Acasă Blog Pagina 771

ULTIMA ORĂ: Femeie rănită după ce s-a răsturnat cu motocicleta

O motociclistă în vârstă de 55 de ani a fost rănită, joi, după amiaza, pe Drumul Județean142A, în afara localității Dârlos.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o motocicletă pe Drumul Județean 142 A, o femeie în vârstă de 55 de ani, cetățean străin, pe fondul neadaptării vitezei într-o curbă, s-a răsturnat în afara carosabilului.

În urma evenimentului, femeia a fost rănită.

Un echipaj al Ambulanței Sibiu a intervenit la acest accident rutier.

Motociclista a suferit leziuni la mâini, fiind transportată la Compartimentul Primire Urgențe Mediaș pentru investigații amănunțite.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Femeie rănită într-un accident rutier din cauza unui șofer care nu a dat prioritate

O femeie a fost rănită, joi după amiaza, în urma unui accident rutier produs pe strada Târgului din municipiul Mediaș.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Târgului, un localnic în vârstă de 44 de ani a pătruns pe strada 9 Mai fără să acorde prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe strada 9 Mai de către o femeie în vârstă de 31 de ani, din Mediaș.

Un echipaj al Ambulanței Mediaș a intervenit pentru a-i acorda femeii asistență medicală.

Aceasta a suferit un traumatism cranian și escoriații ale membrelor superioare.

Victima a fost transportată la Compartimentul Primire Urgențe al Spitlaului Municipal Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: DOLIU la Spitalul Județean Sibiu. Un cadru medical a încetat din viață

Este doliu la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Sibiu după decesul unei asistente medicale, a anunțat unitatea medicală.

„Întregul colectiv al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu își exprimă profunda tristețe față de trecerea la cele veșnice a colegei noastre, asistent medical Ilcuș Ana Simona.

Cea mai bună persoană pe care am cunoscut-o, frumoasă, blândă, inteligentă, neconflictuală… acesta este modul în care colegii săi o descriu, îndurerați de pierderea celei care le-a fost mai mult decât o simplă colegă de muncă.

Amintirea sa va rămâne vie în inimile noastre. Adresăm sincere condoleanțe familiei și ne exprimăm întreaga compasiune și disponibilitate în aceste momente de grea încercare.

Dumnezeu să o odihnească în pace”, a transmis Spitalul Județean Sibiu pe pagina oficială de Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Motociclist rănit pe Transfăgărășan în timp ce depășea o coloană de autovehicule

Un motociclist a fost rănit, joi după amiaza, într-un accident rutier produs pe Transfăgărășan, după ce a depășit o coloane de vehicule.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o motocicletă pe DN 7C, spre Bâlea, un bărbat în vârstă de 45 de ani, cetățean străin, a depășit o coloană de autovehicule și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe sensul opus de către un bărbat în vârstă de 57 de ani, din București.

Un echipaj SMURD a intervenit de urgență pe DN 7C la acest eveniment.

La accident a intervenit și o echipă a Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu.

În urma accidentului, motociclistul, un bărbat în vârstă de aproximativ 45 de ani, a suferit un traumatism la mână.

Acesta a primit îngrijiri medicale la fața locului, iar ulterior a fost transportat la UPU Sibiu, conștient.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Anunț proiect “Cresterea competitivității clinicii Dr.Lupu-Petria SRL”

Investiția propusă prin proiect se incadreaza în categoria de investiție initială și constă în crearea unui nou amplasament independent din punct de vedere tehnologic, pentru desfășurarea activității pentru care se solicită finanțare, respectiv pe activitatea 8622 – Activitati de asistenta medicala specializata.
Prin achiziția de echipamente de ultimă generație, societatea va putea oferi servicii de înalt profesionalism, într-o locație nouă.


Prin acest proiect se dorește să se realizeze o Clinică de înfrumusețare care să fie dotată cu cele mai performante echipamente, care să asigure un rezultat corect în primul rând pentru sănătatea pacientului.
Prin proiect se vor achiziționa echipamente de ultimă generație cu ajutorul cărora se vor putea oferi Servicii de medicină estetică: Echipamente medicale: Aparat producere oxigen, Platformă multifunctională, Autoclav, Echipament de producere energie verde:Sistem Fotovoltaic 7kW.
Prin proiect se vor angaja 5 persoane care vor fi păstrate pe toată perioada de monitorizare a proiectului. Se va urmări ca minim o persoană să facă parte din categoria persoanelor vulnerabile. În plus, prin proiect, 6 angajați ai societății vor beneficia de un Curs de Digitalizare în urma căruia vor dobândi abiltăți necesare pentru utilizarea echipamentelor Clinicii, pentru oferirea de servicii de Smart Health și medicină personalizată. Toate cheltuielile proiectului sunt eligibile.
Prin implementarea proiectului, rezultatele urmărite sunt realizarea unei societati mai eficientă din punctul de vedere al utilizării resurselor, mai ecologică şi mai competitivă, conducând la dezvoltarea durabilă. Astfel Clinica Dr.Lupu-Petria SRL va deveni o societate competitivă a Sectorului Sănătate al Regiunii Centru.

