Acasă Blog Pagina 760

Restricții pe A1 și drumurile naționale din județul Sibiu pentru lucrări

Lucrările pe Autostrada A1 și drumurile naționale din județul Sibiu continuă și pe parcursul zilei de miercuri.

Pe autostrada A1, pe Varianta de Ocolire Sibiu, se așterne covor asfaltic, iar traficul se desfășoară pe banda 1 și banda de urgență;

Pe DN7H, între DN1 și autostrada A1, se lucrează la refacerea marcajelor rutiere traficul fiind dirijat de piloți;

Pe DN14, în zona localității Slimnic, se repară partea carosabilă, traficul fiind dirijat de piloți;

Pe DN14A, în zona localității Blăjel, se intervine la repararea părții carosabile, traficul fiind dirijat de piloți.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Regula fermoarului” a trecut în Senat. Ce vor risca șoferii care nu o respectă

„Regula fermoarului” a fost adoptată tacit de Senat, noua regulă având rolul să fluidizeze traficul în cazul îngustării drumurilor.

Noua regulă obligă șoferii să permită, alternativ, încadrarea vehiculelor de pe banda care se termină, pe modelul deja aplicat în mai multe țări europene.

Proiectul, iniţiat de un grup de parlamentari preponderent de la USR, vizează îmbunătăţirea fluidizării traficului.

Nota de adoptare tacită a propunerii legislative, pentru care termenul de dezbatere şi vot s-a împlinit pe 19 iunie, a fost prezentată de preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, care a condus şedinţa de marţi a plenului.

„Atunci când pe drumurile cu mai multe benzi de circulaţie pe sens, circulaţia pe una dintre benzi nu poate fi continuată din cauza unui obstacol, unei îngustări a drumului sau din orice alte motive, conducătorii vehiculelor de pe banda adiacentă sunt obligaţi să permită alternativ vehiculelor de pe banda afectată să se încadreze pe banda adiacentă”, prevede propunerea legislativă.

Nerespectarea ‘regulii fermoarului’ constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă prevăzută în clasa I de sancţiuni, adică 2-3 puncte-amendă.

Regula fermoarului’ vizează fluidizarea traficului în zonele în care două benzi se îngustează într-una singură, prin alternarea intrării vehiculelor de pe fiecare bandă, ca într-un fermoar. Datorită avantajelor acesteia, regula fermoarului este deja implementată în legislaţia rutieră din Germania, Austria, Elveţia, Olanda, Slovacia.

Implementarea regulii va contribui la reducerea congestiei, prevenirea accidentelor şi va face ca traficul să se desfăşoare mai fluent în situaţii de îngustare a benzilor”, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege.

Propunerea legislativă va fi dezbătută de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Sală de sport modernizată la Școala Gimnazială „George Popa” Mediaș

Recent, au fost finalizate o serie de lucrări importante de reparații și mondernizare la sala de sport a Școlii Gimnaziale „George Popa”, unitate de învățământ structură a Liceului Tehnologic „Mediensis”.

Lucrările au avut ca scop prevenirea infiltrațiilor de apă și îmbunătățirea condițiilor din sala de sport.

Astfel, pentru stoparea capilarității și infiltrării apei pluviale la nivelul demisolului, a fost realizată o hidroizolație perimetrală completă.

Prin urmare, apele de infiltrație subterane și cele pluviale sunt acum captate și evacuate prin intermediul unui sistem de pompare și dirijare către rețeaua de canalizare pluvială.

În urma acestor intervenții, este protejată structura clădirii și se menține un climat sănătos la interior.

Totodată, sala de sport a fost complet renovată și a fost înlocuită dușumeaua care era deteriorată cu pardoseli moderne din tarkett, material adecvat pentru activitățile sportive, durabil și ușor de întreținut.

Toate aceste lucrări contribuie semnificativ la îmbunătățirea dotărilor oferite de unitatea de învățământ și le oferă elevilor un mediu mai sigur și mai confortabil pentru desfășurarea activităților sportive și educaționale.

Continuăm să investim în sistemul de învățământ din oraș. Este o promisiune pe care am făcut-o în nenumărate rânduri. Este o promisiune pe care o respect. Școala „George Popa” este un astfel de exemplu.

Consider că este extrem de important pentru ca elevii, copiii noștri, să dispună de toată baza materială necesară pentru a se dezvolta armonios, pentru a face performanță”, a declarat primarul Gheorghe Roman.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Poliția” concediilor medicale? Ce impozit ar urma să plătească persoanele aflate în „medical”

Noul ministru al Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a explicat că multe dintre concediile medicale ar fi fictive, urmând să fie impozitele.

Rogobete a explicat că măsura ar avea un beneficiu dublu: atragerea banilor la buget, dar şi descurajarea acestor practici.

Concediile medicale ar putea fi impozitate şi ele cu 10 procente – contribuţia la asigurările de sănătate, fără excepţii.

Măsura apare în programul de guvernare, la capitolul Performanță mai bună în sănătate. Motivul? Românii au prea multe concedii medicale fictive, iar plata CASS-ului i-ar descuraja.

„Nu este vorba de nicio poliție a concediilor medicale. Vor fi verificate fișele medicale ale medicilor și modul în care au fost acordate din punct de vedere medical.

Nu vom fugi după pacienți, nu va merge nimeni acasă la pacienți, să vedem dacă sunt acasă.

Odată cu taxarea concediului, venitul de zi cu zi, de lună de lună al pacientului nu va scădea.

În momentul de față, atunci când un pacient este în concediu de boală, venitul la finalul lunii este mai mare, tocmai pentru că acel venit nu se împozitează CASS.

Odată cu această reglementare, și cu aplicarea CASS-ului, venitul nu o să scadă. Va fi același venit ca într-o lună în care merge la muncă”, a spus noul ministru al Sănătății.

Asociațiile pacienților critică deja această măsură.

„Aceste fraude nu se pot stopa. Pentru că aceste fraude nu sunt făcute pentru a avea niște venituri în plus, dimpotrivă.

Dacă cineva vrea să stea 2-3 la malul mării sau la munte, nu pentru că are 50 de lei în plus la concediul medical sau în minus”, a spus Radu Gănescu, preşedintele executiv al Coaliţiei Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice pentru Știrile TVR.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Ziua iei” și Sânzâienele, două sărbători care ne cheamă spre a ne asuma neamul

„Ia îmbracă femeia, este o haină feminină prin excelență. Niciodată în lumea satului tradițional bărbații nu poartă ie, poartă cămăși”, îmi spune Mirela Crețu, etnograf și director Managementul colecțiilor la Complexul Național Muzeal ASTRA Sibiu, în timp ce stăm pe o bancă în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului.

În spatele nostru, la Casa parohială din Spermezeu, Grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac cântă și dansează celebrând Sânzienele și cămașa de pe Valea Bârgăului, Bistrița-Năsăud. Interlocutoarea mea poartă, cu mândrie, o ie specifică Buzăului. Ea a cusut-o, cu mâinile ei. „Eu abordez patrimoniul etnografic și din perspectiva celui care l-a creat. M-am aplecat și asupra fenomenului ie și am încercat să găsesc răspunsuri la întrebarea de ce femeile simt nevoia să coasă?”.

„Nu peste tot cămașa noastră tradițională este cunoscută cu termenul de ie ie”

Astăzi, 24 iunie, poporul român sărbătorește „Ziua iei”, sărbătoare care a fost așezată, poate nu din întâmplare, în rând cu Sânzâienele, motiv pentru Muzeul ASTRA răsună de muzică tradițională și este asumat de vizitatori în cămașa noastră tradițională, care colorează ulițele, iar florile de sânzâine aduc nu doar o nuanță în plus, comparabilă cu Mândrul Soare, dar și oferă un parfum specific zânelor. „Nu peste tot cămașa noastră tradițională este cunoscută ca ie, în Sibiu doar bărbații poartă cămașă, dar în Moldova, spre exemplu, oamenii îi spun cămeșă. Fiecare zonă etnografică are denumirea sa specifică. Atlasul Etnografic al României a publicat o hartă reprezentativă în care, pe baza terminologiei culese din teren de colegii noștrii lingviști, putem delimita clar zonele și denumirile sub care cămașa se regăsește în satul tradițional”, îmi spune etnograful.

Câte bordeie, atâtea obiceie

Prin fața noastră trec oameni, în special femei, de toate vârstele. Cu un ochi sunt la interlocutoarea mea și cu unul la cămeșile tradiționale ce le poartă. Toate sunt la bază albe, dar modele cusute pe acestea sunt diferite în privința culorii. „Ia este cămașa de serbătoare, iar dacă vorbim de modelele ce se află pe acestea, pentru zona Sibiului, ia cu ciocănele este cea specifică. Dar fiecare sat, zonă, subzonă etnografică, are specificul ei. Cămașa din Poiana Sibiului, spre exemplu, este diferită față de cămașa de Jina sau Rășinari”, îmi spune Mirela Crețu. Vocea ei este caldă, ca a unei profesoare care vrea să mă învețe că expresia „haina face pe om” poate avea și alt înțeles, decât unul peiorativ.

Ia de Sibiu și-a „pierdut” culoarea

„Cămașa pe care noi o întâlnim astăzi și spunem că este cămașă de Sibiu este diferită de cămașa care era în zona noastră la sfârșit de secol XIX, început de secol XX. Știm acest lucru din arhive, unde regăsim documente, precum și grafică documentară, care atestă ii cusute cu fir colorat. În expoziția pe care am avut-o acum doi ani, și care a fost intinerată anul trecut la Madrid, Cămașa. Eleganța veșmântului, am avut expusă o ie din Rășinari, cusută cu mătase, vopsită cu coșenil, o nuanță de roșu obținută dintr-un gândăcel, foarte scumpă”, îmi povestește etnograful.

De aici, îmi mai spune aceasta, ar porni istoria iilor de Sibiu. „A urmat apoi intervenția Asociațiunii ASTRA, în modul în care fetele învață să coasă în școlile astriste. Datorită acestora, acest element negru de cămașă se răspândește în multe alte zone etnografice și devine element de cămașă națională, deci nu mai vorbim de un port popular, vorbim de un port național. Muzeul a început un proces de cercetare prin analiza asupra cămășilor pe care noi le considerăm având o vechime mare. Au fost prelevate probe din firele de pânză, cât și din firele cu care s-a cusut, acum așteptăm rezultatele”.

