Marius Copil a obținut prima victorie la Flushing Meadows

spot_imgspot_imgspot_img

Publicitate

Cele mai citite
Publicitate

Jucătorul din Arad a avut nevoie de o partidă maraton pentru a câștiga în sfârșit un meci la ultimul turneu de Mare Șlem al anului. Marius Copil s-a calificat în turul II la US Open după un joc de cinci seturi cu francezul Ugo Humbert (63 ATP). Românul a câștigat 6-3, 5-7, 7-6, 4-6 și 6-1. 4 ore și 18 minute a ținut partida. 100.000 de dolari și 45 de puncte ATP a fost răsplăta pentru această victorie. A fost o adevărată bătălie între Copil (28 de ani) și tânărul de numai 21 de ani din Hexagon. Serviciul a fost principalul atuu al lui Marius, acesta având 17 ași și un procentaj bun cu primul. Setul inaugural s-a decis după un singur break, Copil câștigând pe serviciul adversarului la 2-1 și apoi s-a impus cu 6-3. În setul doi a fost aceeași poveste cu un singur break, dar de data aceasta în favoarea jucătorului francez. S-a mers cap la cap până la 6-5 pentru Humbert, iar apoi acesta a câștigat pe serviciul lui Copil și a egalat la seturi. În ”nivelul III” s-a ajuns la tie-break. Acolo, Humbert a început mai bine și a avut 4-1, însă Copil a revenit și s-a impus 13-11. Francezul nu a cedat, la 5-4 în setul IV el a făcut break și a făcut 2-2 la seturi. Totul urma să se decidă în decisiv. Perioadă în care Humbert nu a mai rezistat, pe când Marius Copil și-a folosit toată experiența, plus rezistența fizică și mentală zburdând pe teren și astfel a câștigat cu 6-1 și a acces în faza următoare. În turul al doilea, Marius Copil va juca contra unui alt francez. El îl va întâlni pe cel mai bun tenismen pe care îl are această țară acum, Gael Monfils (13 ATP).