Acasă Blog Pagina 766

Primăria Moșna va întrerupe furnizare apei, zilnic, timp de 10 ore. „Nu folosiți apa pentru udatul grădinilor”

Conducerea Primăriei Moșna a decis întreruperea apei pe timpul nopții, din cauza consumului crescut și a secetei.

Locuitorii din Moșna au fost informați despre întreruperea furnizării apei potabile de la ora 20 pînă la ora 6 pentru umplerea bazinelor.

„Atenție!

Întrerupere furnizare apă potabilă, în localitatea Moșna

Datorită consumului crescut de apă potabilă, din ultima perioadă și a lipsei precipitațiilor, suntem nevoiți să sistăm furnizarea apei potabile până la umplerea bazinelor.

Zilnic în intervalul orar 20:00- 06:00 furnizarea apei potabile va fi întreruptă pentru reumplerea bazinelor.

Vă rugăm să consumați apa potabilă doar pentru nevoile casnice!

Nu folosiți apa potabilă de la rețea pentru udatul grădinilor, adăpatul animalelor, spălatul mașinilor, udatul peluzelor, etc.

Vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare”, a anunțat Primăria Moșna pe Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

David Cristian sau cum e să fii actor la început de drum

„Azi fac acum această meserie pentru că mă bucură, îmi dă viață, mă face să mă simt bine și că vreau să ridic întrebări oamenilor care vin la spectacole”, îmi spune David Cristian, actor la început de drum, care a visat toată viața lui să joace pe scenă. Tânărul de 24 de ani, născut în Ajun de Crăciun, a venit pe lume la Târgu Jiu, județul Gorj. Tatăl a fost antrenor de baschet, iar mama a lucrat o perioadă în orașul natal al lui David, apoi a plecat în Italia.

„Am făcut handbal de performanță opt ani de zile. Primul scop a fost să fie handbalist, până am descoperit zona artistică”, spune David, cu care povestesc în redacția Sibiu100% la o cafea cu emoții. E primul său interviu pentru presa locală. „Actoria se leagă foarte mult de a face performanță, fizică, psihică, muzicală. Chiar acum se face la București un spectacol, se numește «Meciul de handbal»”, continuă actorul.

O meserie predestinată

David a plecat, ca majoritatea actorilor, cum spune și el, de la imitație. „Cred că pe la 8-9 ani am început să imit părinții, colegii, profesorii, tot ce făceam, o făceam pentru amuzamentul meu. Mă puneam în diverse situații, nu trebuia să treacă o zi fără să imit pe cineva.  Aveam o perioadă când îl imitam pe Spiderman. Și nu oarecum, îl făceam pe Spiderman al meu. Îmi cumpăraseră ai mei o mască și odată ce o puneam pe față, nu mă mai oprea nimeni și nimic. Stăteam pe trotuar și îmi imaginam că merg pe tavan. Chiar acum 7-8 luni, într-un casting, la spectacolul «Ultima generație», m-au întrebat cei din comisie care ar fi personajul meu ideal pe care aș vrea să-l joc. Le-am răspuns: Spiderman”, mi-a zis David.

„Nu ești actor doar când ești la teatru. Această meserie te poartă peste tot”

După Spiderman, David și-a ales un stil medieval, imitând personaje ca vikingii. De aici și stilul pe care îl are acum. Părul său blond lung, unit cu barba, la fel de bălaie, statura impozantă și privirea pătrunzătoare, îl fac rupt din serialul „Vikings”. Nu are vreun idol, apreciază actorii care și-au găsit identitatea și ia ce e mai bun de la ei.

„Nu m-am oprit niciodată la un idol, îmi place să iau ce-i mai bun de la fiecare interacțiune cu orice actor. Eu fur de la fiecare câteva ceva, fur de la ei, pun pe mine. Recent, am prins foarte multă încredere de la actorul Nicu Mihoc. Am admirat foarte mult modul său de lucru, liniștea pe care o are și pe care o emană pe scenă și în afara acestuia. Felul cum gestiona fiecare situație, ieșitul afară în pauză, sunt detalii care construiesc un actor bun înainte de a fi pe scenă. Nu ești actor doar când ești la teatru, această meserie te poartă peste tot. Mă simt foarte bine când sunt lângă oameni care mă ajută să cresc”, povestește Denis.

