Acasă Blog Pagina 773

Anunț proiect “Cresterea competitivității clinicii Dr.Lupu-Petria SRL”

Investiția propusă prin proiect se incadreaza în categoria de investiție initială și constă în crearea unui nou amplasament independent din punct de vedere tehnologic, pentru desfășurarea activității pentru care se solicită finanțare, respectiv pe activitatea 8622 – Activitati de asistenta medicala specializata.
Prin achiziția de echipamente de ultimă generație, societatea va putea oferi servicii de înalt profesionalism, într-o locație nouă.
Prin acest proiect se dorește să se realizeze o Clinică de înfrumusețare care să fie dotată cu cele mai performante echipamente, care să asigure un rezultat corect în primul rând pentru sănătatea pacientului.
Prin proiect se vor achiziționa echipamente de ultimă generație cu ajutorul cărora se vor putea oferi Servicii de medicină estetică: Echipamente medicale: Aparat producere oxigen, Platformă multifunctională, Autoclav, Echipament de producere energie verde:Sistem Fotovoltaic 7kW.
Prin proiect se vor angaja 5 persoane care vor fi păstrate pe toată perioada de monitorizare a proiectului. Se va urmări ca minim o persoană să facă parte din categoria persoanelor vulnerabile. În plus, prin proiect, 6 angajați ai societății vor beneficia de un Curs de Digitalizare în urma căruia vor dobândi abiltăți necesare pentru utilizarea echipamentelor Clinicii, pentru oferirea de servicii de Smart Health și medicină personalizată. Toate cheltuielile proiectului sunt eligibile.
Prin implementarea proiectului, rezultatele urmărite sunt realizarea unei societati mai eficientă din punctul de vedere al utilizării resurselor, mai ecologică şi mai competitivă, conducând la dezvoltarea durabilă. Astfel Clinica Dr.Lupu-Petria SRL va deveni o societate competitivă a Sectorului Sănătate al Regiunii Centru.

Pe perioada de durabilitate activitatea societatii se va autosustine financiar prin dezvoltarea capacitatii de oferire de servicii de ultimă generație si consolidirarea cotei de piata.
Dezvoltarea proiectului este sustenabila din punct de vedere financiar, prin clientii existenti care isi manifesta interesul pentru serviciile care sunt oferite. Societatea are in vedere in primul rand continuarea si dezvoltarea a mai multor colaborari deja existente cat si obtinerea de clienti noi prin extinderea pe noi piete externe.
Societatea are capacitate de a sustine financiar proiectul prin contributia proprie necesara. De asemenea, dupa perioda de implementare societatea va putea autosustine costurile operationale prin realizarea de servicii medicale. Din punct de vedere tehnic, sustenabilitatea proiectului va fi asigurata atat prin garantia echipamentelor si achizitionate prin proiect cat si prin alocarea unor costuri aferente mentenantei tehnice si cuprinse in proiectia contului de profit si pierdere al solicitantului. Echipamentele care vor fi achizitionate prin intermediul proiectului vor fi noi, moderne si vor dispune de tehnologie moderna pentru eficientizare energetica. Astfel riscul de uzura fizica sau morala va fi semnificativ redus. Mentenanța mijloacelor fixe noi achizitionate prin proiect se va efectua de catre angajatii solicitantului cat si de catre furnizori (pe perioada de garantie oferita). Persoanele ce vor utiliza echipamentele achizitionate prin proiect vor fi instruite pentru utilizarea acestora de catre furnizor dupa receptia acestora si vor avea responsabilitati in Fisa postului pentru activitati de intretinere. Astfel, pe perioada de implementare si durabilitate, solicitantul isi va asuma mentenanta tehnica a echipamentelor achizitionate, conform planului de mentenanta din Planul de afaceri. Societatea va colabora cu o firmă de consultanță pentru implementarea proiectului. Toate achizițiile proiectului vor rămâne în posesia societății și vor contribui la consolidare a poziției societății pe piața serviciilor de oftalmologie din Regiunea Centru. Solicitantul va asigura în mod asumat sustenabilitatea activităților vizate prin proiect prin creșterea cifrei de afaceri și a productivității muncii în primul an de monitorizare.
Activitățile propuse conduc la realizarea obiectivelor Intervenției 1.4.2, datorita creării de locuri de muncă, dezvoltarea competențelor angajaților prin cursuri și investiția în echipamente avansate tehnologic.
Activitățile proiectului sunt: Managementul proiectului, Publicitatea și informarea proiectului, Instruirea specializată a angajaților, Achiziția echipamentelor.
Ca urmare a desfășurării Activităților, Clinica Dr. Lupu-Petria SRL va deveni o societate competitivă pe piață, cu o activitate bazată pe tehnologie de ultimă oră, cu crearea de locuri de muncă durabile, cu un nivel de salarizare atractiv.
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă utilizarea eficientă a resurselor prin investiția în echipamente de ultimă generație și în instruirea angajaților, necesare pentru prestarea de servicii inovative, de sănătate inteligentă. Obiectivul general decurge din principalele activități care vor fi implementate prin proiect: achiziția de echipamente de ultimă generație, angajarea și instruirea angajaților, cu ajutorul cărora se vor presta servicii inovative, conform conceptului de sănătate inteligentă.
Obiective specifice: Achiziția de echipamente care au o contribuție substanțială la Obiectivele de Mediu cu peste 15% din valoarea proiectului, creșterea numărului de angajați ai societății cu încă 5 angajați cu normă întreagă și creșterea nivelului de pregătire/de digitalizare prin participarea la cursuri de specializare a 6 angajați.
Clinica Dr. Lupu-Petria SRL , CUI: 34123954, J 2015000136327,
Adresa: Selimbăr, Str. Noua, nr. 10 Cod 557260, jud Sibiu.
Telefon: 0723536459, Email: [email protected]

