Suntem pentru un mediu mai bun

Cele mai citite

La Sibiu s-a desfăşurat primul forum european de mediu din România. La conferinţă au participat 200 de reprezentanţi de prim rang ai instituţiilor de mediu din întreagă Europa: miniştri din toate ţările membre ale Uniunii Europene, inspectori ai Gărzii de Mediu şi reprezentanţi ai Comisiei Europene. Una dintre discuţiile sesiunii cu tema ,,Implementarea şi dezvoltarea legislaţiei de mediu” a vizat gropile de gunoi. România a avut un termen limită pentru acest an, data de 17 iulie pentru închiderea unui număr de gropi, lucru care s-a şi consumat. ,,Până la îndeplinirea termenului limită de închidere a gropilor neecologice, 2012, la nivel naţional mai sunt de închis aproximativ 50 de gropi, dintre care 11 vor fi închise în următoarele săptămâni”, a declarat comisarul Gărzii Naţionale de Mediu, Silvian Ionescu. Prezent la evenimentul de la Sibiu, ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi a spus că românii vor primi bani contra sticlelor de plastic. ,,Din discuţiile pe care le-am avut în ultimele 2-3 săptămâni cu specialiştii, este posibil ca până la sfârşitul anului să vedem aceste automate”, a spus Nicolae Nemirschi. La deschiderea evenimentului, prefectul judeţului, Constantin Trihenea, a citit mesajul transmis de preşedintele României Traian Băsescu. (D.L.)

spot_img
Ultimele știri

Profesoară după Evaluarea Națională: „Copiii nu sunt problema. Părinții îi văd cum pleacă la examen? Când pui creion la ochi, fard strident, când fusta...

O profesoară care a supravegheat la Evaluarea Națională spune că experiența din sălile de examen oferă o imagine relevantă...

Știri pe același subiect