Sibiu
marți, august 9, 2022

FCH a fost învinsă la Botoșani după o prestație dezamăgitoare a alb-roșilor

Cele mai citite

FC Hermannstadt a făcut cel mai slab meci de când a venit Liviu Ciobotariu pe bancă. Evoluția alb-roșilor a fost tocmai contra fostei echipe a antrenorului Sibiului, FC Botoșani. Drept urmare, moldovenii s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0. Gazdele puteau câștiga și mai convingător, însă portarul Cristiano Figueiredo nu a fost de acord cu acest lucru și a menținut diferența minimă, după un meci extraordinar al portughezului.

FC Hermannstadt a căzut pe penultimul loc în clasamentul Ligii I și a ajuns la opt partide fără victorie în Liga I. Astăzi, pe stadionul Municipal din Botoșani, sibienii au pierdut în fața gazdelor cu 1-0. Unicul gol al disputei a fost marcat de Mahmoud Al Mawas, în minutul 18. ”Hagi” al Siriei a marcat după o reluare din gura porții și i-a făcut pe conaționalii săi să ia cu asalt încă o dată pagina de Facebook al clubului Moldav. După gol, botoșănenii au avut ocazii după ocazii și diferența putea fi mult mai mare, daca Cristiano nu ar fi intervenit salvator de fiecare dată. De partea cealaltă, oaspeții au avut doar o fază de joc, în minutul 86 când puteau obține un punct inextremis, însă șutul lui Jo Santos a fost respins de portarul advers și meciul s-a terminat cu 1-0 pentru Botoșani.

Datorită acestui rezultat, FC Hermannstadt a rămas cu 17 puncte în Liga I. Sibienii sunt pe locul 15, cu -11 golaveraj. De partea cealaltă, FC Botoșani s-a apropiat la un punct de locul de play-off. FCB este pe 7, cu 27 de puncte.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!