice, în vederea accesării de fonduri europene prin Programul Regiunea Centru.

Mai multe detalii despre proiecte – https://www.cjsibiu.ro/sedinte-cj/

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Unstoppable, la a cincea ediție. Sport și mobilitate pentru tinerii cu nevoi speciale

De cinci ani, la Sibiu, pentru un weekend, sportul și mobilitatea nu au bariere, iar acest lucru se datorează în special oportunității oferite de Turul Ciclist al Sibiului. În cadrul cursei sponsorilor, ce urmează să se desfășoare duminică, 29 iunie, pe traseul Sibiu – Poplaca – Sibiu, 20 de echipaje tandem formate din tineri tipici și tineri nevăzători din întreaga țară vor concura alături de alți cicliști, simbolizând unitate, curaj și perseverență.

„Respect reciproc între tinerii nevăzători și cei tipici”

Unstoppable – sport și mobilitate pentru tinerii cu nevoi speciale reprezintă primul eveniment organizat de Asociația Urban Bike Revolution începând cu 2021 și a devenit o tradiție pentru comunitate. Tineri tipici și nevăzători din diferite colțuri ale țării se reunesc la Sibiu pentru a concursa, pentru a explora imprejurimile, dar și pentru a degusta produse tradiționale și a socializa.

„Pentru noi este o provocare, dar în același timp și o onoare că așa de mulți voluntari și parteneri pun umărul la realizarea acestui proiect extraordinar. Provocarea este în primul rând de ordin logistic, asigurarea bicicletelor tandem într-un număr așa de mare se face datorită partenerilor Asociația Tandem Arena și Clubul Rodo Transilvania. Sperăm ca și în acest an participanții să se bucure de o experiență unică la Sibiu”, declară Andrei Rusu, organizator din partea Urban Bike Revolution.

În mod tradițional, prima zi a evenimentului este dedicată mișcării, socializării, gusturilor și produselor trandiționale. Participanții pornesc într-un tur ce străbate orașul, ajungând în acest an până la Rășinari. Acolo vor avea parte de o degustare de produse tradiționale culese și preparate de Vecinătate.

A doua zi, participanții se vor intrece pe clasicul traseu Sibiu – Poplaca – Sibiu, pentru glorie, ambiție și o mică surpriză din parte organizatorilor.

Prin intermediul proiectului „Unstoppable”, Asociația Urban Bike Revolution își propune să stimuleze schimbul de cunoștințe, să promoveze înțelegerea și respectul reciproc între tinerii nevăzători și cei tipici. Prin interacțiunea directă, se creează un mediu propice pentru învățare și dezvoltare personală, în care toți participanții sunt inspirați și încurajați să-și depășească barierele personale și să-și descopere adevăratul potențial.

Proiectul este co-finanțat de Primăria Municipiului Sibiu și Consiliul Județean Sibiu, sponsorizat de IFM și Medical Corp și realizat cu sprijinul Turului Ciclist al Sibiului, Action Sport, Vecinătate, Asociația Tandem Arena, Clubul Rodo Transilvania.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

EDITORIAL. „Carul cu… gâlceavă” de la Filarmonică s-a răsturnat în Consiliul Județean

De peste doi ani, Sindicatul Artiștilor Instrumentiști din Filarmonica Sibiu (SAIFS) duce o luptă crâncenă cu managerul instituției culturale, Cristian Lupeș, pe care îl vor musai mazilit cu ordin de la comenduire. Iar pentru aceasta, în ultimul an și-a încrustat pe răboj 24 de greve de avertisment (inclusive cu din alea de anulare a evenimentelor), a boicotat cu vajnică perseverență spectacole, a făcut pelerinaje repetate cu jalba în proțap la Consiliul Județean, Prefectură, presă, s-a bălăcărit ca la ușa cortului și nu a pregetat să își încordeze mușchii sechestrându-l pe manager, stându-i la modul cel mai propriu în coastă.

Cam ce înseamnă această distracție, dincolo de elevația unor astfel de bălării și notorietatea aferentă, într-o instituție de cultură ce a acumulat vreo 75 de anișori? Față de 2023, Filarmonica a pierdut 3.942 de spectatori plătitori de bilete. Echivalentul a 17%. La care se adaugă procese peste procese, cu cheltuielile anexate. Cu spectatori care ajungeau în Sibiu de la Brașov, de pildă (caz relatat la vremea respectivă și de noi), pentru a prinde un spectacol pentru care au cumpărat bilete vreme bună în urmă și care, odată ajunși în sală, asistau la jalnicul spectacol al sindicaliștilor, pe care îi durea la trombon de cei care îi finanțează ca ei să poată cânta și încasa banul public.

Bineînțeles, acțiuni aproape de fiecare data în limita sfidătoare a legii, aceea care îi putea arde la cele mai bine plătite salarii din cele 5 instituții de cultură subordonate Consiliului Județean. Și vorbim, în medie, de un salariu de 16.138 lei pentru orchestră, în vreme ce în administrație, cu excepția funcțiilor de conducere, salariile se situează în jurul a 4.000 lei, fără niciun spor acordat.

