14.1 C
vineri, iulie 5, 2024

România a părăsit Campionatul European marți seara, în faza optimilor de finală, după ce a fost învinsă cu 3-0 de Olanda.

Olandezii au avut prima oportunitate a partidei în minutul 11. Simons l-a căutat pe Depay cu o pasă în careu, dar Niță a avut o intervenție excepțională. Ulterior, de la margine a fost semnalizată poziția de ofsaid.

Trei minute mai târziu, România a avut o bună ocazie de a deschide scorul. Dennis Man a avut o incursiune în marginea careului, însă a șutat milimetric peste poartă.

Olandezii au deschis scorul la prima ocazie mai importantă. În minutul 20 Gakpo a avut o acțiune individuală, a pătruns pe partea stângă în careu și a șutat fără speranță pentru Niță.

Olanda a mai avut o ocazie bună în minutul 27. Radu Drăgușin are o intervenție excelentă la acțiunea ofensivă a olandezilor cu Depay în prim-plan.

Același Drăgușin a intervenit providențial în minutul 31, când a deviat în corner o centrare excelentă.

În minutul 42, Olanda a fost la un pas să-și dubleze avantajul. Racovițan a pierdut un duel cu Dumfries, iar mingea a ajuns ulterior la Xavi Simons, care a șutat puțin pe lângă.

Olandezii au avut primele oportunități ale reprizei secunde. În minutul 49, Reijnders a avut o pătrundere spectaculoasă, dar Racovițan a blocat excelent șutul.

O ocazie mult mai mare a fos tîn minutul 53. Depay a fost foarte aproape de a înscrie după o bâlbâială în careul nostru, dar Niță a reușit să prindă mingea în cele din urmă.

Patru minute mai târziu, tot olandezii au avut ocazia desprinderii pe tabela de marcaj. Van Dijk a reluat excelent cu capul, dar mingea a lovit bara și s-a dus în aut.

Portarul Naționalei a fost un adevărat înger păzitor în minutul 64, când a respins șutul lui Gakpo.

După două minute, Gakpo a trimis mingea în poartă, însă acesta s-a aflat în poziție de ofsaid în momentul în care a primit mingea de la Mallen.

În minutul 68 s-a înregistrat o nouă ocazie pentru Olanda. Depay a trimis pe sub zid, din lovitură liberă, însă balonul a trecut puțin pe lângă bară.

O ocazie uriașă a avut Olanda în minutul 73. Din 6 metri, Veerman a trimis milimetric pe lângă bara din stânga porții lui Niță.

Inevitabilul s-a produs în minutul 83. Drăgușin a încercat să protejeze mingea și să o lase să iasă în afara terenului, dar Gapko a fost mai rapid și a interceptat-o. A trimis-o în 6 metri, de unde Malen a îndeplinit o simplă formalitate și scorul s-a făcut 2-0.

Olandezii au înscris și golul 3 în minutele de prelungire. Pe un contraatac Malen a mai punctat o dată și a făcut ”dubla”.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

ULTIMA ORĂ/FOTO: Incendiu de proporții în Sibiu în zona fostului Depou CFR, la două clădiri

Pompierii sibieni au intervenit, joi seara, în municipiul Sibiu în zona fostului depou CFR, pentru stingerea unui incendiu izbucnit...