„Cu școala nu am avut niciodată o relație bună”

A început Liceul Economic „Virgil Magiaru”, dar nu s-a regăsit, ca majoritatea artiștilor printre numere, așa că după doi ani a continuat la filologie, la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”. „Cu școala nu am avut niciodată o relație bună, nu mi-a plăcut, mi se părea că-mi ocupă prea mult timp și nu-mi dă voie să fiu atât de creativ, cum mi-aș fi dorit să fiu. Erau profesori care mă înțelegeau și mă lăsau să-mi fac de cap, dar de multe ori eram limitat. Dar când eram la Colegiul Național «Tudor Vladimirescu» făceam spectacole caritabile ca să scap de absențe. Scriam scenele, ne puneam într-un restaurant și  organizam publicul. Eram cinci copii care voiau să facă acest lucru. Temele le luam din cotidian, ne adaptam la contextul de atunci, băgam și politică, chiar dacă nu știam cât de mare importanță aveau cuvintele”, mărturisește tânărul.

A fost legat de Sibiu de mic

Denis a fost legat de Sibiu de mic. Are un unchi în orașul nostru, la care își petrecea vacanțele. Așa că a visat să urmeze facultatea aici. Asta a și făcut. S-a pregătit cu două monologuri, unul comic, unul dramatic și mai multe poezii de toate felurile, plus povestiri.

„Au fost două zile. Una când am venit cu un exercițiu de improvizație, în care m-am întâlnit cu toți concurenții, apoi a venit cea cu monologurile. Mie mai degrabă îmi dai ceva viu să fac, decât să vin de acasă cu un text și să am limite. Sunt de părere că un spectacol nu e la fel cu altul. Mi-aduc aminte că în comisie erau oameni pe care atunci nu-i cunoșteam, somități, cum ar fi Constantin Chiriac, Adrian Neacșu, Diana Fufezan, Adriana Bârză, oameni care mi-au fost profesori. Atât de preocupat eram de monologuri, încât nici nu m-am mai documentat cu cine mă voi întâlni. A fost mai bine, că nu am avut atâtea emoții”, spune actorul.

Anii de facultate

Nu a trecut mult timp de când David a terminat studiile universitare, apoi cele postuniversitare, la specializarea „Arta actorului și tehnici interpretative în artele spectacolului”. „Anii de învățământ superior mi s-au părut o poveste foarte frumoasă. Poate mulți dintre colegii mei o să zică că exagerez, dar nu este așa. Mi-aduc aminte și de primul botez al scenei. Aveam examen, iar eu trebuia să intru cu o lumânare într-un spectacol. Am exersat vreo 3-4  săptămâni acea scenă, nici nu știu cât am repetat. Tot negru în sală, eu intru cu lumânarea aprinsă, partenera mea era întinsă, dormea.

«Othello și Desdemona» era piesa, scena uciderii, examen de Shakespeare, anul II. Înainte de a intra pe scenă, am lăsat lumânarea și sfeșnicul în grija lui Călin, colegul meu de atunci. I-am zis: «Călin, nu atinge această lumânare, deoarece am examen și mi-e că nu se aprinde». «Stai, mă, David, liniștit, cum să nu se aprindă? Las-o aici», mi-a răspuns. Înainte să intru în acest examen, când ajung la scena, iau sfeșnicul, aprind lumânarea și văd că doar pâlpâie puțin. «Căline, ai umblat la ea?». «Nu.» Un alt coleg mi-a spus că al meu tovarăș Călin a pus mâna pe fitil și nu se mai aprindea lumânarea. Am intrat pe beznă cu un licăr mic de lumină. Toată lumea râdea, m-am împiedicat, scena era dramatică, m-am simțit ciudat. Lumânarea s-a stins, am intrat, o aprindeam, se stingea, tot așa. Până într-un final am aprins lumina ca scena să se poată desfășura conform planului”, îmi povestește râzând actorul.

