Suntem pentru un mediu mai bun

Cele mai citite

La Sibiu s-a desfăşurat primul forum european de mediu din România. La conferinţă au participat 200 de reprezentanţi de prim rang ai instituţiilor de mediu din întreagă Europa: miniştri din toate ţările membre ale Uniunii Europene, inspectori ai Gărzii de Mediu şi reprezentanţi ai Comisiei Europene. Una dintre discuţiile sesiunii cu tema ,,Implementarea şi dezvoltarea legislaţiei de mediu” a vizat gropile de gunoi. România a avut un termen limită pentru acest an, data de 17 iulie pentru închiderea unui număr de gropi, lucru care s-a şi consumat. ,,Până la îndeplinirea termenului limită de închidere a gropilor neecologice, 2012, la nivel naţional mai sunt de închis aproximativ 50 de gropi, dintre care 11 vor fi închise în următoarele săptămâni”, a declarat comisarul Gărzii Naţionale de Mediu, Silvian Ionescu. Prezent la evenimentul de la Sibiu, ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi a spus că românii vor primi bani contra sticlelor de plastic. ,,Din discuţiile pe care le-am avut în ultimele 2-3 săptămâni cu specialiştii, este posibil ca până la sfârşitul anului să vedem aceste automate”, a spus Nicolae Nemirschi. La deschiderea evenimentului, prefectul judeţului, Constantin Trihenea, a citit mesajul transmis de preşedintele României Traian Băsescu. (D.L.)

spot_img
Ultimele știri

FOTO: Când presiunea examenelor apasă, salvatorii din Sibiu le amintesc părinților ce contează cu adevărat

În zilele în care mii de elevi trec prin emoțiile Evaluării Naționale și ale examenului de Bacalaureat, pompierii, polițiștii...

Știri pe același subiect