Acasă Blog Pagina 762

Consiliul Județean cumpără aparatură de 19 milioane de lei pentru pacienții cu AVC

Consiliul Județean Sibiu face încă un pas important pentru îmbunătățirea serviciilor medicale oferite pacienților cu accident vascular cerebral (AVC).

Astfel, a fost lansată procedura de licitație pentru achiziția unor echipamente medicale de ultimă generație, ce vor fi instalate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu.

Aceste dotări fac parte din proiectul „Prevenirea și tratarea pacienților cu patologie vasculară cerebrală” și sunt finanțabile printr-un program național dedicat spitalelor care tratează cazuri grave de AVC.

Valoarea totală a investiției este estimată la peste 19 milioane lei (fără TVA) asigurată prin foduri europene, proiectul fiind depus de Consiliul Județean Sibiu spre finanțare în cadrul apelului de proiecte „Investiții în unități sanitare care tratează pacient critic cu patologie vasculară cerebrală acută”.

În cadrul proiectului au fost propuse spre achiziție:

  • Un aparat Angiograf – folosit pentru vizualizarea vaselor de sânge, esențial în intervențiile rapide în caz de AVC: 9,09 milioane lei
  • Un aparat RMN – pentru investigații imagistice detaliate ale creierului: 9,15 milioane lei
  • Echipamente pentru înființarea unei unități specializate în tratamentul AVC (UAVCA): 371.300 lei
  • Sistem software cu inteligență artificială – pentru sprijinirea medicilor în stabilirea diagnosticului și deciziilor medicale: 571.600 lei.

”Ne dorim ca fiecare sibian, și nu numai, să știe că, în momentele critice, echipa medicală din Spitalul Județean de Urgență este pregătită să intervină rapid și eficient cu aparatură de ultimă generație, deoarece echipamentele moderne pe care le achiziționăm pentru tratamentul AVC nu sunt doar aparate medicale – sunt șanse în plus la viață pentru pacienți.

Fiecare minut contează în lupta cu accidentul vascular cerebral, iar cu aceste dotări aducem medicina de vârf mai aproape de cei care au nevoie de ea”, a declarat Daniela Cîmpean, președintele Consiliului Județean Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Invazie de fluturi în Sibiu. Ce este fluturele migrator Buha gamma (Autographa gamma)

Invazia de fluturi din ultimele zile, semnalată de sibieni, se manifestă și în alte municipii din țara noastră, Brașovul fiind un exemplu.

Este vorba despre un fluture migrator Buha gamma (Autographa gamma).

Buha gamma este un fluture al cărui corp și aripi interioare sunt de culoare cafeniu-fumurie, iar cele posterioare sunt cafeniu deschis la bază și fumurii spre vârf.

Se hrănește cu o gamă largă de plante, dar are o preferință pentru leguminoase (mazăre, soia, lucernă) și legume ca salata, varza, fasolea, cartofii, dar și cereale, transmite Primăria orașului Brașov, și el afectat de aceasta invazie.

Autoritățile din Brașov au informat locuitorii orașului despre această adevărată invazie de fluturi din orașul de la poalele Tâmpei.

„Insecta care a invadat atât Municipiul Brașov, cât și mai multe județe din țară, inclusiv Municipiul București este fluturele migrator sau Buha gamma (Autographa gamma).

Este un fluture al cărui corp și aripi interioare sunt de culoare cafeniu-fumurie, iar cele posterioare sunt cafeniu deschis la bază și fumurii spre vârf.

Se hrănește cu o gamă largă de plante, dar are o preferință pentru leguminoase (mazăre, soia, lucernă) și legume ca salata, varza, fasolea, cartofii, dar și cereale.

Este o insectă dăunătoare care poate afecta o varietate de legume, inclusiv salata, varza, fasolea și cartofii. Este un dăunător polifag, prezent în toate zonele țării.

Fluturii sunt de dimensiuni medii zboară atât ziua, cât și în amurg, în căutarea nectarului florilor și a frunzelor pe care își vor depune ponta.