,,Sânzâienele” este o sărbătoare dedicată femeilor

Mă uit la ii, mă uit la florile de sânzâine și sunt curios dacă aceste sărbători au ceva în comun una cu cealaltă. „Putem găsi și interpreta acest tip de patrimoniu. Sânzâienele este o sărbătoare dedicată Solstițiului de de vară. Ea marchează „apogeul cursei solare”, soarele joacă de bucurie! Ritualurile înfăptuite de Călușari la Rusalii sunt continuate de cortegiile Drăgăicilor.  Sânzienele protejează holdele, apără grânele în pragul coacerii, aduc noroc tinerelor! Vorbim de sărbători suprapuse în ceea ce înseamnă tradiție și mitologie românească.

Dacă vorbim de Ziua iei, apariția acestei sărbători, de multe ori urbane, globalizante și în același timp indentitare, date de cămașa românească, aceasta probabil a luat naștere din dorința celor au vrut să serbeze ia în sine, dar trebuie să vedem și în ce planuri. Tot fenomenul, care se desfășoară de 12-13 de ani, ar trebui supus unei cercetări sociologice ample, pentru că acesta apare în comunitățile românești din afara granițelor, și este normal.

În momentul în care femeile eu plecat, au luat cu ele cămășile, cămașa mamei, cămașa bunicii, cămașa moștenită în neam. Este un fenomen și un sentiment normal, vrem să rămânem într-un fel în neamul din care facem parte. Cred că fiecare femeie care a plecat din România care și-a luat luat cu ea o astfel de cămașă, are alt răspuns la întrebarea de ce a făcut acest lucru! Ce a făcut cu această cămașă, a folosit-o sau a lăsat-o în dulap? Amintirea neamului din care provine și-a asumat-o, și-a dus-o mai departe sau a dus-o acolo în „lada de zestre”?. Sunt paliere care ar trebui foarte bine cercetate și făcute studii foarte bine aplicate, pentru că ne vor da răspunsuri asupra multor aspecte care se petrec în momentul de față în societatea noastră.

Fiecare fragment într-un fel sau altul definește un întreg. Analizând ceea ce se întâmplă cu acest element putem crea o imagine asupra unei mentalități”, îmi răspunde la întrebarea mea cercetătorul.

„Cusutul cămășilor ca terapie”

De câțiva ani femeile au căutat în garderobele lor și au găsit ia lăsată probabil moștenire, apoi a urmat o nouă etapă: „Parcă mi-aș dori să am și eu o ie făcută de mine, oare cum se făcea?”. Acum peste zece ani, îmi povestește Mirela Crețu, au început o serie de „experimente” în care femeile au început să coase. „Și și-au dat seama că nu mai știu să aleagă materiale, nu mai știu croielile, punctele de cusătură, eram într-o falie degenerațională, deoarece cusutul cămășii era o tradiție de familie. Fetițele învățau de la mamă, mamele au învățat de la mamele lor, de la mătuși, de la vecine, făceau acest lucru într-un mod natural. Se întâmpla în casă, în șezătoare, nu trebuia ca cineva să meargă să facă „cursuri de cusut”.

Istoria a fost nedreaptă și crudă pentru păstrare cestui tip de patrimoniu imaterial, femeile nu au mai avut de unde să învețe în mod natural și ne-am trezit în momentul în care unii au întrebat „cum se pune ața în ac”, nemaivorbind despre care sunt punctele de cusătură și altele. Știam din palierul artizanal care s-a conservat de minune în anii ’70-’80, că toate cămășile erau cusute „la muscă”, sau peste fire, cum erau celebrele cămăși de Breaza, devenite brand național în perioada comunistă.

Iar când femeile au început să vadă cu atenție ce însemană să coase o cămașă și-au dat seama că punctele sunt diferite, firele au texturi aparte, atunci s-au creat comunitățile online în care ele au învățat și reînvățat cum se face o ie, au pus împreună fiecare ce a știut și astfel s-au dezvoltat grupurile de lucru, adevărate comunități patrimoniale. A venit perioada pandemiei, în care femeile au folosit cusutul cămășilor ca terapie. În momentul în care coși, ești numai tu cu tine”, afirmă Mirela Crețu.

De ce poartă oamenii ie

Oamenii poartă ie din mai multe motive. Unele țin de implicațiile sentimentale, altele sunt mai aproape de fundament. Dar: „de ce poartă femeile ie?”, o întreb pe doamna din fața mea: „Poate răspunsul cel mai frecvent, cel mai ușor de găsit, este că e la modă, arată bine, nu se demodează, poți să mergi la absolut orice eveniment îmbrăcată așa, ca să fii o persoană deosebită. Sau o porți ca să îți asumi neamul pe care îl reprezinți. După cum am mai spus, fără să verbalizăm, simțim acestă nevoie. Să nu uităm, în momentul în care viitorul Rege Ferdinand a cerut-o pe Regina Maria în căsătorie, i-a dăruit trei cămăși românești, iar Regina scrie în memoriile ei că nu știa absolut nimic despre țara în care va fi regină, dar aveam cămășile, pe care le-a îmbrăcat și a simțit că e parte neamului nostru românesc”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ilie Bolojan „a intrat cu drujba” în Guvern: a cerut demisiile tuturor oamenilor aduși de Ciolacu și Ciucă

Premierul Ilie Bolojan ar fi cerut, prin șeful Cancelariei Primului Ministru, demisiile tuturor consilierilor și secretarilor de stat din Cancelarie.

Potrivit presshub.ro, este vorba de 25 de persoane apropiate de foștii premieri Nicolae Ciucă și Marcel Ciolacu.

Ilie Bolojan pare că a urmat îndemnul din urmă cu o zi lansat de Cătălin Drulă.

„Doamnelor și domnilor miniștri, premierul Ilie Bolojan va avea nevoie să intrați în ministere din prima zi cu drujba”, a spus, luni, Cătălin Drulă, deputat USR.

Printre cei vizați sunt 3 secretari de stat, 11 consilieri de stat și 11 consilieri onorifici.

Măsura marchează o ruptură clară de vechea gardă și anunță stilul tăios și eficient cu care Ilie Bolojan susține că vrea să conducă executivul.

Postul de șef al Cancelariei Primului Ministru este ocupat de social democratul Ștefan Radu Oprea, demnitar care nu va sta mult în funcție.

Potrivit site-ului cancelariei guvernului vor pleca secretarii de stat Mihai Constantin, Adeline Dan și Dragoș Mihai Hotea, consilierii de stat Mihai Călin Precup, Radu Gheorghe Antohe, Dumitru Daniel Botănoiu, Alina Georgiana Cimpoieru, Bogdan Mihai Dumea, Mihaela Frăsineanu, Ovidiu Nicolae Gheorghe, Cătălin Zamfir Manea, Florin-Marian Spătaru, Andrei-Ion Ungar, Ciprian Văcaru și Valentin Vătăjelu.

Acestora li se vor adăuga alți 11 consilieri onorifici, printre care Bogdan Mazuru sau Victor Opanschi. Victor Negrescu figura și el inițial între consilierii onorifici anunțați de presa centrală, însă acesta ș -a dat demisia din funcția de consilier onorific la începutul lunii mai 2025 din cabinetul Ciolacu.

De altfel, informația a fost dezmințită chiar de Victor Negrescu, pe pagina personală de fb: „Cum se creează false mituri cu fake-news-uri. Ieri presa a relatat cum noul premier Ilie Bolojan a trimis consilierii fostului prim-ministru Cătălin Predoiu, tot PNL, acasă. M-am regăsit și eu pe lista dată presei cu mare tam-tam deși am fost doar consilier onorific și mi-am dat demisia din 7 mai 2025 (acum 48 de zile). Exercițiu de PR guvernamental eșuat. Mai multă atenție pe viitor nu strică.

În lunile în care am servit România în calitate de consilier onorific pentru afaceri europene am contribuit la:

1. Aderarea României la spațiul Schengen;

2. Dezvoltarea unor relații bune cu instituțiile europene și NATO și deblocarea unor decizii importante în interesul României;

3. Negocierea unor acorduri bilaterale/multilaterale și realizarea unor întâlniri de rang înalt cu reprezentanți din Germania, Franța, Marea Britanie, Italia, Spania, Polonia, Grecia, Bulgaria, Austria, șamd.

Această activitate a fost realizată voluntar și nu a inclus gestionarea relației cu Statele Unite sau a aspectelor ce privesc fondurile europene.

Sper ca viitorii consilieri onorifici să fie la fel de implicați și să obțină rezultate cel puțin similare pentru România. Dacă vrem să reușim actul de guvernare acesta nu poate să fie doar despre PR sau despre o poveste frumos prezentată, ci despre muncă și rezultate. Continui să lucrez pentru o Românie puternică în Uniunea Europeană și să fiu un partener al tuturor celor care se luptă pentru interesele românilor”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

A șasea zi FITS aduce „Lungul drum al zilei către noapte” și „Macbeth”

Cea de-a 32-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu cuprinde peste 842 de evenimente pe parcursul a zece zile pline de teatru, dans, muzică, circ, expoziţii şi multe altele. Sunt aşteptaţi peste 5000 de artişti din 82 de ţări.

Conform tradiției, FITS prezintă în perioada festivalului, care anul acesta are loc între 20 și 29 iunie, FITSRecomandă – o rubrică informativă cu cele mai captivante spectacole ale zilei, astfel încât cei prezenți la Sibiu să poată face cele mai potrivite și inspirate alegeri.

Astfel, 25 iunie, a şasea zi a festivalului, aduce în fața publicului Lungul drum al zilei către noapte, noul spectacol al Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, în regia lui Timofey Kulyabin, Macbeth, o producție Schauspielhaus Bochum, 11 Luptători, parte din sezonul chinezesc, Cine l-a ucis pe tata?, distins cu premiul UNITER pentru cea mai bună regie, în anul 2024.

A șasea zi de festival înseamnă peste 15 țări, care prezintă peste 15 spectacole captivante, peste 10 spectacole outdoor gratuite, 4 spectacole difuzate online. Cel mai ieftin bilet din a treia zi costă numai 20 lei.