Pe perioada de durabilitate activitatea societatii se va autosustine financiar prin dezvoltarea capacitatii de oferire de servicii de ultimă generație si consolidirarea cotei de piata.
Dezvoltarea proiectului este sustenabila din punct de vedere financiar, prin clientii existenti care isi manifesta interesul pentru serviciile care sunt oferite. Societatea are in vedere in primul rand continuarea si dezvoltarea a mai multor colaborari deja existente cat si obtinerea de clienti noi prin extinderea pe noi piete externe.
Societatea are capacitate de a sustine financiar proiectul prin contributia proprie necesara. De asemenea, dupa perioda de implementare societatea va putea autosustine costurile operationale prin realizarea de servicii medicale. Din punct de vedere tehnic, sustenabilitatea proiectului va fi asigurata atat prin garantia echipamentelor si achizitionate prin proiect cat si prin alocarea unor costuri aferente mentenantei tehnice si cuprinse in proiectia contului de profit si pierdere al solicitantului. Echipamentele care vor fi achizitionate prin intermediul proiectului vor fi noi, moderne si vor dispune de tehnologie moderna pentru eficientizare energetica. Astfel riscul de uzura fizica sau morala va fi semnificativ redus. Mentenanța mijloacelor fixe noi achizitionate prin proiect se va efectua de catre angajatii solicitantului cat si de catre furnizori (pe perioada de garantie oferita). Persoanele ce vor utiliza echipamentele achizitionate prin proiect vor fi instruite pentru utilizarea acestora de catre furnizor dupa receptia acestora si vor avea responsabilitati in Fisa postului pentru activitati de intretinere. Astfel, pe perioada de implementare si durabilitate, solicitantul isi va asuma mentenanta tehnica a echipamentelor achizitionate, conform planului de mentenanta din Planul de afaceri. Societatea va colabora cu o firmă de consultanță pentru implementarea proiectului. Toate achizițiile proiectului vor rămâne în posesia societății și vor contribui la consolidare a poziției societății pe piața serviciilor de oftalmologie din Regiunea Centru. Solicitantul va asigura în mod asumat sustenabilitatea activităților vizate prin proiect prin creșterea cifrei de afaceri și a productivității muncii în primul an de monitorizare.
Activitățile propuse conduc la realizarea obiectivelor Intervenției 1.4.2, datorita creării de locuri de muncă, dezvoltarea competențelor angajaților prin cursuri și investiția în echipamente avansate tehnologic.
Activitățile proiectului sunt: Managementul proiectului, Publicitatea și informarea proiectului, Instruirea specializată a angajaților, Achiziția echipamentelor.
Ca urmare a desfășurării Activităților, Clinica Dr. Lupu-Petria SRL va deveni o societate competitivă pe piață, cu o activitate bazată pe tehnologie de ultimă oră, cu crearea de locuri de muncă durabile, cu un nivel de salarizare atractiv.
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă utilizarea eficientă a resurselor prin investiția în echipamente de ultimă generație și în instruirea angajaților, necesare pentru prestarea de servicii inovative, de sănătate inteligentă. Obiectivul general decurge din principalele activități care vor fi implementate prin proiect: achiziția de echipamente de ultimă generație, angajarea și instruirea angajaților, cu ajutorul cărora se vor presta servicii inovative, conform conceptului de sănătate inteligentă.
Obiective specifice: Achiziția de echipamente care au o contribuție substanțială la Obiectivele de Mediu cu peste 15% din valoarea proiectului, creșterea numărului de angajați ai societății cu încă 5 angajați cu normă întreagă și creșterea nivelului de pregătire/de digitalizare prin participarea la cursuri de specializare a 6 angajați.
Clinica Dr. Lupu-Petria SRL , CUI: 34123954, J 2015000136327,
Adresa: Selimbăr, Str. Noua, nr. 10 Cod 557260, jud Sibiu.
Telefon: 0723536459, Email: [email protected]

ULTIMA ORĂ: Un urs a fost observat în Avrig. A fost transmis mesaj RO-ALERT

În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, a fost semnalată prezența unui urs în localitatea Avrig.