Numărul este puțin mai mare decât de obicei datorită mediului favorabil cum ar fi temperatura ridicată și dezvoltarea vegetației ca urmare a umidității mari din ultima perioadă.

Apariția acestor fluturi se datorează precipitațiilor abundente din ultima perioada, urmată de creșterea bruscă a temperaturilor ceea ce a favorizat accelerarea ciclului și dezvoltarea a acestei insecte;

Acest tip de fluture nu este periculos pentru om, dar dacă numărul omizilor crește prea mult, poate afecta vegetația, în special speciile cultivate de legume.

Este un fenomen sezonier care durează 3-4 zile și nu exista soluții de combatere la nivel urban și nici insecticide omologate în acest sens;

Insecticidele – biocidele (utilizate în activitatea de dezinsecție – combatere țânțari și căpușe), nu au eficiență în combaterea acestor specii de fluture”, a transmis Primăria Brașov într-o infirmare pentru locuitorii orașului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O tânără de 23 de ani a murit pentru că a refuzat chimioterapia la sugestia mamei sale, adeptă a teoriilor conspiraționiste

O tânără de 23 de ani, absolventă de Cambrigde, a murit pentru că a refuzat chimioterapia la sugestia mamei sale și a apelat la medicina alternativă.

Paloma Shemirani a fost diagnosticată cu limfom non-Hodgkin în decembrie 2023, după ce a început să aibă dureri în piept și dificultăți de respirație.

Medicii i-au recomandat chimioterapia și i-au transmis că are șanse de 80% să se recupereze după cancer, care netratat poata cauza moartea.

Mama Palomei, Kate Shemirani, i-a recomandat acesteia să refuze chimioterapia sau orice alt tratament și a contactat un specialist în medicina alternativă.

Acesta i-a transmis Palomei că șansa de 80% de supraviețuire este ”exagerată” și a încurajat-o să înceapă terapia Gerson, care implică o dietă vegană strictă, împreună cu sucuri, suplimente și clisme cu cafea.

În cele din urmă, Paloma Shemirani a murit la vârsta de 23 de ani, după ce a refuzat tratamentul, iar acum, frații săi o învinuiesc pe mama lor, pentru opiniile anti-medicale pe care le are.

”Sora mea a decedat ca o consecință directă a acțiunilor și convingerilor mamei mele și nu vreau ca nimeni altcineva să treacă prin aceeași durere sau pierdere prin care am trecut eu”, a declarat unul dintre frați pentru BBC.

”Nu am reușit să o opresc pe sora mea să moară. Dar ar însemna enorm pentru mine dacă aș putea face ca ea să nu fie doar una dintre mulții care mor în acest mod”, a adăugat celălalt.

Teoria fraților Palomei a fost susținută și de o colegă a acesteia: ”Nu cred că ideologia ei a fost suficient de puternică pentru a lua aceste decizii. Oamenii au opinii diferite despre aceste lucruri, dar cred că mama ei a jucat un rol imens, imens în acest sens”.

„Kate Shemirani a fost asistentă medicală în anii 1980 și se autointitulează ”Asistenta Naturală” pe rețelele de socializare.

A devenit cunoscută în mediul online în timpul pandemiei, când a susținut că Covid este o farsă și că vaccinurile făceau parte dintr-un plan de a ucide mulți oameni.

De asemenea, susține că tratarea cancerului cu chimioterapie este similară cu injectarea de iperită (gaz de muștar – o substanță chimică toxică) în vene.

Kate Shemirani nu a răspuns direct acuzațiilor. Ea și fostul ei soț, tatăl Palomei, susțin că au dovezi că ”Paloma a murit în urma unor intervenții medicale efectuate fără un diagnostic confirmat sau un consimțământ legal”, scrie Biziday.

AICI găsiți materialul publicat de BBC.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Bărbat din Rășinari condamnat pentru act sexual cu un minor

Un bărbat din Rășinari va sta sta la închisoare mai bine de 7 ani după ce a fost condamnat pentru act sexual cu un minor.