Autoritățile din Turcia au închis 4.000 de hoteluri. Dacă v-ați programat vacanța în Turcia, verificați dacă hotelul mai este deschis

Ministerul Culturii și Turismului din Turcia a închis peste 4.000 de hoteluri din cauza neregulilor administrative și a nerespectării normelor legale, relatează cotidianul turc BirGün.

Această amplă acțiune de conformare la nivel național fusese anunțată anterior, însă numeroase unități hoteliere nu au reușit să rezolve problemele pe care le aveau.

Inspectorii s-au concentrat în special pe verificarea respectării normelor de securitate la incendiu, a valabilității licențelor și a legislației turistice naționale, notează publicația Travel and Tour World.

Deși unitățile neconforme au fost retrase de pe platformele online, mii de turiști își rezervaseră deja vacanțele în hotelurile afectate. Mulți dintre ei au aflat abia la fața locului că hotelul în care urmau să se cazeze a fost închis și au fost nevoiți să-și caute rapid alternative de cazare.

Decizia vine în contextul unui incendiu devastator din ianuarie, petrecut într-un hotel dintr-o stațiune de schi, unde și-au pierdut viața 78 de persoane.

Autoritățile și experții din industrie le recomandă turiștilor care urmează să călătorească în Turcia să verifice în prealabil dacă hotelul rezervat este încă operațional.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Programul Rabla 2025 A FOST OPRIT. Cel puțin deocamdată

Administraţia Fondului de Mediu anunţă că suspendă derularea programelor de finanţare, inclusiv lansarea sesiunii Rabla pentru persoane fizice, până la formarea noului Guvern.

”Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM) anunţă suspendarea tuturor programelor de finanţare în desfăşurare, inclusiv lansarea sesiunii Rabla pentru persoane fizice, programată pentru mâine, 19.06.2025, la ora 10:00”, transmite instituţia.

Decizia survine în contextul negocierilor din ultimele zile privind constituirea unui nou Guvern, care are ca scop asigurarea echilibrului şi a stabilităţii atât la nivel guvernamental, cât şi în gestionarea alocărilor bugetare.

„Negocierile din ultimele zile în ceea ce priveşte constituirea unui nou Guvern au scopul de a aduce echilibru şi stabilitate, tocmai de aceea este important ca noul guvern, împreună cu AFM, să prioritizeze alocările bugetare în funcţie de nevoile actuale ale populaţiei.

