16.3 C
vineri, mai 17, 2024

FC Hermannstadt a câștigat la Cluj și este aproape de rămânerea în Liga I

Primul meci al barajului pentru Liga I dintre Universitatea Cluj și FC Hermannstadt s-a terminat cum nu se putea mai bine pentru echipa sibiană. Jucătorii antrenați de către Vasile Miriuță s-au impus  cu 2-0 pe Cluj Arena și sunt la un meci de menținerea pe prima scenă a fotbalului românesc. Golurile disputei au fost marcate la o distanță de 30 de secunde. Petrișor Petrescu a deschis scorul în minutul 79, iar apoi Juvhel Tsoumou a mărit avansul formației noastre. Prima reușită a venit după un șut splendid a lui Petrescu, care a tras grozav de la peste 20 de metri cu piciorul stâng, mingea s-a dus lângă bară și FCH a făcut 1-0. Clujenii au răspuns venind în atac și încercând să egaleze, însă la faza imediat următoare ei au fost surprinși pe contraatac, iar Juvhel Tsoumou a adus fericirea la Sibiu, 2-0. S-a terminat cu acest scor, deși gazdele au avut posesia în meci, ei nu și-au creat faze importante de joc, pe când oaspeții au avut oportunități majore în ambele reprize, pe lângă cele două reușite. În prima repriză, Tsoumou a luftat incredibil din 4 metri, iar Tătar a lovit transversala de la 25 de metri. În partea secundă, Tsomou a mai ratat o dată șansa de a face 1-0, doar a treia oară reușind să înscrie. După acest rezultat, FC Hermannstadt este în proporție de 95% salvată, doar un joc catastrofal la Sibiu urmând a schimba ceva. Returul barajului dintre cele două echipe va avea loc pe stadionul Municipal, miercuri de la ora 18,00.

ULBS se clasează pe locul 6 din 73 de universități ca valoare a fondurilor atrase

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (ULBS) a obținut o finanțare de 2.260.519 euro în urma celui mai nou apel...