În ultimele luni asistăm însă la un adevărat miracol petrecut în rândul consilierilor județeni. Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a adus în spațiul public un proiect de hotărâre privind salubrizarea/reorganizarea Filarmonicii, ca urmare a reducerii semnificative a bugetului alocat. Reorganizare ce prevede desființarea a 9 posturi vacante și a 9 posturi ocupate. A, și o mică adnotare aici! Felicitări celorlalte instituții culturale, cu un un personal semnificativ mai mare, că reușesc să își mențină angajații, în același context de reducere a bugetului (vezi CNM Astra și Centrul „Junii Sibiului”, de pildă)!

No, de aici, tocmai din această reorganizare, vine virilitatea membrilor consiliului! A reprezentanților acelorași partide în CJ, care vreme de peste doi ani de zile nu au pricinuit nimic la rezolvarea situației. Și care au validat de fiecare dată mandatul și programul de management al lui Cristian Lupeș (cu nota 10). E drept, pentru unii dintre ei Filarmonica fiind doar clădirea aia frumoasă cu tunuri, de vizavi de terasa unde mai ieșeau și ei ca băieții la o bere. Dar care s-au lăsat seduși iremediabil de glăsciorul mieros ca o reclamă la un absorbant eco de ultimă generație al petiționarelor sindicaliste.

În schimb, nicio propunere alternativă, niciun plan de reorganizare pe principii de austeritate, nicio soluție viabilă la soluționarea conflictului venită din partea acelorași consilieri! E drept, s-a trezit ieri USR să ceară demisia lui Cristian Lupeș și a Monicăi Florescu (șefa de sindicat) și reducerea salariilor angajaților cu 20%. Adică și a celor care iau peste 16.000 lei lunar (orchestra), și a celor care lucrează în administrație, și care iau cam de 4 ori mai puțin decât artiștii care îl pizmuiesc pe Lupeș. Unde mai pui că lucrătorii din administrație nici nu cântă pe la nunți, cumetrii și botezuri, să o scalde și ei în două luntre ca program de lucru și dedicare pentru instituția la care sunt angajați, și să mai facă și un ban (aproape) cinstit, pe care să îl așeze deoparte. O echitabilitate demnă de un politician vizionar!

De contagiunea demisiei s-a pricopsit și AUR și PMP. Una peste alta, mare parte din consilieri, brusc ocupați de problema Filarmonicii, au găsit soluții-reflex practicate prin propriile partide. Ei știu una și bună: dacă tot au fost în trend demisiile politice (vezi Marcel Ciolacu, Elena Lasconi etc.), atunci de ce să nu moară și capra vecinului și să nu o pună și ei de o mică solicitare de demisie?

A, și o sugestie pentru AUR, una așa, în dulcele vostru stil clasic: ați putea cere arderea pe rug în piața publică a managerului Filarmonicii, că de demisii de onoare nu prea aveți parte în partid!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Călin Georgescu este, oficial, inculpat într-un alt dosar penal

Călin Georgescu este, oficial, inculpat, în dosarul în care este acuzat că a reprodus un citat din Corneliu Zelea Codreanu, fostul lider legionar.

Procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale. Astfel, până acum suspect, Călin Georgescu are calitatea de inculpat.

Călin Georgescu a ajuns, vineri, la Parchetul General pentru a fi audiat de procurori.

Surse judiciare au precizat că Georgescu a fost chemat pentru a fi chestionat de anchetatori în legătură cu faptul că a reprodus la un post de televiziune un citat din fostul lider legionar Corneliu Zelea Codreanu.

„Minciuna se va arde de una singură, eu rămân constant în demnitatea iubirii de oameni.

Am încredere în popprul român, îl simt și sunt convins că îndrăzneala va triumfa, iar acest regim colonial din Europa va cădea singur.

Este ca în trecut când regimul a ocupat viața oamenilor, iar asta nu va dura mult timp.

Sunt convins că SUA și președintele Trump, care este un mare lider, va ajuta la căderea regimurilor neocoloniale”, a spus Georgescu la ieșirea din Parchetul General.

Pe 27 mai, Georgescu a fost chemat la Parchet, unde procurorii l-au anunţat că s-a extins urmărirea penală pe numele lui, după ce fostul candidat la alegerile prezidenţiale a reprodus la un post de televiziune un citat din fostul lider legionar Corneliu Zelea Codreanu.

Georgescu se află sub control judiciar din 26 februarie, având mai multe interdicţii, printre care să părăsească ţara fără încuviinţarea autorităţilor judiciare, şi nu are voie să posteze pe reţelele de socializare conţinut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.

El este urmărit penal pentru săvârşirea a şase infracţiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale, în formă tentată, fiind acuzat că ar fi pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduşi de Horaţiu Potra, după ce Curtea Constituţională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidenţiale.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ministrul Educației a anunțat ce burse vor fi acordate începând din anul școlar 2025-2026. „Nu ne mai permitem”

Ministrul Educației, Daniel David, a declarat vineri dimineață că actualul sistem de burse nu mai poate fi menținut.