AFM îşi va păstra poziţia şi va promova finanţarea programelor de mediu care au direct impact asupra mediului, implicit asupra calităţii vieţii oamenilor.

Este important ca lucrurile să fie făcute pe rând, cu răbdare şi înţelepciune, tocmai de aceea suspendarea programelor AFM este un argument solid pentru ca priorităţile guvernului să poată fi onorate”, a declarat Florin Bănică, preşedintele AFM.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O sibiancă a rămas fără bijuteriile din casă. Hoții au fost prinși

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Sibiu au reținut, marți, doi sibieni, în vârstă de 40 și 41 de ani, cercetați penal furt calificat.

Bărbatul de 41 de ani este bănuit că, în dimineața zilei de 29 mai, a pătruns în locuința unei femei din municipiul Sibiu de unde a furat mai multe bijuterii, iar celălalt sibian ar fi supravegheat zona, pe durata activității infracționale.

Prejudiciul creat este de 2500 de lei.

Ca urmare a probatoriului administrat, polițiștii de investigații criminale au luat măsura reținerii celor doi bărbați pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Variola ovină a ajuns și în România. Peste 700 de animale au fost ucise

Variola ovină a fost confirmată pentru prima dată în România, în județul Teleorman, a anunțat , în cursul zilei de joi, ANSVSA.

Probele au fost recoltate de la animale din două exploatații care au, în total, 702 oi și 31 de capre. Toate animalele au fost sacrificate și îngropate.

Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală (IDSA) a confirmat prezența virusului în cinci probe prelevate de medicii veterinari oficiali ai Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Teleorman (DSVSA), în cadrul activităților de rutină desfășurate la exploatații cu ovine și caprine din localitatea Dobrotești.

Probele au fost recoltate de la animale din două exploatații care dețin, în total, 702 ovine și 31 de caprine.

„Imediat după confirmarea rezultatelor, a fost convocat Centrul Local de Combatere a Bolilor (CLCB) constituit la nivelul Instituției Prefectului Județului Teleorman.

În cadrul întâlnirii s-a prezentat și aprobat planul de acțiune pentru combaterea bolii, cu stabilirea măsurilor de urgență și a responsabilităților instituționale.

Conform legislație în vigoare s-a decis uciderea imediată a întregului efectiv de ovine și caprine, urmat de ecarisarea cadavrelor prin îngropare, într-o locație avizată de Garda Națională de Mediu și Sistemul de Gospodărirea a Apelor Teleorman”, potrivit comunicatului de presă.

În jurul focarului s-au delimitat zonele de protecţie (3km) şi de supraveghere (10km) și s-au luat măsuri de restricție pentru circulația persoanelor, animalelor și mijloacelor de transport.

Toate exploatațiile comerciale de ovine și caprine din județul Teleorman au fost notificate și verificate în vederea respectării stricte a măsurilor de biosecuritate.
De asemenea, au fost notificate direcțiile sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor din județele limitrofe: Olt, Giurgiu, Dâmbovița și Argeș.

Echipe mixte de medici veterinari oficiali și medici veterinari de liberă practică împuterniciți sunt deja pe teren și desfășoară anchete epidemiologice și măsuri de control pentru limitarea și neutralizarea focarului.

Cazul a fost raportat oficial către Comisia Europeană și Organizația Mondială pentru Sănătatea Animală (WOAH), în conformitate cu obligațiile internaționale privind notificarea bolilor.

Variola ovină este o boală virală gravă care afectează în principal ovinele și caprinele, cauzată de un virus din familia Poxviridae. Boala are un caracter foarte contagios și se poate răspândi rapid într-o turmă, ducând la pierderi economice semnificative.

Mediul poate rămâne contaminat pentru o perioadă lungă de timp, astfel încât măsurile de igienă și biosecuritate sunt esențiale pentru prevenirea răspândirii bolii, virusul fiind foarte rezistent la uscăciune.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

A fost semnat contractul de finanțare pentru primul tronson al coridorului de mobilitate pe Calea Șurii Mici

Primăria Sibiu și ADR Centru au semnat contractul de finanțare pentru crearea unui coridor de mobilitate pe Calea Șurii Mici, pe primul tronson al străzii.