„Jocul de-a vacanța”

David are un fel de a povesti care te prinde. Un actor adevărat nu ar folosi minciuna pentru a te atrage. Cel puțin așa crede interlocutorul meu. „Mi-aduc aminte de primul rol principal ce l-am avut, dinainte să fiu angajat. În «Jocul de-a vacanța», sub regia lui Florin Coșuleț, am fost Ștefan Valeriu. A fost o experiență minunată. Nici nu știu cu ce aș putea compara. Pentru un actor tânăr, care nu a simțit atât de multe lucruri, scenic vorbind, este ca și cum te-ai arunca într-o apă adâncă de cinci metri neștiind decât foarte puțin să înoți. A fost text foarte mult, acțiune foarte multă. Jucam cu actori ai teatrului mult mai mari, mai experimentați ca mine. Aceasta poate fi o capcană, poate fi un avantaj. Eu l-am privit ca un plus, pe principiu «înveți, furi și evoluezi»”, crede David.

Ce va face David la FITS

David, deși are înfățișare de viking, crede că s-a născut să facă comedie. „Dacă ar fi să aleg, aș fi de acord cu orice rol, dar zona mea de confort este comedia. Îmi place să fiu vulnerabil, iubesc drama, îmi place să mă simt eliberat. Acum, spre exemplu, că vine festivalul FITS, am un monolog în care am ocazia să mă descarc. Abia aștept acel moment, în care merg pe scenă și vorbesc cu publicul, le spun o poveste. E ca o terapie cu publicul. Plus că voi juca în spectacolele: «Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte», «Ultima Generație», «Electra», «Lungul drum al zilei către noapte», «Iarna și Faust». Acest eveniment reprezintă zece zile este sărbătoare pentru toți locuitorii orașului. Dar pentru actori e muncă, fiind implicat în atâtea spectacole, încât nu poți să te bucuri de spectacolele altora”, spune David.

A fi actor este un privilegiu

„Actorul nu poate schimba lumea, nu poate schimba vieți, dar ce poate face, este să ridice întrebări. Atunci când pleacă omul de la un spectacol, să plece cu un semn de întrebare. A fi actor este un privilegiu. Iar, dacă mă întrebi pe mine, David, rolul meu este să te fac să te simți bine, fie că sunt pe scenă, fie în afara acesteia. Să bem o cafea, să plângem împreună, să ne vindecăm unul pe altul. Dar, ca actor nu ești mai presus de nimeni, nu cred în acest lucru, fiecare om este bun pe meseria sa. Pune un pește să se cațăre în copac, poate?”, e de părere tânărul.

„Fac acum această meserie pentru că mă bucură”

L-am întrebat pe actor care ar fi rolul vieții lui, iar David ar vrea să joace un super erou, dar nu cu pelerină. „Răspunsul la această întrebare se va schimba întotdeauna pentru mine, de la lună la lună, de la un an la altul. Azi fac acum această meserie pentru că mă bucură, îmi dă viață, mă face să mă simt bine, vreau să ridic întrebări oamenilor care vin la spectacole și mă bucur că mă întâlnesc cu oameni foarte faini și foarte frumoși, mult mai experimentați decât mine, și în viață și meserie. Actoria mă păstrează actual, viu și nu-mi lasă mintea să doarmă”, concluzionează David.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Pr. Constantin Necula. Duminica României din Cer

Pentru cine este crescut la Munte e ușor de înțeles argumentul credinței. El ne aduce aminte că într-o dimineață plină de ceață, după vreo furtună grea, când te așezi cu fața spre munte este acolo, în ceață și sub respirația grea a ploii, dar acolo. El locuiește în norul ce-l acoperă nu doar pentru că este în mintea ta, ci pentru că el este acolo. Aceasta este Duminica Sfinților Români.

O realitate dincolo de norii unei Românii toxice, în care contează absolut orice, mai puțin sfințenia vieții. O Românie reală, un prag de existență care depășește existența și care ne înnobilează dincolo de durerea dărâmării clipei de acum. O Românie ca un metanier de lumină în care fiecare Sfânt înseamnă un „Doamne, Iisuse” rostit ca un oftat plin de sens, împlinit în sensul Învierii.

Duminica aceasta, a doua după Rusalii, este numită Duminica Sfinților Români. Fără urmă de filetism – să nu fie – ori naționalism ieftin. E Duminica voievozilor și țăranilor luptători pentru Evanghelie, a maicilor și călugărilor nevoitori în vetre de lumină, a învățaților și neînvățaților dintr-ale lumii, dar plini de duhul trăirii Evangheliei. E ziua celor din detențiile tuturor regimurilor în care cnutul și lovirea au fost mai de preț decât iubirea. A celor care au scris și a celor care au tăcut, a celor care s-au rugat ori a celor care au suferit în tăcere.