Sumarul zilei în cifre:

● Peste 15 țări prezintă spectacole captivante

● Peste 10 spectacole outdoor gratuite

● 4 spectacole difuzate online

● Cel mai ieftin bilet costă 20 de lei

Recomandările zilei de 25 iunie:

Timofei Kuliabin în dialog cu Octavian Saiu, Forumul Democrat al Germanilor (Sala Oglinzilor), 12:00

FITS Talks cu Marius Chivu – online, 13:00

Întâlniri cu mari coregrafi: Ștefan Lupu, CJPCT „Cindrelul – Junii” SIBIU, ora 14.00

Perfecțiunea circului, Gravity & Other Myths, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala „Eugenio Barba”, 16:00

Cine l-a ucis pe tata?, Teatrul Tineretului Metropolis, Sala Studio TNRS, 17:00

Seară Stravinski – Pasărea de foc, Teatrul de Balet Sibiu, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, 17:00

Briza din Est, Mara Halunga, Sinagoga, 18:00

Înecarea Ofeliei, American University in Bulgaria, Teatrul GONG – Sala etaj, 18:00

Lungul drum al zilei către noapte, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, Sala mare TNRS, 19:00

Între ziduri, Acmé Production, Filarmonica de Stat Sibiu, 19:00

Peggy Sue se mărită, Invitați: Kathleen Turner, Cristian Mungiu și Radu Toderici, Curtea Muzeului de Istorie (Casa Altemberger), 21:00

China muzicală, Zi De Guqin Studio, Teatrul GONG – Sala parter, 21:00

11 Luptători, Jackie Chan’s Long Yun Kung Fu Troupe, Jackie Chan’s Long Yun Kung Fu Troupe, 22:00

Rătăcitorii, Dankook University, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 23:00

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, 842 de evenimente și 5000 de artiști din 82 de țări

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), unul dintre cele mai mari și importante festivaluri de teatru din lume, are loc anul acesta la Sibiu în perioada 20 iunie – 29 iunie, tema ediției cu numărul 32 fiind MULȚUMESC. FITS 2025 are 842 evenimente incluse în program și așteaptă peste 5000 de artişti din 82 de țări.

Tema din acest an – MULȚUMESC – reprezintă legătura între generozitate, bucurie, puterea de a dărui, emoție și relația dintre artiști și public, mijlocită de toți cei care contribuie la susținerea acestui miraculos proces.

Aplicația FITS include toate evenimentele programate în cadrul ediţiei din acest an şi permite personalizarea programului şi multe alte facilități. Aplicaţia FITS poate fi descărcată gratuit atât în Google Play, pentru Android, cât și în AppStore, pentru iOS.

Informații în timp real legate de FITS sunt disponibile pe conturile de Facebook, Instagram, TikTok, precum și pe Newsletterul FITS: fitsibiu.substack.com.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

A cincea zi a FITS 2025 a adus startul Bursei de Spectacole de la Sibiu

Cea de-a 29-a ediție a Bursei Internaționale de Spectacole de la Sibiu (SIPAM), componentă esențială a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), a fost deschisă printr-o serie de discursuri puternice, care au transformat tema festivalului – „Mulțumesc” – într-o reflecție profundă asupra conexiunii, creativității și diplomației culturale.

Deschiderea oficială a reunit voci importante din peisajul internațional al artelor spectacolului: Constantin Chiriac, Președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu și al Bursei Internaționale de Spectacole de la Sibiu; Octavian Saiu, Președintele Asociației Internaționale a Liderilor de Teatru (IATL), consultant cultural și academic, și coordonatorul conferințelor FITS; Harold David, co-președinte al Festivalului Avignon Off (Franța); Liviu Jicman, Președintele Institutului Cultural Român (ICR) și al rețelei European Union National Institutes for Culture (EUNIC); și Hege Knarvik Sande, directoarea Performing Arts Hub Norway.

Evenimentul a fost moderat de Cosmin Chivu, profesor asociat la Sands College of Performing Arts din New York, SUA, și Oana Marin, lector universitar la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și coordonatoarea Bursei Internaționale de Spectacole de la Sibiu.

Constantin Chiriac, președintele FITS și SIPAM, a urcat pe scenă pentru a reflecta asupra parcursului de 29 de ani al bursei: „Să ai 100.000 de spectatori zilnic, în persoană și online, într-un oraș relativ mic, este o realizare extraordinară.”

De asemenea, Constantin Chiriac a vorbit despre importanța promovării competiției și a oferirii de oportunități reale pentru tinerii profesioniști prin Festivalul Universităților și platformele de cercetare.

„Totul se construiește prin competiție. Așa asigurăm continuitatea,” a afirmat. Mai presus de toate, a subliniat că bursa nu a fost niciodată gândită ca un spațiu tranzacțional. Este un loc al descoperirii, al parteneriatului și al comunității. Anul acesta, Bursa de Spectacole găzduieşte o importantă delegaţie norvegiană, alături de care participanţii vor putea explora idei de colaborare în domeniul artelor.

Vizionara de Milo Rau, Origini de Scapino Ballet Rotterdam, Nijinski şi Electra printre highlighturile zilei

Claire David, director editorial și artistic, a fost în dialog cu Mihaela Dedeoglu, cu ocazia împlinirii a 40 de ani a editurii Actes Sud-Papiers. Claire David coordonează din 2023 secțiunea de artele spectacolului de la Actes Sud, reunind categoriile Teatru, Muzică și Dans.

Vizionara, un spectacol de Milo Rau, și Violoncelul de Jo Strømgren Kompani au avut ultimele reprezentații din această ediție și au fost aplaudate minute în şir de public.

Cunoscutul dansator Răzvan Mazilu a redat geniul și zbuciumul interior al legendarului Vaslav Nijinski, unul dintre cei mai enigmatici dansatori ai secolului XX, alături de echipa sa, în spectacolul de dans Nijinski. Agonie și extaz.

ORIGINI – „Întâlnirile JTI” – de Scapino Ballet Rotterdam a încântat publicul de la Fabrica de Cultură cu un spectacol creat de trei coregrafi emergenți din zona avangardei.

Electra, în regia lui Mihai Măniuțiu, spectacol care are parte de o nouă montare, după 20 de ani de la prima punere în scenă, a avut două reprezentaţii care au simbolizat un arc peste timp, cu Mariana Mihu-Plier şi Gabriela Pîrlițeanu în rolul principal al Electrei şi cu Marian Râlea şi Paul Vecsei în rolul Bătrânului. Muzica plină de forţă şi teatralitate a grupului Iza din Maramureş a completat experienţa memorabilă a publicului prezent în Sala Mare a TNRS.

Jungla, un spectacol pentru tineret, dar și pentru adulții care și-au păstrat spiritul ludic, a binedispus publicul la Teatrul Gong.

Pietonala Bălcescu a fost vrăjită de Gardienii deșertului, pe picioroange pneumatice și clasice, dar și de Giganți pe stradă.

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, 842 de evenimente și 5000 de artiști din 82 de țări

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), unul dintre cele mai mari și importante festivaluri de teatru din lume, are loc anul acesta la Sibiu în perioada 20 iunie – 29 iunie, tema ediției cu numărul 32 fiind MULȚUMESC. FITS 2025 are 842 evenimente incluse în program și așteaptă peste 5000 de artişti din 82 de țări.

Tema din acest an – MULȚUMESC – reprezintă legătura între generozitate, bucurie, puterea de a dărui, emoție și relația dintre artiști și public, mijlocită de toți cei care contribuie la susținerea acestui miraculos proces.

Aplicația FITS include toate evenimentele programate în cadrul ediţiei din acest an şi permite personalizarea programului şi multe alte facilități. Aplicaţia FITS poate fi descărcată gratuit atât în Google Play, pentru Android, cât și în AppStore, pentru iOS. Informații în timp real legate de FITS sunt disponibile pe conturile de Facebook, Instagram, TikTok, precum și pe Newsletterul FITS: fitsibiu.substack.com.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Unic în România: a promovat examenul de Bacalaureat la 75 de ani

Caz probabil unic în România, în istoria examenului de Bacalaureat, în județul Neamț, unde o femeie a promovat examenul la vârsta de 75 de ani.

Ioana Păduraru Rusu este din Roman şi, în ultimii ani, a frecventat cursurile serale la Liceul „Ion Ionescu de la Brad”, din comuna Horia.

Anul acesta a finalizat studiile liceale, s-a înscris la BAC şi l-a promovat cu media 6,36.

Femeia a obținut la proba de Limba și literatură Română 5,15, la Matematică – 5,95 și la Biologie – 8.

Acest caz le-a fost prezentat jurnaliștilor de la site-ul vestea.net de către unul dintre profesorii femeii din liceul respectiv.

„Felicitări din toată inima pentru această reuşită extraordinară, doamna Ioana!

Ați demonstrat nu doar că vârsta este rămâne un număr, ci și că setea de cunoaștere, ambiția și perseverența nu au termen-limită. Ați devenit un adevărat model pentru toate generațiile — o inspirație vie care ne arată că niciodată nu este prea târziu să ne urmăm visurile și să luptăm pentru ele.

Promovarea examenului de Bacalaureat este o performanță pentru oricine, dar în cazul dumneavoastră, la 75 de ani, ea capătă o profunzime aparte.

Este dovada clară că înțelepciunea acumulată în timp, împletită cu muncă susținută și o voință de fier, poate muta munții din loc.

Vă felicităm cu admirație și respect! Prin exemplul dumneavoastră ați scris o lecție de viață pe care niciun manual nu o cuprinde.

Cu stimă și admirație,

Echipa Liceului Tehnologic Ion Ionescu de la Brad”, este mesajul postat de conducerea unităţii şcolare al cărei director este Viorel Stan pe pagina de Facebook a liceului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Telenovela de la Filarmonică încinge spiritele în Consiliul Județean. Deși sunt for decizional, aleșii se întrec în declarații politice și amână decizia care ar soluționa conflictul

Scandalul de la Filarmonica sibiană se amplifică mai mult ce niciodată. La sfârșitul acestei luni, Consiliul Județean ar trebui să soluționeze situația conflictuală care tergiversează de mai bine de doi ani. PNL susține planul de reorganizare a managerului Cristian Lupeș, asumat de președintele Consiliului Județean, în vreme ce USR, PSD, AUR și PMP îl atacă fără precedent pe manager, cerându-i demisia. Deși formațiunea care ar putea tranșa conflictul este FDGR, aceasta întârzie să își asume o poziție clară în această privință.

Sibiu 100% vă prezintă punctele de vedere ale tuturor entităților implicate, care și-au exprimat până acum poziționarea.     

Cristian Lupeș spune că din luna august, Filarmonica Sibiu nu își mai poate plăti angajații

Situația bugetară în care se află Filarmonica de Stat Sibiu este periculoasă și conduce către oprirea activității instituției, avertizează dirijorul Cristian Lupeș, managerul instituției. „Trag un semnal de alarmă și le aduc aminte consilierilor județeni că, ascunzându-se în spatele jocurilor politice, sub falsul pretext al protejării a nouă funcții, au pus în pericol contractele de muncă a 92 de persoane, adică a tuturor angajaților Filarmonicii de Stat Sibiu”, a declarat Cristian Lupeș, luni, într-o conferință de presă.