În cursul zilei de luni, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Șelimbăr au identificat un bărbat în vârstă de 53 de ani, domiciliat în localitatea Rășinari, pe numele căruia, la aceeași dată, Judecătoria Sibiu a emis un mandat de executare a pedepsei închisorii, pentru săvârșirea infracțiunii de act sexual cu un minor.

Potrivit unor surse, bărbatul a fost condamnat la peste 7 ani de închisoare.

Ulterior identificării, bărbatul a fost predat polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Sibiu în vederea încarcerării în Penitenciarul Aiud.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cum se poziționează multinaționalele din Sibiu în eventualitatea unei crize economice accentuate

Recentele măsuri de austeritate înaintate de politicieni, inflația, criza războiului prelungit din Ucraina, instabilitatea economică tot mai accentuată determină ca multe din afacerile mari din România să adopte o strategie prevăzătoare, iar pe cele mici să ezite în a se dezvolta sau chiar în a-și continua activitatea.

De aceea, am cerut un punct de vedere al principalelor multinaționale din Sibiu despre cum se raportează la aceste schimbări, care ar fi principalele măsuri pe care le-ar adopta în eventualitatea unei viitoare crize și dacă au în vedere disponibilizări în acest an.

Efectul domino în economia românească

Peste 155.000 de firme din România se aflau în dificultate la începutul anului 2025, marcând un record negativ al ultimilor cinci ani. Economia a înregistrat o creștere slabă, de doar 0,9% în 2024, iar efectele inflației, creșterea taxelor și scăderea vânzărilor au accentuat problemele mediului de afaceri. Potrivit analizei Sierra Quadrant, numărul firmelor radiate, dizolvate sau în insolvență a crescut dramatic, depășind chiar nivelul din 2020, anul pandemiei.

Fără măsuri de redresare, specialiștii avertizează că economia românească riscă să se confrunte cu un efect de domino care va afecta întregul ecosistem de business. Cifrele arată o creștere accelerată a numărului de firme care dispar de pe piață.

Peste 1500 firme suspendate în Sibiu

În 2024, în județul Sibiu au fost radiate 1.549 de firme, cu 5,7% mai multe decât în anul 2023 (1.465), arată datele ONRC. Astfel, județul nostru s-a poziționat în topul județelor cu cele mai multe firme suspendate în decembrie, cu un total de 75 suspendări.

Cele mai afectate domenii sunt: comerțul, serviciile profesionale, transporturile și construcțiile, unde firmele se confruntă cu o scădere drastică a vânzărilor și o lipsă acută de finanțare.

Fenomenul este amplificat de blocajul financiar, multe firme acumulând datorii imposibil de acoperit. Multe companii au pariat greșit pe o revenire rapidă a economiei după pandemie, s-au împrumutat excesiv și acum nu mai pot face față costurilor operaționale.

În acest context, există un risc ridicat de prăbușire în lanț a firmelor, sunt de părere specialiștii. Multe companii funcționează aparent normal, dar ascund datorii mari și lipsă de capital propriu. În cazul în care o firmă intră în incapacitate de plată, întregul lanț economic în care este implicată riscă să fie afectat, generând un efect de domino.

Aceeași analiză estimează că numărul firmelor aflate în dificultate va continua să crească, depășind 170.000 până la finalul anului.

Mai mult de un sfert dintre firmele care vor dispărea sunt companii care supraviețuiesc doar prin rostogolirea datoriilor. În aceste condiții, doar firmele care își vor adapta strategiile financiare și vor reuși să își optimizeze costurile vor putea rezista. Potrivit analizei, anul 2025 va fi un an decisiv pentru multe companii, iar expertiza în gestionarea riscurilor economice va face diferența între succes și eșec.

Continental ia „măsuri de eficientizare la scară mică”

Unul din cei mai mari angajatori din Sibiu, compania Continental, a declarat referitor la concedierile de personal anunțate la începutul acestei luni, că „își consolidează competitivitatea în sectorul de activitate Automotive din România, într-un context de piață plin de provocări pentru industria auto, care se află în plină transformare. Măsurile vizate includ o reducere a forței de muncă, și au ca scop adaptarea capacităților la cererea în schimbare a clienților și creșterea eficienței în locațiile afectate. Măsuri de eficientizare  la scară mică sunt planificate și în Sibiu”.

