19.1 C
sâmbătă, mai 18, 2024

Atletism: Dana Loghin, campioană naţională de juniori 1

Veste excepţională pentru atletismul medieşean şi implicit pentru Clubul Sportiv Şcolar din municipiul de pe Târnava Mare. Dana Loghin a devenit dublă campioană naţională de juniori 1 la finalele Campionatului Naţional de Atletism, desfăşurate vineri şi sâmbătă, pe stadionul Iolanda Balaş-Soter din Bucureşti. Sportiva antrenată de Vasile Ibăşfălean a obţinut vineri titlul de campioană naţională şi medalia de aur la 3.000 de metri obstacole, cu timpul de 10 minute şi 20 de secunde

De asemenea, sâmbătă dimineaţa Dana a obţinut a doua medalie de aur la 3.000 de metri plat, trecând prima linia de sosire şi în această probă cu timpul de 9 minute şi 53 de secunde.

Tot de la Clubul Sportiv Şcolar Mediaş, Alina Moldovan, a încheiat cursa pe locul nouă.

La etapa finală a Campionatului Naţional de juniori 1 au participat 327 de atleţi (124 fete şi 203 băieţi) de la 94 de cluburi.

Grav accident rutier, sâmbătă dimineața, pe Valea Oltului, în zona localității Robești, două persoane fiind rănite.Impactul a avut loc...