„Protejăm vârstnicii de acasă”, campanie în Sibiu

Cele mai citite

Campania umanitară „Protejăm vârstnicii de acasă!”, inițiată de Arhiepiscopia Sibiului, prin Departamentul de asistență socială, în parteneriat cu Asociația Filantropia Ortodoxă Sibiu, continuă în această perioadă.

Prin această campanie au fost ajutate persoane vârstnice greu deplasabile sau izolate, cu venituri mici, fără aparținători și/sau cu handicap, pe toată perioada stării de urgență instituită în timpul pandemiei provocate de coronavirus, informează site-ul Mitropoliei Ardealului.
Recent au fost sprijinite mai multe familii cu alimente, constând în legume, fructe, conserve, pâini și cozonaci. Până în prezent, de la începutul instaurării stării de urgență, de la jumătatea lunii martie, în cadrul acestei campanii au fost sprijinite direct prin Departamentul de Asistență Socială al eparhiei aproximativ 700 persoane vârstnice cu produse alimentare și de igienă și curățenie în valoare de aproximativ 51.000 lei.

spot_img
Ultimele știri

Rusia a închis Consulatul României de la Sankt Petersburg/ Nicușor Dan spune că România nu va reacționa

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat joi că autoritățile române nu vor adopta măsuri suplimentare după decizia Federației Ruse...

Știri pe același subiect