Valoarea totală a proiectului este de 29,77 milioane de euro, cea mai mare parte, 17,06 milioane de euro, va fi asigurată din bugetul local, reprezentând cheltuieli neeligibile și contribuția municipiului Sibiu, iar 12,71 milioane de euro vor proveni din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Regiunea Centru.

Lucrările prevăzute în proiect includ:

· Modernizarea drumului și extinderea drumului pe anumite porțiuni. Acesta va avea profile variabile: pe o porțiune va rămâne cu o singură bandă pe sens, iar pe un tronson va avea 3 benzi pe sens, dintre care una pe fiecare sens dedicată transportului public.

Lungimea totală a tronsonului vizat de proiect este de 1,95 km, fiind prevăzută și amenajarea a 3 sensuri giratorii și a 5 podețe la traversările peste canalele ANIF

· Crearea trotuarelor pe ambele părți ale străzii, cu rampe care să asigure circulația persoanelor cu dizabilități

· Amenajarea de piste sigure pentru biciclete în ambele sensuri

· Plantarea a peste 350 de arbori

· Amenajarea unui nou sistem de iluminat public, prin instalarea a 100 de stâlpi de iluminat, cu corpuri eficiente, cu LED, conectate la sistemul de comandă și control de la distanță.

· Reabilitarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare, precum și relocarea conductelor de gaze și a rețelelor electrice

Pasul următor în acest proiect este inițierea procedurii de achiziție pentru contractarea lucrărilor, documentația de avizare a lucrărilor de intervenție și proiectul tehnic fiind deja elaborate.

„Amenajarea acestui coridor de mobilitate este prevăzută în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă și în Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană Durabilă a Municipiului Sibiu.

Date fiind costurile mari, vom realiza această lucrare etapizat. Acum am încheiat contractul pentru prima fază, tronsonul dintre viaductul M. Kogălniceanu și strada Bruxelles.

Pe acesta vom realiza extinderea drumului și modernizarea lui, inclusiv a rețelelor de apă și canalizare, și vom optimiza infrastructura pentru deplasarea cu transportul public, pe bicicletă sau pe jos.

Îmbunătățim mobilitatea într-una dintre zonele Sibiului cu dezvoltare urbanistică accelerată, fiind și o cale de deplasare spre și înspre zona industrială vest, care preia și naveta între Sibiu și Șura Mică”, a precizat primarul Astrid Fodor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: 6 persoane implicate într-un accident pe DN 14, în Axente Sever

Șase persoane au fost implicate într-un accident rutier produs în localitatea Axente Sever, pe Drumul Național 14.

„Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe DN 14, spre Mediaș, un localnic în vârstă de 20 de ani nu a păstrat distanta de siguranță și a intrat în coliziune cu autoturismul condus în fața sa de către un bărbat în vârstă de 45 de ani, din Cisnădie.

În urma accidentului, 2 minori în vârstă de 10 si 14 ani, pasageri în autoturismul condus de către bărbatul de 45 de ani, fost răniți”, explică Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

În accident au fost implicate două autoturisme și șase persoane.

În urma evaluării medicale doar două persoane au avut nevoie de asistență medicală: este vorba de doi minori în vârstă de 10 și 14 ani.

Echipajul SMURD a preluat un băiat în vârstă de 10 ani care a suferit un traumatism toracic.

Echipajul SAJ a preluat o fată în vârstă de 14 ani. Ambii au fost transportați la CPU Luther conștienți„, a spus Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

„Echipajele SAJ și ISU au asistat medical 6 persoane implicate în accident.

Patru persoane au refuzat transportul la spital după evaluarea medicală, iar doi minori au fost transportați la CPU Luther.

O fată de 14 ani a fost transportată la spital de către echipajul SAJ, ea suferind un traumatism abdominal.

