Miercuri, 22 aprilie, Sibiul face un pas important spre un oraș mai sigur și mai prietenos cu cei mici, odată cu implementarea proiectului „Străzi Școlare”.
Inițiativa presupune restricționarea accesului auto pe strada Vasile Alecsandri, în intervalele orare 7:30 – 8:15 și 11:45 – 12:30, perioade care coincid cu sosirea și plecarea elevilor de la școală.
Pentru a facilita accesul în zonă, autoritățile vor amenaja puncte de îmbarcare și debarcare pe străzile Alexandru Vlahuță și Argeșului.

De aici, copiii vor fi ghidați în siguranță către școală de echipe de voluntari, într-un demers menit să reducă riscurile generate de traficul intens din apropierea unităților de învățământ.

Proiectul poziționează Sibiul alături de peste 1.000 de orașe europene care testează sau implementează soluții pentru crearea unor spații urbane mai sigure și mai prietenoase cu copiii.
Deși inițiativa nu își propune să rezolve complet problema traficului, aceasta contribuie, pe termen scurt, la descongestionarea zonei din fața școlii în orele de vârf.

Pe termen lung, proiectul încurajează mobilitatea activă-mersul pe jos, utilizarea bicicletei sau a transportului public-reducând astfel presiunea de timp, costuri și stres asupra părinților.
Pentru a evalua impactul măsurilor, proiectul va fi testat în patru etape: 22 aprilie, 13 mai, 27 mai și 3 iunie.

Inițiativa face parte din programul „Străzi Școlare – pentru generații de copii activi, sănătoși și independenți”, finanțat prin Raiffeisen Comunități.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007




