19.1 C
marți, aprilie 30, 2024

FC Hermannstadt a obținut un punct la revenirea în campionat

Echipa sibiană a încheiat cu puține momente în urmă primul meci de la revenirea în Liga I pentru jocurile oficiale din competiția numărul I a fotbalului românesc. FC Hermannstadt a terminat la egalitate pe stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe, 1-1 cu formația gazdă, Sepsi OSK.
FC Hermannstadt a obținut un punct la revenirea în Liga I după întreruperea campionatului din cauza epidemiei globale de coronavirus, în luna martie.  Alb-roșii au remizat pe terenul echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. A fost 1-1 la capătul a 90 de minute cu fotbal bun, cu multă luptă din partea jucătorilor, dar cu puține ocazii mari de joc. De altfel, s-a marcat la cele mai importante faze avute. Jucătorii antrenați de Leo Grozavu au deschis scorul în minutul 24 după o fază splendidă ce s-a încheiat cu golul lui Fulop, care a reluat cu latul din interiorul careului. S-a intrat la pauză cu 1-0 pentru Sepsi. Intrarea la cabine a fost de bun augur pentru sibieni,  Vasile Miriuță fiind extrem de inspirat la cabine, iar fotbaliștii săi au avut altă atitudine în r2. Antrenorul lui FCH a făcut trei schimbări imediat, iar nou intratul Yazalde Gomes a egalat pentru Hermannstadt în minutul 46. Fotbalistul portughez a înscris după o pasă directă de la portarul Cristiano, ce a depășit toată defensiva fgazdelor, iar Yazalde a șutat minunat din afara careului precum un atacant veritabil și a adus un punct echipei sale. A fost 1-1 la final, iar datorită acestui rezultat, Sepsi rămâne pe II în play-out, cu 20 de puncte, iar FC Hermannstadt, o poziție mai jos, cu 18 puncte.
Sepsi OSK: Niczuly – R. Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – A. Achahbar, Vașvari, I. Fulop – Dumiter, Safranko, M. Ștefănescu
FC Hermannstadt: Figueiredo – A. Vodă, Viera, I. Stoica, Opruț – Dâlbea, R. Pires – P. Petrescu, L. Dumitriu, Cordea – A. Bălan

Sportivul Robert Frățilă și-a trecut în palmares încă 3 titluri balcanice

Sportivul sibian Robert Frățilă este triplu campion balcanic la culturism, categoria juniori. Titlurile au fost obținute, în week-end-ul trecut,...