Echipajul ISU a transportat la CPU Luther un minor de 10 ani”, a precizat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al Ambulanței Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Motociclistă rănită în Sibiu. Femeia a încercat să evite o mașină care nu a acordat prioritate

O motociclistă a fost rănită, miercuri, într-un accident produs pe strada Maramureșului din municipiul Sibiu.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe o stradă adiacentă, un sibian în vârstă de 72 de ani a pătruns pe strada Maramureșului fără a acorda prioritate de trecere, determinând-o pe o sibiancă de 33 de ani, care conducea o motocicletă pe strada Maramureșului, să efectueze manevre de evitare a coliziunii, în urma cărora a căzut de pe motocicletă.

În urma accidentului, femeia a fost rănită.

Un echipaj SMURD a intervenit la acest eveniment rutier.

Femeia a suferit multiple escoriații și contuzii, primind asistență medicală la fața locului, iar ulterior a fost transportată la UPU Sibiu, conștientă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Starea de sănătate a lui Ion Iliescu s-a agravat

Starea de sănătate a lui Ion Iliescu s-a agravat. Fostul președinte prezintă “dificultăți respiratorii importante” și a fost supus unei proceduri chirurgicale.

Intervenția a avut loc în această dimineață, pentru “asigurarea permeabilității căilor respiratorii superioare”.

Spitalul Clinic de Urgență “Prof. Dr. Agrippa Ionescu” a transmis că starea de sănătate a fostului președinte Ion Iliescu s-a înrăutățit.

“Ca urmare a progresiei bolii de bază, starea generală a pacientului s-a agravat, cu dificultăți respiratorii importante“, a precizat instituția.

“Echipa medicală multidisciplinară a stabilit în această dimineață oportunitatea efectuării unei proceduri chirurgicale de asigurare a permeabilității căilor respiratorii superioare.

Intervenția a decurs fără incidente, iar pacientul rămâne internat în secția de terapie intensivă, unde primește îngrijirile medicale necesare“, se mai arată în comunicat.

Ion Iliescu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar, în urmă cu câteva zile. Fostul președinte a fost internat în spital, la terapie intensivă, după ce s-a simțit rău.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ TRAFIC: Se lucrează pe A1, Transfăgărășan și mai multe drumuri naționale din județul Sibiu

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov a anunțat intervențiile la drumurile naționale și pe A1, în județul Sibiu.

Pe autostrada A1, pe Varianta de Ocolire Sibiu, se așterne covor asfaltic, iar traficul se desfășoară pe o bandă din 2;

Pe DN1, în zona localității Cristian, se repară partea carosabilă, traficul fiind dirijat de piloți.

Tot pe DN1 în zona localității Șelimbăr, se lucrează la refacerea marcajelor rutiere traficul fiind dirijat de piloți.

Pe DN7C – Transfăgărășan, între Bâlea Lac și Bâlea Cascadă, se repară partea carosabilă, traficul fiind dirijat de piloți.

Pe DN14, în zona localității Slimnic, se intervine la repararea părții carosabile, traficul fiind dirijat de piloți.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Înscrieri în clasa pregătitoare în județul Sibiu. Au rămas neocupate 1.300 de locuri

Marți, 17 iunie 2025 s-a finalizat a doua etapă de înscriere a elevilor din județul Sibiu în clasa pregătitoare.

Pentru această etapă ISJ Sibiu a afișat ca fiind libere un număr de 1.392 locuri în cele 196 unități de învățământ, cu nivel primar, din județul Sibiu.

În această etapă s-au înscris 92 elevi, rămânând neocupate 1.300 de locuri.

Tip de învățământLimba de predareNr. locuri libere după etapa INr. elevi înscrișiNr. locuri neocupate
TradiționalRomână1182791103
TradiționalGermană43340
TradiționalMaghiară11011
Alternative educaționaleRomână202
SpecialRomână28028
PrivatRomână1041094
PrivatGermană22022

Pentru anul școlar 2025-2026 au fost solicitate, de către unitățile de învățământ din județul Sibiu, un număr de 5339 de locuri (269,4 clase) pentru clasa Pregătitoare, după cele două etape de înscriere fiind ocupate 4.039 de locuri (183,6 clase).