E ziua în care pomenim Liturghia în limba română. Și pe cei care ne-au dăruit inima lor în texte de o fragilitate sufletească plină de rai. E ziua în care Raiul răzbate de un frison de rostire românească. E Duminica ambelor maluri de Prut și a tot ce are limba română lucind de dor pe prispa Iconostasului.

E Duminica oamenilor care au înțeles Evanghelia, au asumat-o și ne-au dăruit-o drept mod de viață. E Duminica în care ne iartă Dumnezeu și pentru că vede, o dată în plus, că nu suntem numai neatenți și miopi duhovnicește. E ziua în care Dumnezeu ne îndeamnă să ne bucurăm de livada duhovnicească izvodită din prescura de har a neamului din care ne tragem viața.

Duminica acesta nu este numai despre „Deșteaptă-te, române”, ci și despre „cu noi este Dumnezeu”. Nu este despre lozinci lipite pe fruntea Țării, ci despre cuvintele care ne unesc cu Cerul, făcând din Țară locul unde Hristos nu ar refuza traiul.

Oricât de nebunește pare ceea ce scriu, știu că este așa. Știu pentru că este Duminica în care Biserica ne reamintește că străbătând Duhul Sfânt printre noi, pe unii i-a ales să ne fie mărturie. Că printre noi trec sfinții! Și rostesc vieții împlinire pre limbă română! Învățată în tălmăciri din Cazanii și rostiri de noapte întru priveghere. Pentru că înainte de a fi pe buzele noaste, limba română a fost în inima lor, Sfinților României din Cer!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Concursul de Sprint și Sărituri, Sibiu 2025, ediția I a fost un succes

Sibiu, 22 iunie 2025 – Stadionul Municipal din Sibiu a fost, ieri, scena unei adevărate sărbători a sportului, unde peste 200 copii au demonstrat pasiune, perseverență și spirit competitiv în cadrul Concursului de Sprint și Sărituri „Sibiu 2025”. Evenimentul, organizat de AJA (Asociația Județeană de Atletism) și Asociația Pregătire Fizică și Sport (ACS), cu sprijinul comunității locale, a reușit să unească sportul, distracția și frumusețea primelor experiențe competitive pentru cei mici.

Rezultate Impresionante și Premieri Generoase

Cu 126 de copii urcați pe podium, concursul a oferit momente de emoție autentică. Probele de sprint 50m, săritură în lungime și sprint 120m au fost disputate cu maximum de seriozitate, iar toți participanții au primit diplome de participare, în timp ce câștigătorii au fost răsplătiți cu medalii, tricouri personalizate și premii din tombolă (trotinete și vouchere).

Rezultatele complete sunt disponibile pe sportcopiisibiu.ro, iar pozele și videoclipurile din competiție vor fi postate marți.

Am Văzut Zâmbete și Dorință de Mai Mult!

Băra Gabriel, antrenor și coordonatorul evenimentului, a remarcat:
„Am avut o competiție excelentă, cu participanți entuziaști și părinți implicati. Copiii au alergat și au sărit cu pasiune, iar atmosfera a fost una deosebită. Ne bucurăm că am reușit să oferim acest cadru pentru debutul lor în competiții.”

Drăgan Adrian, antrenor și arbitru, a adăugat:
„Este uimitor să vezi cum cei mici învață să depășească emoțiile și să se bucure de sport. Mulți dintre ei au făcut primii pași spre performanță aici, iar asta ne motivează să continuăm.”

Premierea

Părinții Laudă Inițiativa: „Copiii au Trăit Ceva Special!”


„Fiul nostru a câștigat prima sa medalie și este atât de mândru! Competiția a fost foarte bine organizată, iar copiii au fost încurajați să dea totul fără presiuni inutile. Mulțumim echipei!”

părinți bucuroși


„A fost o experiență minunată. Fata mea a învățat că sportul înseamnă și efort, dar și bucurie. Abia așteaptă următoarea competiție!”

o mamă fericită
Echipa de coordonare și voluntari

Ce Urmează? Evenimente Sportive pentru Copii în Toată Județul!

