Sibiu
marți, august 9, 2022

UTA s-a distrat cu Gaz Metan şi a câştigat la scor partida de la Arad

Cele mai citite

Gaz Metan a suferit o nouă înfrângere la scor, 0-4, în deplasarea de sâmbătă de la UTA Arad. Partida a fost un simplu antrenament pentru gazde, care conduceau deja cu 3-0 în minutul 30.
UTA a deschis scorul în minutul 10, după o acțiune prelungită de atac. Fostul gazist Dumitru Cardoso a marcat din câțiva metri, după ce mingea a fost respinsă inițial de portarul alb-negrilor. În minutul 12, lovitura liberă bătută de Paul Costea de la aproximativ 25 metri a trecut puțin pe lângă poarta adversă.
UTA Arad și-a dublat avantajul în minutul 25, atunci când Modestas Vorobjova, aflat fără marcaj în zona punctului de la 11 metri a reluat cu latul în stânga lui Simion Bumbar. Peste alte cinci minute, tabela s-a modificat din nou. Philip Otele a fost lansat foarte bine în adâncime, l-a lobat pe portarul Gazului iar apoi a trimis mingea în poartă și a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru formația gazdă.
În actul secund, formația gazdă a făcut un pas în spate, iar ocaziile la poarta Gazului au fost mai puține. Totuși cei care au mai marcat o dată au fost tot arădenii. În minutul 74, Modestas Vorobjova a reușit dubla. După o lovitură de colț bătută din partea dreaptă, mingea a ajuns la jucătorul lituanian, iar acesta a reușit să înscrie cu un șut frumos la colțul lung. S-a terminat 4-0 pentru UTA, iar gaziștii au bifat încă un eșec fără gol marcat.
În urma acestui rezultat Gaz Metan rămâne fără niciun punct reușit în play-out. Pentru medieşeni urmează partida de pe teren propriu cu CS Mioveni, programată, luni, 11 aprilie de la ora 18.