Conducerea FSS subliniază că demersurile manageriale au parcurs toți pașii procedurali și legali necesari într-o astfel de criză, în limitele atribuțiilor. Pentru manager, decizia este foarte grea: sa propună către Consiliul Administrativ și Consiliul Județean Sibiu eliminarea a 18 poziții din statul de funcții, având în vedere impactul uman, dar și strategia managerială din ultimii 6 ani (bazată pe proiectele de management aprobate prin Hotărâri de Consiliu Județean) – care a fost de creștere a personalului în concordanță cu sporirea și diversificarea activităților organizate de filarmonică.

De aceea, atât strategic, dar mai ales moral, propunerea de reducere a statului de funcții este dureroasă. Însă funcția de manager înseamnă responsabilitatea instituțională și socială. Însumând situația financiară a anului 2024 și cea a anului 2025, împreună cu Direcția Economică, compartimentul administrativ și consilierul juridic, am încercat să aplicăm HCJ 54 cu minim de impact asupra personalului. Tergiversarea discuțiilor dintre consilierii județeni și utilizarea Filarmonicii de Stat Sibiu ca scena politică și nu muzicală, lipsa curajului de a-și asuma rolul oferit de cetățeni prin vot, din partea unora dintre consilieri, sau joaca unor lideri politici cu amănuntele din viața privată a managerului ca argumente și monede politice, din luna martie până la finalul lunii iunie au făcut să ajungem în această situație catastrofală.

Devansarea cu o lună sau două a deciziei consilierilor județeni ne-ar fi garantat salariile până la data implementării eventualei alocări de 2% de la Ministerul Dezvoltării. Ca manager, am prezentat aceste lucruri și am repetat în nenumărate rânduri că sunt deschis la dialog pentru a căuta soluții. În schimb, consilierii județeni au acționat exclusiv politic într-o chestiune care este exclusiv bugetară și îmi permit să le aduc aminte că legislația noastră specială menționează clar că în cadrul instituțiilor de spectacole sunt interzise activitățile politice. Dacă managerul filarmonicii nu ar fi lansat o propunere prin care instituția să fi încercat să aplice reglementările HCJ 54 – bugetul aprobat de consilierii județeni – atunci răspunderea ar fi fost internă, managerială, instituțională.

În acest moment, consilierii județeni sunt singurii responsabili pentru că, începând cu luna august, filarmonica nu mai are buget pentru salarii. Împreună cu toți ceilalți cetățeni, ne uităm cu îngrijorare la premisele economice naționale și ne dorim de la aparatul politic cu funcții administrative, de la cei care ocupă pozițiile de consilieri județeni, decizii ferme care să sprijine societatea și care să găsească soluțiile cele mai bune pentru societate. Observ pe plan local că jocurile politice ale consilierilor județeni au făcut ca, lună de lună, un proiect care ar fi salvat majoritatea angajaților să se tot amâne, ajungându-se acum ca, de la jumătatea lui august, eu și colegii mei să nu mai avem salarii.

Temele false care au susținut o sumedenie de neadevăruri vehiculate inițial în media, de-a lungul a 3 ani, anul acesta s-au transformat într-o catastrofă. Solicit ajutorul Consiliului Județean Sibiu și al consilierilor, al tuturor grupurilor politice care îl compun, în soluționarea acestei crize fără precedent. Lipsa de decizie nu este o decizie. Sibienii se uită cu speranță la aleșii lor, iar aceștia, împărțiți în prea evidente grupuri politice, își apără câte un membru de partid angajat, așa cum făcea odinioară PCR-ul, conducând instituția către colaps. Acest comportament impardonabil al unora dintre actorii politici naționali sau locali a adus economia României în anul 2025 în situația pe care o trăim cu toții. Astăzi este ultimul moment în care, dacă are cineva altă soluție legală și realistă de salvare a situației, a Filarmonicii de Stat Sibiu, trebuie să o prezinte în vederea aplicării imediate.

Pentru a clarifica modul în care s-a ajuns la situația actuală, vă transmit expunerea cronologică a cadrului legal parcurs de către instituție și realitatea bugetară la data de 23.06.2025:

Capitolul 1 – Cadrul legal de parcurgere a unei reorganizări

  1. Conform legii, Consiliul Județean Sibiu a transmis adresa nr. 28870/10.12.2024, solicitând propunerea de buget pentru anul 2025. În consecință, instituția a comunicat către Consiliul Județean Sibiu, în data de 19 decembrie 2024, propunerea de buget nr. 790/19.12.2024, pentru cheltuielile cu personalul necesar în anul 2025, solicitând suma de 16.370.430 lei. Suma acoperea salariile necesare pentru toate funcțiile aflate în statul de funcții al Fiarmonicii de Stat Sibiu. La data de 14.01.2025, sub nr. 741, CJ Sibiu, în urma apariției OUG 156/30.12.2024, solicită revenirea asupra bugetului în vederea transmiterii unei “noi fundamentări a sumelor necesare a fi finanțate de la bugetul local al județului Sibiu”. Filarmonica de Stat Sibiu a răspuns cu adresa nr. 42/20.01.2025, prin care, respectând cerința ordonatorului principal de credite, solicită suma de 14.630.500 lei, reprezentând cheltuilile de personal aferente anului 2025, necesare pentru plata salariilor tuturor angajaților până la sfârșitul anului.

2. Legea bugetului de stat. Legea 9/10.02.2025.

3. Consiliul Județean Sibiu constată diminuarea bugetului județean și împarte suma alocată instituțiilor din subordinea sa.

4. Prin HCJ 54/20.03.2025, s-a alocat Filarmonicii de Stat Sibiu suma de de 9.150.000 lei pentru Titlul I – Cheltuieli de personal. Diferența de 6,66 milioane de lei de la suma care ar fi acoperit integral cheltuielile salariale pentru toți angajații înseamnă o reducere reală a acestui fond salarial cu 43%.

Evident că alocarea de 2% din partea Ministerului Dezvoltării nu poate fi anticipată de către instituții, așa cum nu poate fi luată în calcul nici de către ordonatorii de credite. Așadar, dacă această alocare nu va fi făcută sau dacă ea nu va fi suficientă, deficitul va genera un număr mai mare de angajați disponibilizați. Bugetul pentru salarii este garantat de stat și corespunde statului de funcții aprobat prin HCJ. Instituția nu are dreptul legal să intervină asupra acestui buget instituțional. Singura procedură financiară este plata salariilor, contribuțiilor și a diferențelor salariale în conturile angajaților. Oricum, deja, diminuarea bugetului pentru cheltuieli de personal în anul 2025 a condus inclusiv la  respingerea de către Consiliul Județean Sibiu a promovărilor profesionale în cadrul Filarmonicii de Stat Sibiu.

5. Consultări cu angajații, în urma HCJ 54

După adoptarea bugetului județului și al instituțiilor subordonate, hotărârea forului județean a fost discutată la nivelul Consiliului Artistic al Filarmonicii, bugetul așa cum se regăsește în HCJ 54/20.03.2025 a fost adus la cunoștința angajaților și s-au făcut analize financiare de către conducerea Filarmonicii împreună cu departamentele: juridic, salarizare și administrativ.

6. Consultări cu sindicatul – Au fost transmise către SAIFS numeroase invitații și notificări din partea Filarmonicii la consultări privind aplicarea HCJ Sibiu nr. 54, în vederea încadrării în bugetul alocat:

Nr. 252/09.04.2024 – notificare către SAIFS – solicitare punct de vedere privind organigrama și statul de funcții

Nr. 258/11.04.2025 – invitație consultări cu sindicatul SAIFS – solicitare punct de vedere privind organigrama și statul de funcții

Nr. 281/16.04.2025 – notificare către SAIFS – referitor la consultările privind reorganizarea instituției

Nr. 235/20.04.2025 – adresă către SAIFS – invitație de a participa conform obligației legale la Consiliul Administrativ

Sindicatul SAIFS nu s-a prezentat la nici o rundă de consultări.  

  • Consiliul Administrativ – ședință referitoare la propuneri de rezolvare și aplicare a HCJ 54 – s-a concluzionat că prin desființarea a 9 funcții vacante și 9 funcții ocupate se realizează o economie utilă, chiar și în condițiile înființării unui număr de 9 funcții administrative, având în vedere salariile mai mici ale personalului administrativ. Precizăm că Filarmonica nu are funcțiile obligatorii menționate de lege pentru Achiziții publice și Resurse umane. Pe lângă ele, erau înființate funcții adiacente orchestrei, plătite cu o treime sau jumătate din salariul unui instrumentist. Convocare Consiliul Adminisrativ nr. 522/31.03.2025 (ședința fiind programată pe 03.04.2025) – Convocarea s-a făcut la o săptămână după primirea bugetului. Liderul de sindicat a lipsit fără să informeze Consiliul Adminisrativ. Anulat din lipsă de cvorum datorat absenței. Convocare Consiliul Adminisrativ nr. 256/11.04.2025 (ședință 16.04.2025) – din nou, liderul de sindicat a lipsit fără să anunțe. (După ora de finalizare a CA, s-a primit informația că liderul de sindicat a intrat în concediu medical.)

Prin adresa nr. 100/16.04.2025, Filarmonica de Stat Sibiu transmite către Consiliul Județean Sibiu propunerea de reorganizare votată în Consiliul Administrativ întrunit în acea zi. În data de 29 mai 2025, Consiliul Județean Sibiu retrage proiectul de hotărâre de pe ordinea de zi, la insistențele consilierilor județeni.

Convocare Consiliul Adminisrativ nr. 415/11.06.2025 (ședință 16.06.2025) pentru reorganizare în care se ELIMINĂ înființarea posturilor din administrație.

La data de 18.06.2025, cu nr. 155, Filarmonica de Stat Sibiu transmite către Consiliul Județean Sibiu propunerea de reorganizare votată în Consiliul Administrativ.

20.06.2025 – Consiliul Județean Sibiu retrage pentru a doua oară proiectul de pe ordinea de zi, în urma lipsei de consens a consilierilor județeni.

Dintre cele trei convocări la Consiliul Administrativ, reprezentantul SAIFS cu care ar fi trebuit să ne consultăm a lipsit la două dintre ședințe și nu a participat la nici o convocare la consultări cu privire la reorganizare.

8. Consiliul Județean Sibiu a analizat propunerile filarmonicii în cadrul aparatului tehnic, a organizat discuții între consilierii județeni în comisiile de specialitate, iar președintele a inițiat proiect de hotărâre.