Marquardt nu are în vedere disponibilizări în cursul acestui an

Marquardt, unul dintre cei mai importanți furnizori de sisteme mecatronice din lume, ne-a transmis că analizează constant politicile economice și fiscale adoptate de autorități, evaluând impactul acestora asupra planurilor noastre de dezvoltare. „În același timp, ne concentrăm pe consolidarea rezilienței interne prin optimizarea costurilor, diversificarea competențelor angajaților și diversificarea soluțiilor oferite clienților. Privim către viitor cu responsabilitate și ne adaptăm strategiile de business în funcție de dinamica pieței. Credem că, în ciuda incertitudinilor, aceste perioade pot aduce și oportunități pentru cei care acționează cu viziune și agilitate”, au transmis reprezentanții companiei.

În eventualitatea unei crize acutizate, prioritățile Marquardt s-ar axa pe continuitate, adaptabilitate și protejarea capitalului uman. „Importantă este optimizarea lanțului de aprovizionare și a stocurilor, pentru a reduce costurile și riscurile operaționale, dezvoltarea si păstrarea forței de muncă specializate, esențială pentru continuitatea producției, chiar cu ajustări temporare în alte zone”, a mai precizat compania.

În ceea ce privește disponibilizările în rândul angajaților, Marquardt spune că nu are în vedere măsuri de acest gen pe care să le adopte în acest an: „Prioritatea noastră este să menținem stabilitatea echipei, mai ales într-un context economic incert. Investim în eficientizarea proceselor și adaptarea capacității de producție, tocmai pentru a evita măsuri care ar afecta personalul”.

ODU are ca prioritate stabilitatea locurilor de muncă

ODU, „jucător” dintre cei mai importanți pe piața de sisteme inovatoare de conectare pentru transmiterea de semnale, date, energie și media spune că sunt pe deplin conștienți de contextul economic dificil și de incertitudinile geopolitice care afectează mediul de afaceri. Și aceasta, mai ales pentru că activează într-un grup cu prezență în multiple industrii, ceea ce oferă un echilibru solid în fața volatilității economice.

„Datorită acestei diversificări, impactul este resimțit doar în sectorul auto,  în timp ce alte arii de activitate rămân stabile sau sunt chiar în creștere. Așadar, ne raportăm cu prudență la aceste schimbări, dar și cu încredere în reziliența modelului nostru de business. În eventualitatea în care contextul economic s-ar înrăutăți considerabil, primele noastre măsuri ar fi orientate către eficiență, nu către reducerea resursei umane. 

În ODU Romania Manufacturing, avem un sistem bine pus la punct de analiză a costurilor și optimizare continuă a proceselor. În cazul în care contextul economic ne-ar determina să luăm măsuri suplimentare, am prioritiza reducerea cheltuielilor non-critice — precum costuri administrative sau logistice —, fără a compromite calitatea produselor sau stabilitatea echipelor. De asemenea, ne concentrăm pe eficientizarea fluxurilor de producție și pe utilizarea responsabilă a resurselor, evitând orice decizie care ar afecta angajații sau mediul de lucru.

Așa cum am precizat anterior, unul  dintre avantajele competitive ale ODU este portofoliul diversificat de industrii în care activăm — de la tehnologie medicală, militară, la energie, comunicații și, desigur, industria auto. În cazul unei crize accentuate, ne-am putea adapta rapid prin realocarea capacităților de producție și a echipelor către proiectele sau sectoarele care prezintă o cerere constantă sau în creștere. Această flexibilitate ne permite să păstrăm continuitatea operațională și să asigurăm stabilitatea locurilor de muncă”, transmite ODU.

În același timp, adaugă reprezentanții companiei, „digitalizarea este deja o direcție strategică pentru ODU, nu doar un răspuns la provocările externe. Într-un scenariu economic dificil, vom continua să investim în tehnologie acolo unde aceasta poate reduce timpii de lucru, poate crește acuratețea și poate ușura sarcinile repetitive ale angajaților. Important de menționat este că aceste investiții nu sunt gândite pentru a înlocui oameni, ci pentru a-i sprijini. Digitalizarea ne ajută să ne concentrăm resursa umană pe activități cu valoare adăugată mai mare, în timp ce productivitatea generală a companiei crește”.