„În municipiul Sibiu au mai rămas locuri neocupate (predare în limba română) la: Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (5 locuri), Liceul Tehnologic de Arhitectură și Construcții „Carol I” Sibiu (11 locuri), Școala Gimnazială „Ioan Slavici” Sibiu/Școala Gimnazială Nr. 11 Sibiu (12 locuri), Școala Gimnazială „Nr. 10 Sibiu (203 locuri), Școala Gimnazială Nr. 13 Sibiu/Școala Gimnazială Nr. 12 Sibiu (1 loc), Școala Gimnazială Nr. 2 Sibiu (9 locuri), Școala Gimnazială Nr. 23 Sibiu (19 locuri), Școala Gimnazială Nr. 25 Sibiu (113 locuri), Școala Gimnazială Nr. 8 Sibiu (20 locuri).

Situația centralizată poate fi văzută aici: https://drive.google.com/file/d/1Sc4HnhzJQ0IYg4OlY44EbZOw3UccufoK/view

În perioada 1-2 septembrie ISJ Sibiu va centraliza și soluționa cererile părinților/tutorilor legal instituiți/reprezentanților legali ai copiilor care nu au fost încă înscriși la o unitate de învățământ și va soluționa oricare alte situații referitoare la înscrierea în învățământul primar, având în vedere, cu prioritate, interesul superior al copilului”, a transmis Inspectoratul Școlar Județean Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O Tabără de Speranță: Un bilet spre cultura și Viitor pentru copiii din Dumbrăveni

Într-o lume în care copiii din mediul rural sau vulnerabil adesea trăiesc în cercuri închise și rutine grele, o inițiativă de suflet se ivește cu puterea de a schimba destine și de a oferi speranță. Este vorba despre Tabăra „Un bilet spre cultură”, un proiect dedicat copiilor de la Centrul de zi din Dumbrăveni, care ajunge anul acesta la a doua ediție.

O experiență care schimbă vieți

Bucuria de la FITS

Pentru mulți copii, vacanța reprezintă singura șansă de a vedea și descoperi lumea dincolo de limitele cotidianului. În timp ce alții pot merge în tabere de limba germană, de șah sau de schi, acești copii trebuie să se mulțumească adesea cu jocurile din curtea școlii sau cu timpul petrecut acasă, la centru. Anul acesta, însă, îi invităm să pășească într-o experiență total diferită – o aventură culturală în inima Sibiului, în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS).

De la rutina greu de suportat la experiențe memorabile

Provocarea noastră este să le oferim acestor copii mai mult decât o escapadă de weekend. Să le oferim o șansă reală de a cunoaște arta, cultura și frumusețea orașelor mari, în speranța că vor descoperi că lumea este mult mai vastă și mai frumoasă decât cred ei. Anul trecut a fost o experiență de neuitat: au intrat pentru prima dată într-un teatru adevărat, au stat în efervescența orașului, iar poveștile lor de vacanță au fost pline de zâmbete și emoții.

În vizită la muzeu

Cum poți susține această cauză nobilă

”Deși proiectul nostru are deja un entuziasm contagios și sprijin verbal din partea autorităților, bugetul nu acoperă întregul cost al acestei tabere speciale. De aceea, apelăm la generozitatea comunității pentru a ne ajuta să continuăm această inițiativă de suflet.

Asociația Diakoniewerk

Toți cei care vor să fie parte din această schimbare pot face o donație, accesând linkul AICI pentru plăți cu cardul, aflat mai jos, este rugămintea organizatorilor de tabere de bine.”

Fiecare contribuție contează! Cu sprijinul vostru, acești copii vor avea ocazia să vadă spectacole, să descopere arta, să înțeleagă că sunt parte a unei societăți mai largi și mai vibrantă.

Vă mulțumim!

La biserică

Împreună, putem face ca vara lor să fie specială, plină de învățare și bucurie. Vă invităm să fiți alături de ei în această misiune de a le oferi celor mici un bilet spre cultură și speranță. Pentru că, în final, fiecare copil merită să viseze și să aibă acces la experiențe care să le modeleze viitorul.

Pentru mai multe detalii și sprijin, nu ezitați să contactați organizatorii

Vă mulțumim că faceți loc, în vara voastră, și pentru vara lor!