9. Ședința de dialog social organizată de către Prefectura Sibiu

La comisia de dialog social din 19.06.2025, organizată de Instituția Prefectului, au participat reprezentanți ai Filarmonicii de Stat Sibiu și ai celor două sindicate din instituției, prefectul județului, domnul Mircea Dorin Crețu, reprezentanți ai Ministerul Muncii și Ministerului Dezvoltării, vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu, domnul Paul Kuttesch, 4 din cei 5 consilieri județeni desemnați în comisia de analiză a situației de la FSS, alți reprezentanți ai autorităților locale. Întâlnirea a avut un caracter expozitiv și s-a încheiat fără concluzii.

10. Comisia de analiză formată din consilieri județeni care reprezentau toate partidele componente ale Legislativului județean a avut două întâlniri cu SAIFS și câte una cu SSFS și conducerea filarmonicii. Din nefericire, comisia nu a ajuns la nici un rezultat cert. Am constatat, în schimb, că mulți dintre ei au venit cu o părere preconcepută, alții au lipsit pur și simplu, așa încât activitatea comisiei nu a fost relevantă pentru cei afectați de diminuarea bugetară.

Capitolul 2. Realitate bugetară la capitolul cheltuieli de personal  la data de 23 iunie 2025

– Cheltuielile Filarmonicii la acest capitol se împart între virări către salarii, contribuții sociale, diferențe salariale.

– Execuția bugetară (plățile efectuate cu salariile din ianuarie până în iunie 2025) este de 7.165.000 lei.

– La data de 23 iunie 2025, a mai rămas disponibilă suma de 1.985.000 lei.

– Din suma de 1.985.000 lei, se pot acoperi integral doar salariile lunii iunie.

– La data de 10.08.2025, consecință a amânării proiectelor de reorganizare, Filarmonica va fi în imposibilitatea achitării integrale a salariilor pe luna iulie.

  • După data de 10 iulie 2025, Filarmonica de Stat Sibiu va dispune de bugetul de 915.000 lei pentru cheltuieli de presonal, fiind necesari încă 155.000 lei pentru plata integrală a salariilor pe 10 august 2025.

– Data de 10 iulie 2025 este ultima dată în care Filarmonica de Stat Sibiu poate garanta salariile integrale.

  • Pentru a achita salariile aferente lunilor august, septembrie, octombrie, noiembrie și decembrie, Filarmonica are nevoie de aproape 5 milioane de lei.

Filarmonica de Stat Sibiu a solicitat Ministerului Dezvoltării să aloce (în cadrul programului care acordă 2% din impozitul pe venit către instituțiile de cultură) către instituție suma integrală care ar acoperi salariile angajaților până la finalul anului 2025.

2% în anul 2024

În august 2024, prin Hotărârea nr. 1051, Filarmonicii Sibiu i-a fost alocată finanțarea din partea Ministerului Dezvoltării reprezentând 2% din impozitul pe venit și instituția noastră a putut să prevadă suma de 1.200.000 lei pentru Titlul bugetar I. De asemenea, în luna decembrie, prin Hotărârea nr. 1585, prin același mecanism de finanțare, Filarmonica a primit 2.445.430 lei. În total, anul trecut au fost alocați 3.645.430 lei.

În ultimele 4 luni, în cazul în care consilierii județeni și-ar fi asumat propunerea de reorganizare, cu o schemă de personal diminuată, astăzi aveam motive să sperăm că o primă tranșă din alocarea de 2% ar fi putut întregi bugetul de salarii în august și o parte din septembrie.

BNS Sibiu: „Adevărul matematic despre reorganizarea Filarmonicii de Stat Sibiu”

„Ieri, 23 iunie 2025, într-o conferință de presă, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu anunța că din vina consilierilor județeni instituția va rămâne în curând fără bani de salarii. Așa cum ne-am obișnuit, managerul servește publicului adevăruri trunchiate. Doamna Daniela Câmpean, președintele Consiliului Județean anunța tot într-o conferință de presă faptul că fiecare instituție a primit un buget cu 20% mai mic decât în anul 2024.

Cum a construit domnul manager bugetul? Față de anul 2024 domnul manager a ales varianta scăderii cu 44% a fondului destinat plății salariilor, de la 16.370.430 lei la 9.150.000 lei. În schimb la cheltuieli cu bunuri și servicii (cheltuieli de întreținere) scăderea este de 7.5% față de cheltuielile realizate în anul 2024, de la 6.264.081 lei la 5.796.000 lei. Veniturile totale și cheltuielile totale au fost estimate în anul 2025 în scădere cu cca. 24.4% față de nivelul realizat în anul 2024 și cu 34.3% față de nivelul planificat în anul 2024.

Veniturile au fost, în opinia noastră, subestimate pentru a forța o reorganizare prin concedierea salariaților incomozi, prin subdimensionarea fondului de salarii și menținerea la un nivel ridicat a celorlalte cheltuieli. Este clar faptul că fondul alocat salariilor în anul 2025 nu ar fi ajuns până la finalul anului nici dacă reorganizarea ar fi fost aprobată (probabil ar fi ajuns până în septembrie – octombrie). Astfel, în condițiile în care reorganizarea ar fi fost finalizată chiar din luna martie 2025 (nu spunem iunie 2025), ținând cont de datele transmise în conferința de presă de ieri a domnului manager (peste 1 milion de lei cheltuială salarială/ lună), rezultă faptul că după concedieri (113.165 lei economie, conform notei de fundamentare a reorganizării) ar fi fost necesară o sumă de cca. 980.000 – 1.000.000 lei / lună, pentru plata salariilor în timp ce matematic rezultă faptul că bugetul alocat, chiar și în condițiile concedierii a 9 salariați din luna martie 2025 ar fi rezultat un disponibil pentru plata salariilor de doar cca. 800.000 lei.

În condițiile în care prima variantă de reorganizare prevedea și angajarea de personal pe funcții administrative, unele chiar de conducere (2 posturi șef serviciu), este evident faptul că după concedierea salariaților incomozi, fondul de salarii ar fi fost suplimentat prin rectificare bugetară pentru a asigura plata integrală a salariilor, inclusiv pentru salariații încadrați după reorganizare. În anul 2021, la Biblioteca Astra Sibiu a existat o situație similară, fiind impusă o reducere a cheltuielilor cu 10%. Managerul de atunci al Bibliotecii Astra, a ales, așa cum a făcut în prezent și domnul manager al Filarmonicii de Stat Sibiu, varianta concedierii unui număr de salariați, în locul variantei corecte de reducere a altor categorii de cheltuieli. În 2021, Consiliul Județean Sibiu a tratat situația protejând locurile de muncă ale salariaților, în timp ce astăzi se insistă pe necesitatea concedierilor pentru rezolvarea situației. 2021 vs. 2025: două situații identice, aceeași conducere a Consiliului Județean, rezolvări diametral opuse.

Din conferința de presă susținută de doamna Daniela Câmpean, precum și din anexa nr. 6 din HCJ nr. 54/2025, rezultă faptul că toate instituțiile au primit un buget redus cu 20% față de anul 2024. Cu toate acestea, am trecut de jumătatea anului 2025 și singura instituție în care se pune problema concedierilor și a lipsei banilor pentru plata salariilor este … Filarmonica de Stat Sibiu.

În concluzie, consilierii județeni au identificat în mod corect problema de management, matematic fiind imposibil să asiguri plata salariilor prin concedierea a 9 salariați (cca. 9% din personal), în timp ce sumele prevăzute în buget sunt cu 44% mai mici decât în 2024. Prin acest mod de întocmire a bugetului a fost încălcat cu rea-credință, alin. (1) al art. VI din OUG 156/2024, care prevede faptul că bugetele vor fi întocmite pentru a asigura plata integrală a drepturilor de natură salarială.

Matematica nu minte niciodată: reorganizarea are ca scop concedierea sindicaliștilor și nu eficiența economică, scop ilegal și imoral, de natură a acoperi carențele manageriale în gestionarea relațiilor de muncă, a situațiilor de criză și din câte se pare în întocmirea adecvată a bugetului de venituri și cheltuieli” este poziția Președintelui B.N.S. Sibiu, Georgel Elvis Petrache.

Sindicatul Salariaților Filarmonicii Sibiu

Paula Gherasim, președintele Sindicatului Salariaților Filarmonicii Sibiu, despre situația care a avut loc la ședința programată joi, 18.06.2024, orele 13, cu comisia de la Consiliul Județean:
„În urma întâlnirii cu comisia de la Consiliul Județean, am avut parte de o experiență șocantă, care a pus în impas întâlnirea programată. Din partea Sindicatului Salariaților Filarmonicii Sibiu am fost, așa cum am transmis CJ-ului, trei persoane: Gherasim Paula – președinte, Gheorghiu Octavian – vicepreședinte și Palagniuc Ion – membru. Ne aflam în sala mică a Filarmonicii la ora stabilită (13:30).
Domnul consilier Popa Gheorghe a intrat în sală împreună cu aproximativ 20 de membri ai SAIFS, vorbind pe un ton ridicat și impunând o întâlnire ad-hoc între cele două sindicate, pentru o „împăcare”.

Am încercat să îi explic domnului consilier Popa Gheorghe – care nici nu se prezentase, și despre care nu știam dacă nu cumva este un avocat sau membru BNS – că între cele două sindicate nu există nici un conflict, iar întâlnirea noastră cu comisia CJ este programată la ora 13:30, în timp ce întâlnirea comisiei CJ cu SAIFS este programată la ora 15:00.
Domnul consilier Popa Gheorghe, în acel moment, a ridicat vocea, acuzând că avem ceva de ascuns și că „nu suntem de încredere”.

În acel moment, membrii SAIFS ne-au încercuit, încercând să ne intimideze prin acțiunile tipice SAIFS (scos telefonul pentru a ne filma, țipete și cereri aberante din partea vicepreședintelui SAIFS, domnul Luca Daniel).
În acel moment nu m-am simțit în siguranță și am dorit părăsirea locației, însă intervenția salvatoare a domnului consilier Güneș Frederich a calmat situația. Domnul consilier AUR Popa Gheorghe a părăsit sala vorbind pe un ton ridicat, spunând că „nu are de ce să mai stea”.