ODU nu are în plan disponibilizări în acest an. Pentru că, spun reprezentanții companiei: „Dimpotrivă, noi ne concentrăm pe creșterea capacității, retenția talentelor și pe consolidarea echipelor. Stabilitatea și predictibilitatea internă sunt priorități pentru noi, mai ales în perioade de incertitudine externă. Datorită portofoliului variat de industrii în care activăm, avem posibilitatea de a redistribui resursele acolo unde este cea mai mare nevoie, fără a apela la măsuri drastice precum reducerile de personal”.

Tmax Group își adaptează capacitățile de producție, pentru a nu renunța la oameni

Tmax Group, producător de top la nivel mondial de izolație de înaltă temperatură, declară că analizează constant politicile economice și fiscale adoptate de autorități, evaluând impactul acestora asupra planurilor de dezvoltare. „În același timp, transmit reprezentanții companiei, ne concentrăm pe consolidarea rezilienței interne prin optimizarea costurilor, diversificarea competentelor angajaților și diversificarea soluțiilor oferite clienților. Privim către viitor cu responsabilitate și ne adaptăm strategiile de business în funcție de dinamica pieței. Credem că, în ciuda incertitudinilor, aceste perioade pot aduce și oportunități pentru cei care acționează cu viziune și agilitate.

În eventualitatea unei crize economice accentuate, prioritățile noastre s-ar axa pe continuitate, adaptabilitate și protejarea capitalului uman. Importanta este optimizarea lanțului de aprovizionare și a stocurilor, pentru a reduce costurile și riscurile operaționale, dezvoltarea si păstrarea forței de muncă specializate, esențială pentru continuitatea producției, chiar cu ajustări temporare în alte zone”.

Și Tmax Group spune că nu are în vedere disponibilizări în acest an, pentru că „prioritatea este să menținem stabilitatea echipei, mai ales într-un context economic incert. Investim în eficientizarea proceselor și adaptarea capacității de producție, tocmai pentru a evita măsuri care ar afecta personalul”.

Și IFM precizează că, în ciuda perioadei pline de incertitudini, va lua măsurile necesare raportate la economia globală și națională, însă nu ia în calcul „niciun scenariu care să conțină disponibilizări”.

Până la publicarea acestui articol, celelalte companii din Sibiu contactate nu au răspuns solicitării noastre.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Prima româncă absolventă de „West Point” în SUA a fost avansată la gradul de sublocotenent

Miruna Gabriela Duracu, prima absolventă a Colegiului Național Militar „Ștefan cel Mare” admisă la Academia Militară „West Point” din SUA, a fost avansată luni la gradul de sublocotenent, în cadrul unei ceremonii desfășurate la sediul Statului Major al Forțelor Terestre.

La Academia Militară „West Point” se formează cei mai buni lideri militari din lume.

„Miruna Gabriela Duracu, absolventă a Academiei Militare „West Point” din Statele Unite ale Americii, a primit gradul de sublocotenent în cadrul unei ceremonii militare, astăzi, 23 iunie, la sediul Statului Major al Forțelor Terestre.

Un model de excelență, disciplină și dedicare, sublocotenent Duracu a absolvit, în 2021, Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc.

Ambiția, perseverența și perfecționismul său au fost decisive în parcurgerea cu succes a riguroasei selecții pentru singurul loc alocat României la instituția militară din SUA.

La West Point, Miruna s-a remarcat prin angajament constant și rezultate de excepție în toate domeniile esențiale: militar, sportiv și academic.

A reușit să se mențină constant printre primii din anul ei de studiu și a devenit un veritabil ambasador al valorilor militare românești ˗ aducând o contribuție semnificativă la consolidarea imaginii Armatei României în mediile internaționale de elită.

Este un exemplu de lider format în spiritul disciplinei, al muncii și al onoarei, pe care orice instituție militară ar fi mândră să îl aibă în rândurile sale.