Șeful de la Educație a spus că începând de anul școlar viitor vor exista două tipuri de burse.

Cheltuielile anuale cu aceste burse școlare sunt acum spre 7 miliarde de lei, adică aproape un sfert din deficitul pentru care întoarcem țara pe dos și peste tot bugetul cercetării-dezvoltării-inovării din țară.”

„Creșterea spectaculoasă din ultimii ani nu poate să fie susținută. Cred că a fost o intenție bună, dar este nesustenabilă!

Avem unul din cele mai generoase sisteme europene de burse, fără să fim una din forțele economice ale lumii sau să avem un impact clar demonstrat pe tot sistemul actual de burse.

Dar, mai important, sincer și direct spus, mai ales acum în criză, nu ne mai permitem financiar acest sistem! Păstrăm doar două categorii de burse:

Bursele sociale, pentru a asigura incluziune, unde păstrăm și bursele pentru mame minore, în aceeași logică.

Bursele de merit, până la maximum 15% dintr-o clasă, cu condiția unei note minime de 9.

După reorganizarea olimpiadelor/concursurilor, voi crește premiile obținute pentru câștigători. Bursele se vor acorda doar pentru timpul în care elevii se află la școală, adică în procesul educațional.

Acolo unde legea obligă să ne raportăm la salariul minim pe economie, o vom face la salariul net, nu brut, în condițiile în care bursele nu se impozitează.

Bursele sociale vor trebui să fie acordate prin instituțiile autorităților locale de asistență socială, după o metodologie inițiată de Ministerul Educației și Cercetării, profesorii și Ministerul Educației și Cercetării trebuind să se ocupe de educație.

În acest fel, definim corect „incluziunea” și „meritul”, fără să le distorsionăm sensurile corecte, iar copiii care au nevoie vor fi protejați prin burse sociale, iar cei care sunt foarte performanți vor fi susținuți atât cât ne permitem acum.

Odată ce facem aceste reorganizări raționale și decente, sunt convins că scontata mărire treptată a bugetului în anii care vin va aduce resurse suplimentare.”, a spus Daniel David.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Avertizare de ULTIMĂ ORĂ de la ANM pentru județul Sibiu. Este valabilă astăzi între orele 12 și 19

Județul Sibiu se va afla sub avertizare Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată pe parcursul zilei de vineri.

Avertizarea este valabilă astăzi între orele 12 și 19.

Potrivit ANM, în cea mai mare parte a Transilvaniei și Moldovei, precum și la munte vor fi vijelii puternice (viteze ale vântului de 70…90 km/h), grindină de medii și mari dimensiuni, frecvente descărcări electrice și averse torențiale.

În intervale scurte de timp (1-3 ore) cantitățile de apă vor fi de 25…40 l/mp, iar pe arii restrânse vor depăși 50 l/mp.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Programul Rabla a fost ANULAT pentru următorii doi ani. Ce se întâmplă cu banii

Programul Rabla va fi blocat timp de doi ani, iar banii de la acest program vor fi folosiți de acum pentru proiecte din PNRR, spun surse oficiale.

Începerea programului Rabla Auto 2025 a fost suspendată cu o zi înainte de pornirea celei mai așteptate etape, cea pentru persoanele fizice.

Cele mai mari două asociații ale industriei auto au calificat suspendarea ca fiind o decizie care va avea „impact dezastruos” și una care este „inacceptabilă”.

Administraţia Fondului pentru Mediu anunța în 18 iunie suspendarea tuturor programelor de finanțare în desfășurare.

Ulterior, AFM a revenit și a precizat că s-a decis „suspendarea lansării tuturor programelor de finanțare, inclusiv lansarea sesiunii Rabla pentru persoane fizice”, care era programată pentru 19 iunie.

Numărul de mașini care ar fi putut fi vândute prin Rabla în 2025 ar fi putut genera venituri de aproximativ un miliard de euro și aproape 200 de milioane de euro TVA pentru stat, scrie stiripesurse.ro.

Alte venituri sunt generate pentru buget prin celelalte afaceri conexe ale acestor mașini, susțin specilaliștii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O nouă zi cu restricții de circulație în județul Sibiu. Unde se lucrează

Ziua de vineri aduce unele restricții pe drumurile naționale și Autostrada A1 în județul Sibiu pentru efectuarea unor lucrări.

Pe Autostrada A1, pe Varianta de Ocolire Sibiu, se așterne covor asfaltic, iar traficul se desfășoară pe banda din două;

Tot pe Autostrada A1, în zona localității Săliște, se refac marcajele rutiere iar traficul se desfășoară pe o bandă din două;

Pe DN14, în zona localității Slimnic, se lucrează la refacerea părții acrosabile, traficul fiind dirijat de piloți;

Pe DN14A, în zona localității Blăjel, se repară partea carosabilă, traficul fiind dirijat de piloți.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.