A mai durat aproximativ 10 minute până am reușit să rămânem singuri cu cei trei consilieri ai comisiei, timpul dedicat întâlnirii fiind astfel serios scurtat.
Domnul consilier Güneș Frederich a ținut să își ceară scuze în numele colegului său, reușind astfel să readucă o stare de normalitate, cu toate că nici dânsul, nici ceilalți consilieri prezenți – Cutea Radu și Coldea Horațiu – nu au fost în vreo culpă, ba din contră, au încercat aplanarea acestei situații jenante.
Din păcate, am constatat că domnul consilier Popa Gheorghe a revenit la Filarmonică pentru întâlnirea cu SAIFS de la ora 15:00, ceea ce arată o clară discriminare față de o parte a angajaților Filarmonicii de Stat Sibiu – în special față de angajații care au încercat și încearcă să găsească o soluție reală, asigurând continuitatea concertelor, chiar dacă colegii din SAIFS erau în grevă.
De asemenea, lipsa consilierului din partea PSD de la întâlnirile cu ambele sindicate ne-a dezamăgit, arătând un dezinteres față de problemele instituției noastre.

Prefectura Sibiu

În 19 iunie 2025 a avut loc la sediul Instituției Prefectului-Județul Sibiu, Ședința Ordinară a Comisiei de Dialog Social Sibiu prezidată de prefectul, Mircea Dorin Crețu și Paul Kuttesch, vicepreședinte al Consiliului Județean Sibiu. La ședință au participat, de asemenea, Francisc Oscar Gal, subsecretar de stat în Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale cu atribuții în monitorizarea și coordonarea activităților de dialog social și subprefectul Benedek Zacharie. Pe Ordinea de Zi a ședinței a figurat ”Dialogul social privind susținerea Filarmonicii de Stat Sibiu pentru identificarea soluțiilor legale și echitabile în interesul angajaților, al comunității sibiene și al prestigiului instituției de cultură”.

La acest punct al ședinței au luat cuvântul: Monica Florescu – președinte al Sindicatului Artiștilor Instrumentiști din Filarmonica de Stat Sibiu (SAIFS), Cristian Lupeș – manager al Filarmonicii de Stat Sibiu, Georgel Petrache- președinte al Blocului Național Sindical-Filiala Sibiu, Octavian Gheorghiu – vicepreședinte al Sindicatului Salariaților Filarmonica Sibiu (SSFS), Paula Gherasim – președinte al Sindicatului Salariaților Filarmonica Sibiu (SSFS), Popa Romanino Lucian – membru, Sindicatului Artiștilor Instrumentiști din Filarmonica de Stat Sibiu (SAIFS), Popa Gheorghe – consilier județean (AUR),  Draia Cotizo – consilier județean (PSD), Cojocaru Nicolae Horațiu – DSP Sibiu și Francisc Gal – subsecretar de stat, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale.

Discuțiile s-au axat pe următoarele aspecte: Decizia de reorganizare a instituției prin reducerea numărului de posturi ocupate; Legalitatea și transparența procesului de reorganizare; Respectarea drepturilor angajaților și protejarea dialogului social; Situația posturilor vacante și redistribuirea bugetară; Existența unor presiuni generate de anumite cercetări disciplinare; Lipsa unui contract colectiv de muncă valabil în instituție; Nemulțumirile exprimate de membrii sindicatului privind modul de comunicare și implementare a reorganizării; Reclamații privind lipsa de empatie și dialog din partea conducerii executive și Posibile soluții de compromis care să mențină continuitatea și calitatea actului cultural.

Prefectul județului Sibiu a subliniat importanța păstrării echilibrului între necesitatea eficientizării activității instituțiilor publice și respectarea drepturilor profesionale și sindicale ale angajaților:

„Filarmonica de Stat Sibiu reprezintă un pilon esențial al vieții culturale sibiene. Este esențial ca toate părțile să colaboreze în mod deschis și constructiv pentru a găsi o soluție viabilă care să nu pericliteze acest patrimoniu artistic.” Reprezentanții ambelor sindicate au exprimat în mod ferm îngrijorarea că această reorganizare afectează grav calitatea actului artistic, coeziunea ansamblului simfonic și stabilitatea profesională a angajaților. De asemenea, aceștia au semnalat lipsa unui cadru de negociere colectivă formală, în condițiile inexistenței unui contract colectiv de muncă ceea ce adâncește climatul de tensiune.

La rândul său, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu a oferit o serie de clarificări privind cadrul decizional și legal al reorganizării:

Bugetul alocat instituției este influențat direct de alocările bugetare de la nivel național. În acest an, Consiliul Județean Sibiu a primit un buget semnificativ mai mic, ceea ce a impus măsuri de eficientizare;

În ciuda faptului că legislația nu impunea obligativitatea consultării sindicatului în acest caz, conducerea instituției a invitat reprezentanții sindicali la consultări și a convocat o ședință a Consiliului Administrativ, care nu a putut avea loc din lipsă de cvorum, deoarece sindicatul nu a participat;

Pașii parcurși s-au realizat conform prevederilor legale în vigoare privind reorganizarea instituțiilor publice;

Managerul și-a exprimat regretul față de existența unor dosare penale deschise privind activitatea sindicatului SAIFS, subliniind că acestea creează o stare de incertitudine în interiorul instituției.

De asemenea, subsecretarul de stat, Francisc Gal a asigurat Filarmonica de Stat Sibiu de toată disponibilitatea și sprijinul său și a reiterat necesitatea dialogului și echilibrului între rațiunile administrative și drepturile angajaților: „Filarmonica de Stat Sibiu este o instituție emblematică a culturii locale. Este esențial ca dialogul dintre conducere și salariați să se realizeze într-un mod onest și transparent, astfel încât să fie identificate soluții de compromis care să nu afecteze ireversibil identitatea artistică a ansamblului.”

Instituția Prefectului – Județul Sibiu își reafirmă angajamentul față de promovarea dialogului social și îndeamnă toate părțile implicate să trateze cu responsabilitate situația, în spiritul transparenței și al respectului reciproc.  

Poziția președintelui Consiliului Județean Sibiu

„În ultimele săptămâni, opinia publică a fost bombardată cu informații false, distorsionate și adesea prezentate tendențios despre măsurile de reorganizare a Filarmonicii de Stat Sibiu. Este momentul să clarificăm, ferm și fără echivoc, faptele. Avem datoria să spunem adevărul – din respect pentru sibienii care, prin taxele și impozitele plătite, susțin cultura în acest județ și care au dreptul la un act artistic de calitate, nu la manipulări și scandaluri. Publicul sibian merită concerte, nu scandaluri. Merită siguranța că, dacă plătește un bilet, va avea parte de muzică.

Reorganizarea Filarmonicii de Stat Sibiu este o decizie responsabilă, în interesul comunității. Nu înseamnă desființare, ci salvare, într-un context economic dificil.

Consiliul Județean Sibiu: un susținător constant al culturii

Este esențial să reamintim că, ani la rând, Consiliul Județean Sibiu a alocat cele mai mari procente din bugetul județean pentru cultură – la nivel național. Asta nu e o interpretare, ci un fapt.

Avem cinci instituții culturale de prestigiu, cu recunoaștere națională și internațională, pe care suntem datori să le protejăm nu doar prin declarații, ci prin decizii concrete – care să le asigure sustenabilitatea, performanța și deschiderea către public.

Care este realitatea?

Reorganizarea Filarmonicii nu este un moft, ci o obligație legală. Aceasta decurge din constrângeri bugetare obiective, prevăzute de OUG 156/2024 și Legea responsabilității fiscal-bugetare.

Mai mult, în 2025, județului Sibiu i s-a redus semnificativ bugetul în urma unei scăderi de aproape 80.000 de locuitori raportată la recensământ. Toate instituțiile – inclusiv Consiliul Județean – sunt obligate să se încadreze strict în bugetele aprobate, inclusiv la cheltuieli de personal.

Orice depășire ar fi ilegală și ar atrage sancțiuni directe pentru conducerea instituției și a Consiliului Județean.

Ce presupune reorganizarea?

Nu înseamnă desființarea instituției, ci adaptarea la realitățile financiare și la nevoile comunității.

Am analizat cu maximă responsabilitate toate posturile, activitatea fiecărui compartiment și eficiența utilizării fondurilor publice. Reorganizarea prevede desființarea a 9 posturi vacante și 9 posturi ocupate, cu activitate redusă și costuri salariale disproporționate – ceea ce va genera economii anuale de peste 2,3 milioane lei.

S-a realizat o analiză comparativă între angajarea permanentă și colaborarea punctuală cu muzicieni invitați pentru posturi de nișă. Posturile esențiale rămân. Muzicienii de nișă vor putea colabora punctual, așa cum se întâmplă în alte filarmonici din țară.

Ce s-a transmis greșit?

Au fost lansate campanii mincinoase. Nicio măsură nu prevede închiderea instituției sau oprirea activității orchestrei. Dimpotrivă, Filarmonica rămâne funcțională și activă.

Realitatea este alta: artiștii beneficiază de salarii de rang 1 cu un program de rang 2, salarii mai mari decât angajați din alte instituții culturale. Sindicatul a condiționat contractul colectiv de muncă de reduceri de concerte și plăți suplimentare. Mai grav, au avut loc acte de agresiune confirmate de Poliție și Medicina Legală – inclusiv sechestrarea managerului și a altor colegi.Grevele, declarate ilegale prin hotărâri definitive, au dus la anularea de concerte și pierderea încrederii publicului.

Ce urmează?

Vom continua reorganizarea – pentru că este legală, corectă și necesară.

Vom proteja Filarmonica – dar nu prin a o menține captivă unor grupuri de presiune.

Restructurarea va permite continuitatea activității, va fi transparentă și în conformitate cu legislația muncii. Nu vom crea posturi noi, iar artiștii afectați vor avea prioritate la colaborări ocazionale.

Mesajul nostru este clar, spune Consiliul Județean

Cultura înseamnă muncă, respect și responsabilitate. Nu circ sindical.

Nu putem cere cetățenilor să plătească taxe mai mari ca să întreținem structuri ineficiente.

Suntem aici pentru comunitate. Pentru fiecare sibian care vrea artă, nu scandal.

Și da – vom merge mai departe. Cu fermitate. Cu legea în mână. Cu responsabilitate.

Vă mulțumesc!”, afirmă Daniela Cîmpean, susțintă de grupul aleșilor județeni PNL. 

Politicul sibian și scandalul de la Filarmonica Sibiu. Poziția grupului PSD din Consiliul Județean Sibiu privind criza de la Filarmonica Sibiu

„În urma declarației recente a conducerii Filarmonicii Sibiu, care afirmă că „în acest moment, consilierii județeni sunt singurii responsabili pentru această dramatică situație”, grupul PSD din cadrul Consiliului Județean Sibiu consideră că este nevoie de o clarificare esențială, nu doar pentru respectarea adevărului, ci și pentru menținerea unui dialog echilibrat între instituții, transmite PSD, prin vocea consilierului județean Marius Novac.