Felicitări, Miruna și mult succes în cariera militară”, a scris Alexandra Codirlă pe pagina oficială de Facebook a Ministerului Apărării Naționale.

SURSĂ FOTO: Cristian Dobre Forțele Terestre Române

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Val de caniculă în județul Sibiu până joi dimineața

ANM a transmis, marți dimineața, o avertizare de caniculă și disconfort termic accentuat valabil până joi dimineața la ora 10.

Valul de căldură se va manifesta în majoritatea zonelor.

Va fi caniculă și disconfort termic accentuat în Banat, Crișana, Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea continentală și în cea mai mare parte a Transilvaniei, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 34 și 38 de grade, iar cele minime între 17 și 24 de grade, caracterizând o noapte tropicală în sudul și vestul țării.

Potrivit ANM, joi canicula și disconfortul termic se vor intensifica.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Percheziții uriașe în Sibiu, alte 5 județe și în Ungaria. Fraudă de milioane de lei

Procurorii DIICOT și polițiștii de la Investigarea Criminalității Economice au făcut marți 44 de percheziții în șase județe și în Ungaria, într-un dosar de fraudă informatică și spălare de bani cu un prejudiciu de 3,5 milioane lei, bani obținuți prin folosirea unor carduri bancare compromise.

Procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Satu Mare și polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Satu Mare au efectuat 42 de percheziții domiciliare în județele Satu Mare, Sibiu, Cluj, Hunedoara, Maramureș și Brăila. Alte două percheziții au avut loc simultan în Ungaria, cu sprijinul autorităților judiciare ungare.

Anchetatorii susțin că în cursul anului 2024, în județul Satu Mare, 7 persoane au constituit un grup infracțional organizat cu ramificații internaționale, în scopul obținerii de sume importante de bani prin inducerea în eroare a unor instituții bancare din străinătate.

Potrivit DIICOT, gruparea acționa coordonat, utilizând documente false și echipamente informatice pentru a obține POS-uri (terminale de plată), folosite ulterior pentru introducerea datelor unor carduri bancare compromise. Sumele astfel obținute erau apoi „spălate” printr-o rețea de tranzacții bancare succesive, retrageri de numerar și transferuri către conturi aparținând unor persoane interpuse.

În schema infracțională au fost atrase inclusiv firme care dețineau legal terminale POS, administratorii acestora fiind cooptați în procesarea tranzacțiilor frauduloase. Cardurile utilizate erau emise de bănci din SUA, China, Georgia, Thailanda, Singapore și alte state, iar operațiunile erau mascate ca tranzacții comerciale legitime.

Prejudiciul estimat până în prezent se ridică la aproximativ 3,5 milioane de lei.

Audierile se desfășoară la sediul DIICOT – Biroul Teritorial Satu Mare.

La acțiune au participat structuri din cadrul BCCO Oradea, Cluj, Alba, Satu Mare și Brăila, servicii de investigare a criminalității economice din IPJ Sibiu și Maramureș, precum și jandarmi ai IGJR.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Deosebit în Muzeul Astra: Memoria Rășinariului în fapte și bucate

În 28 și 29 iunie, între orele 10,00 și 15,00, la Gospodăria de oier transhumant din Rășinari, în cadrul sectorului tematic “Păstorit” din Muzeul în aer liber, sibienii și nu numai se întâlnesc din nou cu comunitatea din Rășinari, într-un eveniment care amintește modul de viață tradițional din acest binecunoscut sat al Mărginimii Sibiului.

Doamne elegante și harnice, localnice din Rășinari, se vor întâlni la șezătoare, prilej de lucru, de schimb de păreri, dar și de povești, de cântec și veselie.

„Din graiul lor neaoș și din cântul străvechi vom putea descifra momente din viața păstorilor, precum și atmosfera de acasă, din acele gospodării cu ocol întărit în care familia își ducea traiul de zi cu zi, folosindu-se de lâna oilor, de rodnicia pământului și de bogăția pădurii.