Organizatorii au anunțat deja următoarele întreceri:

  • 20 septembrieCupa Micul Atlet – concurs pe echipe între școlile din județul Sibiu
  • 4 octombrieCrosul Copiilor 2025 – ediția de toamnă

Sport Fără Ecrane în Vacanța de Vară

Pentru copiii care doresc să rămână activi, antrenamentele de atletism pentru începători vor continua zilnic pe tot parcursul verii, sub îndrumarea unei echipe de antrenori și voluntari dedicați.

Un Cuvânt de Mulțumire

Evenimentul a primit sprijinul partenerilorExpres Autoservice, Cofetăria Creme, Art Reisen, DariusZa Photography, Sibiu 100%, Sportul Sibian, și fără eforturile voluntarilor care au asigurat o organizare impecabilă.

„Vă așteptăm la următoarele competiții – să facem împreună din Sibiu un oraș al micilor sportivi!”

Sibiu 100% este alături de sport, copiii activi și performanță. Vă mulțumim pentru că citiți știrile noastre! O recenzie pe facebook, google, youtube este întotdeauna binevenită.

ULTIMA ORĂ/FOTO/VIDEO: SUA au atacat Iranul. „Fie va fi pace, fie va fi tragedie”, a spus Trump

SUA au atacat Iranul, iar Donald Trump a anunțat că avioanele americane au lansat atacuri „cu succes” asupra siturilor nucleare din Iran.

Într-o postare pe rețelele sociale, președintele american anunță, duminică dimineața, că situri nucleare iraniene de la Fordow, Natanz și Isfahan au fost bombardate.

Este vorba de facilitățile de îmbogățire a uraniului adânc îngropate, despre care anterior Israelul a declarat că numai SUA dețin arme necesare pentru a le neutraliza complet.

“Am finalizat un atac de mare succes asupra celor trei situri nucleare din Iran, inclusiv Fordow, Natanz și Isfahan.

Toate avioanele se află acum în afara spațiului aerian iranian. O încărcătură completă de BOMBE a fost lansată asupra sitului principal, Fordow.

Toate avioanele sunt în siguranță în drum spre casă. Felicitări marilor noștri războinici americani.

Nu există nicio altă armată în lume care să fi putut face asta.

ACUM ESTE MOMENTUL PENTRU PACE! Vă mulțumim pentru atenția acordată acestei probleme”, a scris Trump. Ulterior, președintele american a susținut și o scurtă declarație de presă în acest sens.

Potrivit Reuters, bombardierele invizibile B-2 sunt cele care au executat bombardamentul, la ora locală 2.30.

Trump și-a exprimat speranța că atacurile vor împinge regimul iranian la negocieri și că “nu planifică în prezent acțiuni suplimentare ale SUA în Iran”, potrivit CNN.

În plus, SUA au contactat Iranul pentru a clarifica faptul că nu vor forța o schimbare a regimului.

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres a numit atacurile americane asupra Iranului “o escaladare periculoasă într-o regiune deja aflată la limită – și o amenințare directă la adresa păcii și securității internaționale.

Există un risc tot mai mare ca acest conflict să scape rapid de sub control – cu consecințe catastrofale pentru civili, pentru regiune și pentru întreaga lume.

În această periculoasă clipă, este esențial să se evite o spirală a haosului. Nu există o soluție militară. Singura cale de urmat este diplomația. Singura speranță este pacea”, se arată într-un comunicat al secretarului general al ONU.

Într-o adresare în direct, de la Casa Albă, președintele american amenință Iranul cu “și mai multe atacuri, dacă nu va face pace”. “Fie va fi pace, fie va fi tragedie”, a mai spus Donald Trump, numind Iranul “bătăușul Orientului Mijlociu”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FITSi ATENȚI! Ștefan Lupu, regizorul spectacolului „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, despre festival

În cadrul Festivalului Internațional de la Sibiu, Sibiu100% a stat de vorbă cu Ștefan Lupu, regizorul spectacolului „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”.

Cel mai important festival de teatru din România

„Mulțumesc, în primul rând. Mă simt bine deoarece sunt prezent la cel mai important festival de teatru din România. De la o ediție la alta acesta crește, de fiecare dată vine cu ceva nou, cu surprize. Mă bucur că anul acesta este primul FITS din viața mea unde sunt foarte activ. Am trei spectacole, unde sunt în calitate de regizor, de coregraf, de profesor și de manager cultural. Stau pentru toată perioada, ceea ce nu s-a întâmplat de mult timp și pot să mă bucur la finalul stagiului de multă artă și cultură, de prieteni, de colegi, de breaslă, de fuziuni artistice”, a declarat Ștefan Lupu.

