Acasă Blog Pagina 778

ULTIMA ORĂ: Diagnostic crunt pentru fostul președinte Ion Iliescu

Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” a anunțat luni că fostul președinte al României, Ion Iliescu, suferă de o afecțiune pulmonară de natură oncologică, confirmată în urma investigațiilor de specialitate realizate de o comisie medicală multidisciplinară.

În această dimineață, Iliescu a fost supus unei intervenții endobronșice sub anestezie generală, menită să asigure menținerea căilor respiratorii superioare deschise.

Reprezentanții spitalului precizează că procedura s-a desfășurat fără incidente, iar starea generală a pacientului rămâne staționară.

Fostul președinte continuă să fie internat în secția de terapie intensivă, unde primește îngrijirile medicale necesare.

Spitalul subliniază că va continua să comunice transparent evoluția stării de sănătate a lui Ion Iliescu, însă atrage atenția că singurele informații oficiale sunt cele publicate în buletinele medicale emise de unitatea sanitară, disponibile exclusiv pe pagina oficială de Facebook a instituției.

„Vă mulțumim pentru înțelegere și vă asigurăm de toată considerația”, a transmis spitalul.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Unul dintre cei mai buni fotbaliști s-a despărțit de FC Hermannstadt

FC Hermannstadt a anunțat, luni dimineața, despărțirea de unul dintre cei mai buni jucători din ultimul sezon.

Formația sibiană a încheiat colaborarea cu mijlocașul italian Alessandro Murgia.

„Înțelegerea contractuală dintre A.F.C.Hermannstadt și mijlocașul italian a încetat, iar (și) pe această cale îi dorim lui Sandro mult succes în următoarele provocări pe care și le va asuma în carieră”, a transmis FC Hermannstadt pe Facebook.

Duminică dimineața, formația condusă de Marius Măldărășanu a anunțat despărțirea de Valerică Găman, care a ajuns la final de contract cu formația sibiană.

În sezonul recent încheiat, Găman a evoluat în 25 de partide și a oferit o pasă de gol.

De asemenea, FC Hermannstadt a anunțat și despărțirea de preparatorul fizic Sergiu Coc.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Anunț proiect PNRR Craftino Magazin

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

CRAFTINO MAGAZIN S.R.L. în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului DIGITALIZAREA CRAFTINO MAGAZIN SRL / cod 3447.1/i3/c9 11.03.2025, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta C9 – Suport pentru Sectorul Privat, Cercetare, Dezvoltare și Inovare, Investiția I3: Scheme de ajutor pentru sectorul privat.

Proiectul se desfasoara în perioada 15 Martie 2025 – 14 Decembrie 2025, valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 147.405,47 lei, fonduri nerambursabile din partea Uniunii Europene – Urmatoarea Generație UE.

Obiectivul general al proiectului este de a sprijini digitalizarea întreprinderii CRAFTINO MAGAZIN S.R.L., ceea ce ar putea contribui ulterior la creșterea competivității societății, favorizând inovarea întreprinderii și facilitând noi formule de lucru, adaptând modelul de afaceri la realitățile digitale.

Obiective specifice:

  • Transformarea digitală a serviciilor oferite
  • Formarea personalului pentru tranziția digitală
  • Creșterea prezenței în mediul online

Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați!

Bogdan–Georgian CIRIBLAN – Reprezentant CRAFTINO MAGAZIN S.R.L.

Telefon: 0790 621 858

E-mail: [email protected]

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

Diversitatea și educația antreprenorială

Articol de Mircea Bunaciu

Un comunicat al Ministerului de Finanțe a reușit să ne sensibilizeze raportat la calitatea activității de promovare pentru care merită felicitări, dar în același timp a reușit să stabilească o punte de „umanitate” între contribuabil și sistemul fiscal. MF dă startul unei noi ediții FIDELIS: donatorii de sânge au în premieră ediție nouă cu scadența de 2 ani și o dobândă de 8,35% – așa sună comunicatul.

Subiectul tratat care este de interes informează publicul interesat că „Începând de vineri, 6 iunie, până luni, 16 iunie, persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie în titlurile de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, prin intermediul băncilor partenere BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială Română, B.R.D. – Groupe Société Générale și Alpha Bank, titluri care sunt listate la Bursa de Valori București.”

Sloganul campaniei este „România are sânge de rocker”, iar partenerul Ministerului Finanțelor este  Rock FM, continuă să susțină donarea de sânge prin tranșa specială dedicată donatorilor de sânge care se vor aplica pentru titlurile de stat emise în lei, cu scadență la 2 ani și dobândă de 8,35% pe an.