„La fața locului se deplasează un echipaj SMURD pentru a asigura măsurile din competență.

De asemenea a fost transmis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii de pe raza municipiului cu privire la prezența animalului”, a transmis Raluca Marcu, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibian atacat cu o macetă după ce a bătut un alt bărbat

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sibiu au reținut doi sibieni în vârstă de 20 și 32 de ani, cercetați penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și violare de domiciliu.

Polițiștii spun că tânărul de 20 de ani este bănuit că marți, în jurul orei 21.30, ar fi intrat în locuința din municipiul Sibiu a celuilalt bărbat și l-a fi agresat pe acesta, lovindu-l cu pumnii în zona feței.

Totodată, bărbatul de 32 de ani este bănuit că l-ar fi lovit pe tânăr de mai multe ori, cu un obiect tăietor/înțepător.

Potrivit unor surse, este vorba despre o macetă.

„Având în vedere cele constatate, polițiștii au întocmit un dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și violare de domiciliu.

În baza probatoriului administrat în cauză, la data de 18 iunie a.c., polițiștii au luat măsura reținerii celor doi bărbați pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, în vederea aplicării unei măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Alertă de la ANAF: A apărut un site fals care colectează datele personale ale utilizatorilor

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenţia contribuabililor asupra apariţiei unui site fraudulos, cu o interfaţă similară celei oficiale, care are ca scop colectarea ilegală de date personale ale utilizatorilor.

„Site-ul identificat, https://anaf-ro.web.app/public/index.html, care foloseşte denumiri şi elemente grafice asemănătoare cu cele de pe portalul oficial al ANAF, nu aparţine instituţiei şi reprezintă o tentativă de înşelăciune informatică”, transmite ANAF printr-un comunicat.

ANAF precizează că pagina oficială este accesibilă exclusiv la adresa: www.anaf.ro.

Astfel, orice altă variantă de adresă, în special cele care conţin terminaţii atipice (.net, .info, .com.ro etc.) sau solicită completarea de formulare neobişnuite reprezintă potenţiale capcane.

„Vă rugăm să nu furnizaţi date cu caracter personal, bancar sau fiscal în formulare apărute pe astfel de site-uri.

În cazul în care aţi accesat accidental o astfel de platformă sau aţi oferit informaţii sensibile, vă recomandăm să contactaţi de urgenţă autorităţile competente şi, dacă este cazul, instituţia bancară”, se mai precizează în comunicat.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Spectacol pe două roți: Turul Ciclist al Sibiului revine, între 3 și 6 iulie

La ediția din acest an Turului Ciclist a, Sibiului și-au anunțat participarea 26 de echipe. Trei dintre ele sunt pro-continentale (Israel – Premier Tech, Unibet Tietema Rockets și Q36.5 Pro Cycling Team), acestora alăturându-li-se 22 de echipe continentale și naționala României.

Pe lângă ”Premiul Davide Rebellin”, va fi acordat, în premieră, cel în memoria lui Gianni Savio, legendarul manager italian decedat pe 30 decembrie 2024, un prieten al Turului Ciclist al Sibiului.

Turul Ciclist al Sibiului 2025 va avea loc în perioada 3-6 iulie.

La startul ediției a XV-a a Turului Ciclist al Sibiului vor fi prezente 26 de echipe. Trei dintre acestea, Israel – Premier Tech, Unibet Tietema Rockets și Q36.5 Pro Cycling Team sunt echipe care aspiră la World Tour. Altele 22 sunt echipe continentale, lor alăturându-li-se echipa națională a României.

Dintre participantele de anul acesta, o treime sunt pentru prima dată la Sibiu.

Este vorba despre Red Bull Bora-Hansgrohe Rookies, Bahrain Victorious Development Team, Illes Balears Arabay Cycling, Nice Metropole Cote d’Azur, Karcag Cycling EPKAR Team, SC Padovani Polo Cherry Bank, Beltrami TSA Tre Colli (echipa fraților Novak), BEAT Cycling Club și Team Storck-Metropol Cycling.

Legendarul Chris Froome, de la Israel – Premier Tech, poate va reveni la Sibiu, el fiind in postura de rezervă la echipa pro-continentală, după prezența la start de anul trecut. La ediția din acest an va fi prezent și Jonathan Caicedo (Petrolike), câștigătorul de anul trecut al etapei care a avut finișul la Bâlea Lac.

Bora-Hansgrohe vine anul acesta la Turul Ciclist al Sibiului cu echipa de dezvoltare, avându-l în lot pe campionul mondial de juniori Lorenzo Finn.