„Mișcă-ți trupul cu Ștefan Lupu”

Ștefan Lupu este director al Teatrului Mic din București și ține un workshop pentru tineri în cadrul FITS. „Workshop-ul nu durează foarte mult (doar câteva ore) și trebuie să condensez informația și să fac un lucru foarte simplu care este digerabil pentru mai multe categorii de vârstă. Este un workshop de dans și vin în principal tinerii, dar suntem deschiși pentru orice oameni, chiar dacă nu este în domeniul artistic. Pornim de la sintagma Mișcă-ți trupul cu Ștefan Lupu. Ne vom mișca trupurile și vom conștientiza bucuria spiritului într-un corp sănătos, care este întotdeauna în comuniune cu spiritul. Nu va fi un workshop pretențios și mai degrabă unul în care să ne simțim bine în corpurile noastre”, a spus regizorul.

Locuri limitate

„Mă simt extraordinar că știu ce am făcut, cu ce echipă am lucrat și știu că a fost o muncă grea. Dar ca orice muncă dificilă, din experiența mea, rezultatele au fost foarte bune. Procesul este foarte dificil, aproape imposibil, foarte obositor, dar a ieșit un spectacol foarte bun, mă întreabă lumea de la București despre acesta. Nu știu cum să bag toți oamenii în sală, sunt circa 200 de rezervări și avem doar 150 de locuri. Mi-e teamă să nu rămână oameni pe dinafară”, a mărturisit regizorul.

Sursă foto: Arhiva personală

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibian condamnat la închisoare cu executare pentru că a condus fără permis

Un bărbat din Racovița care a fost prins de două ori conducând fără permis a fost condamnat la închisoare cu executare.

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos au identificat un bărbat în vârstă de 55 de ani, domiciliat în comuna Racovița, pe numele căruia, la aceeași dată, Judecătoria Avrig a emis un mandat de executare a pedepsei închisorii, pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis (2 acte materiale).

Ulterior identificării, bărbatul a fost predat polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Sibiu în vederea încarcerării în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibian reținut de polițiști. A spart geamul și a furat tot ce a putut dintr-o mașină

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu au reținut un sibian, în vârstă de 40 de ani, cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Bărbatul este bănuit că a furat dintr-un autoturism parcat pe strada Cristian din municipiul Sibiu mai multe bunuri și bani, după ce a spart geamul portierei dreapta față a autoturismului.

Prejudiciul creat este de 4.000 de lei.

„Ca urmare a probatoriului administrat, polițiștii de investigații criminale au luat măsura reținerii bărbatului, urmând a fi prezentat unității de parchet competente, în vederea aplicării unei măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Dance as ICH merge mai departe la Muzeul ASTRA!

Proiectul Dance as ICH: New Models of Facilitating Participatory Dance Events, cofinanțat de Uniunea Europeană, în cadrul Programului Europa Creativă, explorează dansul ca parte esențială a patrimoniului cultural imaterial, punând accent pe relațiile dintre comunitățile patrimoniale, instituțiile de cultură și public.

În cadrul proiectului, Muzeul ASTRA a organizat o serie de evenimente de dans care au inclus o expoziție interactivă, workshop-uri, cursuri de dans și seminarii, cu scopul de a stimula participarea activă și facilitarea învățării prin practicare.

Evenimentul central, expoziția Dansul – patrimoniul intangibil european în mișcare, vernisată în 5 noiembrie 2024 prezintă cercetările întreprinse în comunitățile de dans din România, Ungaria, Norvegia, Grecia, Slovenia și prezintă un concept inovator ce combină vizualul, documentarea audio-video și dansul interactiv.

Materialele precum dance loop, dansul pedagogic și studiile de caz permit publicului să învețe și să experimenteze dansuri din diverse culturi europene.

Seria de evenimente desfășurate în cadrul proiectului a adus în prim-plan dansuri românești, săsești și ceangăiești, prin implicarea unor dansatori și ansambluri precum Ceata de feciori din Rucăr, județul Brașov, Grupul Popularii din Sibiu, Trupa de dansuri săsești a Forumului German din Sibiu, Formația de Tineret Ceangăiesc din Bacău, Ansamblul Dor de dans din Livezi, județul Harghita și Grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac, județul Bistrița-Năsăud .