Rar ne-a fost dat să întâlnim un astfel de mixt de termeni și o astfel de diversitate de colaborări ceea ce ne duce cu gândul la faptul că parteneriatul public privat poate fi o soluție benefică dacă există voință politică și inițiativă privată.

Pentru aceasta merită să promovăm țintele asumate de către acești parteneri.

Aceasta este cea de a cincisprezecea ediție a campaniei „România are sânge de rocker, acum și de investitor”, prin care donatorii de sânge primesc cea mai bună dobândă la titlurile de stat.

Un alt beneficiu oferit donatorilor este scăderea de 10 ori a pragului minim de subscriere de la 5.000 de lei la 500 lei. Pot beneficia de condițiile avantajoase ale noii emisiuni persoanele care fac dovada donării de sânge începând cu 1 ianuarie 2025.

În afară de tranșele speciale, ediția FIDELIS care a debutat în 6 iunie conține și următoarele emisiuni:

în lei:

  • de 7,35% – cu scadența la 2 ani;
  • de 7,70% – cu scadența la 4 ani;
  • de 7,95% – cu scadența la 6 ani.

în euro:

  • de 3,90% – cu scadența la 2 ani;
  • de 5,60% – cu scadența la 5 ani;
  • de 6,50% – cu scadența la 7 ani.

Valoarea nominală a unui titlu de stat FIDELIS este de 100 de lei pentru emisiunea în lei și 100 de euro pentru emisiunea în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv, 1.000 de euro.

Informații privind termenii și condițiile financiare aferente emisiunii în cadrul Programului FIDELIS pot fi consultate la secțiunea Datorie Publică și pe paginile instituțiilor partenere (www.btcapitalpartners.ro;  www.bcr.ro; www.brd.ro; www.alphabank.ro; www.bvb.ro – Programul FIDELIS).

Cifrele celor patru ediții din 2025 dovedesc interesul crescut al românilor pentru modalitatea de economisire propusă de Ministerul Finanțelor: suma totală investită este de 9,2 miliarde de lei, 97.822 ordine de subscriere, 13.827 donatori – investitori și peste 1039 milioane de lei este suma totală investită de aceștia.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Apare un nou permis de conducere în UE și România

Uniunea Europeană va introduce un permis de conducere digital și un sistem comun de sancțiuni rutiere pentru șoferii din toate statele membre.

Măsura face parte dintr-o nouă directivă menită să crească siguranța pe șoselele europene și să combată comportamentul iresponsabil la volan.

Permisul digital nu va elimina complet varianta fizică: aceasta va putea fi păstrată pentru cei care călătoresc în afara UE, în țări care nu recunosc încă documentele digitale.

Noua directivă aduce și un sistem unitar de sancționare pentru trei infracțiuni grave: conducerea sub influența alcoolului sau a drogurilor, accidentele mortale și depășirea limitei de viteză cu peste 50 km/h.

Astfel, un șofer sancționat în Germania, de exemplu, nu va mai putea conduce liniștit în România. Sancțiunea va fi recunoscută și aplicabilă la nivelul întregii Uniuni Europene.

Directiva va intra în vigoare în termen de până la patru ani de la votul final, iar Comisia Europeană va putea adăuga și alte infracțiuni grave în lista comună de sancțiuni, pe parcursul implementării.

Scopul final al acestui proiect este să nu mai fie nicio victimă pe șoselele europene până în 2050.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO/VIDEO: A fost prins bărbatul care a omorât doi politicieni în SUA

Bărbatul suspectat că a împușcat doi parlamentari americani și pe soții acestora a fost capturat, el fiind prins la finalul unei ample operațiuni a poliției americane.

Vance Boelter, în vârstă de 57 de ani, a fost prins de polițiști, au anunțat autoritățile americane.

Suspectul în împușcarea politicienilor din Minnesota a fost capturat după o operațiune care a ținut două zile

Boetler a fost acuzat de două capete de acuzare de crimă de gradul doi și două capete de acuzare de tentativă de omor de gradul doi, potrivit unei plângeri penale citate de Reuters.

Bărbatul înarmat care s-a dat drept polițist a ucis sâmbătă o parlamentară democrată din Minnesota și pe soțul acesteia.

Același suspect a atacat un parlamentar reușind să-i rănească pe politician și pe soția lui.

Atunci, suspectul a deschis focul asupra polițiștilor și a reușit să fugă pe jos. În mașină anchetatorii au găsit o hârtie cu numele unor politicieni, au transmis anchetatorii.