În calitate de consilieri județeni, ne asumăm rolul de parteneri și susținători ai culturii locale, însă este profund incorect și injust ca întreaga responsabilitate pentru dificultățile bugetare ale Filarmonicii să fie plasată pe umerii consilierilor. Managementul unei instituții culturale implică nu doar viziune artistică, ci și o gestionare riguroasă a resurselor, transparență în comunicare și inițiativă în atragerea de fonduri alternative.

Criza bugetară actuală este rezultatul unui lanț de decizii – sau, mai grav, al absenței acestora – care au început cu mult înainte de acest impas. A susține că in acest caz consilierii sunt vinovați înseamnă a ignora complexitatea reală a administrației publice și a responsabilităților instituționale. Facem un apel sincer la colaborare și maturitate instituțională. Cetățenii județului merită mai mult decât acuzații reciproce — merită un mediu cultural viu, susținut de o echipă unită și transparentă. Analiza responsabilității situației actuale poate fi abordată prin următoarele aspecte:

  1. Credem că responsabilitatea pentru situația financiară a Filarmonicii este a conducerii instituției, deoarece managerul are un rol crucial în planificarea bugetului, identificarea surselor de finanțare și anticiparea unor dificultăți. A da vina  pe consilieri reprezintă o simplificare excesivă.
  2. Este de menționat că, prin proiectul de buget propus de Filarmonica Sibiu (instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Sibiu), conducerea instituției nu a semnalat lipsa fondurilor suficiente pentru plata salariilor în anul 2025.
  3. Considerăm că managementul nu a luat din timp măsuri pentru a preveni criza: solicitări clare de fonduri, atragerea de sponsorizări, proiecte alternative de finanțare sau renegocieri contractuale. Acest lucru indică faptul că vina nu este  externă.
  4. Dacă Filarmonica nu a fost transparentă cu privire la nevoile sale bugetare sau nu a comunicat eficient și la timp cu autoritățile locale, atunci, logic, este dificil de demonstrat că întreaga responsabilitate revine consilierilor județeni.

Cu tot respectul față de dificultățile întâmpinate de Filarmonica din județ, considerăm că afirmația conform căreia „în acest moment, consilierii județeni sunt singurii responsabili pentru această dramatică situație” este nedreaptă.

Conducerea unei instituții de cultură presupune viziune, responsabilitate și capacitatea de a anticipa dificultățile bugetare printr-o bună gestionare a resurselor și o comunicare eficientă cu autoritățile.

Criza financiară invocată este, în mod clar, rezultatul unui cumul de factori: lipsa unui plan sustenabil de finanțare, o adaptare insuficientă la contextul economic actual și o transparență deficitară în relația cu decidenții locali.

Considerăm că problema salarizării personalului Filarmonicii poate fi rezolvată prin alocările bugetare din cotele defalcate din impozitul pe venit pentru finanțarea instituțiilor publice de spectacole, care se fac periodic  la nivel național , nu prin concedieri de instrumentiști. Trebuie doar să existe voință politică!

Este regretabil că, în loc să existe solidaritate instituțională și o căutare sinceră a soluțiilor, se alege calea acuzațiilor unilaterale. Cultura are nevoie de sprijin, dar și de lideri capabili să genereze soluții, nu doar să desemneze vinovați.

Îndemnăm la dialog, cooperare și responsabilitate comună. Doar printr-un efort colectiv putem păstra vie și relevantă scena culturală locală”, lider grup –  Consilieri Județeni P.S.D., prof. Marius Emilian Novac.

Radu Scutea, liderul PMP Sibiu și consilier județean

Iată care este poziția liderului PMP Sibiu, Radu Scutea, consilier județean în actuala legislatură. „Domnul Cristian Lupeș, locuitor al Sibiului care vorbește despre responsabilități trebuie să aibă în vedere faptul că zidurile de apărare ale vechii cetăți nu au fost construite ca să servească drept garaj
pentru mașini. Primesc zilnic de la un timp fotografii cu limuzine parcate în pasajul de la intrarea artiștilor în Filarmonică. Domnul Cristian Lupeș, managerul Filamonicii sibiene, trebuie să aibă în vedere faptul că responsabilitatea pentru plata salariilor este a managerului și a echipei manageriale, care are un buget aprobat de către consilierii județeni pentru întreg anul 2025 și când la votarea acestui buget nu a spus banii ajung numai pentru 8 luni. În plus, proiectul de reorganizare a Filarmonicii a fost retras de pe ordinea de zi de către doamna președintă, deci putem concluziona că este necorespunzător și trebuie modificat. Dacă responsabilitatea realizării unui proiect echilibrat și nediscriminatorul de reducere a cheltuielilor Filarmonicii sibiene este prea mare, cei responsabili ar trebui să-și prezinte
cât mai repede demisia”, este mesajul liderului PMP Sibiu.    

USR Sibiu cere demisia lui Cristian Lupeș 

„Declarațiile făcute astăzi (n.red. – luni) de managerul Filarmonicii de Stat Sibiu, Cristian Lupeș, în care acuză consilierii județeni pentru criza financiară a instituției, sunt iresponsabile și complet rupte de realitate. Este inacceptabil ca o problema cronică de management , cunoscută de ani de zile, să fie aruncată pe umerii celor care refuză să aprobe restructurări făcute pe genunchi – fără viziune, fără transparență și fără o consultare autentică cu profesioniștii din domeniu.

Domnul Lupeș conduce Filarmonica de aproape șase ani. În tot acest timp, problemele financiare și tensiunile interne au fost recurente, publice și nerezolvate. Faptul că astăzi instituția nu mai are bani pentru salarii nu este rezultatul unei decizii amânate în Consiliul Județean, ci al unui management deficitar, al refuzului de a construi un dialog real și al preferinței pentru conflict în locul unei reforme reale.

Grupul consilierilor județeni USR consideră că responsabilitatea pentru această „dramatică situație” aparține conducerii executive a Filarmonicii, nu consilierilor județeni care aleg să nu valideze un plan superficial, fără fundament solid, construit pe criterii subiective. Mai mult, faptul că printre cei vizați de concedieri se numără lideri sindicali denotă un tip de conducere abuzivă, incompatibilă cu valorile unei instituții publice de cultură. În aceste condiții, consilierii județeni USR solicită demisia imediată a managerului Cristian Lupeș, care nu mai poate fi un partener credibil în procesul de salvare și reconstrucție a Filarmonicii.

Este nevoie de o conducere nouă, capabilă să acționeze cu profesionalism, echilibru și deschidere, pentru a reda încrederea în instituție. Menționăm că, în ultimele săptămâni, ne-am întâlnit cu toți actorii implicați – inclusiv cu domnul Cristian Lupeș – tocmai pentru a înțelege situația în profunzime și pentru a contribui la găsirea unor soluții reale și durabile. USR Sibiu va continua să susțină orice proces de reformă onestă, care are în centru interesul publicului, respectul față de artiști și salvarea unei instituții emblematice pentru cultura sibiană”, susține USR Sibiu.

AUR Sibiu: „Filarmonica de Stat Sibiu merită respect, profesionalism și stabilitate!”

“Din păcate, în ultimii ani, conducerea instituției a fost marcată de tensiuni constante, lipsă de transparență și o degradare evidentă a climatului intern. Situația gravă în care se află acum Filarmonica – cu bugetul epuizat și riscul neplății salariilor – este rezultatul unui management defectuos și al refuzului repetat de a construi un dialog real cu angajații și cu autoritățile locale. Propunerea de buget a fost înaintată de managerul Cristian-Calin Lupeș, manager care nu știe să prioritizeze cheltuielile pentru eficiența instituției.

Nu poți veni cu cheltuieli insuficiente pentru personal, dar în schimb vii cu cheltuieli pentru „Bunuri și servicii” de 8 ori mai mari decât alte Filarmonici, un exemplu elocvent fiind Filarmonica Transilvania din Cluj. Asta denotă că acest manager nu are o viziune sau dorește desființarea unei instituții de cultură respectiv Filarmonica de Stat Sibiu. Declarațiile recente ale domnului Cristian Lupeș, prin care încearcă să transfere întreaga responsabilitate asupra consilierilor județeni, sunt nu doar incorecte, ci și profund iresponsabile. Este inacceptabil ca, în fața unei crize evidente, să se arunce vina pe cei care refuză să gireze o restructurare superficială, lipsită de fundament, care lovește exact în instrumentiștii aflați în conflict deschis cu conducerea.

AUR Sibiu, prin consilierii săi județeni, dl Lucian Coca, dl Bogdan Drașoveanu, dl Augustin Sava si dl Gheorghe Popa, cel care a fost si reprezentantul AUR în comisia constituită la nivel de Consiliu Județean în aceasta speță și cei care prin intervenția în Comisia Juridică, au obținut un AVIZ NEGATIV în urma căruia s-a retras de pe ordinea de zi proiectul inițial, solicită DEMISIA de urgență a managerului Cristian Lupeș. Este clar că domnia sa, nu mai poate asigura stabilitatea instituției și nu mai reprezintă un partener de încredere în procesul de redresare al Filarmonicii. Suntem deschiși unui proces de reconstrucție onest și profesionist, bazat pe consultare reală cu artiștii, sindicatele și specialiștii în domeniu. Sibienii merită o Filarmonică funcțională, valoroasă și apolitică, condusă de oameni care pun cultura mai presus de orgolii și conflicte personale.

Responsabilitatea trebuie să primeze. Este timpul pentru un nou început, unul bazat pe fapte pozitive pentru comunitatea sibiană, nu unul degradant, amenințător și lipsit de fundament!”.

FDGR nu și-a exprimat încă o poziție clară

Consilierii județeni FDGR nu s-au pronunțat încă în legătură cu proiectul Consiliului Județean Sibiu privind reorganizarea instituției și nici nu au comentat declarațiile directorului Cristian Lupeș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FITSi ATENȚI! Eric-Emmanuel Schmitt, pentru a doua oară la Sibiu: „Trăiți fiecare zi ca și cum ar fi prima și nu ultima”. Mesaj pentru cititorii Sibiu 100%

Articol de Mihaela Wetscheza

Cel mai îndrăgit dramaturg și prozator al momentului, Éric-Emmanuel Schmit, a fost din nou prezent la FITS.

Dramaturg, romancier, nuvelist, eseist, cineast, tradus în 50 de limbi și jucat în tot atâtea țări, Éric-Emmanuel Schmitt este unul dintre cei mai citiți și reprezentați autori francezi din lume.