Între 8 martie și 5 aprilie 2025, au fost organizate cursuri săptămânale de dansuri tradiționale românești și săsești pentru tineri și adulți, coordonate de specialiști din cadrul Ansamblului Junii Sibiului și al Trupei de dansuri săsești a Forumului Democrat German din Sibiu.

De asemenea, în 23–24 mai 2025 au avut loc workshop-uri de dansuri tradiționale românești și ceangăiești, precum și Seminarul Practicarea și transmiterea dansului în comunități patrimoniale (în format hibrid).

În cadrul acestor zile cei prezenți la eveniment s-au bucurat de momentele de dans prezentate de Ansamblul Dor de Dans din Livezi, Harghita, coordonat de Marina Bucur, care a purtat participanții într-o suită de dansuri trandiționale specifice: Baraboiul, Șapte pași, Cea de doi, Munteneasca, Mărunțica, Corobeasca și Sârba, acompaniați de sunetul autentic al viorii și tobei țărănești.

Evenimentul s-a încheiat cu workshopul coordonat de dr. Silvestru Petac, etnocoreolog și muzeograf, ce a oferit participanților ocazia să exploreze ritmul și simbolistica dansului tradițional purtându-i pe cei prezenți să descopere, în pași de dans, mai multe zone din Transilvania.

Formația de Tineret Ceangăiesc, sub îndrumarea instructorilor Katona Eduárd, Bagi Bálint și Szilágyi Dániel, au interpretat melodii ceangăiești, acompaniate de instrumente tradiționale :fluiere, tobă și cobză.

Workshop-ul condus de coregraful János Kovács a completat ziua cu reflecții valoroase despre viitorul dansului tradițional, cu intervenții din partea unor specialiști precum: drd. Ciprian Anghel Ștefan, director general, Muzeul ASTRA, dr. Silvestru Petac, János Kovács și Kádár Elemér.

În 24 iunie, Grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac, sub îndrumarea rapsodului Sanda Cioancă va readuce în atenția vizitatorilor Muzeului ASTRA ritualul de pe Valea Bârgăului legat de cununile de Sânziene și va recrea momente din nunta tradițională din Tureac.

Seminarul Practicarea și transmiterea dansului în comunități patrimoniale și metode de facilitare a dansului într-un muzeu va fi susținut de etnologul drd. Menuț Maximinian în dialog cu dr. Mirela Crețu, Muzeul ASTRA.

Evenimentul a fost încununat de un workshop de dansuri tradiționale facilitat de Grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac, județul Bistrița-Năsăud, în expoziția Dansul – patrimoniul intangibil european în mișcare din Pavilionul Muzeal Multicultural, Sala 2.

Prin toate aceste activități, proiectul Dance as ICH promovează dansul ca mijloc de expresie culturală vie și ca punte între generații, tradiție și inovație, oferind publicului o experiență culturală profundă și participativă.

Accesul la toate evenimentele a fost gratuit.

Perioada 5 noiembrie 2024 – 24 iunie 2025:

Nr. activități (workshop-uri de dans și Cursuri de dansuri tradiționale românești și săseși din zona Sibiului): 11

-5 noiembrie 2024: Ceata de feciori din Rucăr, județul Brașov, număr participanți: 50

-10 decembrie 2024: Grupul Popularii din Sibi, număr participanți: 43

-18 decembrie, Trupa de dansuri săsești a Forumului German din Sibiu, număr participanți: 42

-23 mai 2025, Ansamblul Dor de dans din Livezi, județul Harghita, număr participanți: 37

-24 mai 2025, Formația de Tineret Ceangăiesc din Bacău, număr participanți: 34

-24 iunie 2025, Grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac, județul Bistrița-Năsăud, număr participanți: 50

-Perioada 8 martie – 5 aprilie 2025:

-Curs de dansuri tradiționale românești (instructori Dorina Tarcea și Valer-Ioan Burnete), număr participanți: 25

-Curs de dansuri tradiționale săsești din zona Sibiului (instructor: Sebastian Arion), număr participanți: 25