Agresiunile au avut loc sâmbătă dimineața în orașele Champlin și Brooklyn Park din zona metropolitană Minneapolis.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

EDITORIAL. Fetele mari din politica locală și jihadul scumpirilor

Datoria administrației publice a României a atins un nivel record de 990,84 miliarde lei în februarie 2025, conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor. Totodată, datoria externă a României a depășit 205 miliarde euro la sfârșitul lunii martie 2025. Bani pe care urmează să îi plătim fiecare dintre noi, în viitorul cel mai apropiat.

Previziunile sunt sumbre. În câteva zile, peste noi se va declanșa jihadul scumpirilor. De la 1 iulie 2025 expiră toate plafonările de prețuri. Ceea ce înseamnă că vom plăti mai mult pentru alimente, facturi sau asigurări RCA. Estimările spun că prețurile la alimente vor crește cu cel puțin 5% după eliminarea limitării adaosului comercial, însă se va suprapune și cu eliminarea plafonării la energie, care va mai aduce scumpiri la raft de 10%. În ceea ce privește energia electrică, 4,5 milioane de români ar putea avea facturi duble de la 1 iulie 2025. Sunt doar câteva din principalele măsuri de austeritate pe care viitorul guvern urmează să le ia pentru redresarea economică.

Președintele Nicușor Dan se află într-o postură de neinvidiat. Ca bărbatul ăla a cărei nevastă a cheltuit toți banii casei, s-a împrumutat de la rude, vecini, prieteni, bănci pentru grămadă de poșetuțe Vuitton, lifting facial, implanturi mamare și tatare și tot felul de alte aroganțe, când ea nu avea bani nici să treacă strada. Bașca, a și vândut toate cele de prin casă pentru a se dezmăța cu prietenii în vacanțe exotice prin cele mai deșucheate zone ale lumii, cu avion personal, din ăla cu care se plimba numai Iohannis, nu cu Spartanul militar cu care își face vânt Nicușor și prezidentul bulgăresc! Pentru că fără doar și poate, își permite! Iar la un moment dat, această nevastă o mierlește, și bietul bărbat rămâne cu toate datoriile pe stoc. Bani pe care e strâns cu ușa de cămătari să îi dea îndărăt.

Ei bine, în acest context, apar prietenașii de serviciu, cei cu care dezmățata și-o păpat toți banii, și vin la sărmanul bărbățel să îi explice ei doct ce măsuri să ia pentru a-și achita datoriile și să îi prezinte cele mai beton soluții și planuri de redresare. Pentru banii cheltuiți pe ei, pe toate chiolhanurile la care au fost complici.

Le mulțumim frumos parlamentarilor sibieni PNL, PSD, USR și celorlalți care au fost la guvernare în toți acești ani pentru sfaturile briliante pe care țin să ni le ofere în continuare pentru a scoate țărișoara din chestia aia turcească.

De curând, un lider local PSD transmitea un comunicat ocazionat de lucrările tronsonului Tigveni – Curtea de Argeș a Autostrăzii A1. În care ținea să precizeze: „Un mare merit îl are și fostul premier Marcel Ciolacu, care a făcut echipă cu Sorin Grindeanu, iar ministrul a avut parte de tot sprijinul necesar pentru a-și duce la îndeplinire toate obiectivele. Să nu uite sibienii că, dincolo de toate, faptele rămân și vorbesc de la sine, iar toate marile proiecte de țară au fost realizate de către reprezentanți ai Partidului Social Democrat!” Da, ați citit bine! Mulțumiri partidului care se împrumuta săptămânal cu câte un miliard de euro pentru a-și plăti pensiile speciale și camarila de partid.

Un alt lider local PNL, care are mai mulți ani de Parlament decât inițiative, se dă permanent fată mare cu cât de nevinovat e de toată această nenorocire, ținând morțiș să ofere soluții geniale pentru țară. Uitând că a fost la guvernare atâta amar de vreme.

Desigur, avem și parlamentari mumificați prin inerție și hiberare. Despre ei, numai de bine!

Să nu îi uităm însă nici pe AUR-iși și alți imPOTenți, care în afară de a lătra pe unde îi apucă istericalele, nu au dovedit că se pricep și la altceva.

Și o ultimă rugăminte: Mai lăsați-ne în amarul nostru cu sfaturile și impertinența asta perpetuă!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Produse stricate, mizerie și alte nereguli în hypermarket-uri. Două au fost închise de ANSVSA

Două hypermarketuri din București au fost închise temporar după ce inspectorii ANSVSA au descoperit o serie de nereguli grave.