Va fi prezent Grupul vocal din Rășinari, continuatorul Ansamblului Folcloric din localitate, formație a cărei existență o atestau deja documente din anii 1884.
Grupul vocal este cunoscut pentru păstrarea și promovarea folclorului autentic din Mărginimea Sibiului, interpretând cu măiestrie cântece ciobănești, strigături, cântece de șezătoare.

Meșteri lemnari vor continua atelierele începute anul trecut, de realizare a bâtelor ciobănești și a răbojurilor, trebăluind și la o bușcă, numai bună ca adăpost contra arșiței.

Vechiul meșteșug de producere a șiței va fi ilustrat de meșterul rășinărean Ion Bratu, care l-a învățat de la tatăl său, transmițându-l mai departe unuia dintre fiii săi.

Sâmbătă, de la 13,30, ne vom delecta cu jocul Călușerilor, jiana fetelor și cântece la fluieră. Tot sâmbătă, reactivăm atelierul de confecționare a lumânărilor din seu de oai. Membrii Cercului de pictură vor prezenta tradiția rășinărenilor școliți odinioară pe la mănăstirile din Țara Românească.

Întorși în locurile de baștină, ei au creat o veritabilă școală de zugravi bisericești ce a funcționat în cadrul Bisericii celei Vechi. În 1996, tot sub streașina Bisericii “Cuvioasa Paraschiva”, a fost reluată această tradiție, extersată în special pe icoane pe sticlă.

Cum la casa de gospodar nu stă bine să fie masa goală, vom avea și ateliere gastronomice, cu tematică – evident – pastorală: cocoloș cu brânză și mămăligă cu lapte.

Va fi un bun prilej pentru vizitatori să exploreze această gospodărie iconică pentru sectorul “Păstorit” din muzeu, un veritabil micro-cosmos în care se desfășura existența familiei, acoperind nevoile de locuire, adăpostire a animalelor, depozitarea uneltelor, a mijloacelor de transport, a hranei și băuturii.

Ocolul întărit contura un spațiu protector, intim, structurat eficient în funcție de nevoi și resurse: o casă cu prispă închisă, un atelier de lumânări din seu de oaie, o șură cu două grajduri, o cămară și un șușop.

Obiectele acoperă atât nevoile de locuire, cât și activitățile casnice, de creștere a animalelor, de culegere și depozitare a roadelor, de fabricare a lumânărilor, fiind nelipsite cele cu funcție religioasă ori cele decorative.

Toate ilustrează măiestria, hărnicia și trăinicia comunității, fiecare cotlon al gospodăriei ascunzând, ori dimpotrivă, dezvăluind credință, meșteșug, muncă, dragoste familială, înțelegere a naturii.

Organizat în colaborare cu Muzeul Etnografic Rășinari, evenimentul se înscrie în programul “Memoria secretă a obiectelor”, prilejuind, prin costumele participantelor la șezătoare și prin îndemânarea lor, și o celebrare a “Zilei Iei”, pe care Muzeul ASTRA o aduce, de asemenea, în atenția publicului în această perioadă”, au transmis reprezentanții muzeului sibian.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Deputatul Mihai Neamțu (AUR), atac grosolan la Oana Țoiu, noul ministru de Externe. A trucat și publicat o poză cu aceasta

Mihai Neamțu (AUR) a postat o fotografie trucată cu Oana Țoiu, prin care a sugerat că nu este „potrivită” pentru a ocupa funcția de ministru de Externe din cauză că nu ar avea carismă.

Ulterior, a șters postarea, însă aceasta a fost salvată de mai mulți utilizatori ai rețelelor sociale.

În stânga este poza publicată pe Facebook de Oana Țoiu, iar în dreapta este imaginea trucată de Mihai Neamțu.

„Privesc atent această fotografie și înțeleg un adevăr esoteric, demult uitat de lumea profană: poți să nu ai studii, experiență și calificări profesionale dacă ai fost înzestrat cu un har special.

I se spune ‘carismă’. Iată propunerea USR pentru conducerea Ministerului Afacerilor Externe…”, a scris parlamentarul AUR.

Oana Țoiu este noul ministru de Externe, are aproape 40 de ani și este născută în Călărași.