Membru al Academiei Goncourt este, de asemenea, cel mai studiat autor în școlile gimnaziale și liceale din Franța.

După ce în 2022, a jucat pe scena festivalului ca One Man Show în piesa Domnul Ibrahim și florile din Coran, primind și o stea pe Aleea Celebrităților, Eric-Emmanuel Schmitt a fost prezent și săptămâna aceasta, în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, cu două apariții publice.

În dialog cu Ionuț Sociu

Prima apariție a fost cea în dialog cu dramaturgul Ionuț Sociu, dar și cu publicul cititor, prezent în număr mare la conferință. Simplitatea, familiaritatea, dar și umorul de care dă dovadă autorul deja celebrului roman Oscar și Tanti Roz, cucerește instantaneu publicul, care absoarbe cu sete fiecare răspuns.

E.E.Schmitt se autointitulează un filosof care a ales scrisul pentru a face filosofie și mărturisește că în urma unui pelerinaj în deșert, experiență povestită în romanul Noaptea de foc, s-a transformat din filosof într-un filosof înțelept. „Detest să cred ca știu cum se face, de aceea ador energia și entuziasmul începuturilor. Sfatul meu e să trăiți fiecare zi ca și cum ar fi prima și nu ultima”, ne spune autorul.

La întrebarea moderatorului dacă putem aplica filosofia în viața noastră de zi cu zi, autorul răspunde: „Noi suntem, de fapt,  o filosofie de dimineața până seara prin întrebările pe care ni le punem zilnic… De ce mi se întâmplă acest lucru? Oare iubesc cum ar trebui? De ce trebuie să murim? Etc…”

Subiectul imortalității dezvoltat de scriitor în seria de volume ale ultimului său roman Străbătând secolele nu a rămas neatins, E.E.Schmitt mărturisind că nemurirea poate deveni o povară și, de fapt, viața este prețioasă tocmai pentru că este fragilă. „Nu ar trebui sa ne gândim zilnic la faptul că suntem muritori, ci că suntem vii. Viața și moartea fac parte din același dar pe care noi îl primim. Nu pot exista una fără cealaltă. Să fii nemuritor este tragic, să vezi în jurul tău cum evoluează știința, tehnologia, dar oamenii nu”.

Au fost atinse și subiecte actuale cum ar fi criza, subiect dezvoltat și în romanele sale, dar prezentat nu ca ceva obligatoriu negativ. „Criza este inerentă procesului democratic, chiar celui politic și social. Ce este de fapt politica? Gestionarea crizei prin forțe diverse și câteodată contradictorii care împreună ar trebui să aducă armonie și echilibru”.

Mozart versus Mozart

A doua întâlnire cu publicul a celebrului scriitor  a fost din rolul de spectator.

Așa cum ne-a dezvăluit maestrul Constantin Chiriac, managerul Teatrului Radu Stanca Sibiu și directorul FITS, E.E.Schmitt a venit cu un cadou pentru festival și, implicit, pentru public. A dăruit piesa de teatru Mozart vs. Mozart pentru a fi prezentată publicului într-o lectură originală de către 3 dintre actorii teatrului sibian.

„Am vrut să scriu o piesă despre legătura unui tată cu fiul său, pentru că universal vorbind, un fiu își începe viața prin a-și admira tatăl, apoi este pus la locul său, pentru ca în cele din urmă să îl depășească. Am vrut să arăt cât de dificil este să fii fiu, dar mai ales cât de dificil este să fii tată”, ne transmite dramaturgul, încântat de prestația actorilor sibieni.

Ambele întâlniri cu publicul s-au încheiat cu sesiuni de Q&A, scriitorul dovedind încă o dată prin simplitatea lui, ușurința cu care comunică cu publicul, dornic de a primi autografe, de a se fotografia sau de a interacționa cu el.

Éric-Emmanuel Schmitt cu autoarea articolului, Mihaela Wetscheza

Pentru ziarul Sibiu 100%, Éric-Emmanuel Schmitt mărturisește că Sibiul îl atrage din dorința de a descoperi, iar prin intermediul artei și culturii, are ocazia să descopere locuri dar mai ales oameni. Impresionat de numărul mare de cititori din Sibiu, spune că  nu va ezita să revină de fiecare dată când va fi invitat.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FITSi ATENȚI! Exclusiv Sibiu 100%. Actorul Marian Râlea, prezent la FITS pentru a-i bucura pe cei mari, dar și pe cei mici

Cu ocazia Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, actorul Marian Râlea se află din nou în orașul nostru. Acesta a bucurat, sâmbătă și duminică, inima celor mici, alături de fundația Abracadabra, cu spectacolul „Comoara din povești”, în Sub Arini, și sufletele celor mai mari, luni, 23 iunie, în Sala mare a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu, cu spectacolul de teatru „Electra” , unde joacă rolul bătrânului.

,,Drumul către teatru era cel mai important”

Mă întâlnesc cu îndrăgitul  „Magician de la Abracadabra” în curtea TNRS. Mă primește cu o căldură naturală. Se vede că e învățat să vorbească atât cu copiii, cât și cu cei ceva mai măricei. Ne așezăm la o masă și îl întreb de câți ani participă la FITS.

Sunt 24 de ani de când este prezent la acest festival. „Festivalul a crescut de la an la an. Au fost ani extraordinari, cum este și anul acesta. Deja faima lui (a FITS-lui ) este răspândită în toată lumea. Și este interesant să te gândești cum a început. Mi-aduc aminte că nu existau bilete, intrarea era liberă în primii ani la toate spectacolele, ca să-i obișnuiască pe oameni cu teatrul, dar să-i și educe. Un public educat spre teatru reprezintă oglinda comunității respective. Drumul către teatru era cel mai important. Pe măsură ce au venit spectacolele exemplare din străinătate, sibienii au înțeles că există un cost al artei”, îmi spune actorul.

,,Fiecare poveste este o comoară”

În weekend-ul ce a trecut, Sub Arini-ul a răsunat de glasuri de copii. „În fiecare an am avut grijă ca Abracadabra să vină cu câte o premieră. Temele au fost diferite, fie că au fost poveștile lumilor apuse, fie poveștile românilor, Tinerețe fără bătrânețe, spre exemplu. Tema din această ediție a fost Comoara din povești. Și într-un final, după două zile, în care au fost prezenți foarte mulți copii și părinți, oameni care și-au păstrat sufletul de copil, am ajuns la concluzia că fiecare poveste este o comoară.

Spectacolele sunt interactive, cam cum sunt majoritatea spectacolelor adresate copiilor, educația este conținută de orice gest pe care îl faci în fața copilului și povestea pe care o spui. La noi, spre deosebire de celelalte evenimente pentru cei mici, chiar toți copiii intră pe scenă și devin eroi din povești. Acest lucru este foarte important pentru că fiecare copil trebuie respectat, cei mici nu au răbdare să stea să privească, ci vor să participe. Cu această interactivitate avem grijă ca fiecare copil să devină un învingător”, afirmă Marian Râlea.

,,Să fii copil este un lucru serios”

„Sunt multe de învățat de la un copil, dar mai bine spus, sunt multe de reamintit din perioada în care am fost noi mici. Dar sinceritatea și faptul că au o seriozitate în care privesc un gest teatral sunt principalele lucruri. Să fii copil este un lucru serios. Aceștia sunt direcți, vor să participe la discuții, iubesc toate poveștile. Noi, cei mari, deși avem nevoie de povești, am uitat să le iubim. Povestea mea preferată este Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte. Din aceasta avem de învățat că există posibilitatea să ajungem la tinerețe fără bătrânețe și la viață fără de moarte, dar s-ar putea să ne plictisim”, e de părere Marian Râlea.

Electra, un spectacol de patrimoniu

Actorul Marian Râlea când vorbește de copii i se înseninează fața, dar ca orice mare artist, este polivalent și poate ieși din „mintea copiilor” și să joace și roluri de dramă, ca în piesa Electra. „Electra este un fenomen, la fel ca Faust și mai multe piese de la Teatrul Radu Stanca din Sibiu. Este un spectacol de patrimoniu, iar spectacolele de patrimoniu ar trebui ca niciodată să se scoată de pe scenă. Desigur, vârsta personajelor se schimbă, actorii îmbătrânesc, dar spectacolul trebuie refăcut cu o generație tânără. Am văzut întreaga lume cu acest spectacol și am avut mare succes pe unde am fost. Este pus exemplar în scenă de Mihai Măniuțiu, jocul actorilor este unul desăvârșit, iar pe lângă acestea, avem grupul Iza, care a fost adus special pentru a face  raportul  dintre  personajele din Electra și tradițiile din Maramureș, care încă se mai păstrează”, spune actorul.

,,Așezarea actorilor este exemplară, ca și cum ar fi o cetate a sufletelor”

Marian Râlea vorbește despre piesa de teatru Electra ca despre o ființă vie, complexă și plină de simboluri. „Electra are o căldură a personajelor, deși costumele noastre sunt de culoare închisă. Fiecare gest are o semnificație, iar în finalul piesei lumea înțelege că există și un viitor, nu știm cum va fi, dar trebuie să meargă înainte. Nu este o tragedie simplă, este una care trăiește prin fabulos, miraculos, semne clare. Iar așezarea actorilor este exemplară, ca și cum ar fi o cetate a sufletelor, care este condusă de Electra, iar Oreste, personajul salvator, merge mai departe să-și spună povestea și după piesa Electra, în tot ce înseamnă trilogia Orestia. Este un spectacol unic, ca orice spectacol, dar, aparent modern, aparent clasic, și cel mai important, un spectacol care aduce într-adevăr magia teatrului pe scena Teatrului Național Radu Stanca Sibiu”, e de părere Marian Râlea.

,,În orice sală sau orice colțișor, vom vedea niște lucruri deosebite”

L-am întrebat pe actorul aflat în fața mea dacă i-a făcut vreun spectacol din cadrul FITS, de anul acesta, cu ochiul, dacă îl atrage ceva în mod special: „Anul acesta sunt foarte curios de Iona, a lui Silviu Purcărete. Am fost curios dacă umplem Sub Arini-ul, și s-a umplut. Nu mă atrage ceva în mod deosebit, deoarece știu că în orice sală sau orice colțișor vom vedea niște lucruri deosebite. Nu mi-am făcut nici un program, aștept să mă eliberez și de Electra. FITS a devenit un reper pentru teatrul românesc, dar și pentru teatrul care se practică în întreaga lume. Lumea iubește acest festival. Dar tot acest univers teatral există și a fost construit datorită unui mare om de suflet, cu o inimă cât măștile din teatru, Constantin Chiriac”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.