Este vorba despre produse alterate, mizerie, frigidere stricate și norme de igienă ignorate complet. În total, au fost aplicate amenzi de peste 370.000 de lei, iar sute de kilograme de alimente au fost confiscate.

Potrivit ANSVSA, inspectorii au verificat sâmbătă 10 hypermarketuri și patru supermarketuri din Capitală. La final au fost aplicate 28 de sancțiuni în valoare totală de 377.000 de lei.

Două hypermarketuri au primit „Ordonanțe de Suspendare a Activității -OSA” și au fost confiscate 319 kg de produse alimentare (pește, carne, lactate)

Printre principalele nereguli identificate sunt „neîntreținerea spațiilor, utilajelor, ustensilelor, nerespectarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor privind condițiile de depozitare a produselor alimentare, încălcarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor privind demonstrarea trasabilității produselor și neasigurarea sau întreruperea lanțului frigorific, în cazul produselor refrigerate sau congelate”.

De asemenea au fost identificate „neîntreținerea în condiții de igienă și în stare de funcționare a spațiilor și instalațiilor frigorifice, neexecutarea acțiunilor de dezinfecție, dezinsecție și deratizare necesare, precum și efectuarea acestora în mod ineficient, manipularea produselor alimentare cu încălcarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor și gestionarea necorespunzătoare a subproduselor necomestibile nedestinate consumului uman (produse cu termen de valabilitate depășit, produse deteriorate și alte produse retrase de la comercializare).”

Totodată, „au fost prelevate 17 teste de sanitație pentru determinarea eficienței igienizării suprafețelor de lucru, recoltate 5 probe de preparate/produse alimentare pentru determinare de specie, în vederea combaterii eventualelor fraude alimentare”.

Toate probele recoltate au fost direcționate către rețeaua proprie de laboratoare sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor, au precizat reprezentanții ANSVSA.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

E stabilit: ce venituri trebuie să aibă românii pentru a primi sprijin la plata facturilor la energie

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a publicat pe Facebook documentul privind sprijinirea românilor pentru plata facturilor la energie.

Consumatorii vulnerabili vor primi sprijin pentru facturile la energie după 1 iulie, odată cu liberalizarea pieței, mecanismul general de plafonare a prețurilor la energie urmând să fie înlocuit cu o abordare mai direcționată, mai eficientă și mai corectă social, se arată în documentul prezentat de Stelian Burduja.

„România nu trebuie să lase pe nimeni în urmă. Suntem obligați să utilizăm și soluții pe termen scurt pentru cei mai vulnerabili – așa cum sunt deciziile de plafonare a prețurilor – alături de strategii pe termen mediu și lung, inclusiv pentru creșterea eficienței energetice a locuințelor.

În data de 11 iunie 2025, a fost pus în consultare publică Proiectul de Ordonanță de urgență privind introducerea unui mecanism de sprijin pentru consumatorii casnici de energie electrică aflați în situația de sărăcie energetică.

Mecanismul general de plafonare a prețurilor la energie va fi înlocuit cu o abordare mai direcționată, mai eficientă și mai corectă social”, se arată în document.

Astfel, persoanele care se încadrează în anumite praguri de venit sau condiții sociale vor primi un sprijin lunar sub formă de tichet pentru plata facturii la energie electrică.

Conform documentului, se acordă sprijin pentru o persoană singură cu un venit lunar de maxim 2.574 lei, echivalent cu salariul minim pe economie, familiilor cu mai mulți membri, cu un venitul net lunar/membru de maxim 1.784 lei, precum și familiilor numeroase, cu mai mult de 3 copii, celor monoparentale sau persoanelor cu dizabilități ori afecțiuni grave.

„Am spus de la început că niciun român care are cu adevărat nevoie nu va fi lăsat în urmă.

Iar acum punem în practică acest angajament printr-un mecanism nou și corect de sprijin, țintit către cei vulnerabili.

Este un sistem prin care ajutorul public merge exact acolo unde contează cel mai mult: în casele românilor care nu-și permit să plătească energia din veniturile proprii’, se arată în raportul ministrului Burduja.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Profesorul Aurelia Stoia a încetat din viață

Municipiul Mediaș a pierdut, duminică după amiaza, un profesor care a format multe generații de tineri sportivi.

Profesorul Aurelia Stoia, care a lucrat mai bine de 35 de ani la Clubul Sportiv Școlar Mediaș, a încetat din viață, duminică, la vârsta de 75 de ani.