Una dintre noutățile ediției din acest an a Turului Ciclist al Sibiului este acordarea ”Premiului Gianni Savio”. Cel mai bun rutier român U20 la finalul competiției va fi recompensat cu 500 de euro.

”Premiul Gianni Savio” se alătură astfel altuia acordat de organizatorii Turului Ciclist al Sibiului, în memoria lui Davide Rebellin. Italianul a participat la mai multe ediții ale competiției, iar în 2013 a fost cel mai rapid rutier la finalul etapei cu sosirea la Bâlea Lac.

Rebellin a decedat în noiembrie 2022, fiind lovit de un camion în timpul unui antrenament, iar anul acesta ”Premiul Davide Rebellin” va fi acordat pentru a treia oară celui mai bun rutier U23 la sosrea pe Transfăgărășan.

Legendarul manager italian Gianni Savio, un prieten al Turului Ciclist al Sibiului, a decedat în penultima zi a lui 2024, la vârsta de 76 de ani.

Acum în vârstă de 24 de ani, Iustin Văidian revine la startul Turului Ciclist al Sibiului, Originar din localitate, el va concura la fel ca în 2024, pentru MENtoRISE MLMsuperstars, una dintre cele două echipe românești continentale prezente la ediția din acest an.

Alți români prezenți la startul Turului de anul acesta sunt cei din echipa națională, selecția urmând a fi făcută după Campionatele Naționale ce se desfășoară week-endul acesta în județul Sibiu la Ocna Sibiului și Loamneș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Explozie” la o societate de pe Șoseaua Alba Iulia. ISU Sibiu va desfășura un exercițiu

Pompierii sibieni vor desfășura astăzi, 19 iunie, începând cu ora 10:00 un exercițiu în cadrul unui operator economic din domeniul panificației de pe Șoseaua Alba Iulia.

Se va simula o explozie în interiorul unei unei hale de producție.

„În eventualitate creării unui disconfort în spațiul public, asigurăm cetățenii că aceste exerciții sunt necesare și benefice pentru întreaga comunitate, pentru antrenarea unei reacții prompte și eficiente în cazul producerii unei situații de urgență”, a spus Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: NU funcționează sistemul de ticketing Tursib

Societatea de transport public Tursib anunță că, din cauza unei situații tehnice, sistemul de ticketing este temporar indisponibil.

„Colegii noștri lucrează pentru a remedia situația în cel mai scurt timp posibil.

În această perioadă, există posibilitatea achiziționării titlurilor de călătorie fie din aplicația 24Pay, fie de la colaboratorii noștri: Simpa și Alpacom.

Ne cerem scuze pentru inconveniente și vă mulțumim pentru înțelegere”, a transmis Tursib pe pagina oficială de Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un tânăr a cerut în instanță anularea diplomei de Bacalaureat. Ce au decis judecătorii

Cerință cel puțin ciudată a unui tânăr din București, care a cerut în instanță anularea diplomei de Bacalaureat, nemulțumit de nota primită la Biologie.

Acesta a solicitat instanței anularea diplomei de Bacalaureat și reevaluarea lucrării, considerând că a fost nedreptățit de corectori.

Fostul elev a absolvit în 2023 un liceu teoretic din sectorul 6, profil real, specializarea științele naturii.

Tânărul a dat în judecată Ministerul Educației și a cerut anularea diplomei de Bacalaureat.

Acesta a susținut că nota primită la Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie, 8,50, este „arbitrară și injustă”, deși în urma contestației i s-a majorat punctajul inițial, de la 7,50.

În plângerea depusă la Curtea de Apel București, el a cerut reevaluarea lucrării și emiterea unei noi diplome.

Elevul a argumentat că nota obținută a fost un obstacol în admiterea la universități de prestigiu, unde media de Bacalaureat contează în proporție de 100%.

Acesta a susținut că lucrarea sa era „mai valoroasă, de cel puțin nota 9,50” și nu a fost corect evaluată de niciuna dintre comisii.

Instanța a respins acțiunea ca neîntemeiată, arătând că nu poate anula o diplomă de Bacalaureat doar pe baza nemulțumirii unui candidat față de nota primită, în lipsa unor dovezi clare de ilegalitate în procesul de evaluare.

„Instanțele de judecată se pot pronunța asupra anulării unui act administrativ exclusiv prin analizarea aspectelor de legalitate, respectiv din perspectiva respectării procedurii și a regulilor de notare stabilite prin ordinul de ministru privind organizarea și desfășurarea examenului național de Bacalaureat„, se arată în motivarea Curții, citată de Libertatea.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.