23.1 C
duminică, mai 5, 2024

Partidă superbă între Niculescu și Sharapova! Românca s-a calificat mai departe la Doha

Monica Niculescu FacebookPrima întâlnire dintre Monica Niculescu și Maria Sharapova a produs un tenis de foarte bună calitate. 2 ore și 40 de minute s-au luptat cele două jucătoare pentru accederea în turul secund al turneului de la Doha (Qatar). La final, românca a triumfat în trei seturi. Niculescu a pierdut setul inaugural, 4-6, dar a revenit superb și le-a câștigat pe următoarele două, 6-4, 6-3. A fost o partidă superbă, iar Monica și-a trecut o nouă victorie importantă în palmares. În faza următoare, numărul 92 WTA o va întâlni pe învingătoarea jocului dintre slovaca Magdalena Rybarikova și tenismena din Oman, Fatma Al Nabhani.

http://romaniatenis.roMonica este cea de-a doua jucătoare din țara noastră care se califică în turul II, după Mihaela Buzărnescu. Puțin mai devreme, Buzărnescu a trecut în două seturi de ucraineanca Lesia Tsurenko, scor 7-5, 6-4. Partida a durat o oră și 59 de minute. Pentru Mihaela urmează o partidă infernală în fața letonei Jelena Ostapenko, câștigătoarea Roland Garros.

Tradiţia a mers mai departe în municipiul Mediaș și în 2024, în prima zi de Paște, când sute de...