Aurelia Stoia a fost baschetbalistă de performanță, evoluând în prima ligă la Timișoara.

După terminarea facultării a mers la Sibiu, iar apoi la Mediaș. În municipiul de pe Târnava Mare a antrenor peste trei decenii la Clubul Sportiv Școlar din oraș.

Aurelia Stoia ar fi împlinit 76 de ani în luna august. Dumnezeu să o odihnească în pace!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Manifestații împotriva turiștilor în mari orașe din Europa. Sunt locuri vizitate de mulți români

Mii de oameni au participat duminică la marșuri în orașe precum Barcelona și Palma de Mallorca, iar în alte locuri au fost organizare acțiuni cu mai puțini participanți, dar simbolice.

În orașul port italian Genova, activiștii au târât un vas de croazieră din carton pe străzi, pentru a arăta că turismul nu își are locul acolo.

La Lisabona a fost reprodusă o “procesiune” în care o replică a statuii Sfântului Anton a fost scoasă din biserică și dusă la un hotel de lux, mesajul fiind că “până și sfinții suferă din cauza turismului”.

Manifestanții au cerut ca cetățenii să se mobilizeze pentru a putea fi realizată o regândire a modelului turistic, scrie Biziday.

Activiștii se plâng că turismul se concentrează din ce în ce mai mult pe profiturile pe care câțiva oameni le câștigă, în timp ce toți ceilalți localnici suferă consecințele prin creșterea prețurilor locuințelor și a chiriilor, degradarea mediului și înmulțirea locurilor de muncă proaste și slab plătite.

Acțiunile împotriva turismului excesiv au pornit anul trecut, în Spania, unde numărul turiștilor a atins niveluri record.

Organizatorul protestului din San Sebastian a explicat că manifestațiile nu sunt împotriva turiștilor ci a celor care speculează de pe urma numărului mare de persoane care vizitează un anumit loc.

Unul dintre coordonatorii protestelor din statele din sudul Europei a explicat că localnicii sunt nemulțumiți că pe parcursul verii le sunt impuse restricții de utilizare a apei, în timp ce piscinele hotelurilor sunt pline, că cei cu venituri mici au ajuns să locuiască în rulote din cauza chiriilor prea mari și că pentru denumirile locale sunt utilizate variante în limba engleză, ceea ce duce la modificări la nivelul identității.

SURSĂ FOTO: X.com/Info Room

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: „Se răspândesc știri false despre starea de sănătate a lui Ion Iliescu”. Care este starea fostului președinte

Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” informează populația că se răspândesc informații false despre starea de sănătate a fostului președinte Ion Iliescu.

„În contextul apariției în mediul online a unor informații false, ținem să precizăm că singurele comunicări oficiale referitoare la starea de sănătate a domnului Ion Iliescu vor fi efectuate prin intermediul paginii de Facebook a Spitalului Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu”.

Orice altă sursă de informație referitoare la acest subiect este lipsită de credibilitate”, a transmis spitalul.

Starea de sănătate a lui Ion Iliescu este stabilă sub tratament, inclusiv cu administrare de oxigen, a informat duminică Spitalul ”Agrippa Ionescu”, din Capitală, unde fostul președinte al României se află internat de luni.

Potrivit reprezentanţilor unităţii spitaliceşti, Ion Iliescu a reuşit cu sprijin să stea la marginea patului.

Medicii precizează însă că Iliescu este un pacient de 95 de ani ”cu afecţiuni cronice multiple, peste care a survenit o boală pulmonară severă care a condus la o deteriorare importantă a stării de sănătate”.

”Având în vedere situaţia medicală şi complexitatea diagnosticelor, s-a decis menţinerea internării în secţia de terapie intensivă pentru acordarea îngrijirilor medicale sub atenta supraveghere a echipei de specialişti din cadrul spitalului.

Starea generală se menţine stabilă sub tratament, inclusiv administrare de oxigen, cu tendinţă de uşoară ameliorare clinică şi biologică”, anunţă reprezentanţii spitalului.

Totodată, Ion Iliescu beneficiază de proceduri de kinetoterapie adaptate condiţiei medicale şi a reuşit cu sprijin să stea la marginea patului.

”Reamintim faptul că este vorba despre un pacient în vârstă de 95 de ani, cu afecţiuni cronice multiple, peste care a survenit o boală pulmonară severă care a condus la o deteriorare importantă a stării de sănătate”, subliniază medicii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.