Ea a urmat cursurile Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București, obținând diploma de licență în specializarea Comunicare în anul 2009, potrivit CV-ului său publicat pe site-ul Camerei Deputaților.

Ulterior, în 2016, a obținut și diploma de master, la SNSPA, la Facultatea de Științe Politice, specializarea Antropologie.

Oana Țoiu este la al doilea mandat de deputată în Parlamentul României. Ea este vicepreședintă USR și membră în Biroul Național al partidului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Peste 400 de viceprimari vor fi dați afară, iar 18.000 de posturi din administrațiile publice vor dispărea

Peste 18.000 de posturi din Unitățile Administrativ-Teritoriale vor dispărea, iar peste 400 de viceprimari vor fi dați afară.

Este vorba despre comunele au sub 1.500 de locuitori, a anunțat Cseke Attila, ministrul Dezvoltării.

Potrivit ministrului, măsurile vor fi aplicate începând cu următorul mandat al aleșilor locali, adică după 2028.

„Este vorba despre 810.390 de posturi din simularea noastră. Care rămân sau dispar?

Care pot să dispară prin această formulă, dar, încă o dată, cel mai important este criteriul profesional.

Adică nu venim peste tot, pentru că sunt UAT-uri la care numărul acesta de personal este un număr suficient și profesionist.

Și se intervine pe acest criteriu. De asemenea, la autoritățile mai mici, o să propunem desființarea funcției de viceprimar la UAT-urile sub 1.500 de locuitori.

Este vorba de peste 400 de UAT-uri”, a spus Cseke Attila.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Cadrele didactice și copiii din grădinițe s-au întâlnit în nordul județului Sibiu. „Împreună să fim mai buni”

În cadrul proiectului educațional interinstituțional județean „Împreună să fim mai buni”, zeci de cadre didactice și copii din grădinițele partenere din județul Sibiu s-au întâlnit, recent, pentru un schimb de experiență dedicat promovării incluziunii, empatiei și diversității.

Evenimentul a fost deschis sub coordonarea și în prezența inspectoarelor școlare prof. dr. Maria Turean și prof. Carmen Firu, reprezentante ale Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, care au subliniat importanța colaborării între unitățile de învățământ preșcolar și promovarea educației incluzive încă din primii ani de viață ai copilului.

Programul a fost marcat de momente artistice și prezentări creative, în care copiii au fost actorii principali ai unui spectacol al valorilor umane.

„Au dansat cu entuziasm și talent copiii de la Grădinița „Dumbrava Copiilor” Dumbrăveni, sub îndrumarea doamnei profesor Șandru Ana Maria, iar elevii Școlii Populare de Arte și Meserii din Sibiu, coordonați de Luminita Maria Dejan, au adus un plus de culoare prin cântece și dansuri.

Un moment deosebit a fost susținut de cadrele didactice de la Grădinița „Rază de Soare” Mediaș, care au prezentat o poveste emoționantă despre incluziune și acceptare, captând atenția tuturor participanților și transmițând un mesaj profund despre prietenie și empatie.

Evenimentul a fost și un prilej de prezentare a bunelor practici din grădinițele partenere, fiecare instituție aducând exemple valoroase de activități desfășurate cu copiii pentru dezvoltarea socială timpurie și sprijinirea diversității.

Proiectul, inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Sibiu în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Sibiu, s-a desfășurat sub coordonarea inspectorilor școlari și a directorilor grădinițelor implicate, reunind peste 25 de instituții de învățământ preșcolar din județ.

Tema centrală – Educația socială timpurie și incluziunea – a fost abordată prin activități comune, expoziții, dans, povești și multă implicare din partea celor mici, demonstrând că valorile se învață și se trăiesc de la cea mai fragedă vârstă.

„Împreună să fim mai buni” nu este doar un titlu de proiect, ci o realitate care prinde viață atunci când educația este făcută cu suflet, iar copiii sunt sprijiniți să crească în armonie și acceptare.

Gazda evenimentului: Grădinița Șaroșu pe Târnave- Dumbrăveni, director prof. Ramona Dârloșan”, au transmis organizatorii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.