Nr. seminarii: 2

24 mai 2025, Seminar Practicarea și transmiterea dansului în comunități patrimoniale (în format hibrid): Nr. participanți: 22

24 iunie 2025, Seminar Practicarea și transmiterea dansului în comunități patrimoniale și metode de facilitare a dansului într-un muzeu (format hibrid): Nr. participanți: 50

Evenimentele de dans din cadrul proiectului Dance as ICH:: New Models of Facilitating Participatory Dance Events vor continua până în 31 august 2025.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Femeie pe bicicletă lovită de un autoturism în Agnita. A suferit multiple traumatisme

O femeie din Agnita care se deplasa cu o bicicletă pe trotuar a fost accidentată de un autoturism al cărui șofer nu s-a asigurat.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism, un localnic în vârstă de 54 de ani nu s-a asigurat la ieșirea din curte pe strada 1 Decembrie și a acroșat o femeie în vârstă de 57 de ani, din Agnita, care se deplasa pe bicicletă, pe trotuar.

Un echipaj SMURD a intervenit pentru a-i acorda asistență medicală femeii rănite.

Aceasta a suferit multiple traumatisme și a fost transportată la Compartimentul Primire Urgențe al spitalului din Agnita.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Transfer anunțat de FC Hermannstadt. „Este un fotbalist polivalent”

FC Hermannstadt a anunțat, sâmbătă dimineața, transferul unui fotbalist care poate evolua pe mai multe posturi.

„Luca Stancu are 20 de ani și este un fotbalist polivalent care evoluează pe postul de fundaș lateral (stânga/ dreapta).

Tânărul a semnat cu echipa noastră un contract valabil pentru următoarele 3 sezoane, după ce a venit în probe în cantonamentul din Turcia.

Pe CV-ul său se mai regăsesc echipe ca Regal Sport București, FC Argeș, LPS Pitești și AFC Muscelul Câmpulung, echipă pentru care a bifat 24 de meciuri în sezonul trecut de Liga 2, a marcat un gol și a oferit un assist”, a transmis FC Hermannstadt pe pagina oficială de Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Scurgere uriașă de informații: 16 miliarde de parole au fost sparte. Utilizatorii Apple, Facebook și Google sunt sfătuiți să își schimbe parolele

O scurgere uriașă de informații a expus până la 16 miliarde de autentificări, iar utilizatorii Apple, Facebook și Google sunt îndemnați să își schimbe parolele.

Experții în securitate cibernetică au identificat „una dintre cele mai mari breșe de securitate din istorie”. 16 miliarde de parole Facebook, Google și Apple, printre alte aplicații, au fost scurse pe Internet.

Potrivit unui raport Cybernews, cantitatea enormă de informații inclusă în bazele de date de pe Internet au fost identificate începând cu acest an, scrie Tom’s Guide.

„Nu e doar o scurgere de date – e un plan pentru exploatarea în masă,” au declarat experții despre cele 16 miliarde de parole Facebook, Google și Apple care au ajuns pe Internet.

„Cu peste 16 miliarde de credențiale expuse, criminalii cibernetici au acum un acces fără precedent la credențialele personale, care pot fi folosite pentru preluarea conturilor, furtul de identitate și înșelătorii phishing extrem de precise,” au continuat aceștia.

„Ceea ce e foarte îngrijorător e structura – dar și recența – acestor baze de date. Nu sunt pur și simplu scurgeri vechi reciclate. E o inteligență periculoasă, nouă, în masă,” au avertizat experții.

Dată fiind dimensiunea acestei scurgeri, cele mai multe platforme au fost afectate. Printre acestea se numără conturile Apple, Gmail și Facebook. Dar și cele de pe platforme de mesagerie, atât comerciale cât și guvernamentale.

Potrivit experților, cea mai sigură metodă să îți protejezi conturile online e să folosești autentificarea în 2 pași (2FA). Aproape fiecare serviciu online folosește acest nivel de securitate.

Parola e doar prima etapă a autentificării. Al doilea factor poate fi orice de la o aplicație de autentificare la o parolă specifică, un apel telefonic sau chiar un USB, în cazuri rare.

Mai mult, experții recomandă utilizatorilor să nu refolosească parolele și să își șteargă conturile pe care nu le mai folosesc. Acestea pot fi utilizate de hackeri pentru a obține acces la conturile care sunt folosite activ acum.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.