10.1 C
sâmbătă, mai 18, 2024

Manchester City a câștigat în Germania după o super revenire în 10 oameni

Jocul dintre englezi și nemți a fost plin de răsturnări și lucruri neașteptate, într-o seară cu 5 goluri la Gelsenkirchen. La finalul celor 90 de minute, Manchester City și-a adjudecat victoria, 3-2 pe terenul lui Schalke 04. Începutul partidei a fost conform așteptărilor, fotbaliștii lui Guardiola s-au aflat în controlul jocului și au marcat prin golgeterul lor, Sergio Aguero, la o gravă eroare a portarului gazdelor. Nimic nu anunța ce a urmat în restul primei reprize. Schalke a întors scorul din două lovituri de la unsprezece metri, ambele corecte după consultarea VAR de către arbitru. Nabil Bentaleb a înscris de fiecare dată, ajungând la 14 goluri, din tot atâtea încercări, din lovitură de pedeapsă.  În repriza secundă, ”cetățenii” au atacat și mai puternic, dar germanii s-au apărat bine în primele douăzeci de minute. Imediat după, în min.68, Nicolas Otamendi a ieșit la rampă cu un fault prostesc și fundașul argentinian și-a lăsat echipa în 10. Culmea, eliminarea le-a făcut parcă mai bine celor de la Manchester City, care au avut șase minute de final uluitoare. Sane a egalat scorul din lovitură liberă, executând superb lângă bară. În minutul 90, Sterling a adus victoria oaspeților și formația lui Pep Guardiola este aproape de sferturile Champions League.

În perioada 14 - 17 mai, polițiștii Biroului Siguranța Școlară din cadrul I.P.J. Sibiu au desfășurat acțiuni circumscrise proiectului...